زیست‌شناسی (۲)

ساخت هورمون ریشه‌زایی در خانه؛ بید مجنون، دارچین، قرص آسپرین

نحوه ساخت هورمون ریشه زایی در خانه: شاید برای شما هم پیش اومده باشه بخواید یک گیاه رو به روش قلمه گرفتتن از ساقه تکثیر کنید در برخی از آموزش ها به شما میگن که قلمه رو داخل هورمون ریشه زایی بزنید تا درصد موفقیت شما برای ریشه دار شدن قلمه بالا بره خب این هورمون ریشه زایی گیاهان رو از کجا باید بخریم؟ آیا روشی هست که خودمون توی خونه درستش کنیم؟ در پاسخ باید گفت که بله هست در ادامه به شما روش های خانگی درست کردن این هورمون رو آموزش میدم.

برای هورمون ریشه زایی گیاهان از چه موادی میشه استفاده کرد؟

شما میتونید خیلی راحت از پود بچه، قرص آسپرین، عسل، دارچین و درخت بید مجنون استفاده کنید که در ادامه تک به تک موارد رو و نحوه استفاده از اونها رو بهتون آموزش میدم.

استفاده از بید مجنون بجای هورمون ریشه زایی

بید مجنون بخاطر داشتن اسید سالیسیلیک میتونه یک ریشه زایی خوب برای شما به ارمغان بیاره، برای این کار کافیه که از ساقه این درخت برش بزنید و داخل آب جوش قرار بدید تا بجوشه و کم کم آب رو تیره کنه بعد از این که آب کاملا تیره شد مخلوط رو در محلی قرار بدید تا کاملا سرد بشه و به عنوان یک هورمون ریشه زایی ازش استفاده کنید.

برای استفاده از این آب کافیه که محلول رو در ظرفی بریزید و سپس قلمه ها رو به مدت یک شب تا صبح درون آن قرار بدید، سعی کنید از یک محلول بیشتر از ۲ هفته استفاده نکینید چون به مرور خاصیت خودشو از دست میده و شاید براتون نتیجه معکوس داشته باشه. یک روش دیگه هست که میتویند ساقه بید مجنون رو دنار قلمه ها داخل آب قرار بدید تا کم کم عصاره بید خارج بشه و قلمه شما رو مجبور به ریشه زایی بکنه.

هنگامی که می‌خواهید گیاهتان را با قلمه زدن تکثیر کنید، حتما ترجیح میدهید فرایند ریشه زایی آن را تسریع کنید. جالب است بدانید با استفاده از آب بید میتوانید به فرایند ریشه زدن گیاه در آب یا خاک سرعت بدهید. درختان بید هورمونی در خود دارند که برای تقویت ریشه از آن استفاده میکنند. با استفاده از این هورمون رشد گیاه جدید تسریع میشود. برای این کار کافیست که مقداری از آب بید را روی آن بریزید یا این که گیاهی که میخواهید ریشه بزند را در آب بید قرار دهید.

آب بید چیست؟

آب بید از شاخه های درخت بید تهیه میشود. این شاخه های کوچک را در آب فروکنید و بگذارید مدتی بماند. سپس از آن به عنوان آب قلمه استفاده کنید و شاخه ای که میخواهید ریشه کند، در آن فرو ببرید. همچنین میتوانید با آن نهال، درخت یا درختچه های تازه خود را آب بدهید تا ریشه شان تقویت شود.

چگونه آب بید درست کنیم؟

طرز تهیه آب بید کار ساده ایست. ابتدا حدود چند فنجان شاخه کوچک تازه افتاده بید را جمع کنید یا چند شاخه کوچک را انتخاب کرده و از درخت جدا کنید. این شاخه ها نباید بزرگتر از یک مداد (یا قطر بیشتر از ۱.۵ سانتیمتر) باشند. همه برگها را از شاخه جدا کنید و شاخه را به قطعات ۳ تا ۷ سانتیمتری ببرید. در واقع اگر اندازه قطعات کوتاهتر از این مقدار باشد (حدود ۲.۵ سانتیمتر) بهتر است چون هورمون اکسین بیشتری از آن به دست می آید. هورمون اکسین همان ماده ای است که رشد ریشه را تقویت میکند. قطعات شاخه بید را در ظرف نیم گالنی (۱.۹ لیتری) حاوی آب جوش بریزید و بگذارید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بماند.

برای خارج کردن قطعات شاخه بید، از یک کفگیر یا آبکش استفاده کنید و یا آب را از صافی رد کنید و در ظرف دیگری بریزید. ظاهر آب بید باید شبیه چای کمرنگ باشد. این آب را داخل ظرف درب دار مانند شیشه مربا بریزید و محکم در آن را ببندید. قطعات بید را میتوانید دور بریزید یا آنها را به کمپوست اضافه کنید.

میتوانید آب بید را تا دو ماه فریز کنید اما اغلب بهتر است بلافاصله پس از تهیه از آن استفاده کنید تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.

ریشه زایی گیاه در آب بید

این بخش از کار خیلی ساده است. هنگامی که آب بید آماده شد، گیاه بریده شده را که میخواهید ریشه بدهد، در این آب غوطه ور کنید و بگذارید یک شب بماند. پس از آن میتوانید گیاه را خارج کنید و در خاک بگذارید یا مستقیما آن را در باغچه بکارید (ترجیحا ابتدا آن را در محل سایه بکارید و سپس هنگامی که آماده شد آن را به جای مورد نظر انتقال دهید). همچنین میتوانید این آب را بر روی گلها، درختها و بوته هایی که تازه کاشته اید بریزید.

استفاده از پودر بچه

پودر تالک یا همون پودر بچه خودمون هم برای ریشه زایی میتونه خیلی مفید باشه فقط کافیه که شما قلمه رو داخل پودر بچه بزنید و سپس در خاک بکارید، خیلی از هورمون های ریشه زایی گیاهان که شما تهیه میکنید در ترکیبشون از پودر تالک در فرمول خودشون استفاده میکنند و به همین راحتی میتونید از پودر بچه به عنوان جایگزین این کار استفاده کنید.

استفاده از قرص آسپرین

این روش هم مثل استفاده از درخت بید مجنون هست و شما کافیه ۲۰۰ میلی گرم از قرص رو در حدود ۳.۵ لیتر آب حل کنید و قلمه ها رو به مدت یک شب تا صبح داخل اون قرار بدید، در ترکیب قرص آسپرین از درخت بید استفاده میشه و به همین خاطر یک ترکیب عالی برای ساخت هورمون ریشه زایی گیاهان در خانه به حساب میاد.

استفاده از پودر دارچین

یک روش ارزان و دردسترسف پودر دارچین هم خودش به عنوان یک هورمون عالی میتونه عمل کنه فقط کافیه که شما قلمه ها رو در داخل پودر دارچین قرار بدید و سپس قلمه را در خاک فرو کنید و شرایط مناسب رشد قلمه رو فراهم کنید.

عسل یک هورمون طبیعی

شما تا الان خیلی از خواص عسل شنیدید ولی برای ریشه دار کردن قلمه هم میشه ازش استفاده کرد البته عسل طبیعی نه عسل هایی که به شکل صنعتی درست میشه و عسل طبیعی در این دوره زمونه که سخت گیر میاد ارزش استفاده نداره 🙂 ولی برای این کار شما قلمه رو داخل اصل بزنید و سپس داخل خاک بکارید.

استفاده از ساقه درخت توت

همانوطر که به شما نحوه استفاده از درخت بید مجنون رو آموزش دادیم میتونید در دستور استفاده آن بجای ساقه بید از ساقه درخت توت اسافاده کنید که همان نتیجه درخت بید را به شما خواهد داد.

نتیجه گیری

شما میتویند قلمه ها رو بسته به نوع گیاه در آب و یا خاک ریشه دار کنید، اگر قصد ریشه دار کردن در خاک را دارید برای اینکه درصد موفقیت شما بالا بره حتما از هورمون ریشه زایی استفاده کنید که ما به شما رشو های خانگی و ارزان رو آموزش دادیم البته اگر از هورمون هم استفاده نکنید حتما گیاه ریشه دار خواهد شد.

شما از چه روشی برای ریشه دار کردن قلمه ها استفاده میکنید؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
golemanoto.irnargil.ir

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا