آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

کمبود خواب در میانسالی می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • محققان می گویند خواب کافی در دهه ۵۰ و ۶۰ زندگی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را در آینده کاهش دهد.
  • در مطالعه خود، محققان گزارش دادند افرادی که ۶ ساعت یا کمتر در شب می خوابند ۳۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.
  • کارشناسان می گویند ساعات پایانی خواب بسیار مهم است – این زمانی است که مغز فرآیند پاکسازی را طی می کند.

برو، یک ساعت بیشتر بخواب. ممکن است مغز شما بعداً از شما تشکر کند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که افرادی که در دهه ۵۰ و ۶۰ زندگی خود به اندازه کافی نمی خوابند، ممکن است شانس ابتلا به زوال عقل را در آینده افزایش دهد.

این مطالعه که هفته گذشته در مجله Nature Communications منتشر شد، نزدیک به ۸۰۰۰ نفر را در بریتانیای کبیر به مدت حدود ۲۵ سال، از زمانی که حدود ۵۰ سال داشتند، دنبال کرد.

افرادی که به طور متوسط ​​۶ ساعت یا کمتر در شب می خوابند، ۳۰ درصد بیشتر از افرادی که به طور منظم ۷ ساعت یا بیشتر در شب می خوابند، در معرض ابتلا به زوال عقل بودند.

پزشکان می‌گویند که حتی یک ساعت خواب اضافی می‌تواند در انجام کارهای درونی ضروری مغز تأثیر بگذارد.

دکتر آبیناو سینگ، مدیر مرکز خواب ایندیانا، به Healthline گفت: «ما دریافتیم که خواب و تثبیت حافظه با هم مرتبط هستند . “در طول مراحل مختلف خواب و چرخه آنها است که خاطرات و اطلاعات جدید پردازش می شوند، خاطرات اضافی و منفی حذف می شوند و بایگانی خاطرات متنی انجام می شود.

سینگ گفت: «پردازش حافظه عاطفی نیز در طول چرخه خواب ما انجام می‌شود. “دو ساعت آخر خواب سرشار از خواب REM است و شواهد بیشتری در دست است که این مرحله مهمی از خواب است که به تقویت حافظه و حافظه عاطفی کمک می کند. و اگر خود را از این دو ساعت گذشته محروم کنید، این روند را مختل خواهید کرد.»

چگونه مغز خود را پاکسازی می کند

دکتر چلسی رورشایب، عصب شناس و متخصص خواب در شرکت فناوری خواب Tatch، به Healthline گفت که مغز در ساعات پایانی خواب زمان می گذارد تا به معنای واقعی کلمه زباله ها را بیرون بیاورد و تمیز کند .

روهرشیب گفت: “مغز و بدن ما تحت بسیاری از عملکردهای بیولوژیکی ضروری هستند که فقط در هنگام خواب اتفاق می‌افتند، از جمله پاکسازی مواد زائد سمی که در مغز تجمع می‌یابند.” تصور می‌شود تجمع نوع خاصی از ضایعات مغزی به نام بتا آمیلوئید عامل اصلی بیماری آلزایمر باشد.

Rohrscheib گفت: “بیشتر حذف بتا آمیلوئید در عمیق ترین مراحل خواب اتفاق می افتد.” زمانی که خواب به کمتر از هفت ساعت محدود می شود، مغز زمان کمتری برای پاکسازی بتا آمیلوئید دارد که منجر به سطوح سمی تجمع و افزایش خطر ابتلا به آلزایمر می شود.

علت و معلول

نظرات در مورد اینکه آیا کمبود خواب در افراد ۵۰ و ۶۰ ساله می تواند نشانه ای از سایر شرایط زمینه ای باشد که منجر به زوال عقل می شود یا خیر متفاوت است.

دکتر زیشان خان، مدیر پزشکی انستیتوی پزشکی خواب در مرکز قلب و ریه دبورا در نیوجرسی، به Healthline گفت: «این مطالعه رابطه علی بین زوال عقل و مدت خواب کوتاه ایجاد نمی کند . «این به سادگی بین این دو ارتباط برقرار می کند. خواب ناکافی ممکن است نشانه اولیه یا عامل خطرزا برای زوال عقل باشد.

این مطالعه عوامل دیگری را که اعتقاد بر این است که منجر به زوال عقل می شود، شامل سیگار کشیدن، مصرف الکل، ورزش، توده بدنی، سطح تحصیلات، شرایطی مانند دیابت و بیماری های روانی می شود. هیچ تفاوت قابل توجهی بر اساس جنسیت یافت نشد.

تأثیر خواب بر سلامت کلی چیزی است که لزوماً تا همین اواخر به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته بود. برخی از پزشکان می‌گویند که در برخی فرهنگ‌ها، زمان کار اغلب به جای اختصاص زمان مساوی به خواب اهمیت داده می‌شود.

روهرشیب گفت: «برخی کشورها و فرهنگ‌ها، به‌عنوان مثال ایالات متحده آمریکا و ژاپن، کار و دستاوردها را به خواب کافی اولویت می‌دهند. برای سال‌ها، کمتر از ۷ ساعت خوابیدن به عنوان یک نشان افتخار تلقی می‌شد. در دهه‌های اخیر، علم آسیب طولانی‌مدت از دست دادن خواب را به مغز و بدن نشان داده است، اما متأسفانه، تغییر هنجارهای فرهنگی در جهت مثبت زمان می‌برد.

چگونه خوب بخوابیم

Rohrscheib گفت که افراد باید برنامه ثابتی بین ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب داشته باشند.

اتاق خواب ها باید خنک، راحت، تاریک و ساکت باشند.

او گفت که برنامه‌های آرامش‌بخش قبل از خواب باید یک ساعت قبل از خواب شروع شود و افراد باید از وسایلی که نور ساطع می‌کنند اجتناب کنند.

۸ ساعت قبل از خواب باید از مصرف کافئین پرهیز کرد و قبل از رفتن به رختخواب باید با عوامل استرس زا مقابله کرد.

دکتر کیت برک، مشاور ارشد پزشکی در PatientsLikeMe، گفت: تحقیقات جدید نشان می دهد که چهار یا پنج عامل سبک زندگی سالم می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را تا ۶۰ درصد کاهش دهند، در حالی که هیچ کدام یا تنها یک مورد را اتخاذ نمی کنند.

ورزش، آموزش رسمی، و تحریک شناختی ممکن است خطر زوال عقل را کاهش دهد، همانطور که اجتناب از سیگار و الکل را کاهش می دهد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا