آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

واکسن آنفولانزا: واکسن آنفلوانزا، ریسک ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد

یک دلیل دیگر برای دریافت واکسن آنفولانزا این است که مطالعات نشان داده اند این واکسن می تواند ریسک ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

متخصصان در حال بررسی تاثیر برخی از واکسن ها در کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر هستند.

دو مطالعه جدید نشان داده است که واکسن آنفولانزا و پنومونی یا ذات الریه می تواند از افراد در برابر بیماری آلزایمر محافظت نماید.

متخصصان مطمئن نیستند که این واکسن ها چطور می توانند از ابتلای به بیماری آلزایمر جلوگیری کنند.

مطالعات گذشته نشان می دهند که التهاب وسیع ناشی از این عفونت ها می توانند سلامت مغز را به خطر بیندازند.

یک دلیل خوب دیگر نیز برای تزریق سالانه واکسن آنفولانزا وجود دارد. دو مطالعه جدید نشان داده است که واکسن آنفولانزا و پنومونی یا ذات الریه می تواند از افراد در برابر بیماری آلزایمر محافظت نماید.

شواهدی که در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر در ماه ژوئیه ارائه شد نشان می دهد که در افرادی که حداقل یک بار واکسن آنفولانزا دریافت کرده اند، ریسک ابتلا به آلزایمر تا ۱۷ درصد کاهش یافته است و در افرادی که سالیانه به طور مرتب واکسن آنفولانزا دریافت می کنند، ریسک ابتلا به این بیماری کاهش بیشتری پیدا کرده است.

یافته های جدید این افسانه قدیمی را رد می کنند که می گویند تزریق واکسن آنفلوآنزا می تواند باعث بروز آلزایمر در برخی افراد بشود.

افراد مبتلا به زوال عقل در مقایسه با افراد بدون زوال عقل تا سه برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از عفونت قرار دارند. افزایش ریسک مرگ و میر ناشی از عفونت، اهمیت واکسیناسیون این گروه را بیشتر از همه نشان می دهد.

دکتر اسکات کایزر متخصص سالمندان و مدیر موسسه سلامت شناختی سالمندان گفت، دو مطالعه ای که در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر ارائه شدند، این افسانه قدیمی را رد کرده و اظهار داشتند که دریافت واکسن آنفولانزا نه تنها باعث ایجاد بیماری نمی شود بلکه با کاهش ریسک ابتلا به بیماری نیز ارتباط دارد.

واکسن ها افراد را در برابر زوال قدرت شناختی محافظت می کنند.

اولین مطالعه ای که در این زمینه در دانشگاه تگزاس انجام شد با این هدف بود که آیا واکسیناسیون تا حدودی می تواند افراد را در مقابل آلزایمر محافظت کند یا خیر.

محققان، پرونده سلامت بیش از ۹۰۰۰ فرد ۶۰ سال به بالا را بررسی کردند و دریافتند که در افرادی که یک بار واکسن آنفولانزا دریافت کرده اند، ریسک ابتلا به آلزایمر تا ۱۷ درصد کاهش یافته است. در افرادی که دو یا چند بار واکسن آنفولانزا دریافت کرده بودند، این درصد به میزان ۱۳ درصد پایین تر آمده بود.

دومین مطالعه در این زمینه توسط محققان دانشگاه دوک و کارولینای شمالی انجام شد. آن ها پرونده سلامتی بیش از ۴۰۰۰ فرد ۶۵ سال به بالا را بررسی کردند و دریافتند که افرادی که قبل از سن ۷۵ سالگی واکسن پنومونی دریافت کرده اند، ۲۵ تا ۴۰ درصد کمتر در معرض ابتلای به آلزایمر قرار دارند.

به گفته محققان، یافته ها نشان می دهند واکسن پنومونی ممکن است یک ابزار پیشگیری کننده از آلزایمر باشد.

سومین مطالعه ارائه شده در این کنفرانس به بررسی تاثیرگذاری این واکسن بر روی افراد مبتلا به زوال عقل پرداخته است.

محققان دانمارکی با نگاهی به داده های پرونده سلامتی بیش از ۱.۴ میلیون نفر دریافتند که افراد مبتلا به زوال عقل که به دلیل عفونت در بیمارستان بستری شده اند، ۶.۵ برابر بیشتر از افرادی که عفونت یا زوال عقل ندارند به مرگ و میر دچار می شوند.

این افزایش ریسک مرگ و میر در میان افراد مبتلا به زوال عقل هم در کوتاه مدت، یعنی ظرف ۳۰ روز پس از ابتلا به عفونت و هم تا بلندمدت یا ۱۰ سال پس از اولین عفونت وجود داشته است.

این تاثیر واکسن ها ناشی از چیست؟

هنوز مشخص نیست که دقیقاً چرا این واکسن ها با کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر ارتباط دارند.

تاثیرات طولانی مدت آنفولانزا و پنومونی هنوز به کار کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال برخی تحقیقات گذشته نشان می دهند که که التهاب وسیع ناشی از این عفونت ها می تواند سلامت مغز را به خطر بیندازد.

دکتر گای مینتز مدیر سلامت قلب و عروق و لیپیدولوژی در بیمارستان ساندرا اطلس نیویورک گفت که التهاب ناشی از عفونت های مکرر می تواند به بی ثباتی پلاک ها منجر شده و بر روی رگ های خونی و خون رسانی به مغز تاثیر گذاشته و اختلالاتی را ایجاد نماید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که موش های آلوده به دو نوع مختلف از آنفولانزا باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد مغز می شوند.

یک مطالعه دیگر نیز در سال ۲۰۱۸ التهاب عصبی طولانی مدت ناشی از عفونت آنفولانزا را مورد بررسی قرار داد.

گزارشی از یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۷ نشان داد که هرچند آنفولانزا مستقیماً باعث اختلالات تخریب کننده عصبی نمی شود، اما می تواند مغز را مستعد انواع مختلفی از اختلالات عصبی نماید.

کیزار گفت، بیماری آنفولانزا یا پنومونی، به ویژه موارد حاد آن، می تواند بر روی مغز تاثیر گذاشته و ریسک ابتلا به زوال عقل را در بلندمدت افزایش بدهد. بنابراین حفاظت افراد از خودشان در برابر آنفولانزا و پنومونی از طریق واکسیناسیون می تواند به خوبی از مغز نیز محافظت نماید.

کایزر گفت سایر تحقیقاتی که ضعف سیستم ایمنی بدن را مورد بررسی قرار داده اند (که ممکن است ناشی از مبارزه بدن با بیماری آنفولانزا یا پنومونی باشد)، ریسک بالای آن با بیماری آلزایمر را مرتبط دانسته اند.

به گفته کایزر، این احتمالاً به این دلیل است که سیستم ایمنی ضعیف ممکن است به ویروس ها و باکتری های بیشتری اجازه نفوذ به سیستم عصبی مرکزی را بدهد.

افرادی که مرتباً واکسیناسیون انجام می دهند همچنین ممکن است بیشتر به پزشک خودشان مراجعه کرده و مراقبت های پزشکی بیشتری را دریافت نمایند.

مینتز می گوید، یک احتمال دیگر این است که بیماران به طور مرتب ویزیت های پیشگیرانه ای انجام بدهند و با پزشک خودشان در مورد مراقبت های اولیه واکسن آنفولانزا مشورت کنند تا فرصت بیشتری را برای ارزیابی خطر بیماری های قلبی و عروقی پیدا کرده و ریسک فاکتورهای احتمالی را اصلاح نمایند.

واکسن در افراد مبتلا به زوال عقل نیز اهمیت زیادی دارد.

از آن جا که افراد مبتلا به زوال عقل در صورت ابتلا به آنفولانزا یا پنومونی در معرض خطر مرگ بیشتری قرار دارند، از این رو واکسیناسیون منظم برای افراد بالای ۶۵ سال یا مبتلا به بیماری آلزایمر توصیه می گردد.

عفونت های حاد و التهابی می تواند مشکلات شناختی موجود در این بیماران را وخیم تر کند.

کایزر می گوید، علاوه بر افزایش ریسک مرگ و میر، ابتلا به آنفولانزا یا ذات الریه می تواند برای بیماران مبتلا به آلزایمر مشکلات و عوارض دیگری را نیز دربر داشته باشد.

کایزر اضافه کرد عفونت ها ممکن است بر روی حافظه و عملکرد شناختی تاثیر منفی گذاشته و بیماران دچار هذیان بشوند.

ما در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

کارشناسان بهداشت و سلامتی امیدوار هستند تا مطالعات بیشتری در مورد نحوه تاثیرگذاری واکسن ها در جلوگیری از بیماری آلزایمر انجام شود.

دانشمندان به تازگی درصدد کشف ارتباط بین واکسیناسیون و سلامتی وضعیت شناختی هستند و هنوز سوالات بسیاری وجود دارند که بدون پاسخ باقی مانده اند.

مینتز گفت، تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود تا مشخص گردد آیا مکانیسم مستقیمی بین واکسن آنفولانزا و کاهش ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد یا خیر.

کایزر تمایل دارد تا تحقیقات بیشتری در زمینه علت ها، مسیر و اهداف بیماری آلزایمر انجام شود تا بتوانیم مغز خود را سالم نگه داشته و از تخریب عصبی جلوگیری نماییم.

کایزر گفت این حوزه ای است که ما باید آن را بهتر درک کنیم تا برای آینده آماده تر شویم.

نتیجه گیری نهایی

پژوهش های جدید نشان داده اند که واکسن آنفولانزا و پنومونی می تواند ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را در افراد کاهش بدهد.

مشخص نیست که این واکسن ها چطور از ما محافظت می کنند، اما برخی از متخصصین بهداشت تصور می کنند که این واکسن ها مغز ما را سالم نگه داشته و از التهاب گسترده ای که این عفونت ها ممکن است ایجاد کنند جلوگیری می کنند.

مطالعات بیشتری برای ارائه دیدگاه های عمیق تر در مورد ارتباط بین واکسن ها، عفونت ها و افت قدرت شناختی مورد نیاز هستند و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از این طریق می توانند نحوه استفاده از واکسن ها را در پیشگیری از بیماری آلزایمر بهتر درک نمایند.

در ادامه

آنفولانزا یا آنفلوآنزا؟

در این گیر ودارِ همه گیریِ بیماری ویروسیِ «آنفلوآنزا»، پرداختن به این موضوع که شکل نوشتاری «آنفلوآنزا» درست است یا آن گونه که غالباً تلفظ می شود (آنفولانزا)، شاید مته به خشخاش گذاشتن و نکته سنجی زیاده حد و وسواس گونه تلقی شود.

اما چون جُست و جوی این کلمه و خصوصاً بحث واکسن آنفلوآنزا جدی شده بد نیست یادآور شویم نام درست ویروس همان «آنفلوآنزا» ست ولی در تارنمای رسمی فرهنگستان علوم پزشکی واژۀ «آنفولانزا» را هم می بینیم که می تواند به این معنی باشد که نام ویروس «آنفلوآنزا» ست ولی برای عنوان بیماری «آنفولانزا» هم می تواند به کار رود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا