زیست‌شناسی

چرا گربه ها از آب و خیار متنفرند؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛  گربه‌ها حیواناتی هستند که همه ما با آن‌ها آشنایی داریم و در طول روز در کوچه و خیابان با آن‌ها برخورد می‌کنیم حال بگذریم از این موضوع که برخی این حیوان را به عنوان دوست و همدم خود برمی گزینند و از آن‌ها نگهداری می‌کنند.

این حیوانات زیبا با چشمان حیرت انگیزشان خصوصیات اخلاقی جالبی دارند و در این بین نقطه ضعف های جالبی نیز را دارا هستند،  بطور مثال از آب و خیار فراری اند، نگاه کردن به پرندگان و چنگ زدن هستند و …

حال با این تفاسیر قصد داریم تا دلایل ایناخلاقیات جالب و عجیب و غریب گربه ها را برای شما بازگو نماییم، پس با ما همراه باشید.

چرا گربه‌ها از آب متنفرند؟

گربه و آبگربه‌ها اغلب آب را دوست ندارند، در حقیقت اغلب آن‌ها از اینکه پاهایشان خیس شود می‌ترسند و حتی متنفر هستند چه برسد به اینکه کل بدن آن‌ها خیس شود!

اما بعضی از نژاد‌ها از بازی در اطراف آب لذت می‌برند، این سوال پیش می‌آید که چرا همه گربه‌ها آب را دوست ندارند؟!

خیس شدن حرکت آن‌ها را مشکل می‌کند

گربه‌ها موجودات بسیار پرتحرکی هستند و حتی گاهی صاحب خود را با جهش هایشان متعجب می‌کنند. یکی از استرس‌های شدید برای گربه این است که احساس کند به دام افتاده، چون اگر احساس کنند که از یک موقعیت تهدید کننده نمی‌توانند فرار کنند به شدت عصبی می‌شوند. خیس شدن گربه تأثیر زیادی بر تحرکش می‌گذارد، چون وزنش زیاد می‌شود!

وقتی گربه خیس می‌شود خیلی احساس آسیب پذیری می‌کند و بسیاری از متخصصین رفتارشناسی معتقدند که این یکی از دلایلی است که گربه آب را دوست ندارد. لایه فوقانی پوشش گربه کمی حفاظت برای او ایجاد می‌کند، اما کاملاً ضد آب نیست!

گربه‌ها تابع عادت هستند

گربه‌ها به شدت تابع عادت بوده و از هیچ تغییری خوششان نمی‌آید. در حیات وحش گربه حق انتخاب دارد که خودش را خیس کند یا نه. اما گربه‌های خانگی از این حق محروم هستند، چون صاحب آن‌ها تصمیم می‌گیرد که کی غذا بخورند و کی شسته شوند!

گربه از غافلگیری خوشش نمی‌آید، بنابراین وقتی ناگهان با یک لگن آب یا اسفنج مرطوب روبرو می‌شوند واکنش شدیدی نشان می‌دهند. بطور خلاصه اغلب گربه‌ها وقتی نمی‌توانند فرار کنند به مرور ترسو و گوشه گیر می‌شوند.

چه باید کرد اگر شستشو ضروری باشد

ممکن است شما چاره‌ای جز شستن گربه نداشته باشید. مثلاً موقعی که گربه آلرژی دارد و دامپزشک استفاده از نوعی شامپو را برای او توصیه کرده یا وقتی خیلی کثیف شده و بو می‌دهد و خودش را تمیز نمی‌کند.

برای شستن حیوان لازم نیست همه بدن او را در آب فرو ببرید. این منصفانه نخواهد بود. بهترین راه استفاده از اسفنج است. حتماً دستکش ضخیم و بلند بپوشید تا از چنگ‌های گربه در امان باشید. با اسفنج به آرامی و هر بار فقط قسمتی از بدنش را بشویید. پس از شستشو باید او را بطور مناسبی کاملاً خشک کنید تا دچار لرز نشود.

آرام آرام پیش بروید

بسیاری از گربه‌ها مجذوب آب می‌شوند و حتی بعضی از آن‌ها مدت‌ها به شیر آبی که چکه می‌کند نگاه می‌کنند و سپس با پنجه شان را به قطره‌های آب ضربه می‌زنند. حتی بعضی افراد دیده اند که گربه سرش را زیر شیر آب باز می‌برد تا آب بخورد. هیچ کدام از این‌ها به این معنی نیست که آن‌ها آب را دوست دارند و اگر سعی کنید آن‌ها را بشوئید آن‌ها ترسیده و فرار کرده و در جایی پنهان می‌شوند و تا زمانی که مطمئن نشوند همه جا امن است بیرون نمی‌آیند.

تفاوت زیادی بین بازی کردن با قطره‌های آب یا شیر آب و قرار گرفتن کل شکم شان در آب وجود دارد. خصوصاً اگر او را علیرغم میلش به این کار وادار کنید.

نژاد‌هایی که آب را دوست دارند

گربه و آبنژاد‌های خیلی کمی آب را دوست دارند که عبارتند از:

  • Maine coop
  • Bengal, بنگال
  • Turkish Angora, آنقوره
  • Japanese Bobtail
  • Manu
  • Abyssinian, حبشی
  • Norwegian Forest cat, گربه نروژی
  • Turkish van
  • Aavannah
  • American Bobtail

این نژاد‌ها از بازی کردن در آب لذت می‌برند و در روز‌های گرم در حوضچه‌های آب شنا می‌کنند؛ و حتی گاهی در دوش گرفتن صاحبشان شریک می‌شوند. اما گربه‌ها هم مانند انسان‌ها وقتی هوا سرد است اصلاً دوست ندارند خیس شوند.

پس می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که؛

هم خانه شدن با گربه فوق العاده است، چون آن‌ها خصوصیات جالبی دارند. گربه‌ها تابع عادت بوده و از تغییر در برنامه روتین بیزارند. گربه‌ ها از غافلگیر شدن خوششان نمی‌آید؛ بنابراین وقتی با چیز جدیدی روبرو می‌شوند می‌تواند آن‌ها را بترساند.

اجبار به حمام کردن در رأس لیست چیز‌های پراسترس برای گربه قرار دارد مگر اینکه از نژادی باشند که از آب خوششان می‌آید.

اما این موجودات، از خوابیدن خیلی خوششان می‌آید. به طور متوسط هر گربه در طور روز به مدت ۱۴ ساعت را می‌خوابد. حتما می‌دانید که گربه‌ها در شب دید بهتری دارند، به همین دلیل خوابیدن آن‌ها در روز طبیعی به نظر می‌رسد.

گربه و آب

گربه‌ها به صورت ژنتیکی و غریز از مار که یکی از دشمنان گربه در طبیعت است می‌ترسند و از آن فرار می‌کند.

به دلیل اینکه خیار شباهت بسیار زیادی به مار دارد گربه آن را اشتباه گرفته و از آن فرار می‌کند.

با توج به ویدئو‌های موجود در مورد ترس گربه از خیار، مشاهده می‌کنید که گربه‌ها پس از مشاهده خیار می‌پرند که این رفتار برای جلوگیری از نیش زدن مار است.

تنها خیار باعث ترس در گربه‌ها نمی‌شود. هر چیزی شبیه مار باشد می‌تواند این ترس را در گربه ایجاد کند، اما، چون خیار خیلی شبیه مار است ودانه دانه بودن روی آن نیز این شباهت را بیشتر کرده ست می‌تواند بیشترین ترس را ایجاد کند.

از ترساندن گربه خود با خیار یا موارد مشابه بپرهیزید، زیرا باعث آسیب به سلامت مغزی حیوان خواهد شد.

این عکس العمل می‌تواند بخاطر گداشتن مخفیانه آن در کنار یا پشت گربه بدون متوجه شدن گربه باشد. گربه‌ها احتمال دارد که از دیدن هر چیزی به این شکل بترسند.

گربه‌ها از چه چیز‌هایی خوششان می‌آید؟

تماشا کردن بازی پرندگان یکی از لذت بخش‌ترین کار‌هایی است که در طول روز آن را انجام می‌دهند. دلیل خاصی برای این موضوع وجود ندارد، شاید اینکه، چون پرندگان در ردیف شکار گربه‌ها قرار دارند برای شان جذاب باشد.

جالب است بدانید کسل‌ترین گربه به این موضوع واکنش نشان می‌دهد.

چرا گربه خرخر می‌کند؟

همه ما وقتی خسته می‌شویم با چند حرکت کششی سعی بر برگرداندن انرژی خود داریم. گربه‌ها هم عاشق این هستند، مخصوصا خاراندن و چنگ زدن که سبب تیز شدن چنگال آن‌ها نیز می‌شود.

گربه‌ها نوازش شدن را دوست دارند، مخصوصا از طرف صاحبش  به آرامی دست خود را بر روی بدنش بکشید. با این کار احساس خوبی به او می‌دهید. هیچوقت گربه‌ای که به سمت تان می‌آید تا او را نوازش کنید را از خود دور نکنید.

خوردن غذای خوب یکی دیگر از چیز‌هایی است که گربه‌ها به آن علاقمند هستند. جالب است بدانید که گربه‌ها مانند انسان‌ها میان وعده هم می‌خورند. غذای تازه خام بعنوان بهترین و کامل‌ترین غذای گربه انتخاب شده است. پس اگر گربه‌ای دارید این گونه غذایش را تامین کنید تا غذای سالمی برایش تهیه کرده باشید.

ده چیزی که گربه‌ها از آن متنفرند

گربهاین بی دلیل نیست که گربه‌ها محبوبترین حیوانات خانگی در دنیا هستند.

آن‌ها کنجکاو و با نشاط بوده و نگهداری از آن‌ها نسبتا آسان است.

اما گربه‌ها موجودات خاصی هستند و هر گربه علائق خاص خود را دارد.

برای دانستن ده چیزی که گربه‌ها دوست ندارند این مطلب را بخوانید.

شماره ۱، ماشین سواری

گربه‌ها هم مانند انسان تابع عادت هستند. آن‌ها دوست دارند قلمرو خود و برنامه روتین خود را داشته باشند و از تغییر خوششان نمی‌آید. استفاده از وسیله نقلیه شادی را از گربه شما می‌گیرد. البته دلیل آن موجه است، چون باعث حالت تهوع یا استفراغ ناشی از حالت عصبی در آن‌ها می‌شود.

شماره ۲، آب

قدمت این داستان به اندازه تاریخ است. گربه‌ها از خیس شدن متنفرند. گربه‌ها نیاز ندارند مثل انسان‌ها و سگ‌ها حمام کنند، چون آن‌ها به خوبی خود را تمیز کرده و می‌آرایند. بعضی از نژاد‌ها خصوصا گربه‌های بزرگ آب را دوست دارن، اما گربه‌های خانگی معمولی با تمام وجود از آب دوری می‌کنند.

شماره ۳- مالش شکم

یکی از تفاوت‌های گربه و سگ در نفرت و علاقه نسبت به تماس با شکمش است. غریزه شکارچی بودن در گربه‌ها خیلی کامل حفظ شده و احتمالا شکم آسیب پذیرترین ناحیه در بدن است. نوازش شکم گربه باعث می‌شود که حالت دفاعی به خود بگیرد. گربهممکن است با پنجه‌های هر چهار دست و پایش در حالیکه چنگالهایش بیرون زده به دست شما حمله کند. این یک رفلکس غیر ارادی است. شکم گربه را لمس نکنید دوست ندارد..

شماره ۴- صدا‌های بلند

صدای بلند گربه را از جا می‌پراند، چون آن را علامت خطر می‌داند. گربه با شنیدن صدای بلند فرار می‌کند مثل صدای آتش بازی، مهمانی‌های شلوغ یا بوق ماشین. ولی گاهی حتی با صدای یک عطسه میتوان او را ترساند.

شماره ۵ – شانه کردن

بعضی از گربه‌ها ممکن است نسبت به برس کشیدن حساسیتی نداشته باشند خصوصا اگر صاحبش او را از بچگی به این کار عادت داده باشد. اما اگر گربه شما را با برسی در دست ببیند فرار می‌کند. اگر دوست نداشته باشد او را شانه نکنید رفتارش این را به شما نشان خواهد داد.

شماره ۶ – خشن برخورد کردن

ممکن است گربه ظاهرا صیادی خشن و پرتحرک به نظر برسد، ولی در واقع ملایمت را خیلی دوست دارد. اگر او را بد و ناآرام نوازش کنید ممکن است چنگ بزند. برخورد بد شما ممکن است او را تحریک کرده و در صدد جنگیدن بر بیاید.

شماره ۷- کوتاه کردن ناخن‌ها

ممکن است گربه کوتاه کردن ناخنهایش را تحمل کند (خصوصا اگر از بچگی عادت کرده باشد)، اما این طبیعی است که گربه در مقابل آن مقاومت کند، چون با این کار شما تنها وسیله دفاعی واقعی او را از او می‌گیرید.

شماره ۸ – حضور گربه‌های دیگر در قلمرو اش

گربه‌ها از یکدیگر خوششان نمی‌آید و یکدیگر را تحمل نمی‌کنند مگر اینکه از اول هم خانه بوده یا خویشاوند باشند.

این به علت غریزه حیوانی و طبیعت آن‌ها برای حفظ قلمرو است. گربه موجودی انزوا طلب است و گربه‌های دیگر را بعنوان رقیب در غذا و اسباب بازی و توجه قلمداد میکند. در مورد گربه‌هایی که با هم کنار می‌آیند، اگر توجه کنید می‌بینید که یکی بر دیگران مقدم است.

شماره ۹- توجه بیش از حد

سگ هیچ‌وقت از توجه سیر نمی‌شود، ولی گربه به میزان معینی از توجه نیاز دارد. اغلب گربه‌ها اجازه نمی‌دهند که دائم در اطراف آن‌ها باشید، زیاد آن‌ها را بغل کنید یا مدام نوازش کنید. اگر گربه نیاز به توجه شما داشته باشد این را با میو کردن یا مالیدن خودش به پای شما نشان میدهد.

شماره ۱۰- عدم توجه کافی

عدم توجه به گربه زمانی‌که طالب توجه است باعث پاسخ منفی مشابهی می‌شود. ممکن است ساعت‌ها میو کند یا پنجه هایش را به پا‌های شما بکشد. بعضی از گربه‌ها در اثر تنهایی طولانی مدت، عصبی می‌شوند؛ که می‌تواند منجر به بروز رفتار تخریبی یا انجام دفع خارج از ظرف خاک شود.

امتیاز کاربران

[taq_review]
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

طاهری داریوش

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا