بیماری‌های مغز و اعصابمیگرن

سندرم آلیس در سرزمین عجایب چیست: علائم، تشخیص و درمان

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

AWS چیست؟

سندرم آلیس در سرزمین عجایب (AWS) یک بیماری نادر که باعث اپیزودهای موقتی ادراک تحریف شده و سرگردانی می شود. ممکن است احساس کنید بزرگتر یا کوچکتر از آنچه هستید. همچنین ممکن است متوجه شوید که اتاقی که در آن هستید – یا مبلمان اطراف – به نظر می رسد که جابه جا می شود و احساس می کنید دورتر یا نزدیکتر از آنچه که واقعاً هست.

این اپیزودها نتیجه مشکل چشم یا توهم نیستند. آنها به دلیل تغییر در نحوه درک مغز شما از محیطی که در آن هستید و ظاهر بدن شما ایجاد می شوند.

این سندرم می تواند حواس متعددی از جمله بینایی، لامسه و شنوایی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ممکن است حس زمان را از دست بدهید. ممکن است به نظر برسد که زمان سریعتر یا کندتر از آنچه فکر می کنید می گذرد.

AWS در درجه اول تاثیر می گذارد کودکان و بزرگسالان جوان اکثر مردم با بالا رفتن سن، ادراکات بی نظم را افزایش می دهند، اما هنوز هم ممکن است در بزرگسالی آن را تجربه کنند.

AWS به عنوان سندرم تاد نیز شناخته می شود. به این دلیل که اولین بار در دهه ۱۹۵۰ توسط دکتر جان تاد، روانپزشک بریتانیایی شناسایی شد. او خاطرنشان کرد که علائم و حکایات ثبت شده این سندرم بسیار شبیه به اپیزودهایی است که شخصیت آلیس لیدل در رمان «ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب» لوئیس کارول تجربه کرده است.

AWS چگونه ارائه می شود؟

قسمت های AWS برای هر فرد متفاوت است. آنچه شما تجربه می کنید ممکن است از یک قسمت به قسمت بعدی نیز متفاوت باشد. یک قسمت معمولی چند دقیقه طول می کشد. برخی از آنها می تواند تا نیم ساعت طول بکشد.

در طول این مدت، ممکن است یک یا چند مورد از این موارد را تجربه کنید. علائم مشترک:

میگرن

افرادی که AWS را تجربه می کنند احتمال بیشتری دارند در معرض ابتلا به میگرن هستند. برخی از محققان و پزشکان معتقدند AWS در واقع یک هاله است. این یک نشانه حسی اولیه از میگرن است. برخی دیگر معتقدند AWS ممکن است یک زیرگروه نادر از میگرن باشد.

اعوجاج اندازه

میکروپسیا احساس کوچکتر شدن بدن یا اشیاء اطرافتان است. ماکروپسیا احساس بزرگتر شدن بدن یا اشیاء اطرافتان است. هر دو تجربه رایج در طول یک قسمت از AWS هستند.

تحریف ادراکی

اگر احساس می‌کنید که اجسام نزدیک شما بزرگ‌تر می‌شوند یا از آنچه واقعا هستند به شما نزدیک‌تر هستند، در حال تجربه پلوپسی هستید. نقطه مقابل آن تلهوپسی است. این احساسی است که اجسام کوچکتر یا دورتر از آنچه واقعا هستند از شما دور می شوند.

تحریف زمان

برخی از افراد مبتلا به AWS حس زمان خود را از دست می دهند. آنها ممکن است احساس کنند زمان سریعتر یا کندتر از آنچه هست در حال حرکت است.

اعوجاج صدا

هر صدا، حتی صداهای معمولی آرام، بلند و مزاحم به نظر می رسد.

از دست دادن کنترل اندام یا از دست دادن هماهنگی

این علامت زمانی رخ می دهد که ماهیچه ها احساس می کنند که غیرارادی عمل می کنند. به عبارت دیگر، ممکن است احساس کنید که اندام خود را کنترل نمی کنید. به همین ترتیب، تغییر حس واقعیت می تواند بر نحوه حرکت یا راه رفتن شما تأثیر بگذارد. ممکن است احساس ناهماهنگی داشته باشید یا به سختی حرکت کنید که به طور معمول انجام می دهید.

چه چیزی باعث AWS می‌شود؟

مشخص نیست که چه چیزی باعث AWS می شود، اما پزشکان در تلاش برای درک بهتر آن هستند. آنها می دانند که AWS مشکلی برای چشمان شما، توهم یا بیماری روانی یا عصبی نیست.

محققان معتقدند فعالیت الکتریکی غیرعادی در مغز باعث جریان خون غیرعادی به بخش‌هایی از مغز می‌شود که محیط شما را پردازش می‌کنند و ادراک بصری را تجربه می‌کنند. این فعالیت الکتریکی غیرمعمول ممکن است نتیجه چندین علت باشد.

یک مطالعه نشان داد که ۳۳ درصد از افرادی که AWS را تجربه کردند، عفونت داشتند. هر دو ضربه به سر و میگرن با ۶ درصد از اپیزودهای AWS مرتبط بودند. اما بیش از نیمی از موارد AWS هیچ علت شناخته شده ای نداشتند.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، میگرن به عنوان عامل اصلی AWS در بزرگسالان در نظر گرفته می شود. عفونت علت اصلی AWS در کودکان در نظر گرفته می شود.

سایر علل احتمالی عبارتند از:

 • فشار
 • داروی سرفه
 • استفاده از داروهای توهم زا
 • صرع
 • سکته
 • تومور مغزی
آیا شرایط مرتبط یا سایر عوامل خطر وجود دارد؟

شرایط متعددی به AWS مرتبط هستند. موارد زیر ممکن است خطر ابتلا به آن را افزایش دهد:

 • میگرن. AWS ممکن است نوعی هاله یا یک هشدار حسی در مورد میگرن باشد. برخی از پزشکان همچنین معتقدند AWS ممکن است زیرگروهی از میگرن باشد.
 • عفونت ها اپیزودهای AWS ممکن است یکی از علائم اولیه ویروس اپشتین بار (EBV) باشد. این ویروس می تواند باعث مونونوکلئوز عفونی یا مونو شود.
 • ژنتیک اگر سابقه خانوادگی میگرن و AWS دارید، ممکن است در معرض خطر بالاتری برای تجربه این وضعیت نادر باشید.

AWS چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علائمی مانند مواردی که برای AWS توضیح داده شده است را تجربه می کنید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. شما و پزشکتان می توانید علائم و هر گونه نگرانی مرتبط را بررسی کنید.

هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند به تشخیص AWS کمک کند. پزشک شما ممکن است بتواند با رد سایر علل احتمالی یا توضیح علائم شما، تشخیص دهد.

برای انجام این کار، پزشک ممکن است موارد زیر را انجام دهد:

 • اسکن ام آر آی. MRI می تواند تصاویر بسیار دقیقی از اندام ها و بافت های شما از جمله مغز ایجاد کند .
 • الکتروانسفالوگرافی (EEG). EEG می تواند فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری کند .
 • آزمایشات خون پزشک شما می‌تواند ویروس‌ها یا عفونت‌هایی را که می‌توانند باعث علائم AWS مانند EBV شوند، رد یا تشخیص دهد.

AWS ممکن است کمتر تشخیص داده شود. این به این دلیل است که اپیزودها – که اغلب فقط چند ثانیه یا چند دقیقه طول می‌کشند – ممکن است برای افرادی که آنها را تجربه می‌کنند به سطحی از نگرانی نرسد. این امر به ویژه در مورد کودکان خردسال صادق است.

ماهیت زودگذر اپیزودها همچنین می تواند مطالعه AWS و درک بهتر اثرات آن را برای پزشکان دشوار کند.

چه گزینه های درمانی در دسترس هستند؟

هیچ درمانی برای AWS وجود ندارد. اگر شما یا فرزندتان علائمی را تجربه کردید، بهترین راه برای مقابله با آنها این است که استراحت کنید و منتظر بمانید تا آنها برطرف شوند. همچنین مهم است که به خود یا عزیزتان اطمینان دهید که علائم مضر نیستند.

درمان آنچه شما و پزشکتان به آن مشکوک هستید که علت اصلی اپیزودهای AWS است ممکن است به پیشگیری از یک اپیزود کمک کند. به عنوان مثال، اگر میگرن را تجربه می کنید، درمان آن ممکن است از اپیزودهای بعدی جلوگیری کند.

به همین ترتیب، درمان عفونت می تواند به توقف علائم کمک کند.

اگر شما و پزشکتان مشکوک به استرس هستید، ممکن است متوجه شوید که مدیتیشن و آرامش می تواند به کاهش علائم کمک کند.

آیا AWS می تواند منجر به عوارض شود؟

AWS اغلب با گذشت زمان بهتر می شود. به ندرت باعث ایجاد عوارض یا مشکل می شود.

اگرچه این سندرم پیش‌بینی‌کننده میگرن نیست، اما در صورت داشتن این دوره‌ها احتمال ابتلا به آن‌ها بیشتر است. طبق یک مطالعه ، یک سوم از افرادی که سابقه سردردهای میگرنی نداشتند، پس از تجربه AWS دچار سردرد شدند. 

چشم انداز چیست؟

در حالی که علائم می توانند گمراه کننده باشند، اما مضر نیستند. آنها همچنین نشانه ای از یک مشکل جدی تر نیستند.

اپیزودهای AWS می‌توانند چندین بار در روز برای چند روز متوالی اتفاق بیفتند و پس از آن ممکن است چندین هفته یا ماه علائم را تجربه نکنید.

احتمالاً در طول زمان علائم کمتری را تجربه خواهید کرد. این سندرم ممکن است با رسیدن به سن بلوغ به طور کامل ناپدید شود.

۶ منبع

هلث‌لاین دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای منبع‌یابی دارد و به مطالعات همتا، مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی و انجمن‌های پزشکی متکی است. ما از استفاده از مراجع ثالث اجتناب می‌کنیم. می‌توانید با مطالعه خط‌مشی‌های سرمقاله‌مان درباره نحوه اطمینان از صحت و به‌روز و پویا بودن محتوایمان بیشتر بیاموزید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا