مغز و اعصاب

۷ نشانه کرونا وقتی به مغز می‌زند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

۷ نشانه کرونا وقتی به مغز می‌زند

کرونا و سردردگروه علمی: کوویدـ۱۹ به عنوان یک بیماری تنفسی شناخته می‌شود که البته درست است‏ زیرا کروناویروس جدید به ریه‌های انسان حمله می‌کند‏، اما محققان و پزشکان در تحقیقات اخیرشان به این نتیجه رسیده‌اند که این ویروس به مغز نیز حمله می‌کند و سبب بروز علائم عصبی می‌شود. دانشمندان، پزشکان و بیماران در حال کشف این مساله هستند که کوویدـ۱۹ مغز را نیز آلوده می‌کند و به بروز علائم عصبی مشکل‌ساز در افراد در هر سنی منجر می‌شود.اگر سردرگمی موقتی، حرکات غیر قابل کنترل دست‌ها و پاها، از دست دادن هوشیاری یا آگاهی، یا علائم شناختی یا احساسی مانند تب، اضطراب یا دژاوو را تجربه می‌کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

سکته مغزی یا علائم شبه سکته مغزی دارید

اگر دشواری در تکلم و درک، فلج یا بی‌حسی در صورت، دست یا پا، یا بروز مشکلات ناگهانی در دید خود را تجربه می‌کنید باید کمک پزشکی فوری دریافت کنید. مطالعات نشان داده‌اند در نتیجه افزایش لخته شدن خون، سکته‌های مغزی با کوویدـ۱۹ پیوند خورده‌اند. حتی افراد جوان بدون عوامل خطر قبلی برای سکته مغزی نیز وجود لخته خون را در سرخرگ‌های مغز تجربه کرده‌اند. این گاهی اوقات بلافاصله و گاهی اوقات پس از ۱۰ روز از ابتلا به عفونت رخ داده است.

با روان‌آشفتگی مواجه هستید

اگر با روان‌آشفتگی مواجه‌اید که با بی‌قراری، توهم و عدم انسجام فکر و گفتار تعریف می‌شود، مراجعه به پزشک بهترین گزینه است زیرا ممکن است با یکی از نشانه‌های کوویدـ۱۹ مواجه باشید. در برخی موارد، بیماران روان‌آشفتگی را حتی پیش از بروز تب یا بیماری تنفسی تجربه کرده‌اند.

سردرد تپشی دارید

سردرد در کنار تب و لرز، سرفه خشک، و تنگی نفس یکی از علائم اصلی کوویدـ۱۹ است. یکی از بیماران مبتلا به این بیماری سردردهای خود را شبیه چکشی درون سرش توصیف کرده بود که تلاش می‌کند راه خود را به بیرون باز کند.

تشنج دارید

اگر سردرگمی موقتی، حرکات غیر قابل کنترل دست‌ها و پاها، از دست دادن هوشیاری یا آگاهی، یا علائم شناختی یا احساسی مانند تب، اضطراب یا دژاوو را تجربه می‌کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. پژوهشگران دانشگاه سینسیناتی با بررسی علائم عصبی در بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ دریافتند که ۹ درصد آن‌ها از تشنج رنج می‌برند.

سرگیجه دارید

حداقل ۴ درصد از بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ مورد مطالعه قرارگرفته توسط پژوهشگران دانشگاه سینسیناتی دارای سرگیجه بودند. این ممکن است به دلیل سطوح پایین‌تر اکسیژنی باشد که به مغز می‌رسد.

حس بویایی یا چشایی خود را از دست داده‌اید

از دست دادن حس چشایی یا بویایی نیز شرایطی عصبی است. حس بویایی اغلب تا روز سوم آلوده شدن به کروناویروس جدید از دست می‌رود و بیماران بسیاری هم‌زمان حس چشایی خود را نیز از دست می‌دهند.

وضعیت روانی شما تغییر کرده است

اگر در عملکرد فکری، احساسی، روانی و شخصیتی خود تغییری احساس می‌کنید که به طور معمول با تغییرات رفتاری همراه است، ممکن است به انسفالوپاتی مبتلا شده باشید. انسفالوپاتی اصطلاحی دربرگیرنده شرایطی است که بر مغز تاثیر می‌گذارد. مثلا یک بیمار مبتلا به کوویدـ۱۹ دچار سردرگمی شده بود و از سردرد شکایت داشت. او فقط می‌توانست موارد معدودی مانند نام خود را به پزشکان بگوید و با گذشت زمان میزان پاسخگویی او کمتر می‌شد. اسکن‌های مغزی تورم غیرعادی و التهاب در چند بخش مغز وی و همچنین مرگ سلول‌ها در بخش‌هایی کوچک‌تر را نشان دادند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا