بیماری‌های مغز و اعصاب

بیماران پارکینسون بیش از دیگران مراقب کرونا باشند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بیماران پارکینسون بیش از دیگران مراقب کرونا باشند

پارکینسونایرنا: عضو انجمن جهانی و فلوشیپ اختلالات حرکتی با بیان اینکه بیماران پارکینسون بیش از دیگران مراقب سلامتی خود در مقابله با ویروس کرونا باشند، گفت: افراد همخانه و خانواده بیماران پارکینسونی با توجه به اینکه ممکن است نقش ناقل را داشته باشند، باید مراقب هرگونه تماس خود بوده و اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت کنند.

دکتر صفا نجمی اظهار کرد: در هفته ها و ‌ماه های اخیر با توجه به اپیدمی ویروس کووید ۱۹ ( کرونا) یکی از سوالاتی که غالبا پرسیده می‌شود بایدها و نبایدهای گروه های حساس و یا به عبارتی پرخطر در برابر این ویروس است.

وی ادامه داد: همه می دانند که ضعف بدنی و سیستم ایمنی به هر دلیل که باشد زمینه را برای ابتلا به این ویروس مهیا می کند، سن بالا و پیری بخودی خود یک عامل خطر است و سیستم ایمنی سالمندان توان کمتری در برابر عفونت ها از جمله ویروس کرونا دارد.

دکتر نجمی با بیان اینکه بیماری پارکینسون بعنوان یک بیماری با تظاهرات گسترده شناخته شده و علایم و عوارض گوناگونی دارد، گفت: امروزه می دانیم که خود این بیماری بنابه دلایلی و به درجاتی میتواند باعث اختلال در کارکرد سیستم ایمنی شود.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر بیماری پارکینسون اکثرا در افراد با سنین بالا دیده می شود که به دلیل شرایط سنی سیستم ایمنی ضعیف تری دارند، بنابرین یک فرد در شرایط کلاسیک بیماری پارکینسون کاملا مستعد ضعف سیستم ایمنی و درنتیجه ابتلا به کووید۱۹ است.

پارکینسون و کروناعضو انجمن های نورولوژی ایران و آمریکا و عضو انجمن جهانی اختلالات حرکتی افزود: توصیه هایی که به این افراد می شود گذشته از رعایت اقدامات بهداشتی نظیر شستشوی مرتب دست ها و غیره، اکیدا و بطور مضاعف توصیه می شود که حتی الامکان از منزل خارج نشوند و تماس و ارتباط با دیگران حتی دوستان و فامیل را به حداقل برسانند.

وی با اشاره به اینکه بیماری پارکینسون به زبان ساده جزو بیماری های پیشرونده و تخریبی مغز است، ادامه می دهد: طی این بیماری مواد خاصی در بعضی نواحی مغز تجمع می کند که باعث تخریب تدریجی و اختلال عملکرد آن نواحی می شود.

دکتر نجمی تشریح کرد: به مرور زمان تخریب در این نواحی بدتر و سایر قسمت های مغز نیز بتدریج گرفتار می شود.

وی با بیان اینکه این بیماری علایم گسترده دارد، گفت: مشکلات حرکتی از قدیم شناخته شده ترین علایم این بیماری است که خود را به صورت لرزش در دست ها، کندی و آهستگی حرکات در نواحی مختلف بدن از جمله دست ها و پاها، عضلات صورت و سایر عضلات بدن و سفتی و خشکی عضلات نشان می دهد.

عضو انجمن های نورولوژی ایران و آمریکا و عضو انجمن جهانی اختلالات حرکتی توضیح می دهد: برای مثال کندی و سفتی در عضلات پاها و عضلات تعادلی بدن منجر به کندی و بروز اشکال در راه رفتن و بعدها افتادن و زمین خوردن های ناخواسته می شود.

وی اضافه کرد: بیماری پارکینسون علاوه بر مشکلات حرکتی باعث طیف گسترده ای از مشکلات غیرحرکتی نیز می شود که از میان آنها می توان به مشکلات روحی، اختلالات خواب و مشکلات شناختی و حافظه اشاره کرد.

دکتر نجمی تاکید کرد: تشخیص بیماری بطور عمده بالینی بوده و توسط پزشک متخصص انجام می شود.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا یا کووید ۱۹ به بیشتر کشورهای جهان سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا