زیست‌شناسی

نگهداری شیر وحشی از بچه پلنگ

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

نگهداری شیر وحشی از بچه پلنگ

نگهداری شیر وحشی از بچه‌پلنگ

دنیای اقتصاد: تصاویر شگفت‌انگیزی که در پارک حفاظتی تانزانیا گرفته شده است، نشان می‌دهد که یک شیر وحشی از یک بچه‌پلنگ نگهداری می‌کند و کارشناسان می‌گویند این اتفاق برای اولین بار رخ داده است. لوک هانتر، رئیس و مامور حفاظت از حیوانات گروه پانترا (یک گروه حفاظت از گربه‌های وحشی) به نشنال جئوگرافیک می‌گوید: «هرگز چنین چیزی را در حیات‌وحش شاهد نبوده‌ایم.» ماده شیر در تصویر یک شیر ۵ ساله به نام نوسیکیتوک است که در منطقه حفاظتی Ngorongoro زندگی می‌کند و تخمین زده می‌شود که بچه‌پلنگ در تصویر تنها چند هفته سن داشته باشد. پانترا این تصاویر را پس از آن منتشر کرد که یک بازدیدکننده آنها را به یک موسسه غیرانتفاعی فرستاد. مشخص نیست که چگونه نوسیکیتوک و توله پلنگ که مادرش مشاهده نشده است به یکدیگر پیوسته‌اند.

این موسسه غیرانتفاعی محافظتی که شیرها را در منطقه حفاظتی زیر نظر دارد به آسوشیتد‌پرس گفته است این شیر اخیرا چند توله (به نام‌های آنجلا، جانسون و کوپلیون) داشت اما آنها را از دست داد. جانسون به شوخی می‌گوید این مورد می‌تواند مانند «سردرگمی در سوپرمارکت» بوده و ماده شیر مذکور توله‌هایش را به اشتباه انتخاب کرده باشد. گرچه این دو نوع گربه‌سان به یکدیگر پیوسته‌اند، اما نوسیکیتوک به عنوان مادر برای مراقبت از پلنگ جوان است. هانتر به پانترا می‌گوید «نوسیکیتوک آماده مراقبت از گربه‌‌سانان کوچک است و پلنگ کوچک متناسب با این شرایط است؛ این بچه‌پلنگ تقریبا هم‌سن توله‌های نوسیکیتوک است و از لحاظ فیزیکی نیز بسیار مشابه آنهاست.»

اما گرچه این عکس می‌تواند یک مثال دلگرم‌کننده از مراقبت بین گونه‌ها باشد، اما آینده این توله پلنگ نامشخص است. نرخ مرگ‌و‌میر برای توله شیرهای جوان به‌دلیل تهدیدهایی مانند آتش‌سوزی در جنگل و کفتارها حدود ۵۰ درصد است؛ خطراتی که پلنگ‌های جوان نیز با آنها مواجه‌اند. هانتر می‌گوید «بسیار نامحتمل است که دسته شیرها این مساله را بپذیرند. شیرها روابط اجتماعی بسیار غنی و پیچیده‌ای دارند که در آن باقی شیرها را به‌واسطه دیدن و غرش‌ می‌شناسند؛ بنابراین در تشخیص توله‌هایشان از یکدیگر مهارت کافی دارند. اگر باقی شیرها این توله را پیدا کنند، احتمالا کشته خواهد شد.» بهترین سناریو این است که این بچه‌پلنگ دوباره به مادرش بپیوندد. گزارش‌ها حاکی از این است که یک پلنگ ماده در نزدیکی این دو حیوان وجود دارد که احتمالا توله‌هایی دارد و شاید این توله پلنگ متعلق به اوست.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا