مغز و اعصابنوروفیزیولوژی

هسته قاعده ای مینرت چیست

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۲ میانگین: ۵]

پاسخ: هسته قاعده‌ای مینرت (nucleus basalis of Meynert) یک ناحیه برآمدگی تولید کننده استیل کولین است که در قاعده مغز پیشین (basal forebrain) قرار دارد.

هسته های قاعده ای ماینرت

قشر به مدولاسیون توسط استیل کولین، حساس است. بیشتر استیل کولین از برجستگی های آکسونی ناشی می‌شود که در بخش کوچکی از قاعده مغز پیشین منشاء می‌گیرد و این از نورون‌های غنی از استیل کولین است که هسته قاعده‌ای مینرت نامیده می‌شود. در منطقه‌ای به نام ماده بی‌نام (substantia innominata) قرار دارد.

این سلول‌ها دارای لکه‌های متراکم کولین استیل ترانسفراز هستند. این آنزیم، مسئول سنتز استیل کولین است. 

اعتقاد بر این است که این برجستگی‌ها در قشر مغز برای توجه و ادراک بصری مرتبط هستند. استیل کولین تولید شده توسط این سلول‌ها، گیرنده‌های نیکوتینی استیل کولین را در لایه IV در قشر بینایی اولیه فعال می کند، و هم زمان با فعال کردن گیرنده موسکارینی، سلول‌های دیگری را مهار می کند.

نقص در عملکرد در هسته قاعده‌ای مینرت در بیماری‌های نورودژنراتیو مانند بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر مشاهده می‌شود. به دلیل این تغییرات، سیستم کولینرژیک در ایفای نقش در علائم شناختی مشاهده شده در بیماری آلزایمر نقش داشت و محققان را بر آن داشت تا داروهای اصلاح کننده کولینرژیک را به عنوان یک رویکرد درمانی در نظر بگیرند.

سیستم های کولینرژیک مغز

این سلول‌ها به افتخار تئودور مینرت، کالبد شناس آلمانی-اتریشی به این نام، نامگذاری شده است. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
brainstuff.org

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا