زیست‌شناسیزیست‌شناسی (۲)

آیا موز دانه دارد؛ پاسخ ممکن است شما را شگفت زده کند!

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱۴ میانگین: ۴.۲]
 

پاسخ این سوال را بیابید که آیا موز دانه دارد و با تمام فواید تغذیه ای این میوه خوشمزه آشنا شوید.

باید گفت که موز هسته دارد ولی موزهای زردی که ما می‌خوریم هسته‌های بسیار کوچکی دارند، موزهای وحشی دارای هسته‌های بزرگ تری هستند که باعث می‌شوند خیلی قابل خوردن نباشند اما تکثیر آنها را ساده تر از موزهای زرد معمولی می‌کند.

موزهایی را که ما می‌شناسیم از طریق شاخه‌های درخت مادر می‌توانند تکثیر شوند و نه هسته‌هایشان با این اوصاف باید گفت که طبقه بندی موز زرد به عنوان میوه زیاد درست نیست. چون میوه‌ها معمولا از طریق هسته تکثیر می‌شوند.

هسته موز کجاست؟

گاهی مردم گمان می‌کنند که برخی میوه‌ها مثل موز، هسته ندارند؛ ولی اگر شما یک موز را از درازا دو نیم کنید، دانه‌های سیاه رنگی در طول آن می‌بینید. اینها همان جنین یا به عبارت دیگر تخمک‌های گیاهی بارور نشده اند. موزهای گلخانه ای از طریق دانه تکثیر نمی‌شوند. در واقع موز درخت ندارد بلکه گیاهی علفی است که می‌تواند تا ۹ متر رشد کند. جالبه بدونید که ریشه این گیاه قابلیت تکثیر دارد و موز از این طریق تکثیر می‌شود. ژنتیک وراثتی موز نیز برخلاف تمام گیاهان، ۲نمونه ژنوم ندارد و دارای ۳ نسخه کپی است. ۳۳ کروموزومی‌است. ولی برخلاف موزهای گلخانه ای، موزهای وحشی هسته‌هایی سخت و درشت دارند و دارای ژنوم ۲۲کروموزمه هستند. قد درختچه‌های این نوع کوتاه است. اولین نوع موز ۱۰ هزار سال پیش در گینه نو بوجود آمدند.

موز دانه دارد؛ اما…

موزهای تجاری ما (که اکثرا شامل انواع مختلف کاوندیش) دارای سه مجموعه کروموزوم هستند و تری پلوئید هستند؛ بنابراین دانه‌های بالغ را تشکیل نمی‌دهند. اگر شما متوجه نقاط سیاه و سفید در وسط موز هستید، شما دانه‌های نابالغ را کشف کرده اید که نمی‌توانند رشد کنند.

بنابراین، آیا موز دانه دارد؟ بله، موز دارای دانه است.

اگر بخواهید به بیابان بروید و یک موز ارگانیک را باز کنید، مطمئناً یک موز با دانه پیدا خواهید کرد. برخی از انواع آن دانه‌های بزرگی دارند که بخش بزرگی از میوه را تشکیل می‌دهند و ایجاد می‌کنند. موزهای تجاری امروزه از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند و از دانه‌ها رشد نمی‌کنند. اگرچه دانه‌ها قابل مشاهده هستند، اما نمی‌توانند به تولید مثل موز کمک کنند. موز وحشی دانه‌های بزرگتر و قابل رویت تری دارد که اگر بوسیله گیاه مادر تولید شود ممکن است به ایجاد یک گیاه جدید موز کمک کند.

چگونه متوجه می‌شوید که موز دانه دارد؟

فقط می‌توانید به انتهای موز نگاه کنید یا آن را جدا کنید تا ببینید آیا دانه‌هایی وجود دارد یا خیر.

موز اشکال و اندازه‌های مختلفی دارد، برخی با دانه و برخی دیگر بدون دانه. موز تجاری که در یک فروشگاه مواد غذایی پیدا می‌کنید، موز کاوندیش نامیده می‌شود. موزهای تجاری اغلب موزهای بدون دانه هستند، زیرا هدف آنها شیرین تر بودن و داشتن گوشت بیشتر است تا فروش و اشتها آورتر باشد.

از سوی دیگر، انواع دیگر موز شامل دانه می‌شود. به عنوان مثال، موز لیدی فینگر، نوعی موز است که دانه‌های سیاه کمی‌دارد که وقتی این نوع موز را باز می‌کنید، می‌توانید ببینید.

پلانتین یکی دیگر از موزهایی است که دانه‌های قابل رویت دارد. پلانتین به طور معمول بزرگتر است و پوست ضخیم تری نسبت به موز کاوندیش دارد.

انواع مختلف موز چیست؟

آیا می‌دانید چند نوع موز در جهان وجود دارد؟

موز در بیش از ۱۵۰ کشور کشت می‌شود و به طور کلی فرض بر این است که بیش از ۱۰۰۰ گونه مختلف وجود دارد که در ۵۰ خانواده طبقه بندی می‌شوند و همه آنها خوشمزه هستند.

مورد محبوبی داری؟ آیا می‌دانید چه نوع موزی مورد علاقه شماست؟ آیا ایده خوبی دارید که دفعه بعد در فروشگاه یا هنگام سفارش از میوه فروشی محلی خود کدام نوع را امتحان کنید؟ ما در زیر برخی از ویژگی‌های آنها را ذکر کرده ایم که ممکن است باعث شود دفعه بعد بخواهید بیشتر احساس ماجراجویی کنید!

انواع مختلف موز امروزه در فروشگاه‌ها و بازارهای سراسر جهان موجود است؟

گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد که ممکن است تصمیم گیری در مورد یکی از آنها دشوار باشد. یکی از راه‌های محدود کردن گزینه‌هایتان این است که به اندازه آنها نگاه کنید: کوچک، متوسط ​​یا بزرگ. یا اگر رنگ بیشتر مورد شماست، می‌توانید به سراغ کاوندیش زرد بروید، یا شاید چیزی متفاوت مانند موز قرمز را امتحان کنید.

آیا شیرینی می‌خواهید یا کمی‌ترش را ترجیح می‌دهید؟ برخی نیز با بافت سفت تر و برخی دیگر کرمی‌تر هستند. و اگر به دنبال مواد مغذی هستید، همه موزها دارای مقداری ویتامین C، پتاسیم و فیبر رژیمی‌هستند، بنابراین جای نگرانی نیست!

اما بیایید بگوییم که می‌خواهید بیشتر از این هم شاخه شوید و چیز جدیدی را امتحان کنید – مانند یک موز آبی یا یک موز سیاه. آیا آن‌ها وجود دارند؟ شما شرط می‌بندید که انجام دهند! پلانتینهایی نیز وجود دارند که با کاوندیش زرد رنگی که همه ما به دیدن آن عادت کرده ایم متفاوت به نظر می‌رسند. آنها بلندتر و لاغرتر هستند و پوست سبز تیره یا سیاه است. آنها به شیرینی موزهای دیگر نیستند، اما هنوز هم خوشمزه هستند!

چگونه از یک دانه درخت موز بکاریم؟

ساده ترین راه برای کاشت موز در خانه از طریق بذر است. تنها چیزی که نیاز دارید کمی‌خاک، صبر و آب و هوای گرم مناسب برای کاشت گیاهان موز است!

در اینجا یک نگاه گام به گام ساده در مورد نحوه انجام این کار وجود دارد:

 • دانه‌های موز وحشی را به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در آب خیس کنید.
 • هر دانه باید در عمق ۱ اینچ در خاک قابل نفوذ کاشته شود.
 • دمای خاک را ۶۰-۶۸ درجه فارنهایت حفظ کنید.
 • خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.
 • صبور باش؛ بسته به تنوع، جوانه زنی ممکن است بین سه تا شش ماه طول بکشد.

پرورش درختان موز در خانه می‌تواند تجربه بسیار مفیدی باشد، زیرا نه تنها زیبا هستند، بلکه میوه آن مغذی و خوشمزه است.

فواید خوردن موز چیست؟

 • موز یکی از بهترین منابع ویتامین B6 در میان میوه‌ها و همچنین منبع عالی ویتامین C است.
 • ممکن است به درمان سوزش سر دل کمک کند.
 • موز حاوی منگنز است که برای پوست شما مفید است.
 • موز سرشار از پتاسیم است که برای قلب و فشار خون شما مفید است.
 • موز می‌تواند به مشکلات گوارشی و گوارشی کمک کند.
 • موز بدون چربی و کلسترول  موجود در سایر میوه‌ها انرژی می‌دهد.

چگونه موز را برای مصرف بعدی نگهداری کنیم؟

 • بهترین راه برای  نگهداری موز در جای خنک و تاریک است.
 • موز را به صورت دسته ای بگذارید.
 • وقتی شروع به استفاده از ساقه‌های موز کردید، آن‌ها را بپیچید.
 • موز را در دمای اتاق نگهداری کنید تا زمانی که آنها را بخورید یا کاملاً رسیده باشند.
 • موزها را با قرار دادن آنها در یک کیسه کاغذی قهوه ای  و نگهداری در دمای اتاق آماده کنید.
 • پس از رسیدن، موز را در یخچال قرار دهید تا بعداً نگهداری شود.
 • برای انجماد، موز را قبل از قرار دادن در ظرف مخصوص فریزر یا کیسه زیپ دار، پوست بگیرید و برش دهید.
 • از موز یخ زده برای اسموتی، پخت یا خوردن مستقیم از فریزر استفاده کنید.
 • گزینه عالی دیگر این است که آنها را به نان موزی، پنکیک بدون شیر یا کلوچه تبدیل کنید.
 • لذت بردن!

آیا موز یک میوه است؟

موز میوه‌ای دراز و خوراکی از یک درخت موز است که توسط گونه‌های مختلف Musa تولید می‌شود، که گیاهان بزرگ موز گلدار علفی هستند. در مکان‌های خاصی، موز پخته شده را «پلانتین» می‌گویند تا از موز دسر متمایز شود.

آیا موز یک دانه است؟

موز دانه نیست، اما موز دارای دانه است. موز میوه ای است که روی گیاه موز رشد می‌کند. گیاه موز یک گیاه علفی مبتنی بر ریزوم است که از ریشه رشد می‌کند.

موز کاوندیش با قلمه‌های گرفته شده از گیاه مادری به جای از دانه‌ها تکثیر می‌شود. موز توسط دانه‌های موز در طبیعت تکثیر می‌شود و می‌توان آن را در خانه نیز کشت کرد و از دانه شروع کرد.

دانه‌های موز کجاست؟

دانه‌های موز معمولاً در مرکز موز یافت می‌شوند. آنها کوچک و سیاه هستند و می‌توان آنها را به صورت خام یا پخته مصرف کرد.

خوردن دانه‌های موز بی خطر است، اما جویدن آنها همیشه آسان نیست. برخی از موزها دارای دانه‌های بزرگی هستند که هضم آنها دشوار است. موز وحشی با تعداد زیادی دانه معمولا کوچکتر است و دانه‌های بیشتری نسبت به گوشت خوراکی دارد.

از دانه‌های میوه موز می‌توان برای رشد گیاهان جدید موز با کاشت آنها در خاک و آبیاری آنها استفاده کرد. آنها جوانه می‌زنند و یک گیاه موز جدید رشد می‌کند.

آیا پلانتین موز است؟

بله، پلانتین نوعی موز است. آنها معمولاً نشاسته‌تر و کمتر از سایر انواع موز شیرین هستند. پلانتین را می‌توان به روش‌های مشابه دیگر موز استفاده کرد، اما اغلب قبل از خوردن سرخ یا آب پز می‌شود.

 

آیا می‌توانید دانه‌های موز بخورید؟

بله، دانه‌های موز خوراکی هستند. دانه‌های موز، چه رسیده و چه نارس، مضر نیستند. از طرف دیگر، موز وحشی تقریباً غیرقابل خوردن در نظر گرفته می‌شود که تعداد زیادی دانه سخت به اندازه نخود تولید کند.

در حالی که ممکن است مصرف موز وحشی همچنان بی خطر باشد، انجام این کار دشوار است و ارزش آن را ندارد.

موز با دانه معمولاً به دلیل دشواری در جویدن و هضم غیرقابل خوردن در نظر گرفته می‌شود. موز وحشی با بذر درشت معمولا کوچکتر است و دانه‌های آن بسیار بیشتر از گوشت خوراکی است. اگر به دانه موز برخوردید، می‌توانید آن را بخورید، فقط مطمئن شوید که ابتدا پوست سفت میوه را جدا کنید!

آیا می‌توانید موز وحشی بخورید؟

بله، شما می‌توانید موز وحشی بخورید، با این حال، آنها به شیرینی موزی که ما عادت به خوردن آن داریم نیست، و همچنین بافت متفاوتی دارند.

انواع مختلفی از موز وحشی وجود دارد. برخی دانه‌های درشت دارند و برخی اصلاً دانه ندارند.

موزی که امروزه می‌خوریم از دانه‌ها رشد نمی‌کند، زیرا از نظر ژنتیکی تغییر یافته و میوه‌های بدون دانه هستند. اگر به جنگل می‌رفتید و به دنبال یک میوه موز طبیعی می‌گردید، دانه‌ها را پیدا می‌کردید.

موز چگونه رشد می‌کند؟

موزهای پرورشی تجاری معمولاً در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری دیده می‌شوند. بوته‌های موز در خاک‌های مرطوب و حاصلخیز با زهکشی خوب بهترین رشد را دارند و از قلمه‌های گرفته شده از ساقه زیرزمینی یا بنه تکثیر می‌شوند.

گیاهان جدید برای موز تجاری در کیسه‌های پلی اتیلن بزرگ پر از مخلوط خاک و کمپوست شروع می‌شوند. زمانی که بوته‌های موز تجاری حدود یک فوت ارتفاع دارند، در مزرعه پیوند زده می‌شوند.

فاصله گیاهان در مزرعه حدود ۲۰ فوت و ردیف‌ها حدود ۱۰ فوت از هم فاصله دارند. یک محصول موز به آب زیادی نیاز دارد، بنابراین آبیاری ضروری است. زمانی که میوه‌ها زرد شده و شروع به رسیدن می‌کنند، موز از گیاهان بالغ موز برای برداشت آماده است.

خلاصه: آیا موز دانه دارد؟

 • همه موزها از دانه‌ها رشد می‌کنند، اما رایج ترین نوع موز که در فروشگاه‌های مواد غذایی یافت می‌شود از دانه‌ها رشد نمی‌کند و موز بدون دانه است.
 • می‌توانید یک دانه موز بکارید و درختان موز خود را در خانه پرورش دهید.
 • موز میوه ای مغذی است که فواید زیادی برای سلامتی دارد.  آنها سرشار از پتاسیم و ویتامین C هستند و می‌توانند به مشکلات گوارشی و قلبی کمک کنند.
 • موزهای رسیده خود را در یخچال نگهداری کنید تا بعدا مصرف کنید یا آنها را در فریزر قرار دهید تا در اسموتی‌ها یا شیرینی‌ها استفاده کنید. 


آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.spiceandlife.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا