بیماری‌های مغز و اعصاب

الودینیا یا احساس درد

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

الودینیا یا احساس درد

درد

پروفسور سیروس مومن‌زاده: مردم مبتلاء به الودینیا در مواجهه با محرک‌های غیر دردناک دچار احساس درد میشوند. برای مثال، فرد ممکن است بر اثر تماسی خفیف یا در زمان شانه کردن موهایش احساس درد کند. الودینیا میتواند به عنوان علامت چند اختلال عصبی مختلف یا به شکل خود به خود بروز کند.

الودینیا با تشدید پاسخ به محرکهای دردناک یکی نیست.

برخی از مردم ممکن است بر اثر عوامل کوچک مثل بریدگی کاغذ دچار احساس درد شدید شوند. احساس شدید درد یا بیش‌حساس بودن به درد خفیف هیپرآلژزیا (هیپرآلژزی) نامیده میشود.

به هر حال، مردم دچار الودینیا در برابر چیزی احساس درد میکنند که به طور معمول فاقد درد است.

علایم الودینیا

درد یکی از ساز و کارهای محافظتی بدن به شمار میرود. درد به فرد می‌گوید که انجام کاری را که برای بدن مضر است متوقف کند.

برای مثال، پاسخ درد باعث میشود تا شخص دست خود را از اجاق داغ کنار بکشد و از بروز سوختگی شدید پیشگیری کند. اما مردم دچار الودینیا به احساس درد میرسند حتی با وجودی که هیچ چیز مسبب درد وجود ندارد.

علامت اصلی الودینیا درد ناشی از محرک غیر دردناک است.

برخی از مردم مبتلاء به الودینیا ممکن است حتی از کشیده شدن چند تار مو بر روی پوستشان دچار درد شدید شوند.

علایم ممکن است از خفیف تا شدید متفاوت باشد. بعضی از مردم در مقابل آنچه دیگران را دچار حس کسالت یا دردی خفیف میکند به حس دردی سوزان دچار میشوند.

الودینیا میتواند باعث محدودیت دامنه فعالیت شخص شده و کیفیت زندگی وی را کاهش دهد.

عوارض شایع الودینیا شامل موارد زیر است:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات خواب
 • خستگی مفرط

سه نوع اصلی الودینیا وجود دارد که بر مبنای علت ایجاد درد طبقهبندی میشوند.

فارغ از موضوع نوع الودینیا، درد کماکان علامت اصلی است. بعضی از مردم ممکن است فقط دچار یک نوع الودینیا باشد. دیگران ممکن است مبتلاء به هر سه نوع آن باشند.

انواع الودینیا عبارتند از:

الودینیای دمایی: این نوع الودینیا باعث ایجاد درد مرتبط به حرارت میشود. درد بر اثر تغییرات ملایمی در دمای پوست بروز میکند. برای مثال، افتادن چند قطره آب سرد روی پوست ممکن است ایجاد درد کند.

الودینیای مکانیکی: حرکت بر سطح پوست سبب ایجاد درد مکانیکی میشود. برای مثال، ملافهای که روی فرد کشیده شده است ممکن است در وی تولید درد کند.

الودینیای لمسی: الودینیای لمسی که الودینیای استاتیک نیز نامیده میشود بر اثر لمس یا فشار ملایم روی پوست ایجاد میشود. برای مثال، فرد دچار این نوع الودینیا ممکن است بر اثر تلگنری بر شانه‌اش احساس درد کند.

علل و ریسک فاکتورهای الودینیا

علت دقیق الودینیا روشن نیست.

الودینیا ممکن است به علت افزایش پاسخگویی یا سوءعملکرد نوسیسپتورها، که نوع ویژهای از عصب هستند، ایجاد گردد.

ابتلاء به یکی از اختلالات پزشکی فهرست شده در زیر نیز خطر ایجاد الودینیا را در مردم افزایش می‌دهد:

 •میگرن:

میگرن میتواند سبب ایجاد سردردی ناتوان کننده شود اما سردرد اغلب اوقات تنها علامت میگرن نیست. میگرن در عین حال ممکن است علایم دیگری مثل تهوع و حساسیت به نور و صدا به همراه داشته باشد. بر مبنای اعلام “بنیاد آمریکایی میگرن”، تا ۸۰ درصد مردم دچار میگرن در طول حملات این بیماری علایم الودینیا را تجربه میکنند.

 •نورالژی پوسترپتیک:

این نوع نورالژی یکی از عوارض زونا است. زونا میتواند سبب آسیب دیدن الیاف عصبی شود، که به درد مداوم عصب منجر شده و با الودینیا مرتبط است.

 •فیبرومیالژیا (فیبرومیالژی):

فیبرومیالژی یک اختلال پزشکی است که باعث ایجاد دردی گسترده در بدن میشود. علت فیبرومالژی مشخص نیست، اما در برخی موارد بروز آن ریشه ژنتیکی دارد. در عین حال چنین به نظر میرسد که ارتباطی میان الودینیا و فیبرومیالژی وجود دارد.

 •دیابت:

به مرور زمان دیابت مـیتواند به عصبها آسیب رسانده احتمال ابتلاء به الودینیا را در بیمار افزایش دهد. عامل رشد عصب (NGF) برای سیستم عصبی حیاتی است و برخی کارشناسان عنوان میکنند که دیابت باعث کاهش میزان این عامل میشود. یک مطالعه اخیر بر روی جوندگان نشان داد که میزان پایین NGF به هیپرآلژزی و نیز الودینیا منجر میشود.

تشخیص و زمان مراجعه به پزشک

هیچ تست ویژه‌ای برای تشخیص الودینیا وجود ندارد. در عوض پزشکان معاینه بالینی انجام داده، تاریخچه پزشکی بیمار را میگیرند و علایم مبتلابه فرد را مرور میکنند.

بسیاری از اختلالات شایع میتوانند باعث ایجاد درد مزمن شوند، بنابراین پزشکان ممکن است نیاز داشته باشند تا وضعیت برخی اختلالات پزشکی را پیش از رسیدن به تشخیص الودینیا مشخص خارج کنند.

تستهای حساسیت عصب مختلفی را نیز میتوان برای کمک به تشخیص انجام داد. هر کسی که بر اثر محرک‌های غیر دردناک، مثل لمس خفیف دچار درد میشوند باید به پزشک مراجعه کنند.

سر و کار داشتن با درد مزمن ناشی از حتی کمترین لمس میتواند مأیوس کننده و منقلب کننده باشد. برخورداری از تشخیص دقیق موضوع به شخص کمک میکند تا فرآیند درمان و مدیریت وضعیت را شروع کنند.

درمان الودینیا

در حال حاضر هیچ علاجی برای الودینیا وجود ندارد. درمان با هدف کاهش درد و با استفاده از دارو و تغییرات سبک زندگی انجام میشود.

پرگابالین دارویی است که برای درمان درد عصب همراه اختلالاتی مثل صدمات طناب نخاعی، دیابت، فیبرومیالژی و زونا به کار میرود. این دارو در عین حال میتواند میزان درد را در مورد برخی مبتلایان به الودینیا کاهش دهد.

داروهای ضد درد موضعی، مثل کرمها و پمادهای حاوی لیدوکائین، ممکن است در برخی موارد مفید باشند.

رویکردهای طب مکمل به مدیریت درد مثل طب سوزنی و ماساژ ممکن است قابل تحمل نباشند زیرا شامل لمس بیمار هستند که میتواند در فرد دچار الودینیا ناراحتی ایجاد کند.

درمان اختلال زیربنایی مسبب الودینیا نیز میتواند مفید باشد. برای مثال، پیشگیری از میگرن یا درمان درست آن می‏تواند به کاهش ریسک بروز علایم الودینیا کمک نماید. تحت کنترل مناسب قرار دادن دیابت نیز میتواند مفید باشد.

برخی از مردم ممکن است به این نتیجه برسند که تغییرات سبک زندگی مثل ورزش سبک، رژیم غذایی سالم و برخورداری از خواب کافی کمک کنندهاند.

تحقیق نشان میدهد که میزان احساس درد در افراد سیگاری بیش از غیر سیگاری‌ها است. ترک سیگار می‏‌تواند در بسیاری سطوح، از بهبود گردش خون گرفته تا کاهش التهاب، مفید باشد.

اگرچه برخورداری از سبک زندگی مفید برای سلامت الودینیا را علاج نمیکند، میتواند باعث تقویت سلامت عمومی شده و به مردم دچار این اختلال برای مقابله مؤثرتر با الودینیا کمک کند.

شناسایی و کاهش محرکهای درد در حد امکان نیز به کاهش علایم منجر میشود. ممکن است محدود کردن تمامی چیزهای مسبب ناراحتی ممکن نباشد اما برخی تغییرات میتوانند کمک کننده باشند.

برای مثال ممکن است عاقلانه نباشد که شخص برای اینکه شانه زدن باعث آزردگی وی میشود موهایش را پاکتراش کند. اما تغییر نوع شانه مورد استفاده یا کاهش دفعات شانه کردن کار ممکنی است.

به همین ترتیب، اگر برخی پارچه‌ها پوست را آزار میدهند، شخص میتواند از لباس‌هایی با پارچه‌های دیگر که از مواد کمتر آزرده کننده تولید شدهاند، استفاده کند.

استرس میتواند در برخی از مردم به بدتر شدن درد منجر شود. بنابراین یادگیری روش‌های مدیریت استرس میتواند کمک کننده باشد.

اگرچه کاهش استرس در تمامی موارد به بهبود الودینیا منجر نمیشود، ایجاد تکنیکهای بهتر مدیریت استرس میتواند به مدارا با اختلال مورد بحث کمک نماید.

الودینیا یک اختلال مهلک نیست، اما میتواند زندگی روزمره را دشوار کرده و سبب ایجاد محدودیتهای ستوهآور شود. الودینیا در عین حال ممکن است به اضطراب و دیگر اختلالات سلامت روان منجر گردد.

دورنما برای مردم دچار الودینیا متفاوت بوده به شدت این اختلال بستگی دارد. اتخاذ یک رویکرد درمانی جامع میتواند باعث بهبود دورنما گردد.

استفاده از ترکیب تکنیکهای مدیریت درد در کنار تغییرات سبک زندگی علایم الودینیا را کاهش میدهد.

رویکرد جامع‌نگر در عین حال میتواند کمک کند تا شخص کنترل بیشتری بر اختلال مبتلابه خود و بهبود کیفیت کلی زندگی خود داشته باشد.

روش های درمانی بدون جراحی:

 • درمان های نوین و تحصصی اوزون درمانی یا ازن تراپی
 • آخرین لیزرهای پرتوان نسل جدید
 • اوزون تراپی
 • فیزیوتراپی
 • تزریق اپیدورال
 •  تریگرپوینت تراپی
 • کمربندهای طبی
 • رفلکسولوژی
 • RF یا رادیوفرکوانسی
 • در موارد نادر جراحی بسته ستون فقرات
[/vc_column_text][vc_column_text]
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا