زیست‌شناسی (۱)

پروانه مونارک؛ پروانه ملکه یا پروانه سلطان؛ Monarch butterflies

پروانه مونارک

پروانه ملکه یا پروانه سلطان

Monarch butterflies

پروانه مونارک یکی از شناخته شده‌ترین حشرات در ایالات متحده است. دلیل این شهرت مهاجرت طولانی قابل پیش‌بینی‌اش بین شمال و جنوب است. در نیمه غربی و شرق ایالات متحده گروه پروانه‌ها از جنوب تا مرکز مکزیک پرواز می کنند. آنها در توده های وسیع در برخی کوهستان ها، زمستان گذرانی می کنند. مونارک‌های غربی تا کالیفرنیا پرواز می کنند، آنها در ناحیه ای نزدیک بیشه های اقیانوس آرام زمستان گذرانی می کنند. با فرا رسیدن بهار به صورت انفرادی به سمت شمال پرواز می کنند، در مسیر بازگشت تولیدمثل طولانی دارند. بالغینی که در جنوب زمستان گذرانی می کنند به محل اصلی بازنمی‌گردند، در عوض نسل بعد برمی‌گردند و تولیدمثل می‌کنند و این سیکل ادامه پیدا می کند.

حتماً بخوانید:

» دنیای زنده | زیست‌شناسی چیست؟

در حال حاضر حفاظت از مناطق زمستان گذران پروانه مونارک در هر دو منطقه مکزیک و کالیفرنیا توجه خاصی را می‌طلبد. این گونه هم چنین به خاطر توانایی بلع سم شیمیایی (کاردیوگلیکوسید) تولیدی توسط گیاه میزبانش استبرق و ذخیره این سم برای دفاع از خود مشهور است. هم لارو و هم بالغین این پتانسیل را دارند که برای شکارگرهایشان سمی باشند و این سمی بودن توسط رنگ‌آمیزی درخشان هشدار دهنده‌شان نشان داده می شود.

پروانه ویسروی (فرمانروا) Basilarchia archippus camer که برای بسیاری از شکارگرها دلپذیر است از شیوه رنگ‌آمیزی پروانه مونارک تبعیت (تقلید) می کند. بدین وسیله از شکار شدن جلوگیری می کند.

گونه: (Danaus plexippus )(Linnaeus) (Lepidoptera: Danaidae)

مناطق پراکنش: پروانه مونارک در سراسر آمریکای شمالی بجز منطقه آلاسکا و مناطق ساحلی شمال غربی اقیانوس آرام پخش شده است. این گونه همچنین در سراسر آمریکای جنوبی، استرالیا و جزایر هاوایی یافت می‌شود.

حتماً بخوانید:

» دنیای زنده | گستره حیات

اهمیت: پروانه مونارک یکی از شناخته شده‌ترین حشرات در ایالات متحده است. دلیل این شهرت مهاجرت طولانی قابل پیش‌بینی‌اش بین شمال و جنوب است. در نیمه غربی و شرق ایالات متحده گروه پروانه‌ها از جنوب تا مرکز مکزیک پرواز می کنند. آنها در توده های وسیع در کوهستان سییرامیدر زمستان گذرانی میکنند. مونارک‌های غربی تا کالیفرنیا پرواز می کنند، آنها در ناحیه ای نزدیک بیشه های اقیانوس آرام زمستان گذرانی می کنند. با فرا رسیدن بهار بصورت انفرادی به سمت شمال پرواز می کنند، در مسیر بازگشت تولید مثل طولانی دارند. بالغینی که در جنوب زمستان گذرانی می کنند به محل اصلی بازنمی‌گردند، در عوض نسل بعد برمی‌گردند و تولید مثل می‌کنند و این سیکل ادامه پیدا میکند. در حال حاضر حفاظت از مناطق زمستان گذران پروانه مونارک در هر دو منطقه مکزیک و کالیفرنیا توجه خاصی را می‌طلبد. این گونه همچنین به خاطر توانایی بلع سم شیمیایی (کاردیوگلیکوسید) تولیدی توسط گیاه میزبانش استبرق و ذخیره این سم برای دفاع از خود مشهور است. هم لارو و هم بالغین این پتانسیل را دارند که برای شکارگرهایشان سمی باشند و این سمی بودن توسط رنگ‌آمیزی درخشان هشدار دهنده‌شان نشان داده می شود. پروانه ویسروی (فرمانروا) basilarchia archippus camer که برای بسیاری از شکارگرها دلپذیر است از شیوه رنگ‌آمیزی پروانه مونارک تبعیت (تقلید) می کند. بدین وسیله از شکار شدن جلوگیری می کند.

مشخصات ظاهری: حشره بالغ مونارک درشت است، طول بالش از ۷۶ تا ۱۰۰ میلی‌متر است. رنگ بالها نارنجی متمایل به قرمز با رگبال‌های سیاه و نوارهای حاشیه ای سیاه مزین به زوج نقطه های سفید فراوان است. روی بال عقب نرها یک جفت نقطه سیاه نمایان است و این وجه تفاوتش با ماده است، لاروها در حدود ۵۱ میلی‌متر طول دارند رنگشان سفید با نوارهای متناوب سیاه و زرد است،‌ دارای دو زائده میله‌ای برجسته در جلو و عقب بدن هستند. شفیره (پوسته شفیرگی) در حدود ۲۸ میلی‌متر طول دارد رنگ سبز کمرنگی دارد و نقاط زرد‌رنگی روی آن دیده می شود. رنگ تخم سبز کمرنگ راه‌راه و در حدود ۱۲ میلی‌متر طول و ۰/۹ میلی‌متر عرض دارد.

حتماً بخوانید:

» دنیای زنده | یاخته و بافت در بدن انسان

سیکل زندگی: ماده ها در ابتدای بهار به سمت شمال پرواز می کنند، در هر نوبت تخم‌گذاری ۴۰۰ تا ۵۰۰ عدد تخم روی گیاه استبرق می‌گذارند،‌ لاروها برای رشد از گیاه استبرق تغذیه می کنند و هنگامی که بلوغ رسیدند دگردیسی رخ می دهد و آماده شفیره شدن می شوند. به طور معمول دارای دو نسل در نواحی تحت پوشش شمالی هستند که در قسمت های جنوبی تحت تسلط این تعداد به پنج عدد می رسد (افزایش می‌یابد).

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

‫۱۷ دیدگاه ها

 1. مقاله ی برای کسب اصلاعات از زندگی این موجود شگفت انگیز بسیار عالی میباشد
  اما متاسفانه در کتاب درسی در رابطه با این موجود فقط از مهاجرت این موجود گفته شده

 2. (این پروانه سه چهار نسلش دست به دست هم دادن تا مهاجرت کنند )
  من یک سوال دارم
  اولین نسل های این پروانه چطوری مهاجرت میکردن ؟؟؟
  اگه مهاجرت نمی‌کردند که منقرض میشدند
  پس چطور می‌تونستن زنده بمونن ؟؟؟

  1. فکر کنم کسی اطلاعاتی در باره نسل های اولیه و روش اولین مهاجرت را نمی داند
   چون علم تازه پیشرفت کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا