زیست‌شناسی

ابرقدرت های دنیای گیاهان

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

ابرقدرت های دنیای گیاهان

جام نیوز: فیلم های و انیمیشن های زیادی درباره ی انسان هاو حیواناتی با قدرت های عجیب و ماورایی ساخته شده، اما در دنیای گیاهان هم گونه هایی وجود دارد که ویژگی هاو قدرت های منحصر به فردی دارند. در ادامه به تعدادی ازاین گیاهان عجیب و نادر می پردازیم. این گیاهان عجیب و غریب، می توانند بسیار غول پیکر باشند، از آتش جان سالم به در ببرند، دانه های خود را شلیک کنند و حتی حیوانات دیگر را یک لقمه ی چپ کنند! این «گیاهان هیولاگونه» همیشه آماده ی آن هستند تا نیروهای مافوق طبیعی خود را به رخ موجودات دیگر بکشند. در ادامه به تعدادی از این گیاهان عجیب و نادر می پردازیم.

۱- گل لاشه

گل لاشهنام علمی: Amorphophallus titanium یا تیتان آروم

لقب: Corpse flower

ویژگی خاص: بوی تهوع آوری دارد.

نکات جالب: این گل در دنیای گیاهان، بسیار بزرگ محسوب می شود. ارتفاع تیتان آروم از سطح زمین می تواند به حدود ۳ متر برسد. زمان گل دهی این گیاه قابل پیش بینی نیست و به همین دلیل هر زمان که این اتفاق می افتد، خبر آن به تیتر اول رسانه ها تبدیل می شود.

زیستگاه: تیتان آروم در جنگل های بارانی سوماترا یافت می شود، اما تعدادی از این گل را در باغ های عظیم گیاهشناسی هم می توان پیدا کرد.

۲- درخت سندباکس

سندباکسنام علمی: Hura crepitans

لقب: Sandbox tree

ویژگی خاص: میوه های خود را منفجر و دانه هایشان را شلیک می کند.

نکات جالب: خارهای بزرگ و مخروطی شکل روی پوست این درخت، ظاهری ماورایی به آن داده اند. درخت سندباکس از این خارها برای دفاع از خود استفاده می کند. میوه های این درخت شکلی شبیه به کدو حلوایی دارند و با صدای انفجار مانند بلندی، از هم باز شده و چند قسمت می شوند و هسته های خود را تا فاصله ی ۱۴ متری درخت پرتاب می کنند.

زیستگاه: این درخت گرمسیری، گیاه بومی آمریکای شمالی و جنوبی است.

۳- سوسن لاشه

سوسننام علمی: Rafflesia arnoldii

لقب: Corpse lily

ویژگی خاص: روی ریشه های گیاه میزبان خود می روید.

نکات جالب: این گیاه بزرگ ترین گل تکی دنیا محسوب می شود و قطر آن به ۹۷/۵ سانتیمتر می رسد. این گل در حقیقت نوعی انگل است. به همین خاطر ریشه و برگی از خودش ندارد و روی ریشه های چوبی گیاه میزبان خود رشد می کند. این گل چنان بوی بدی دارد که بعضی آن را به بوی گوشت در حال فاسد شدن تشبیه می کنند. این گیاه با بوی بسیار بد خود مگس های لاشخور را جذب می کند تا از آن ها برای گرده افشانی استفاده کند.

زیستگاه: این گیاه در اندونزی رشد می کند و در باغ های گیاهشناسی هم یافت می شود.

۴- گل نازک نارنجی

نازک نارنجینام علمی: Mimosa pudica

لقب: Sensitive plant

ویژگی خاص: برگ هایش را می بندد و خودش را خم می کند.

نکات جالب: این گیاه که به گل قهر هم معروف است، به هر گونه تماسی با بستن برگ هایش و خم کردن خودش واکنش نشان می دهد. علت این عکس العمل های عجیب آبی است که از درون سلول های کاسبرگ ها و ساقه ها به سرعت به بیرون تراوش می کند. برگ های این گیاه ظرف چند دقیقه، دوباره باز می شوند و گیاه به حالت اولش بر می گردد.

زیستگاه: گل قهر، گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و در مناطق گرمسیری دیگری هم رشد می کند.

۵- درخت خاردار سوت زن

سوت زننام علمی: Vachellia drepanolobium

لقب: Whistling Thorn

ویژگی خاص: برای دور کردن حیوانات از خود سوت می زند.

نکات جالب: این درخت که گونه ای از اقاقیا است، از انتهای پیازی شکل خارهای خود یک صدای سوت مانند تولید می کند. عجیب ترین ویژگی این درخت، «رابطه ی دوستانه» ای است که با مورچه ها دارد. هم درخت و هم مورچه ها از همزیستی مسالمت آمیزشان سود می برند. مورچه ها انتهای پیازی شکل و توخالی خارهای درخت را خانه ی خود می کنند و سوراخ های ریزی در این ریشه ها ایجاد می کنند. همین سوراخ ها عامل صدای سوت مانند درخت هستند که حیوانات را از شاخه ها و برگ های درخت دور نگه می دارد.

زیستگاه: این درخت، گیاه بومی آفریقا است.

۶- نیلوفر آبی ملکه ویکتوریا

نیلوفر آبینام علمی: Victoria amazonica

لقب: Queen Victoria’s Water Lily

ویژگی خاص: می تواند تا حدود ۴۵ کیلوگرم وزن تحمل کند.

نکات جالب: ویژگی خاص این گیاه در برگ های گرد و بسیار محکم و بزرگ آن نهفته است، که قطر آن می تواند به بیش از ۲/۵ متر برسد . هوایی که درون رگبرگ های این گیاه محبوس می شود، به برگ های آن این امکان را می دهد که روی آب شناور بمانند و وزن زیادی را تحمل کنند. طی یک فصل، هر گیاه ۴۰ تا ۵۰ برگ تولید می کند که سطح آب را می پوشانند و جلوی رشد هر گیاه دیگری را می گیرند.

زیستگاه: این گیاه در کشور بولیوی می روید، اما در بعضی از باغ های گیاهشناسی هم آن را پرورش می دهند.

۷- پارچ گرمسیری

پارچینام علمی: Nepenthes

لقب: Tropical Pitcher

ویژگی خاص: حشرات را به دام می اندازد و می خورد.

نکات جالب: برگ های پارچ مانند این گیاه مثل یک تله عمل می کند. شهدی که از دریچه ی این تله ها تراوش می کند، حشرات و دیگر طعمه های این گیاه را به خود جذب می کند. این طعمه های نگون بخت از بالای پارچ می لغزند و به داخل گیاه و شهد درون آن سقوط می کنند. قربانی ها که دیگر راه فراری ندارند، درون مایع غرق می شوند و در نهایت، توسط آنزیم های این گیاه گوشتخوار هضم می شوند.

زیستگاه: این گیاه در ماداگاسکار، جنوب شرقی آسیا و استرالیا می روید.

۸- اوکالیپتوس

اوکالیپتوسنام علمی: Eucalyptus

ویژگی خاص: از آتش جان سالم به در می برد.

نکات جالب: برگ های این درخت، مقادیر زیادی روغن اشتعال زا تولید می کنند و هنگام سوختن، انرژی زیادی ایجاد می کنند. گرچه آتش برای بیشتر گیاهان یک مصیبت محسوب می شود، اما درخت اوکالیپتوس از این مصیبت برای پخش دانه های خود استفاده می کند. با آتش گرفتن اوکالیپتوس، بارانی از دانه های این درخت روی خاک می بارد. این درختان می توانند در برابر آتش مقاومت کنند و پوسته ی سوخته ی آن ها به جای از بین رفتن، احیا می شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا