آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

درمان‌های جایگزین برای بیماری آلزایمر

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

هیچ درمانی برای AD وجود ندارد. علم هنوز هیچ درمانی را که بتواند پیشرفت این اختلال را کند یا متوقف کند، شناسایی نکرده است. محققان همچنین نمی دانند چگونه از شروع بیماری AD جلوگیری کنند.

درمان بر ایجاد کیفیت زندگی بهتر برای افراد مبتلا به AD متمرکز است. پزشکان علائم بیماری را که می توان مدیریت کرد، بررسی می کنند. این را می توان با درمان های سنتی و جایگزین انجام داد.

درک این نکته مهم است که درمان های جایگزین برای AD به طور گسترده در جامعه پزشکی پشتیبانی نمی شود. برخی از این درمان‌ها سودمند هستند، در حالی که برخی دیگر توسط مطالعات رد شده‌اند. اگر به درمان های جایگزین علاقه مند هستید، مهم است که ابتدا با پزشک صحبت کنید.

روغن نارگیل

کاپریلیک اسید یک اسید چرب موجود در روغن نارگیل فرآوری شده است. بدن انسان اسید کاپریلیک را به پروتئین کتون تجزیه می کند. پروتئین مشابهی در دارویی به نام Ketasyn استفاده می شود.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که افرادی که کتاسین مصرف کرده اند عملکرد حافظه بهتری داشته و کاهش شناختی کمتری دارند. برخی از مردم از روغن نارگیل به عنوان جایگزین ارزان تری برای داروهای حاوی کتاسین استفاده می کنند.

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است در درمان AD مفید باشند. در یک مطالعه محققان دریافتند که مصرف منظم اسیدهای چرب امگا ۳ باعث کاهش اختلالات شناختی می شود. اما، توجه به این نکته مهم است که این تحقیق بر روی حیوانات انجام شده است، نه انسان.

با خوردن ماهی، آجیل و برخی روغن ها می توانید اسیدهای چرب امگا ۳ بیشتری را در رژیم غذایی خود دریافت کنید.

کوآنزیم Q10

طرفداران درمان جایگزین ادعا می کنند که ویتامین ها و مواد معدنی خاصی می توانند از AD جلوگیری یا متوقف کنند. یکی از این آنتی اکسیدان ها کوآنزیم Q10 یا CoQ10 است. مکمل های CoQ10 در داروخانه ها موجود است. این آنزیم برای عملکرد سالم بدن مهم است. اکنون به عنوان یک درمان احتمالی برای AD مورد مطالعه قرار گرفته است.

کورال کلسیم

اکثر افراد کلسیم کافی را از رژیم غذایی خود دریافت می کنند. اما برخی از افراد از کورال کلسیم به عنوان درمانی برای AD حمایت می کنند. کورال کلسیم از صدف ها و آبزیان به دست می آید. این بدان معناست که مکمل کلسیم ممکن است حاوی مقادیر کمی از مواد معدنی دیگر باشد. برخی بر این باورند که این باعث مفیدتر شدن آن نسبت به سایر منابع کلسیم می شود.

سودمندی کورال کلسیم در درمان AD ثابت نشده است. کمیسیون تجارت فدرال شکایتی رسمی علیه شرکت هایی که کورال کلسیم را به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری AD ترویج می کنند، ارائه کرد.

طب سوزنی

طب سوزنی یک داروی جایگزین است که اعتقاد بر این است که با استفاده از سوزن های ظریف و استریل، خود درمانی را بهبود می بخشد. تصور می شود این درمان باعث تحریک بدن و بهبود جریان انرژی می شود.

به گفته برخی مطالعات، طب سوزنی ممکن است خلق و خو و عملکرد شناختی را در افراد مبتلا به AD بهبود بخشد. همچنین یک مطالعه در سطح کوچک نشان داد که طب سوزنی خلق و خو، سطح انرژی و درد را بهبود می بخشد، اما هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.

طب سوزنی که توسط یک پزشک آموزش دیده و دارای مجوز انجام می شود، خطر کمی دارد. شاید ارزش آن را داشته باشد که برای سایر فواید سلامتی تلاش کنید.

رایحه درمانی

رایحه درمانی از روغن های ضروری برای بهبود سلامتی استفاده می کند. یک مطالعه کوتاه مدت، رایحه درمانی را روی گروهی از افراد مسن که برخی از آنها مبتلا به AD بودند، آزمایش کرد. در پایان مطالعه، هر فرد درگیر در توانایی های تفکر خود بهبود یافته است. اسانس های مورد استفاده در این مطالعه عبارتند از:

 • رزماری
 • لیمو
 • اسطوخودوس
 • نارنجی

برای تأیید این یافته‌ها هنوز باید مطالعات بزرگ‌تری در دوره‌های زمانی طولانی‌تری انجام شود.

مهم است که به یاد داشته باشید هرگز روغن های ضروری را مستقیماً روی پوست نمالید. همیشه سه تا پنج قطره را در یک اونس روغن حامل مانند روغن بادام رقیق کنید.

درمان با نور درخشان

بیماری آلزایمر بخشی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد که ریتم شبانه روزی را تنظیم می کند و به بدن می گوید چه زمانی بخوابد و چه زمانی بیدار شود. AD می تواند باعث اختلال در چرخه خواب و بیداری شما شود. برخی از افراد در خواب مشکل دارند که خطر سرگردانی در شب را افزایش می دهد. درمان با نور روشن ممکن است کمک کند.

مطالعات نشان داده‌اند که نور درمانی به بازگرداندن تعادل به چرخه خواب و بیداری کمک می کند. درمان با نور روشن در صبح باعث بهبود الگوی خواب شبانه در برخی از افراد مبتلا به AD شد. همچنین باعث افزایش بیداری در طول روز و کاهش بی قراری در عصر می شود.

داروی گیاهی

یک مطالعه بزرگ نشان داده است که جینکو بیلوبا هیچ تاثیری بر خطر ابتلا به AD در افراد ندارد. با این حال، چند مطالعه کوچک نشان داده اند که جینکو بیلوبا ممکن است برای افراد مبتلا به اختلال شناختی ناشی از AD مفید باشد.

هنوز تحقیقات بیشتری در مورد وجود ارتباط مثبت بین جینکو بیلوبا و AD مورد نیاز است. یافته های فعلی چندان قانع کننده نیستند.

برخی از گیاهان به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی موثر هستند.

چوتو سان یک مخلوط گیاهی حاوی ۱۱ گیاه دارویی است. این مخلوط برای درمان زوال عقل استفاده شده است.برخی مطالعات، بهبودهایی در حافظه و یادگیری پیدا کردنپ. اما بسیاری از مطالعات فقط بر روی زوال عقل عروقی متمرکز شده اند. دمانس عروقی و AD هر دو زیر چتر زوال عقل قرار می گیرند، اما شرایط متفاوتی هستند.

با توجه به مطالعه سطح کوچکی، گیاه ژاپنی Kami-untan رشد عصبی را در سلول های مغز موش بهبود می بخشد. بر اساس این نتایج، این گیاه احتمالاً می تواند پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش دهد. با این حال، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

حتماً هرگونه استفاده از گیاهان یا روش های جایگزین را به پزشک خود گزارش دهید. بسیاری از گیاهان دارویی با سایر داروها تداخل دارند. به عنوان مثال، جینکو بیلوبا به عنوان یک رقیق کننده خون شناخته شده است و می تواند برای افرادی که قبلا رقیق کننده خون مصرف می کنند، خطرناک باشد.

کاری که اکنون می توانید انجام دهید

تحقیقات فعلی از درمان های جایگزین به عنوان راهی برای درمان AD پشتیبانی نمی کند. با این حال، برنامه درمانی شما یک انتخاب شخصی است.

اگر به هر یک از این درمان های جایگزین علاقه مند هستید، با پزشک خود صحبت کنید. استفاده از درمان های جایگزین را بدون مشورت با پزشک خود شروع نکنید. شما می توانید با مخلوط کردن داروهای تجویزی با هر یک از مکمل های ذکر شده در بالا، تداخلات دارویی جدی ایجاد کنید. 

۱۷ منبع

هلث‌لاین دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای منبع‌یابی دارد و به مطالعات همتا، مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی و انجمن‌های پزشکی متکی است. ما از استفاده از مراجع ثالث اجتناب می کنیم. می‌توانید با مطالعه خط‌مشی‌های سرمقاله‌مان درباره نحوه اطمینان از صحت و به‌روز و پویا بودن محتوایمان بیشتر بیاموزید.
 • Acupuncture Today Editorial Staff. (2000, September). Alzheimer’s disease and acupuncture. Acupuncture Today۱(۹)
  acupuncturetoday.com/mpacms/at/article.php?id=27681
 • Alternative treatments. (n.d.)
  alz.org/alzheimers_disease_alternative_treatments.asp
 • Alzheimer’s disease information page. (n.d.)
  ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Alzheimers-Disease-Information-Page
 • Arai, H., Suzuki, T., Sasaki, H., Hanawa, T., Toriizuka, K., & Yamada, H. (2000, March). A new interventional strategy for Alzheimer’s disease by Japanese herbal medicine. [Abstract]. Nihon Ronen Igakkai Zasshi۳۷(۳), ۲۱۲-۲۱۵
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10879069
 • Fernando, W., Martins, I., Goozee, K., Brennan, C., Jayasena, V., & Martins, R. (2015, July 14). The role of dietary coconut for the prevention and treatment of Alzheimer’s disease: potential mechanisms of action. British Journal of Nutrition, 114(۱), ۱-۱۴
  search.proquest.com/openview/e69a75a93b41c154ba665a35e724b16e/1?pq-origsite=gscholar&cbl=5629
 • Graziano, O., & Liperoti, R. (2016, March 8). Herbal Medications. JAMA, 315(۱۰), ۱۰۶۸
  jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2499278
 • Hanford, N., & Figueiro, M. (2013, January 24). Light therapy and Alzheimer’s disease and related dementia: Past, present, and future. Journal of Alzheimer’s Disease۳۳(۴), ۹۱۳-۹۲۲
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3553247/
 • Hayashi, H., Tohda, M., Watanabe, H., Murakami, Y., & Matsumoto, K. (2005, April). The effects of Choto-san on the mRNA expression of Alzheimer’s disease related factors in the permanent ischemic rat brain. [Abstract]. Biological and Pharmaceutical Bulletin, 28(۴),۷۴۴-۷۴۶
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15802822
 • Hooijmans, C. R., Pasker-de Jong, P. C., de Vries. R. B., & Ritskes-Hoitinga, M. (2012). The effects of long-term omega-3 fatty acid supplementation on cognition and Alzheimer’s pathology in animal models of Alzheimer’s disease: a systematic review and meta-analysis. Journal of Alzheimer’s Disease, 28(۱), ۱۹۱-۲۰۹
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22002791
 • Jimbo, D., Kimura, Y., Taniguchi, M., Inoue, M., & Urakami, K. (2009, December). Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer’s disease. [Abstract]. Psychogeriatrics, 9(۴),۱۷۳-۱۷۹
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20377818
 • Nafar, F., & Mearow, K. (2013, September 6). Coconut oil attenuates the effects of amyloid-β on cortical neurons in vitro. Journal of Alzheimer’s Disease, 39(۲), ۲۳۳-۲۳۷, Retrieved from
  content.iospress.com/articles/journal-of-alzheimers-disease/jad131436
 • Preventing Alzheimer’s disease and cognitive decline. (2010, April 26-28)
  consensus.nih.gov/2010/alzstatement.htm
 • Vellas, B., Coley, N., Ousset, P. J., Berrut, G., Dartigues, J. F., Dubois, B., … GuidAge Study Group. (2012, October). Long-term use of standardised Ginkgo biloba extract for the prevention of Alzheimer’s disease (GuidAge): A randomised placebo-controlled trial. The Lancet Neurology, 11(۱۰), ۸۵۱-۸۵۹
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22959217
 • Yamagishi, K., Ikeda, A., Moriyama, Y., Chei, C., Noda, H., Umesawa, M., … Iso, H. (2014, December). Serum coenzyme Q10 and risk of disabling dementia: The circulatory risk in communities study (CIRCS). Atherosclerosis, 237(۲), ۴۰۰-۴۰۳
  atherosclerosis-journal.com/article/S0021-9150(14)01419-1/fulltext
 • Yang, G., Wang, Y., Sun, J., Zhang, K., & Liu, J. (2016). Ginko biloba for mild cognitive impairment and Alzheimer’s disease: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Current Topics in Medicinal Chemistry, 16(۵), ۵۲۰-۵۲۸
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26268332
 • Yang, X., Zhang, Y., Xu, H., Luo, X., Yu, J., Liu, J. & Chuen-Chung, R. (2016, March). Neuroprotection of coenzyme Q10 in neurodegenerative diseases. Current Topics in Medical Chemistry, 16(۸), ۸۵۸-۸۶۶
  ingentaconnect.com/content/ben/ctmc/2016/00000016/00000008/art00008
 • Zeng, B. Y., Salvage, S., & Jenner, P. (2013). Effect and mechanism of acupuncture on Alzheimer’s disease. [Abstract]. International Review of Neurobiology, 111, ۱۸۱-۱۹۵
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24215923

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا