روانشناسیسبک زندگی

داستان‌های واقعی باورنکردنی از تغییرات افراد پس از آسیب‌های عصبی

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

داستان‌های واقعی باورنکردنی از تغییرات افراد پس از آسیب‌های عصبی

آسیب مغزیدکتر مجازی: این ماجراهای همگی مربوط آسیب‌های مغزی هستند که رفتار و شخصیت افراد را تغییر داده‌اند. مغز پیچیده‌ترین اندام بدن است به طوری که حتی مباحث علوم عصبی به راحتی به طرف روان‌شناسی و علوم شناختی سوق داده ‌می‌شوند؛ چون پی بردن به مکانیسم‌های زیستی موجود در آن هنوز آن طور که باید میسر نشده و علوم عصبی به معنای واقعی در اول راه است. آسیب‌های مغزی معمولاً سکته‌ها، تروماها و تومورها را در ذهن تداعی می‌کنند ولی ما برخی از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد که تغییرات عجیبی را در افراد موجب شده‌اند.

مردی که قدرت غمگین شدن را از دست داد!

بعد از تجربه‌ی سکته‌ی مغزی در ۲۰۰۴، Malcolm Myatt دیگر قدرت غصه خوردن را از دست داد! این سکته بر لوب پیشانی او اثر گذاشته بود که مرکزی برای احساسات نیز می‌باشد ولی نکته این جاست خود او این عارضه را مزیت می‌داند!

استوانه‌ای آهنی مردی را عوض کرد!

برگردیم به سال ۱۸۴۸، به راه‌آهنی که Phineas Gage در حال کار در آن جا بود و انفجاری میل‌گردی را درست به طرف سر او نشانه رفت ولی به طور معجزه‌آسایی از این حادثه نجات یافت و سال‌ها سوژه‌ی نورولوژیست‌ها بود. تا این جای داستان را شاید بارها در اخبار شنیده باشید ولی نکته‌ی این اتفاق جایی است که او دیگر مثل قبل نشد! تا این حد که دوستانش دیگر او را به عنوان Phineas Gage قبول نداشتند.

فروشنده‌ای که ریاضیدان شد!

در سال ۲۰۰۲، Jason Padgett توسط دو نفر مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت  و در اثر ضربات وارده بیهوش شد. به طوری شگفت‌آور پس از این اتفاق او نابغه‌ی ریاضیات شد! با قدرتی مثال‌زدنی در تجسم هندسی اشکال و زوایا. او از معدود افرادی بود که به “سندرم تحصیل دانایی” مبتلا شده بود.

جراحی که پیانیست شد

سال ۱۹۹۴ بود که جراح ارتوپدیک، Tony Cicoria، درحال مکالمه‌ی تلفنی با مادرش دچار حادثه‌ای با رعدو‌برق شد. او چند هفته بعد از بیهوش شدنش سر این قضیه علاقه‌ی عجیبی به نواختن پیانو پیدا کرد و شروع کرد به آموزش دادن به خودش! قبل از این اتفاق او نسبت به موسیقی بی‌تفاوت بود ولی بعد از آن دو حرفه را با هم ادامه داد؛ پیانیستی و جراحی.

مردی ایتالیایی عاشق فرانسه

مرد ۵۰ ساله‌ی ایتالیایی پس از یک آسیب مغزی، عاشق فرانسه شد! او فرانسوی را در مدرسه یاد گرفته و در ۲۰ سالگی هم با دختری فرانسوی آشنا شده بود ولی پس از صدمه به مغزش به طور عجیبی به فرهنگ فرانسه علاقه نشان می‌داد؛ فقط فرانسوی حرف می‌زد، فیلم‌های آن کشور را تماشا می‌کرد غذایش هم شده بود خوراک فرانسوی!

عمل زیبایی زنی را عاشق سرقت کرد!

در ۲۰۱۳ زنی برزیلی در طی یک عمل جراحی زیبایی دچار آسیب مغزی موقتی شد که جریان خونش را با مشکل مواجه کرد. ولی تمام مشکلش این نبود؛ او شروع به دزدی کرد و عادتش شده بود تا از فروشگاه‌ها دزدی کند و چندبار هم دستگیر شد که پلیس پس از پی بردن به مشکلش او را آزاد کرد.

زنی استرالیایی زبانش فرانسوی شد!

پس از گذراندن ریکاوری تصادف خودرو در ۲۰۰۵، Leanne Rowe، با لهجه‌ی عجیبی از فرانسوی روبه‌رو شد! او تا حدی با زبان جدیدش مشکل داشت که اغلب دخترش به جای او حرف می‌زد. این موقعیت عجیب و نادر با نام “سندرم لهجه‌ی خارجی” شناخته می‌شود و برای اولین بار در ۱۹۷۰ رؤیت شد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا