بیماری‌های مغز و اعصاب

کرونا و تومور مغزی؛ کرونا توجه به تومور مغزی را به فراموشی نسپارد

متخصصان حوزه سلامت به افراد و متخصصان هشدار می‌دهند علائم تومور مغزی نباید به دلیل پاندمی کووید ۱۹ مورد بی‌توجهی قرار گیرد.

کرونا توجه به تومور مغزی را به فراموشی سپرد

تومور مغزی مجموعه‌ای از سلول‌های غیرعادی است که درون مغز تجمع کرده و یک توده غیرطبیعی را تشکیل می‌دهند. تومورهای مغزی ممکن است سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش‌خیم) باشند.

جمجمه که در برگیرنده مغز است،‌ ساختار سخت و انعطاف‌ناپذیری دارد و رشد هرنوع توده در چنین فضای محدودی می‌تواند مشکل‌ساز شود. صرف‌نظر از بدخیم یا خوش‌خیم بودن تومور، رشد آن درون مغز موجب افزایش فشار درون جمجمه می‌شود و این فشار می‌تواند به مغز آسیب وارد کرده یا موجب مرگ شود.

بر اساس مطالعات به محض مشاهده علائم تومور مغزی باید تست آم آر آی گرفته شود؛ چراکه تصویربرداری ام ای آی یک روش طلایی برای تشخیص تومور در مراحل اولیه است. معمولا تومور مغزی با علائم متفاوتی از جمله سردرد، تهوع، استفراغ، تاری دید، اختلال بینایی و تشنج همراه است، حتی این عارضه می‌تواند منجر به تغییر شکل و اندازه جمجمه شود.

برخی افراد به دلیل پاندمی کرونا این علائم را نادیده می‌گیرند و به پزشک مراجعه نمی‌کنند؛ در صورتی‌که با یک تصویربرداری ساده می‌توان بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد.

شایع‌ترین علایم و نشانه‌های تومور مغزی که باید جدی گرفته شوند:

علایم و نشانه‌های یک تومور مغزی بسته به اندازه، موقعیت و سرعت رشد آن متفاوت است؛ اما به طور کلی می‌توان موارد زیر را از علایم تومور مغزی دانست:

– ابتلا به سردرد یا تغییر الگوی سردردها

– سردردهای مکرر که دفعات یا شدت وقوع آن‌ها افزایش می‌یابد

– حالت تهوع یا استفراغ غیرقابل توضیح

– مشکلات بینایی مانند تاری دید، دوبینی یا از بین رفتن دید محیطی

– از دست دادن تدریجی حس لامسه یا قدرت حرکت در یک بازو یا پا

– مشکل در حفظ تعادل

– اختلالات گفتاری

– سردرگرمی در امور روزمره

– تغییرات رفتاری یا شخصیتی

– تشنج، به ویژه درافرادی که فاقد سابقه تشنج هستند

– مشکلات شنوایی

تومورهای مغزی در دو گروه تومورهای اولیه و ثانویه دسته‌بندی می‌شوند. تومورهای اولیه درون مغز شکل می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها خوش‌خیم هستند. تومورهای ثانویه که با عنوان تومورهای متاستازی هم شناخته می‌شوند، زمانی شکل می‌گیرند که سلول‌های سرطانی سایر اندام‌ها مانند ریه یا سینه به بافت مغز رسیده و در آن گسترش می‌یابند.

تومورهای اولیه

گلیوما (Glioma)

یکی ازتومورهای اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز می‌کند و منشا آن از سلول‌های گلیال است. سلول‌های گلیال معمولا ساختار سیستم عصبی مرکزی را پشتیبانی می‌کنند، مواد مغذی را در اختیار این سیستم عصبی قرار می‌دهند، ضایعات سلولی را پاکسازی کرده و نورون‌های مرده را تجزیه می‌کنند. منشا گلیوما ممکن است انواع مختلف سلول‌های گلیال باشند. گلیومای خفیف توموری است که در سلول‌های پیشتیبان و محافظ سیستم عصبی مغز تشکیل می‌شود و درمان آن شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی است.

گلیوبلاستوما (Glioblastoma)

شایع‌ترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز می‌کند.

الیگودندروگلیوم (Oligodendroglioma)

نوعی گلیوما است که از یاخته الیگودندروسیت نشات می‌گیرد.

تومور آستروسیتوما (Astrocytoma)

نوعی گلیوما محسوب می‌شود که منشا آن سلول‌هایی تحت عنوان آستروسیت‌ هستند. این سلول‌ها وظیفه پشتیبانی از سلول‌های عصبی را بر عهده دارند.

نورومای آکوستیک (Acoustic neuroma)

تومور خوش‌خیم عصب هشتم جمجمه‌ای است.

تومورهای هیپوفیز (Pituitary tumors)

تومورهای هیپوفیز توده‌هایی هستند که در هیپوفیز تشکیل می‌شوند.

مننژیوما (Meningioma)

مننژیوما در سلول‌های غشای احاطه‌کننده مغز و نخاع به وجود می‌آیند.

مدولوبلاستوما (Medulloblastoma)

نوعی تومور بدخیم است که منشا آن از مخچه است.

کوروئید پلکسوس کارسینوما (Choroid plexus carcinoma)

این تومور در فضایی از مغز که بطن نام دارد ایجاد می‌شود.

کرانیوفارنژیوما (Craniopharyngioma)

شایع‌ترین اختلال هیپوتالاموسی است و منجر به اختلال هیپوفیز می‌شود.

اپندیموما (Ependymoma)

از تغییر نئوپلاست سلول‌های اپندیمال نشات می‌گیرد.

تومورهای ثانویه

متاستازهای مغزی یا تومورهای ثانویه، بخش عمده موارد سرطان مغز را به خود اختصاص می‌دهند. این نوع سرطان‌ها در یکی از اندام‌های بدن آغاز شده و سپس به مغز می‌رسند. سرطان‌های ریه، سینه، کلیه و پوست قابلیت متاستاز به مغز را دارند. تومورهای ثانویه همواره بدخیم هستند. تومورهای خوش‌خیم هرگز از یک اندام به اندام دیگر گسترش نمی‌یابند.

تومورهای خوش خیم هم ممکن است منجر به مشکلات جدی شوند. علت خطرساز شدن تومورهای مغزی این است که جمجمه یک فضای محدود و بسته از جنس استخوان ضخیم است و به همین علت هر چیزی که درون جمجمه یا خارج از بافت مغز رشد کند فضای زیادی را اشغال کرده و به نقاط حساس مغز فشار وارد می کند. به همین علت در مورد تومورهای مغزی تنها به نوع آن ها توجه نمی شود، بلکه محل شکل گیری تومور هم دارای اهمیت زیادی است.

تومورهای مغزی از جمجمه خارج نمی‌شوند. تمام تومورهای مغزی دارای این ویژگی مشترک هستند که به سایر اندام ها سرایت نمی‌کنند؛ زیرا نحوه دسترسی آن‌ها به رگ‌های خونی با سایر اندام‌های بدن متفاوت است.

متاسفانه هیچ راه مؤثری برای جلوگیری از تشکیل و رشد تومورهای مغزی وجود ندارد. با وجود این پزشکان توصیه می کنند که افراد، به ویژه افراد کمتر از ۱۸ سال، تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض تشعشعات شدید اجتناب کنند.

عوامل خطر تومور مغزی

در اغلب موارد، علت ابتلا به تومور مغزی مشخص نیست؛ اما متخصصان برخی از عوامل را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش دهند.

این عوامل شامل سابقه خانوادگی،‌ سن، نژاد، قرارگرفتن در معرض تشعشعات و مواد هستند. در واقع بین ۵ تا ۱۰ درصد از تمام انواع سرطان‌ها به صورت ژنتیکی به ارث می‌رسند و تومورهای مغزی نیز به ندرت حاصل عوامل وراثتی هستند. با وجود این اگر تعداد قابل توجهی از اعضای خانواده دچار تومور مغزی شده‌اند، باید موضوع با پزشک متخصص مطرح شود تا در صورت لزوم آزمایشات ژنتیکی انجام پذیرند.

افزایش سن نیز یکی از عوامل خطر تومور مغزی است و با افزایش سن، احتمال ابتلا به تومور مغزی نیز بیشتر می‌شود.

قرار گرفتن در معرض مواد و ترکیبات شیمیایی، مانند ترکیباتی که در محیط‌های کاری صنعتی یافت می‌شوند، می‌تواند موجب افزایش خطر ابتلا به تومور مغزی شود. انستیتوی ملی سلامت و ایمنی محیط کار آمریکا هرسال فهرستی از مواد شیمیایی را که عامل بالقوه ابتلا به سرطان هستند و در محیط‌های کاری یافت می‌شوند، منتشر می‌کند.

اشخاصی که در معرض نوعی تشعشعات موسوم به تابش‌های یون‌ساز قرار می‌گیرند،‌ بیش از سایرین دچار خطر ابتلا به تومور مغزی هستند. ممکن است شخص در جریان پرتودرمانی سرطان یا در اثر برخورد با غبارهسته‌ای در معرض این نوع تابش‌ها قرار گیرد. حوادثی که در نیروگاه‌های هسته‌ای فوکوشیما و چرنوبیل رخ داد، نمونه‌هایی از انتشار تابش‌های یون‌ساز در محیط زیست هستند.

به گزارش انجمن تومور مغزی آمریکا، افرادی که سابقه ابتلا به آبله مرغان را در دوران کودکی ندارند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به تومورهای مغزی هستند.

هشتم ژوئن (۱۸ خرداد ماه) روز جهانی آگاهی از تومور مغزی نام گرفته است. هدف این رویداد انجام فعالیت‌های مشترک برای افزایش آگاهی و جلب توجه عمومی نسبت به چالش‌های خاص تومورهای مغزی، تاکید بر نیاز به واکنش‌های خاص و لزوم انجام تحقیقات علمی در این زمینه و توجه به بیماران و خانواده‌های آنان است.

رادیوتراپی، جراحی و شیمی‌درمانی از جمله رایج‌ترین روش‌های درمان تومور مغزی محسوب می‌شوند.

تاثیر کرونا بر بیماران تومور مغزی

این مقاله در مورد بیماران تومور مغزی و نحوه برخورد با سلامتشان و اورژانس های پزشکی آنها ( تاثیر کرونا بر بیماران تومور مغزی ) در دوره کرونا تهیه شده است، امیدوارم با این مقاله بتوانم به تعدادی از بیمارانم که درگیر تومور بوده و تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و یا بیمارانی که هنوز هم درگیر آن هستند کمکی بکنم.

همه ما نگران این ویروس متاسفانه خطرناک و پاندمیک هستیم و البته در این بین برخی بیماران مانند سرطانی و یا بیماران ام اس و یا بیمارانی که با مشکلات عروق مغزی درگیر هستند شرایط خاص تری دارند، آسیب پذیری بیماران خاص در برابر این ویروس بالاتر بوده و آنها را جزء قرمزهای سازمان بهداشت جهانی قرار داده است، در گزارش هایی که اخیرا منتشر شده است نشان داده شده که ۴۰ درصد بیمارانی که درگیر کرونا شده اند از بین بیماران قلبی عروقی و نیز بیماران عروق کرونر مغز بوده اند، گرچه این آمارها هر روز تغییر می کند ولی بهتر است این زنگ خطرها را جدی بگیریم.

نکات مهم در مورد کرونا

توصیه ها برای همه ضروری است و تا قطع شدن این زنجیره بیماری باید از طرف همه جدی گرفته شود ولی جدی تر آن برای بیماران مغز و اعصاب است

در خانه بمانید

به هیچ عنوان بدون دلیل موجه از خانه تان خارج نشوید، اگر شرایط اورژانسی اتفاق افتاد بهتر است با پزشکتان تماس بگیرید، همچنین می توانید از طریق واتس آپ با من در تماس باشید.

به طور مداوم دستهایتان را بشوئید و سطوح را ضد عفونی کنید، برای مدتی داروهایتان را تهیه کنید و اگر نیازی به تغییر داروها هست تلفنی با پزشکتان موضوع را حل کنید

گروه‌های آسیب پذیرتر کدامند؟

بیماران سرطانی و یا تومورهای بدخیم مغزی در صورتی که با افرادی درگیر کرونا در ارتباط قرار گرفته اند از موارد بسیار آسیب پذیر محسوب می شوند، لطفا در این موارد سریعا با شماره های اورژانس و یا شماره ۴۰۳۰ که برای راهنمایی بیماران کرونا در نظرگرفته شده تماس بگیرید و از نحوه درمان و بیماری که درگیر آن هستید و داروهایی که مصرف نموده اید و روندی که تا کنون برای درمانتان طی شده صحبت کنید.

در اینجا برخی از سوالاتی را که بیماران برای مدت درگیری کرونا مطرح کرده اند پاسخ داده ایم

آیا بیماران تومور مغزی بیشتر در معرض کرونا هستند؟ ( تاثیر کرونا بر بیماران تومور مغزی )

متاسفانه ویروس کرونا برای افرادی که بیماری زمینه ای دارند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است خطرناکتر است، تنها راه مقابله با این ویروس در حال حاضر سیستم ایمنی بدن است و این در مورد بیماران سرطانی و یا بیمارانی که تحت درمان هایی مانند شیمی درمانی قرار گرفته اند خطرات بالقوه ای را ایجاد می کند، توصیه می کنم برای خودتان یک اتاق کاملا ایزوله و قرنطینه بسازید، به هیچ عنوان نزدیک افرادی که احتمال بیماری دارند نشوید، به هیچ عنوان در یک اجتماع شلوغ قرار نگیرید و یادتان باشد که پزشکتان در این شرایط بهترین کسی است که می تواند راهنمایتان باشد بنابراین اگر مشکلی داشتید او را در جریان بگذارید. تاثیر کرونا بر روی بیماران تومور مغزی هم از این قائده مثتثنی نیست.

علائم ویروس کرونا کدام است؟

  • تب بالای ۳۷٫۸
  • سرفه جدید و مداوم
  • سرفه خشک
  • تنگی نفس و خستگی

اگر فکر کنم که دچار ویروس کرونا شده ام باید چه کاری بکنم؟

اغلب موارد کرونا به شکل خفیف ظاهر می شود، بیمار بایست تا ۷ روز از تماس با دیگران خودداری کند، مصرف مایعات و استراحت بسیار کمک کننده است اگر پس از ۷ روز بیمار رو به بهبودی نرود و یا علائم بدتر شوند باید با اورژانس کرونا تماس بگیرید.

برای افرادی که در نزدیکی یک فرد بیمار قرار گرفته اند قرنطینه به مدت ۱۴ روز توصیه می شود، از تماس های غیر ضروری خودداری کنید و اگر تب، عرق و یا لرز را تجربه کردید سریع با پزشکی که شما را تحت درمان شیمی درمانی و یا داروهای کنسر قرار داده است تماس بگیرید

آیا داروهای خودم را به طور منظم ادامه بدهم؟

داروهایان را به طور منظم ادامه دهید، داروهای ضد صرع و داروهای استروئید مانند دگزامتازون سرکوب کننده سیستم ایمنی نیستند، اگر داروهای ضد صرع در بین داروهایتان هست به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشکتان آن را قطع نکنید ممکن است با مشکلات جدی رو به رو شوید.

آیا درمان من در آینده تحت تاثیر قرار می گیرد؟

در این شرایط ممکن است با ادامه پیدا کردن اوضاع نیاز به تغییراتی در برنامه درمانی شما پیش بیاید که قابل پیش بینی هم نیست ولی برای اطمینان این مطالب را با پزشک و مرکز معالجتان در میان بگذارید

اگر برای درمان قرار ملاقات با پزشک دارم چه کاری باید بکنم؟

در موارد اورژانسی هنوز هم بسیاری از مراکز سی تی اسکن، پزشک ها و ام آر آی در دسترس بیماران هستند ولی در موارد عیر ضروری خیر، شما می توانید نوبت ویزیتتان را تا رسیدن به یک شرایط بهتر به تعویق بیاندازید، ما برای بیماران ترتیباتی اتخاذ کرده ایم که بتوانند از مشاوره آنلاین با دکتر کیهانی فرد استفاده کنند، بنابراین اگر نگران هستید و نیاز به مشاوره دارید از طریق مشاوره واتس آپ با شماره ۰۹۱۳۹۰۹۷۰۹۷ در تماس باشید.

آیا بیمارانی که در گذشته تحت درمان سرطان بوده اند هنوز هم در خطر هستند؟

این بستگی به نوع سرطان و نحوه درمانی دارد که برای شما انتخاب شده است در اکثر بیماران سیستم ایمنی بدن پس از مدتی از بهبودی به روند طبیعی می رسد و بدن توانایی مقابله را خواهد داشت ولی با اینحال اگر علائمی داشتید حتما پزشکتان و مرکز کرونا را در جریان بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا