بیماری‌های مغز و اعصابمغز و اعصاب

۵ درصد مبتلایان به کرونا دچار سکته مغزی می‌شوند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

۵ درصد مبتلایان به کرونا دچار سکته مغزی می‌شوند

ایرنا: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: عده ای از افراد مبتلا به کرونا دچار درگیری عروق مغزی و پنج درصد افراد دچار سکته های مغزی می شوند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر فرزاد اشرافی متخصص بیماری های مغز و اعصاب با اشاره به عوارض ویروس کویید ۱۹ بر سیستم اعصاب افزود: بیماری کرونا در ۳۰ درصد مبتلایان می تواند باعث درگیر شدن سیستم اعصاب مرکزی و محیطی شود.

وی  توضیح داد: این بیماری علاوه بر اثری که بر روی سیستم ریوی اثر می گذارد و  با تب، سرفه و تنگی نفس همراه است و در انتها باعث اختلالات تنفسی شدید می شود، در فرم‌های شدید آن در ۳۰ درصد موارد می تواند سیستم اعصاب مرکزی و محیطی را درگیر کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: در بررسی که در چین روی افراد انجام شده، حدود ۳۰ درصد درگیری سیستم اعصاب مرکزی و محیطی مشاهده شده است.

اشرافی بیشترین علائم این بیماران را سردرد، سرگیجه و گیجی عنوان کرد و گفت: بین ۱۰ تا ۱۲ درصد بیماران، مبتلا به سرگیجه و سر درد می شوند.

این متخصص با بیان اینکه افرادی وجود دارند که به علت تشنج یا افت اکسیژن رسانی مغزی دچار افت هوشیاری می شوند، توضیح داد: در بعضی از موارد که در ایران هم مشاهده شده افراد مبتلا به کرونا ویروس جدید دچار اختلالات بویایی و چشایی می شوند.

اشرافی اضافه کرد: طبق گزارش چینی ها بین پنج تا ۵,۶ درصد افراد مبتلا به کرونا در این کشور، دچار اختلالات بویایی و چشایی شده اند.

دردهای عضلانی و اسکلتی؛ از دیگر عوارض ویروس چینی

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دردهای عضلانی و اسکلتی را از دیگر عوارض این ویروس عنوان کرد و گفت: حدود ۱۲ درصد افراد مبتلا آنزیم های عضلانی شان بالا می رود.

این متخصص درباره افرادی که در صورت ابتلا به کرونا ویروس جدید احتمال اختلال سیستم اعصاب مرکزی در آن ها بیشتر است، گفت: اگر افرادی با سن بالا و همچنین افرادی که ریسک فاکتورهایی همچون فشارخون بالا، دیابت و سابقه بدخیمی دارند، دچار کویید ۱۹ شوند ممکن است سیستم عصبی مرکزی و محیطی آن ها درگیر شود.

وی تاکید کرد: بسیار مهم است که افرادی که با علائم شدید کرونا در سنین بالا و با عوامل خطر مراجعه می کنند از نظر مغز و اعصاب مورد بررسی قرار گیرند.

اشرافی درباره علت درگیری مغز و اعصاب با این ویروس توضیح داد: انتشار از راه خون و انتشار از راه پایانه های عصبی مانند اختلالات چشایی و بویایی می تواند علت درگیری سیستم مغز و اعصاب باشد.

کرونا روی سیستم عصبی کدام بیماران اثرگذارتر است؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره افرادی که دچار بیماری های مغز و اعصابی همچون ام اس، پارکینسون، آلزایمر، سکته های مغزی و بیماری میاستنی هستند، توصیه کرد: بیماری هایی مانند ام اس و میاستنی با توجه به الگو و مصرف داروهای مختلف می توانند باعث ضعف سیستم ایمنی شوند.

این متخصص تاکید کرد: بیماران مبتلا به ام اس بر اساس نوع دارویی که مصرف می کنند  باید حتما تمهیداتی را در مورد فرم زندگی خود حتما داشته باشند.

اشرافی افزود: همچنین کسانی که داروهای تزریقی خوراکی مصرف می کنند به هیچ وجه نباید سر کار بروند چون احتمالا سیستم ایمنی بدن آن ها بسیار ضعیف و مستعد بیماری کروناست.

وی همچنین مصرف کنندگان داروی کورتن را یکی دیگر از گروه های پرخطر در برابر این بیماری معرفی کرد و گفت: در این دوره، به بیماران مبتلا به ام اس کورتن داده نمی شود و داروهایی که ماهانه به صورت تزریقی است تجویز نمی شوند و توصیه می کنیم افراد مبتلا به ام اس در خانه بمانند و مرتب دستهای خود را بشویند و با افراد در تماس نباشند.

این متخصص درباره بیماران مبتلا به میاستنی گراویس، توضیح داد: این بیماری باعث درگیری تنفسی و ضعف عضلات می شود و افراد مبتلا باید بسیار توجه داشته باشند که درگیر شدن با بیماری کرونا باعث دو چندان شدن علائم بیماری خودشان می شود و با توجه به مصرف داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند به این افراد هم توصیه می شود که در محیط منزل بمانند و با افراد در ارتباط نباشند.

اشرافی درباره مبتلایان به سکته مغزی گفت: این افراد باید داروهای خود را مرتب مصرف کنند و با توجه به اینکه این افراد اغلب دارای عوامل خطر دیگری همچون فشارخون بالا، بیماری های عروق قلب و دیابت هستند باید بیش از سایر افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند و خارج از منزل فعالیتی نداشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به فرم های خفیف تا متوسط پارکینسون چندان وضعیت بدی ندارد، اما افرادی که پارکینسون شدید دارند باید حتما از خود در برابر ویروس کرونا مراقبت کنند و از خانه خارج نشوند، و اگر به کرونا مبتلا شدند نباید داروهای پارکینسون را قطع کنند زیرا باعث کندی حرکاتشان می شده و علائم بیماری را تشدید می کند.

مراقب آلزایمری ها باشید

وی درباره بیماران مبتلا به آلزایمر هم توضیح داد: همراهان و اطرافیان این بیماران باید به این افراد توجه کافی داشته باشند زیرا ممکن است به خاطر اختلالات شناختی نتوانند نکاتی همچون ماندن در خانه و مصرف داروها را رعایت کنند، اگر این افراد دچار کرونا شوند سلامتشان در معرض خطر جدی است.

اشرافی  با بیان اینکه در شرایط فعلی وجود سطح معقولی از اضطراب ضروری است، گفت: این استرس باعث می شود که افراد در جامعه حضور پیدا نکنند اما اگر این استرس بیمارگونه شود توصیه می شود افراد به صورت غیر حضوری از روانشناسان و روانپزشکان مشاوره و خدمات بگیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اثر مواد ضد عفونی کننده بر بروز آلزایمر اظهار کرد: استفاده از مواد ضدعفونی کننده به شکل طولانی مدت می تواند عوارضی برای مغز استفاده کند اما استفاده کوتاه از این مواد در دوران بحران نمی تواند چنین عارضه ای ایجاد کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا