آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

پزشکان بیماری آلزایمر؛ چه پزشکانی در درمان آلزایمر نقش دارند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بیماری آلزایمر (AD) یک بیماری مغزی غیرقابل برگشت است. این به آرامی ذهن و توانایی فرد را برای انجام کارهای روزمره از بین می برد. در حال حاضر هیچ درمانی برای AD وجود ندارد.

پزشکان با انجام معاینات فیزیکی، انجام آزمایشات، توجه به تغییرات رفتاری و ارزیابی اختلال حافظه، AD را تشخیص می‌دهند. انواع مختلفی از پزشکان وجود دارند که می توانند AD را تشخیص داده و درمان کنند.

اگر نگران هستید که یکی از عزیزانتان مبتلا به AD باشد، در ادامه بخوانید تا ببینید چه پزشکانی ممکن است در درمان این بیماری نقش داشته باشند و چگونه متخصصان مناسب را پیدا کنید.

دکتر مراقبت‌های اولیه

Primary care doctor

اگر متوجه تغییراتی در حافظه، تفکر یا رفتار یکی از عزیزان شدید، باید با پزشک مراقبت های اولیه او تماس بگیرید. این پزشک می تواند در موارد زیر کمک کند:

 • یک معاینه انجام دهید تا ببینید آیا مشکل جسمی یا روحی باعث ایجاد این مشکل شده است یا خیر.
 • یک آزمون مختصر غربالگری حافظه (brief memory-screening test)، مانند امتیاز آزمون ذهنی مختصر (Abbreviated Mental Test Score)، ارائه دهید. نمره کمتر از شش از ۱۰ نشان دهنده نیاز به ارزیابی بیشتر است.
 • اطلاعات لازم در مورد تاریخچه پزشکی مورد نیاز برای تشخیص دقیق را ارائه دهید.
 • تغییراتی را در حافظه فرد و تفکری که دیگران ممکن است از دست بدهند، شناسایی کنید.

متخصصان AD

AD specialists

پزشک مراقبت های اولیه می تواند در صورت نیاز شما را به متخصصان مناسب برای تشخیص و درمان AD ارجاع دهد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

متخصص سالمندان

Geriatrician

متخصصان سالمندی پزشکانی هستند که با افراد مسن کار می کنند. آنها می دانند که آیا علائم نشان دهنده یک مشکل جدی است یا خیر.

روانپزشک سالمندان

Geriatric psychiatrist

روانپزشکان سالمندان در مشکلات روانی و عاطفی سالمندان تخصص دارند. آنها می توانند مشکلات حافظه و تفکر را ارزیابی کنند.

روانشناسی سالمندی

Geropsychologist

روانشناسی سالمندی در زمینه نیازهای بهداشت روانی سالمندان و خانواده های آنها تخصص دارند. آنها می توانند در مورد مراقبت از فرد مبتلا به AD با شما و سایر متخصصان مشورت کنند، مداخله کنند و مشورت کنند.

متخصص مغز و اعصاب

Neurologist

متخصصان مغز و اعصاب پزشکانی هستند که بر روی ناهنجاری های مغز و سیستم عصبی مرکزی تمرکز می کنند. آنها می توانند معاینات عصبی عمیق را انجام دهند. متخصصان مغز و اعصاب از اسکن های مغز مانند سی تی اسکن و ام آر آی سر برای کمک به تشخیص استفاده می کنند.

متخصص اعصاب و روان

Neuropsychologist

عصب‌روان‌شناسان عموماً تست‌های حافظه و تفکر و همچنین تست‌های دیگری را انجام می‌دهند که در مجموع به آن تست عصبی روان‌شناختی می‌گویند. آنها می توانند به تعیین آسیب های خاص یک فرد و میزان شدت آنها کمک کنند. روانشناسان اعصاب همچنین ممکن است نتایج آزمایش را با نتایج آزمایش های عصبی مانند اسکن سی تی و ام آر آی برای کمک به تشخیص مرتبط کنند.

کلینیک‌ها و مراکز حافظه

مکان هایی مانند مراکز تحقیقاتی بیماری آلزایمر تیم هایی از متخصصان داشته باشید تا در صورت نیاز به تشخیص و مراقبت کمک کنند. یک متخصص سالمندان می‌تواند سلامت عمومی عزیز شما را بررسی کند، یک روان‌شناس اعصاب می‌تواند تفکر و حافظه او را آزمایش کند، و یک متخصص مغز و اعصاب می‌تواند از فناوری اسکن برای «دیدن» درون مغز او استفاده کند. آزمایشات اغلب در محل انجام می شود، که می تواند زمان لازم برای تشخیص را کوتاه کند.

چند کلمه در مورد آزمایشات بالینی

اگرچه برای همه مناسب نیست، آزمایشات بالینی ممکن است یک گزینه باشد. تحقیقات خود را از یک مکان معتبر شروع کنید، مانند پایگاه داده های کارآزمایی های بالینی بیماری آلزایمر. این پروژه مشترک موسسه ملی پیری (NIA) و سازمان غذا و داروی ایالات متحده است. توسط NIA نگهداری می شود مرکز آموزش و ارجاع بیماری آلزایمر (ADEAR).

گرفتن نظر دوم

تشخیص AD همیشه آسان نیست. نظر دوم گاهی اوقات بخشی از فرآیند است. اکثر متخصصان پزشکی این را می دانند و باید به شما معرفی کنند. اگر نه، تعدادی از منابع دیگر در دسترس هستند، از جمله مرکز ADEAR، که یک سرویس از NIA. 

منابع برای یافتن پزشک/متخصص AD

انتخاب یک پزشک یا تیمی از پزشکان در زمانی که یکی از عزیزان مبتلا به AD است می تواند دشوار باشد، زیرا ممکن است نیازهای منحصر به فردی از نظر زمان، خدمات یا علائم داشته باشند. پزشکی که بیمه آنها را می پذیرد نیز یک نکته مهم است. ممکن است بخواهید با پرسیدن از دوستان یا خانواده ای که ممکن است یکی از عزیزان مبتلا به AD یا سایر زوال عقل داشته باشند، بپرسید که کدام ارائه دهندگان را توصیه می کنند یا نمی کنند. اگر یک پزشک مراقبت اولیه دارید که به آن اعتماد دارید، از آن پزشک بپرسید که آیا او برای متخصصان بیماری AD ارجاعی دارد یا خیر.

منابع دیگری که می توانید از آنها استفاده کنید عبارتند از:

 • انجمن آلزایمر: علاوه بر اطلاعات و پشتیبانی، می توانید شعبه محلی خود را در این انجمن در وب سایت آن بیابید. این وب سایت همچنین دارای یک صفحه منبع یاب جامعه است.
 • مراکز سالمندان محلی: این مراکز اغلب دارای منابع و مشارکت هایی برای سالمندان هستند، از جمله خدمات برای افراد مبتلا به AD.
 • انجمن ملی آژانس های منطقه ای در مورد پیری: این سازمان دارای اعضای زیادی در سراسر کشور است که به سالمندان خدمات ارائه می دهند. می توانید با وارد کردن شهر و ایالت خود در صفحه اصلی، منابع منطقه خود را جستجو کنید.

بیمارستان محلی شما همچنین ممکن است منابع پزشکی و توصیه هایی برای یک متخصص AD در یا اطراف منطقه شما داشته باشد.

نکاتی برای انتخاب یک ارائه دهنده پزشکی

هنگامی که لیستی از ارائه دهندگان AD تهیه کردید، وقت آن است که با مطب آنها تماس بگیرید و تعیین کنید که آیا آنها می توانند پزشک مناسبی برای عزیز شما باشند یا خیر. نمونه هایی از سوالاتی که در اولین تماس تلفنی باید بپرسید می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چه نوع بیمه ای را قبول می کنید؟
 • چه نوع خدماتی برای مبتلایان به AD ارائه می شود؟
 • آیا شرایط یا نیازهای رفتاری خاصی وجود دارد که تمرین شما با آنها کار می کند یا با آنها کار نمی کند (به عنوان مثال، مشکلات رفتاری یا ناهنجاری های خواب)؟
 • پرسنل در مورد بیماری AD و زوال عقل چگونه آموزش می بینند؟ آیا هیچ یک از کارکنان پشتیبانی دارای اعتبارنامه خاصی مربوط به مراقبت از AD هستند؟

عامل تعیین کننده دیگر می تواند سطح تجربه ای باشد که ارائه دهنده در درمان افراد مبتلا به AD دارد. برخی به دنبال گواهینامه هیئت مدیره در پیری شناسی یا رشته پزشکی انتخابی خود هستند. این به این معنی است که پزشک تحت آموزش مداوم و آزمایشات بیشتر قرار گرفته است تا ثابت کند دانش گسترده ای در مورد یک موضوع خاص دارد.

بسیاری از مطب‌ها همچنین یک قرار ملاقات رایگان «ملاقات و احوالپرسی» ارائه می‌دهند که طی آن با ارائه‌دهنده پزشکی ملاقات می‌کنید و از مطب بازدید می‌کنید تا مطمئن شوید که بهترین گزینه برای یک عزیز است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا ارائه‌دهنده می‌تواند ارجاعات یا گواهی‌های بیماران خود را به شما ارائه دهد. صحبت کردن با دیگران می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که به طور منظم به این پزشک مراجعه کنید.

در نهایت، ارائه دهنده مراقبت باید شخصی باشد که شما و عزیزتان می توانید به آن اعتماد کنید. شما باید احساس مثبتی در مورد ارائه دهنده و نحوه حمایت و رفتار آنها با فرد مورد علاقه خود در مورد AD داشته باشید. گاهی اوقات ارائه دهندگان حتی روی تیم های چند رشته ای با چندین پزشک و متخصص کار می کنند، که می تواند به معنای انتخاب یک مطب کامل به جای تنها یک پزشک باشد.

پرسش و پاسخ
پرسش بیمار ناشناس: کدام نوع متخصص در طول سفر عزیز من با AD مهم ترین خواهد بود؟ 

پاسخ تیموتی جی. لگ، دکترا، CRNP: پزشک خانواده مورد اعتماد شما اولین نقطه تماس است. به‌عنوان ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه، آنها نیازهای مراقبتی عزیز شما را هماهنگ می‌کنند و همچنین به متخصصان ارجاع می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا در هنگام ارائه نظرات رقیب، اقداماتی را در نظر بگیرید. به طور کلی، پزشک خانواده سال‌هاست که با عزیز شما کار می‌کند و ممکن است بینش بیشتری در مورد مراقبت از عزیز شما داشته باشد.

پاسخ ها بیانگر نظرات کارشناسان پزشکی ما است. تمام محتوا کاملاً اطلاعاتی است و نباید توصیه پزشکی در نظر گرفته شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا