مغز و اعصاب

خنده | مغز انسان خندیدن را یاد می‌گیرد

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

مغز انسان خندیدن را یاد می‌گیرد

خنده می‌تواند درد را کاهش دهد

خنده

متخصصان علوم اعصاب و نوروفیزیولوژیست، با بررسی «خنده» و چگونگی بوجود آمدن آن از نظر عصب شناسی دریافته اند، مغز انسان قابلیت یادگیری خندیدن را دارد و باید آن را تمرین کرد.

دکتر شروین وکیلی نوروفیزیولوژیست و جامعه شناس با اشاره به چگونگی بوجود آمدن خنده و مسیرهایی که به هنگام بوجود آمدن خنده، فعال می شود، گفت: خنده، اثر درمانی دارد و ضد درد است و انسان، اگر بتواند به هنگام درد، بخندد، معجزه خنده را در کاهش درد مشاهده می کند.

وی افزود: خنده، یک انفجار سیستم لذت در مغز است. خندیدن، یک پدیده پیچیده است که از سه لایه عصب شناختی، زبان شناختی و جامعه شناختی قابل بررسی است.

به گفته وی، در زمان خندیدن، ۴۴ واحد حرکتی فعال می شوند و تفاوت خنده با لبخند، این است که در خنده، عضلات به صورت فعالانه منقبض می شوند، درصورتی که در لبخند، عضلات منقبض نمی شوند.

وکیلی با اشاره به اینکه بخش پیش پیشانی مغز نقش اساسی در خندیدن دارد، افزود: چون این بخش در یادگیری انسان نیز حائز اهمیت است، لذا نتیجه می گیریم که تولید خنده، یاد گرفتنی است و همه ما شرایط و توانایی، تولید آن را داریم.

وی خنده را لایه لایه توصیف کرد و افزود: خنده موازی زبان است، چرا که با خندیدن، پیامی را نیز بین یکدیگر منتقل می کنیم.

این نوروفیزیولوژیست تاکید کرد: با توجه به اینکه، خنده، حالت مسری دارد و می تواند از یک خنده غیرطبیعی نیز آغاز شده و به دیگران منتقل شود و از سویی، چون خندیدن برای سلامتی انسان بسیار مفید است، توصیه می کنم که تا می توانید بخندید و بدانید که همه انسان ها قابلیت و توانایی یادگیری خندیدن را دارند.

مغز انسان هنگام خندیدن دیگران عضلات صورت را برای خنده آماده می‌کند

محققان علت این امر را که انسان گاه با مشاهده خنده سایرین خود بی‌دلیل به خنده می‌افتد، دریافته‌اند.

به نقل از “لایوساینس”، نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد خنده در میان انسانها پدیده‌ای مسری است و مغز انسان در پی دریافت صدای خندیدن دیگران، عضلات صورت را برای خندیدن آماده کرده و شرایط را برای خندیدن انسان فراهم می‌کند.به گفته “سوفی اسکات” عصب‌شناس کالج لندن و سرپرست این مطالعه، پیش از این مشخص شده بود که انسان هنگام صحبت با فردی دیگر معمولا ناخوداگاه رفتار طرف مقابل را تقلید کرده و از لغات مورد استفاده و اشارات طرف مقابل در رفتار خویش استفاده می‌کند اما هم‌اکنون مشخص شده است خندیدن افراد مقابل نیز می‌تواند روی واکنش فرد تاثیر زیادی داشته باشد.

“اسکات” و همکارانش در این مطالعه برای تعدادی داوطلب صداهای مختلف از قبیل صدای خنده، فریاد ناشی از موفقیت، جیغ و گریه پخش کرده و واکنش مغز آنها را توسط اسکن “اف‌ام‌آرآی” (‪ (fMRI‬بررسی کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد شنیدن تمامی این صداها سبب بروز واکنش در بخش غشایی “پریموتور” (‪ (Premotor‬از مغز انسان شده که این واکنشها نیز موجب حرکت عضلات صورت به نحوی مرتبط با صدای شنیده شده، می‌شوند.

از میان انواع صداهای مورد آزمایش، صداهای مثبت از قبیل صدای خنده و فریاد شادی دیگران واکنش شدیدتری را در مغز ایجاد می‌کند که این امر می‌تواند لبخند زدن ناخوداگاه و بی‌دلیل انسان در هنگام مشاهده خنده دیگران را توجیه کند.

به گفته “اسکات”، مسری بودن احساسات مثبت احتمالا یک عامل اجتماعی مهم برای انسانهاست. برخی محققان عقیده دارند اجداد انسان حتی پیش از رواج زبان برای تکلم، قادر به خندیدن بوده‌اند.

“اسکات” عقیده دارد تقلید از خنده دیگران روشی برای ارتباط اجتماعی متقابل در میان انسانهاست و سبب مستحکم شدن ارتباط انسانها در میان گروه‌های اجتماعی می‌شود.

این محقق و همکارانش قصد دارند در ادامه مطالعه خود واکنش مغز افراد مبتلا به اوتیسم را در برابر همین محرکهای احساسی صوتی بسنجند. افراد مبتلا به این بیماری قادر به نشان دادن واکنش صحیح در برابر احساسات مختلف افراد مخاطب خود نیستند.

تاثیر انواع مختلف خنده بر روی عملکرد مغز و سلامت

ایسنا: پژوهشگران آلمانی دریافته‌اند، مغز قادر به تمایز قائل شدن بین خنده ناشی از شادی، قلقلک یا تمسخر دیگران است و هر نوع خنده تأثیر متفاوتی بر سلامت فرد می‌گذارد.
تحقیقات نشان می‌دهد، انواع مختلف خنده دارای تأثیرات متفاوت مغزی است و انسان از سنین کودکی قادر به تمایز قائل شدن بین خنده ناشی از شادی، قلقلک یا تمسخر دیگران است.
محققان دانشگاه توبینگن آلمان با بررسی تغییرات در الگوی مغز در زمان شنیدن انواع مختلف خنده، تأثیر آن را بر روی عملکرد مغز و سلامتی مورد ارزیابی قرار داده اند.
مطالعه ای بر روی ۳۳ زن سالم و بررسی شبکه ادارکی- احساسی نشان می دهد، بخش هایی از مغز که به پردازش اطلاعات اجتماعی و سطح بالا حساس هستند، بیشتر به خنده های ناشی از شادی یا قلقلک و مناطق حساس به صداهای پیچیده به خنده های تمسخرآمیز واکنش نشان می دهند.
در این تحقیق برای نیمی از داوطلبان یک فیلم کمدی بصورت جمعی نمایش داده شد و گروه دوم نیز یک فیلم کسالت بار را تماشا کردند؛ پس از اتمام فیلم، نمونه گیری از سلول های ایمنی موسوم به سلول های قاتل طبیعی گرفته شد که با سلول‌های سرطانی ترکیب و میزان اثربخشی آنها در زمان وقوع بیماری مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج بدست آمده نشان می دهد، افرادی که در هنگام دیدن فیلم کمدی خندیده بودند، از سیستم ایمنی قوی تری برخوردار بودند و خنده می تواند تا ۴۰ درصد سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.
دکتر «دیرک ویلدگروبر» سرپرست تیم تحقیقاتی خاطر نشان می کند: خندیدن به کسی یا خندیدن با دیگران با پاسخ های متفاوت مغز همراه است؛ مغز با قدرت تمایز قائل شدن بین انواع مختلف خنده (ناشی از شادی، قلقلک یا تمسخر) می تواند عملکرد بدن در مقابل بیمار یها را تقویت کند.
با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI)‌ فعالیت مغزی افراد در هنگام شنیدن سه نوع خنده مختلف مورد بررسی قرار گرفت.
خنده ناشی از قلقلک در پستانداران غیر انسانی نیز دیده می شود، اما در انسان دارای عملکردهای پیچیده ای است که می تواند دارای بار مثبت یا منفی بوده و الگوهای ارتباطی متفاوتی در مغز ایجاد می کند.
مناطق مغزی حساس به پردازش اطلاعات اجتماعی پیچیده در زمان شنیدن صدای خنده ناشی از شادی یا قلقلک فعال می شوند که این فعالیت در زمان شنیدن خنده تمسخرآمیز دیده نمی شود.
به گفته محققان، محرک هایی که بر این الگوها تأثیر می گذارند، می تواند برای آزمایش روش های درمانی جایگزین مورد استفاده قرار بگیرد.
نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE‌ منتشر شده است.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

‫۵ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا