مغز و اعصابنوروآناتومی

تفاوت بین مغز میانی و مغز پیشین با مغز خلفی چیست

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]
 

تفاوت اصلی مغز میانی و مغز پیشین با مغز خلفی در این است که مغز پیشین بخش اصلی مغز است که مسئول دریافت و پردازش اطلاعات حسی (sensory information)، کنترل عملکردهای حرکتی (controlling motor functions)، تفکر (thinking)، درک (perceiving)، تولید و درک زبان (producing and understanding language) است، مغز میانی مسئول کنترل حرکت، بینایی (vision) و شنوایی (hearing)، خواب و بیداری (sleep and wakefulness) و تنظیم دمای بدن (temperature regulation) است در حالی که مغز خلفی مسئول تنفس (respiration) و ضربان قلب (heart rate) است.

به طور کلی، سه جزء مغز عبارتند از: مغز پیشین، مغز میانی و مغز عقب. مغز و نخاع سیستم عصبی مرکزی انسان و سایر جانوران را تشکیل می‌دهند.  

کلمات کلیدی 

مغز میانی (Midbrain)، مغز پیشین (Forebrain)، مغز خلفی (Hindbrain) 

مغز پیشین چیست

به طور کلی، مغز پیشین بخش اصلی مغز است. دو سوم کل توده مغز را تشکیل می‌دهد. به طور کلی، مخ، تالاموس و هیپوتالاموس اجزای مغز پیشین هستند. مخ بخشی از لوب پیشانی مغز است. بنابراین، مغز پیشین می‌تواند از بیشتر قسمت‌های مغز محافظت کند. تلنسفالون و دیانسفالون دو بخش فرعی از مغز پیشین هستند. بخش اصلی تلنسفالن، قشر مغز است. در این میان، چهار قسمت اصلی دیانسفالون عبارتند از اپی تالاموس، تالاموس، ساب تالاموس و هیپوتالاموس.

مغز پیشین مهمترین بخش مغز است و وظایف پیچیده اصلی مغز را بر عهده دارد. برخی از این عملکردها شامل حافظه، هوش و کنترل دمای بدن است.

مغز میانی چیست

مغز میانی بخشی از مغز است که مغز پیشین را به مغز خلفی [درمنبع نوشته مغز میانی] متصل می‌کند. مغز میانی و مغز خلفی با هم ساقه مغز را تشکیل می‌دهند که قسمتی است که مغز را به نخاع متصل می‌کند. علاوه بر این، یک قنات مغزی در مغز میانی رخ می‌دهد که از طریق آن بطن‌های مغزی به هم متصل می‌شوند. علاوه بر این، تکتوم (tectum)، تگمنتوم (tegmentum)، قنات مغزی (cerebral aqueduct) و پایه‌های مغزی (cerebral peduncles) نواحی اصلی مغز میانی هستند.

علاوه بر این، عملکردهای اصلی مغز میانی شامل کنترل حرکتی، برانگیختگی (هشیاری)، بینایی، شنوایی، خواب و بیداری و تنظیم دما است.

مغز خلفی چیست

مغز خلفی بخشی از مغز است که عملکردهای احشایی مغز از جمله ضربان قلب، تنفس و فشار خون را کنترل می‌کند. 

به طور کلی، متانسفالون و میلنسفالون دو قسمت از مغز  خلفی هستند. متانسفالون از پل و مخچه تشکیل شده است. و میلنسفالون از بصل النخاع تشکیل شده است. 

شباهت‌های بین مغز میانی و مغز پیشین با مغز خلفی

  • مغز دارای سه بخش اصلی است: مغز پیشین، مغز میانی و مغز خلفی.
  • علاوه بر این، مغز توده ای از بافت عصبی است و وظیفه اصلی آن ادغام اطلاعات حسی و هدایت پاسخ‌های حرکتی است.

تفاوت بین مغز میانی پیشانی و مغز خلفی

تعریف

مغز پیشین به قسمت قدامی مغز از جمله نیمکره‌های مغزی، تالاموس و هیپوتالاموس اشاره دارد و مغز میانی به قسمت بالایی ساقه مغز اشاره دارد که مغز و نخاع را به هم متصل می‌کند در حالی که مغز خلفی به قسمت تحتانی اشاره دارد. ساقه مغز، شامل مغز میانی، پل مغزی و بصل النخاع است.

اهمیت

به طور کلی، مغز پیشین بخش اصلی مغز است، مغز میانی مغز پیشین را به مغز خلفی متصل می‌کند، در حالی که مغز خلفی ساقه مغز را به نخاع متصل می‌کند.

اجزاء

مغز پیشین شامل مخ، تالاموس و هیپوتالاموس، مغز میانی شامل تکتوم، تگمنتوم، قنات مغزی و پایه‌های مغزی است، در حالی که بصل النخاع مغز خلفی، پل مغزی و مخچه.

عملکرد

مغز پیشین مسئول دریافت و پردازش اطلاعات حسی و کنترل حرکتی است. جدای از آن، مغز پیشین شامل تفکر، ادراک، تولید و درک زبان است..

نتیجه

به طور خلاصه، مغز پیشین بخش اصلی مغز است که شامل مغز، تالاموس و هیپوتالاموس است. وظیفه اصلی مغز پیشین دریافت و پردازش اطلاعات حسی است. علاوه بر این، مغز پیشین مسئول تفکر، درک، درک زبان و کنترل عملکرد حرکتی است. علاوه بر این، مغز میانی بین تالاموس و مغز خلفی رخ می‌دهد. همچنین مسئول بینایی، شنوایی، کنترل حرکتی، خواب، بیداری و تنظیم دما است. از طرف دیگر، مغز خلفی شامل پل و مخچه است و مسئول تنفس و ضربان قلب است. بنابراین، تفاوت اصلی بین مغز میانی و مغز خلفی و مغز پیشین، آناتومی و عملکرد آنها است.

منابع

  1. Mayfield Brain & Spine.” Brain Anatomy, Anatomy of the Human Brain | Mayfield Brain & Spine Cincinnati, Ohio,
Image Courtesy:
  1. EmbryonicBrain” By Nrets– Own work (CC BY-NC-SA 2.0) via Commons Wikimedia
  2. Gray719” By Henry Gray – Own Work (Public Domain) via Commons Wikimedia
  3. Gray708” By lyhana8 – Own Work (Public Domain) via Commons Wikimedia
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
pediaa.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا