بیماری‌های مغز و اعصابروانشناسیعلوم انسانی

راهنمای کاربر: من اختلال بیش فعالی و کمبود توجه دارم، پس چرا اینقدر خسته هستم

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۲ میانگین: ۵]
 

خستگی یکی از شایع ترین علائم مرتبط با ADHD است – و یکی از کمترین صحبت در مورد آن است.

راهنمای کاربر: ADHD یک ستون توصیه‌های بهداشت روانی است که به لطف توصیه‌های کمدین و حامی‌سلامت روان، رید بریس (Reed Brice)، فراموش نخواهید کرد. او یک عمر تجربه با ADHD دارد، و به همین دلیل، او نمی‌داند که چه کاری انجام دهد، وقتی که به نظر می‌رسد تمام دنیا یک فروشگاه چینی است… و شما یک گاو نر با کفش اسکیت هستید.

هر سوالی دارید؟ او نمی‌تواند به شما کمک کند که آخرین بار کلیدهای خود را کجا گذاشته‌اید، اما برای پاسخ  به بیشتر سؤالات دیگر مربوط به ADHD حاضر و آماده است. در توییتر یا اینستاگرام به او پیام دهید. 


بنابراین، روز دیگر سر کار دوباره گریه کردم.

نه این شغل! افراد خوب در Healthline خوشحال کننده هستند. کار دیگه ام خوب، یکی از مشاغل دیگر من است، و نمی‌گویم کدام یک، زیرا می‌خواهم همه آنها را نگه دارم تا بتوانم اجاره خانه ام را پرداخت کنم.

این همه برای گفتن است: خواهر احساس سوختگی می‌کند! عزیزم چطور تحمل می‌کنی؟

ما اغلب فراموش می‌کنیم که خستگی یکی از شایع‌ترین علائم مرتبط با اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADHD) است، زیرا توجه زیادی به سمت ناآرام، دیوانه‌کننده و تکانشی این بیماری معطوف می‌شود. با این حال، همه این موارد اضافی عوارض خود را دارد، و اگر احساس می‌کنید که باتری‌هایتان دائماً خالی کار می‌کنند، شما تنها نیستید!

علائم ADHD می‌تواند گاهی اوقات شما را دچار گردباد پیاده روی کند و این می‌تواند باعث شود کمی‌احساس ضعف کنید. آن را از کسی که می‌داند بگیرید.

پس چرا دقیقا خسته ای؟ در اینجا چند دلیل بالقوه برای خستگی ناشی از ADHD شما آورده شده است:

  • بیش فعالی. به همان اندازه که تمایل کلی من – و برنامه – در غیر این صورت نشان می‌دهد، من در واقع قادر نیستم یک ماشین حرکت دائمی‌باشم. این کت و شلوار گوشتی که ما به آن بدن انسان می‌گوییم تنها می‌تواند در آن واحد تامپول‌های زیادی را تحمل کند.
  • تمرکز بیش از حد. غرق شدن در یک پروژه حکم می‌کند، اما من اغلب فراموش می‌کنم که وعده‌های غذایی مناسب بخورم یا برای سلامت عقلم استراحت کنم. من عاشق ذوب شدن هستم فقط برای اینکه بفهمم مقصر نیاز به یک ساندویچ است.
  • مشکلات خواب. همه چیز از بی خوابی گرفته تا آپنه خواب می‌تواند با ADHD همراه باشد. من از کودکی بی خوابی داشته ام و خیلی دوست دارم بدانم که شما هیولاهایی که به عنوان “مردم صبح” شناخته می‌شوند، چگونه بدون احساس گناه در چشمان خون آلود به من نگاه می‌کنید. شبها چطور خوابت میبرد؟! نه، واقعا… آیا از ماسک استفاده می‌کنید؟ نویز سفید؟
  • اضطراب. می‌دانید، انسان معادل داغ کردن ماشین است؟ بسیار سرگرم کننده، بسیار جذاب، و راهی عالی برای از بین بردن شادی زندگی.
  • داروها. هر دارویی که برای درمان موارد ذکر شده مصرف کنیم می‌تواند ما را خسته کند. حتی موثرترین داروهای کیک کاس عوارض جانبی خاص خود را دارند. اگر می‌خواهید شبیه نگهبان سردابه به نظر بیایید و احساس کنید، می‌توانید پیشنهاد کنم دارویی را که احتمالاً از اول نباید مصرف می‌کردید، ترک کنید؟
  • کار بیش از حد. اقتصاد گیگ (gig economy) رو به رشد ما برای همه افراد درگیر مضر است و به ویژه برای ما مبتلا به ADHD می‌تواند سمی‌باشد. سوزاندن شمع در دو انتها برای تامین هزینه‌های زندگی می‌تواند کاملاً برای سلامتی ما مخرب باشد، و از آنجایی که ما طبیعتا بیش فعال و بیش از حد متمرکز هستیم، به ویژه در برابر اثرات آن آسیب پذیر هستیم.

تشخیص خستگی تا زمانی که در عمق نباشیم، می‌تواند دشوار باشد، به خصوص زمانی که با ADHD زندگی می‌کنیم

پس چه باید کرد؟ نیازهای هر کس متفاوت خواهد بود، بنابراین با متخصصان پزشکی مشورت کنید تا در مورد عاداتی که برای شما مؤثرتر هستند، استراتژی داشته باشید. اما در اینجا چند مورد کلی برای شروع شما وجود دارد:

  • درد و رنج را آرام کن، به هر روشی که کار می‌کند. با ورزش کاری کنید که استرس را از بدن خود خارج کنید، با مدیتیشن به آرامش برسید، یا به نوعی از درمان که خستگی و کم خوابی را هدف قرار می‌دهد، مانند درمان شناختی رفتاری، وارد شوید. سطوح انرژی به شدت به توانایی تثبیت اضطراب در شرایطی مانند ADHD بستگی دارد. 
  • مصرف کافئین را کاهش دهید. میدونم میدونم! من در این مرحله تقریباً بیشتر از یک مرد کوکاکولا رژیمی‌هستم، بنابراین هیچ کس بیشتر از من از این توصیه متأسفانه ناراحت نمی‌شود. اگرچه این یک واقعیت است. به گفته افراد شهوانی مانند آنهایی که در‌هاروارد هستند، بیش از دو فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث تحریک و افزایش شدت علائم اضطراب در برخی افراد شود.
  • یک روال خواب را مشخص کنید که جواب می‌دهد. چراغ‌ها و وسایل الکترونیکی را قطع کنید، ترموستات را کالیبره کنید و هر شب تقریباً در یک زمان به رختخواب بروید. من یک کمدین که به راحتی بیش از حد گرم می‌شود و شیفته اینترنت هستم که همیشه در نمایش‌های نیمه شب رزرو می‌شود، بنابراین فکر می‌کنم این یکی را از پارک بیرون خواهم زد!

اگر می‌خواهیم در این مجموعه به سایر بخش‌های ADHD بپردازیم، به هوش خودمان نیاز داریم، خواننده! به من لطفی بکنید و سعی کنید مطمئن شوید که از استراحت و آرامش خود بیشترین بهره را می‌برید. به من پیام دهید و برنامه بازی خود را به من بگویید.

در مورد من؟ من دوچرخه‌سواری‌ام را بیشتر شروع کرده‌ام، و به چیزهایی که واقعاً نمی‌خواهم انجام دهم بله نمی‌گویم – یا به هر حال این کار را با دفعات کمتری انجام می‌دهم. این باید خرابی‌های ناهار را تا حدی کاهش دهد، و من از قبل احساس زیبایی می‌کنم.

برو جلو و بهترین خودت باش، پر انرژی و سرحال (bright-eyed, bushy-tailed self)! تو لایق بیش از این‌ها هستی (You deserve nothing less) 


رید بریس نویسنده و کمدین ساکن لس آنجلس است. بریس یکی از آلوم مدرسه هنرهای کلر ترور دانشگاه کالیفرنیا ارواین (uc irvine’s uc irvine) است و اولین تراجنسیتی بود که در یک نمایش حرفه ای با شهر دوم (The Second City) انتخاب شد. وقتی بریس از بیماری روانی صحبت نمی‌کند، در بخش love & sex برای ما می‌نویسد.  آماده‌ای؟ 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا