تغذیهسلامتی

۲۲ خاصیت مهم میوه هندوانه؛ از درمان تا سلامت جنسی

راهنمای مطالعه نمایش
امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

۲۲ خاصیت مهم میوه هندوانه؛ از درمان تا سلامت جنسی

هندوانهبه نقل از نمناک: یکی از میوه هایی که در روزهای گرم تابستانی بسیار لذیذ بوده و از آن به عنوان یک نوشیدنی خنک استفاده می کنیم، هندوانه است. این میوه خواص درمانی فوق العاده ای دارد که شاید با برخی از آنها تا کنون آشنا نشده باشید.

خواص هندوانه و بهترین مزایای هندوانه برای پوست، مو و سلامتی

این میوه آبدار که در تابستان بسیار لذت بخش است، سرشار از مواد مغذی می باشد. هندوانه غنی از پتاسیم و ویتامین های A ،C و B است. اما آنچه که باعث رنگ قرمز هندوانه شده است، وجود لیکوپن یک آنتی اکسیدان است. مطالعات و تحقیقات متعددی از مزایای مفید لیکوپن حکایت کرده اند.

این ماده یک آنتی اکسیدان شناخته شده است که باعث کاهش خطر سکته مغزی و همچنین کاهش فشار خون می شود. اگر چه ممکن است هندوانه فیبر بسیار زیادی نداشته باشد، اما کالری و چربی کمی دارد و حاوی مقدار زیادی آب است.

مواد مغذی و ارزش غذایی هندوانه:

کالری:

هندوانه کالری بسیار کمی دارد. یک عدد هندوانه متوسط حاوی فقط ۴۶ کالری است.

ویتامین های هندوانه:

دو ویتامین مهم در هندوانه A و C است. ویتامین A در هندوانه به شکل کاروتنوئید وجود دارد. هندوانه همچنین منبع خوبی از ویتامین C می باشد. یک فنجان هندوانه تازه، حدود ۱۲ میلی گرم ویتامین C دارد.

پتاسیم هندوانه:

یک فنجان آب هندوانه حاوی حدود ۴ درصد پتاسیم توصیه شده برای مصرف روزانه است.

فیبر هندوانه:

یک عدد هندوانه تازه حدود ۳ تا ۴ گرم فیبر توصیه شده روزانه را به شما می دهد و یک ترکیب بسیار خوبی از فیبر محلول و غیرمحلول است.

کربوهیدرات های هندوانه:

یک عدد هندوانه متوسط حدود ۱۱.۶ گرم کربوهیدرات دارد، که ترکیبی از فیبرهای رژیمی، نشاسته و قندها است.

ترکیبات چربی هندوانه:

این میوه ترکیبات بسیار کمی از چربی دارد. حدود ۲۱۰ گرم چربی کل هندوانه است.

لیکوپن:

یکی از مهم ترین مواد مغذی در هندوانه است که مزایای بسیار زیادی را برای بدن دارد.

مزایای سلامتی هندوانه:

۱. بهبود سلامت قلب:

بر اساس تحقیقات خوردن یک برش هندوانه در طول روز می تواند تجمع کلسترول های بد را که موجب بیماری های قلبی می شوند، متوقف کنند. مصرف منظم هندوانه همچنین با کاهش ذخیره شدن چربی در رگ های خونی نیز مرتبط است. این خواص به دلیل وجود سیترولین در هندوانه است.

سیترولین همچنین می تواند اثرات مفیدی آترواسکلروز بزارد، همچنین به کاهش میزان سفتی شریان ها در بدن زنان در دوران یائسگی کمک میکند.

۲. هندوانه برای کمک به درمان التهاب:

یکی دیگر از ترکیبات اصلی موجود در هندوانه لیکوپن است که مزایای فوق العاده ای دارد.از جمله مزایای آن خواص ضد التهابی است. در میان کاروتنوئید های مختلف، لیکوپن بهترین است. در واقع اثرات آن برای التهاب حتی بهتر و بیشتر از بتاکاروتن است.

۳. هندوانه برای هیدراته نگه داشتن بدن:

هندوانه حاوی ۹۰ درصد آب است و یکی از بهترین منابع هیدراسیون محسوب می شود. و از لحاظ خواص دیورتیک، خیلی بهتر از کافئین است. همانطور که یک منبع طبیعی است و بدون فشار در کلیه ها ادرار را افزایش می دهد.

۴. هندوانه برای کمک به مبارزه با سرطان:

بر اساس مطالعات، لیکوپن موجود در هندوانه میزان ابتلا به سرطان را کاهش می دهد( لیکوپن، رنگدانه ای است که به هندوانه رنگ قرمز می دهد و از آنجایی که یک آنتی اکسیدان قوی است، از شروع برخی از سرطان ها جلوگیری می کند). دو فنجان آب هندوانه حاوی حدود ۲۰ میلی گرم لیکوپن است، که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و از بدن در برابر بسیاری از سرطان ها محافظت می نماید.

بر اساس یک مطالعه، لیکوپن تاثیر خود را در سلول های سرطانی مربوط به پروستات بیشتر از همه نشان داده است. لیکوپن همچنین در درمان HPV مفید است، که در غیر این صورت منجر به سرطان رحم می شود.

۵. کمک به درمان و کاهش دردهای عضلانی با هندوانه:

اگر بعد از یک روز سخت کاری درد عضلانی داشته باشید، هندوانه می تواند کلید رفع مشکل شما باشد. این میوه سرشار از الکترولیدها و آمینواسیدهای سیترولین است که پس از تمرین های سنگین باعث تسکین درد عضلانی می شود و براساس یک مطالعه ایرانی، هندوانه می تواند تاثیر بسزایی در کاهش خستگی عضلانی داشته باشد.

همچنین برای دفع اسید لاکتیک بسیار مفید می باشد.

آشامیدن آب هندوانه می تواند به عضلات شما کمک کند تا اکسیژن بیشتری دریافت کند و این روند بهبود را سریعتر می کند.

۶. هندوانه برای کمک به هضم:

همانطور که قبلا گفته شد، هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است و از این رو میتواند به هضم کمک کند. همچنین حاوی فیبر است و بنابراین، هضم و پیشگیری از یبوست را افزایش می دهد.

۷. هندوانه برای جلوگیری از تشدید بیماری ماکولار:

همانطور که گفته شد، هندوانه یک منبع عالی از لیکوپن است که برای کاهش ابتلا به خطر بیماری ماکولار شناخته شده است. آنتی اکسیدانی است که برای سلامت چشم مفید است، زیرا با رادیکال های آزاد مبارزه می کند.

اثر رادیکال های آزاد ممکن است منجر به حتی نابینایی شود. لیکوپن آنتی اکسیدان قوی است که مانع از بروز چنین اتفاقی می شود.

۸. هندوانه خوب و مفید برای زنان باردار:

هندوانه بیماری سوزش معده که در دوران بیماری شایع است را کاهش می دهد. همچنین به کاهش بیماری صبحگاهی زنان باردار کمک خواهد کرد.

مواد معدنی موجود در این میوه به جلوگیری از گرفتگی ماهیچه ها در ۳ ماهه اول بارداری کمک میکند.

۹. هندوانه برای جلوگیری از آسم:

دوباره لیکوپن به عنوان یکی از آنتی اکسیدان های کلیدی با واکنش های بدن، نسبت به سرماخوردگی و آنفلونزا مبارزه می کند و همچنین باعث کاهش آسم در کودکان می شود. مطالعه ای بر روی ۱۷ بزرگسال مبتلا به آسم نشان داد که لیکوپن میتواند بر روی این بیماری نیز تاثیر مثبت داشته باشد.

۱۰. کمک به کنترل فشار خون با هندوانه:

هندوانه منبع غنی و طبیعی از سیترولین است، سیترولین یک اسید آمینه ضروری برای حفظ فشار خون می باشد. هندوانه همچنین منبع خوبی از پتاسیم است که به عنوان یک ماده مغذی برای کاهش فشار خون بالا شناخته شده است. پتاسیم همچنین یک الکترولیت است که فشار خون را در طول تمرینات ورزشی تنظیم می کند.

۱۱. هندوانه برای بهبود سلامت پوست و مو:

هندوانه یک منبع خوبی از ویتامین C است که یکی از مواد مغذی مورد نیاز برای سنتز کلاژن محسوب می شود. کلاژن ماده ای است که پوست و موها را تقویت می کند. بر اساس یک مطالعه آلمانی، لیکوپن و بتاکاروتن موجود در هندوانه نیز می تواند از پوست در مقابل آفتاب سوختگی محافظت کند.

بتاکاروتن همچنین برای جلوگیری از شرایط خاص پوستی مانند پستوریازیس عمل می کند. ویتامین A در هندوانه یکی دیگر از مواد مغذی مهم برای سلامت پوست است، آن را ترمیم می کند و باعث ایجاد سلول های جدید پوستی می شود.

۱۲. بهبود سلامت استخوان با هندوانه:

ویتامین C در این قسمت نقش مهمی را ایفا می کند، زیرا مواد مغذی است که به سلامت استخوان ها و بهبود زخم کمک می کند. لیکوپن نیز می تواند مانع از پوکی استخوان و شکستگی های استخوان شود و ویتامین A در هندوانه با رشد استخوان ها ارتباط دارد.

۱۳. هندوانه برای کمک به کاهش وزن:

یکی از بهترین مزایای سلامتی هندوانه این است که به کاهش وزن سالم کمک می کند. با توجه به محتوای بالای آب می تواند بدن شما را با مصرف گالری کمتری، پر کند.

همچنین مشاهده شده است که مصرف هندوانه سرعت متابولیسم را افزایش و انباشت سموم و چربی را کاهش می دهد که در نهایت باعث کاهش وزن می شود.

۱۴. هندوانه برای کمک به کاهش مشکلات کلیوی:

اگر چه هندوانه می تواند منبع خوبی از پتاسیم باشد، اما در مقایسه با سایر غذاها درصد آن پایین تر است. به همین دلیل برای افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن کلیه می باشند، بسیار مفید است. با این حال در برخی از افراد که ممکن است قادر به دفع پتاسیم بیش از حد در خون نباشند، می تواند سطح پتاسیم در خون را بالا ببرد و منجر به عوارض شود.

۱۵. هندوانه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند :

هندوانه غنی از ویتامین C است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند. این میوه همچنین حاوی ویتامین B6 می باشد که آنتی بادی تولید می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید. همچنین به تشکیل گلبول های قرمز خون کمک می کند و دارای ویتامین A است که سیستم ایمنی را تنظیم و از آن در برابر عفونت محافظت می کند.

۱۶. هندوانه برای کمک به درمان دیابت:

اگرچه هندوانه دارای شاخص گلیسمی بالا است، اما دارای بار گلیسمی پایین می باشد و از این رو برای افراد دیابتی مفید است. هندوانه دارای خواص ضد دیابتی می باشد. مطالعه دیگری نشان داد که اثرات مفید آب هندوانه باعث افزایش جرم بافت چربی و کاهش توده چربی اضافی سفید می شود که در نهایت به درمان دیابت کمک می کند.

۱۷. کمک به بهبود سلامت جنسی با هندوانه:

اسید سیترولین موجود در هندوانه اثر آرام بخش بر روی رگ های خونی دارد و در درمان اختلال نعوظ کمک کننده می باشد. براساس یک مطالعه ایتالیایی، مکمل خوراکی سیترولین برای بهبود سختی نعوظ در مردان تجویز می شود.

هندوانه همچنین می تواند به عنوان یک ویاگرای طبیعی عمل کند.

مواد تشکیل دهنده هندوانه ای با بدن انسان چنین واکنشی نشان می دهند که می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

۱۸. هندوانه برای جلوگیری از آسیب سلولی:

هندوانه که غنی از لیکوپن است، سلول ها را از آسیب های مرتبط با بیماری های قلبی محافظت می کند که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و از آسیب سلولی جلوگیری می کند.

۱۹. هندوانه برای جلوگیری از سکته:

با توجه به محتوای بالای آب، هندوانه برای جلوگیری از سکته شناخته شده است. این میوه در پزشکی چینی بسیار مهم است. هندوانه جز چند میوه ای است که سکته را کاهش می دهد و باعث تحریک پذیری می شود.

۲۰. هندوانه مفید برای بهبود سلامت لثه ها:

ویتامین C موجود در هندوانه مویرگ ها و لثه ها را سالم نگه می دارد. کمبود ویتامین C باعث ایجاد خونریزی لثه و التهاب لثه ها می شود و هندوانه می تواند از این بیماری ها جلوگیری کند. ویتامین C موجود در هندوانه همچنین می تواند باکتری های مضر در دهان را از بین برد که در غیر این صورت موجب بسیاری از بیماری های دهان و سایر عفونت های لثه می شود.

۲۱. افزایش انرژی با هندوانه:

هندوانه منبع خوبی از ویتامین B است که مسئول تولید انرژی در بدن هستند. این میوه دارای کالری کم و انرژی فراوان است و می تواند به بالا نگه داشتن سطح انرژی شما در طول روز کمک کند. یکی دیگر از دلایل این که باید در طول روز هندوانه بخورید، جذب پتاسیم است.

پتاسیم یک الکترولیت است که پس از یک روز خسته کننده از احساس خستگی جلوگیری می کند.

۲۲. هندوانه برای کمک به سلامت پروستات:

محققان زمانی معتقد بوده اند که لیکوپن فقط در گوجه فرنگی وجود دارد، اما این روز ها دریافته اند که هندوانه بیشترین میزان لیکوپن را در بین میوه ها و سبزیجات تازه دارد.

لیکوپن حاوی ویژگی های آنتی اکسیدانی است که پوست، قلب و پروستات را سالم نگه می دارد. طبق تحقیقاتی نشان داده شد که با مصرف هندوانه آسیب به بافت پروستات به طور چشمگیری کاهش می یابد.

بزرگترین هندوانه ای که تا حالا رشد کرده است، ۱۲۲ کیلو گرم بوده است. این رکورد در سال ۲۰۰۵ زده شده است.

بیش از ۱۲۰۰ نوع هندوانه در ۹۶ کشوری که در سراسر جهان وجود دارد، رشد می کند.

هندوانه حاوی ۴۰ درصد لیکوپن، حتی بیشتر از گوجه فرنگی خام است.

ژاپنی ها هندوانه های مربعی شکل را رشد می دهند، آنها میوه های رو به رشد را درون بطری های شیشه ای مربعی شکل میگذارند و میوه به آن شکل رشد خواهد کرد.

هندوانه جزو هر دو، میوه و سبزیجات است.

یک گیاه شیرین و دانه دار است.

انتخاب و نگهداری هندوانه:

شما باید یک هندوانه محکم و متقارن را انتخاب کنید که عاری از هرگونه بریدگی، فرورفتگی باشد.

هرگونه تکه های نامنظم به این معنی است که میوه مقدار ناکافی نور خورشید یا آب دریافت کرده است.

هندوانه باید سنگین باشد بدین معنی که پر از آب است و بنابراین رسیده است. شما می توانید آن را با یکی دیگر از اندازه های مشابه مقایسه کنید.

پوست هندوانه کاملا به رنگ سبز تیره است، در غیر این صورت مطمئن باشید که هنوز نرسیده است. اگر پوست هندوانه ای براق بود، آن را کنار بگذارید.

نگهداری هندوانه:

شما می توانید یک هندوانه را به مدت یک هفته یا حتی بیشتر درون یخچال نگهدارید، مطمئن شوید که این میوه را از هرگونه ضربه دور نگهدارید. همچنین مطمئن شوید که دما زیر ۴ درجه سانتی گراد نخواهد بود. همانطور که می تواند منجر به آسیب به سایر میوه ها شود. شما معمولا می توانید هندوانه را بدون هیچ نگرانی برش دهید. به آسانی تیغه چاقو را درون میوه فرو ببرید. این کار باعث می شود که علاوه بر پوست، گوشت هندوانه را نیز ببرید.
این گونه میتوانید آنها را در یک ظرف سرپوشیده به مدت ۳ الی ۴ روز نگهداری کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا