آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

آمار و ارقام مربوط به بیماری آلزایمر

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بیماری آلزایمر علت اصلی زوال عقل است. بیماری آلزایمر به سلول های عصبی مغز آسیب می رساند. در مراحل اولیه، ممکن است علائم زیادی وجود نداشته باشد. از دست دادن حافظه کوتاه مدت اغلب اولین علامت است.

با گذشت زمان، همانطور که نورون های بیشتری آسیب می بینند، بیماری آلزایمر منجر به مشکلاتی در قضاوت، زبان و فرآیندهای فکری می شود. در نهایت، بر توانایی فرد برای عملکرد و مراقبت از خود تأثیر می گذارد.

تشخیص بیماری آلزایمر می تواند برای فردی که این تشخیص را دریافت می کند و برای عزیزانش بسیار ناراحت کننده باشد.

تحقیقات مداومی در مورد راه های پیشگیری و مدیریت بیماری آلزایمر وجود دارد. همانطور که در مورد چگونگی ایجاد بیماری آلزایمر بیشتر می آموزیم، ممکن است بتوانیم از پیشرفت آن جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهیم.

چند درمان پزشکی در دسترس است. جدیدترین دارو، به نام Aduhelm (aducanumab)، به تازگی تایید شده است ژوئن ۲۰۲۱. این دارو باعث کاهش تجمع پلاک های پروتئین بتا آمیلوئید در مغز می شود. در بیماری آلزایمر، این پلاک ها شروع به مسدود کردن و اختلال در عملکرد طبیعی سلول های عصبی می کنند.

تحقیقات مداومی برای درمان های دیگر برای بیماری آلزایمر وجود دارد. همچنین این امید وجود دارد که روزی بتوان درمانی پیدا کرد.

در اینجا برخی از آمار و ارقام کلیدی در مورد بیماری آلزایمر آورده شده است.

این شایع‌ترین شکل زوال عقل است

بیماری آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است. اصطلاح زوال عقل برای تعریف بیماری های مغزی مرتبط با از دست دادن حافظه و کاهش مهارت های شناختی استفاده می شود. بیماری آلزایمر احتمالا شناخته شده ترین نوع است، اما انواع دیگری از زوال عقل وجود دارد.

آنها عبارتند از:

 • زوال عقل عروقی
 • زوال عقل با اجسام لوی
 • زوال عقل مختلط
 • زوال عقل ناشی از بیماری پارکینسون
 • زوال عقل ناشی از بیماری هانتینگتون

آمارهای مربوط به سال ۲۰۲۲ تخمین می‌زند که بیش از ۶.۵ میلیون نفر در ایالات متحده به بیماری آلزایمر مبتلا هستند .

بیماری آلزایمر در زنان

بر اساس گزارشی از انجمن آلزایمر، میزان ابتلا به بیماری آلزایمر در زنان به طور قابل توجهی بالاتر است. در این گزارش که شرکت کنندگان را به دو دسته مردان و زنان دسته بندی کرده بود، تخمین زده شد که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در طول زندگی برای زنان ۱ در ۵ است. برای مردان، این میزان نصف آن است، یعنی ۱ در ۱۰.

در ایالات متحده، ۴ میلیون زن و ۲.۵ میلیون مرد با بیماری آلزایمر زندگی می کنند.

یکی از دلایل افزایش نرخ در زنان این است که زنان بیشتر عمر می کنند. سن بزرگترین خطر برای ابتلا به بیماری آلزایمر در نظر گرفته می شود. نظریه دیگر این است که زنان متولد قبل از سال ۱۹۵۰ معمولاً به اندازه مردان تحصیلات رسمی نداشتند. سطح تحصیلات پایین با نرخ بالاتر بیماری آلزایمر مرتبط است.

به نظر می رسد بیماری آلزایمر در زنان سریعتر از مردان پیشرفت می کند. تحقیقات نشان می دهد که زنان اغلب در مراحل بعدی تشخیص داده می شوند. به طور معمول، در مورد حافظه و یادآوری، زنان نسبت به مردان برتری دارند. این امکان وجود دارد که تغییرات در حافظه آنها به راحتی تائید نشود زیرا آنها هنوز در تست های استاندارد در محدوده “عادی” هستند. 

ممکن است بین تغییرات هورمونی در طول چرخه زندگی و بیماری آلزایمر ارتباط وجود داشته باشد. چندین پژوهش ارتباط بین یائسگی زودتر و احتمال بیشتر ابتلا به بیماری آلزایمر را نشان داده اند.

این امکان وجود دارد که شروع درمان جایگزینی هورمونی باشد زودتر در دوران یائسگی ممکن است برای محافظت از مغز مفید باشد. این تحقیق هنوز قطعی نیست. همچنین شایان ذکر است که یائسگی اغلب باعث از دست دادن حافظه می شود. این اغلب در دوره پس از یائسگی برطرف می شود.

افرادی که اختلالات فشار خون را در بارداری تجربه کردند بیشتر بود کوچک شدن مغز، حتی سالها بعد. اختلالات فشار خون بالا شامل اکلامپسی، پره اکلامپسی و سندرم HELLP است. تحقیقات لازم است تا مشخص شود که آیا اختلالات فشار خون بالا باید به عنوان یک خطر برای بیماری آلزایمر در نظر گرفته شود.

همچنین ممکن است چیز دیگری در بازی وجود داشته باشد که افراد را در معرض خطر ابتلا به اختلالات فشار خون بالا در دوران بارداری و بیماری آلزایمر در زندگی بعدی قرار دهد.

قلب و سر شما ارتباط نزدیکی با هم دارند

تحقیقات جالبی در مورد اینکه چگونه التهاب در یک قسمت از بدن می تواند منجر به التهاب در قسمت های دیگر شود وجود دارد. در بیماری آلزایمر، تجمع پروتئین های التهابی در مغز وجود دارد. بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی نیز با التهاب همراه هستند.رر

بین بیماری قلبی، سندرم متابولیک، دیابت و ابتلا به بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد. همه اینها درگیر التهاب در قسمت های مختلف بدن هستند.

با توجه به گزارش ۲۰۱۹ در تحقیقات گردش خون، یک قلب نارسا ممکن است یک بیماری در مغز مانند بیماری آلزایمر را “فعال یا تشدید” کند.

کارهایی وجود دارد که می توانید برای پیشگیری یا مدیریت بیماری قلبی، سندرم متابولیک و دیابت انجام دهید. این موارد ممکن است در پیشگیری یا مدیریت بیماری آلزایمر نقش داشته باشند.

توصیه ها عبارتند از:

 • خوردن یک رژیم غذایی ضد التهابی، مانند روش مدیترانه ای غذا خوردن
 • نظارت منظم بر فشار خون و درمان با تغییرات رژیم غذایی، فعالیت و داروها، در صورت نیاز
 • اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید یا آن را کاهش دهید
 • انجام فعالیت بدنی
 • مدیریت سطح کلسترول با تغییرات رژیم غذایی و داروها، در صورت نیاز
 • نظارت بر سطح قند خون و مدیریت پیش دیابت یا دیابت با تغییرات رژیم غذایی، فعالیت بدنی و داروها، در صورت نیاز

بیماری قلبی همچنین ممکن است علت زوال عقل عروقی باشد که از تنگ شدن عروق خونی در مغز ناشی می شود. این منجر به کاهش اکسیژن به بافت های مغز می شود.

بیماری آلزایمر و آموزش

بین سطوح تحصیلات عالی و خطر کمتر ابتلا به بیماری آلزایمر ارتباط وجود دارد. آموزش رسمی تر ممکن است مغز را از سنین جوانی به شکل متفاوتی شکل دهد. یادگیری چیزهای جدید ارتباطات بیشتری بین نورون ها ایجاد می کند و ممکن است مغز را در برابر آسیب مقاوم تر کند.

همچنین ممکن است درآمد بالاتری که اغلب با تحصیلات بیشتر همراه است، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

هیچ وقت برای یادگیری چیزهای جدید و گسترش شبکه های اجتماعی دیر نیست. انجام فعالیت های گروهی یا داشتن تماس های اجتماعی بیشتر نیز ممکن است خطر شما را کاهش دهد

موارد زیر را که مخصوصاً برای مغز شما مفید هستند در نظر بگیرید:

 • گرفتن کلاس ها
 • یادگیری زبان ها
 • بازی کردن موزیکال سازها
 • پیوستن به گروه های اجتماعی برای افزایش تماس اجتماعی

بیماری آلزایمر عامل اصلی مرگ و میر است

انجمن آلزایمر بیان می کند که بیماری آلزایمر ششمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است. حدود ۱ نفر از هر ۳ نفر بالای ۶۵ سال بر اثر بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل می میرند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش داد که در سال ۲۰۱۹، ۱۲۱۴۹۹ نفر بر اثر بیماری آلزایمر در ایالات متحده جان خود را از دست دادند. این عدد ممکن است خیلی دقیق نباشد، زیرا بر اساس علت رسمی مرگ گزارش شده است. سایر شرایط سلامتی اغلب در فرد مبتلا به آلزایمر بدتر می شود. این می تواند امید به زندگی را کاهش دهد.

فقط بیماری های قلبی، سرطان، برخی بیماری های تنفسی، سکته مغزی و تصادفات باعث مرگ و میر بیشتر از بیماری آلزایمر شدند.

آلزایمر و جمعیت شناسی

میزان ابتلا به آلزایمر با افزایش سن افزایش می یابد. در ایالات متحده، ۵ درصد از افراد ۶۵ تا ۷۴ ساله به بیماری آلزایمر مبتلا هستند. این میزان در افراد بین ۷۵ تا ۸۴ سال به ۱۳.۱ درصد افزایش می یابد. در بین افراد ۸۵ سال به بالا، ۳۳.۲ درصد مبتلا به آلزایمر هستند.

تحقیقات در مورد آلزایمر، مانند بسیاری از تحقیقات دیگر، فاقد تنوع است. شرکت کنندگان در مطالعات به طور دقیق جمعیت متنوع در ایالات متحده را منعکس نمی کنند. این یک مشکل برای همه شرایط سلامتی است، اما به ویژه برای شرایطی مانند بیماری آلزایمر، که ممکن است به طور نامتناسبی افراد رنگین پوست را تحت تاثیر قرار دهد.

داده ها نشان می دهد که ۱۸.۶ درصد از سیاه پوستان و ۱۴ درصد از اسپانیایی ها بالای ۶۵ سال به بیماری آلزایمر مبتلا هستند. این بسیار بیشتر از ۱۰ درصد سفیدپوستان بالای ۶۵ سال مبتلا به آلزایمر است.

نرخ بالای بیماری آلزایمر در رنگین پوستان به احتمال زیاد به دلیل تفاوت های ژنتیکی نیست. این به احتمال زیاد مربوط به نژادپرستی ساختاری است که موانع عمده ای برای دسترسی به مراقبت های بهداشتی ایجاد می کند و نرخ فقر را افزایش می دهد. نژادپرستی ساختاری بر تحصیل، درآمد، استرس، مسکن و قرار گرفتن در معرض خشونت تأثیر می گذارد.

بیماری آلزایمر گران است

با توجه به اینکه بیش از ۶.۵ میلیون نفر در ایالات متحده با بیماری آلزایمر زندگی می کنند، هزینه درمان این بیماری همچنان در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۶ هزینه سالانه حدود ۲۳۶ میلیارد دلار بود. در سال ۲۰۲۲، این رقم به ۳۲۱ میلیارد دلار پیش بینی می شود .

انتظار می رود تعداد مبتلایان به این بیماری در سال های آینده افزایش یابد. تخمین زده می شود که بیماری آلزایمر ممکن است تا سال ۲۰۵۰ چیزی کمتر از یک تریلیون دلار برای ایالات متحده هزینه داشته باشد.

وقتی کشف شد

یک پزشک آلمانی به نام آلویس آلزایمر برای اولین بار در سال ۱۹۰۶ بیماری آلزایمر را مشاهده کرد. او بیماری معروف به آگوست دی را توصیف کرد که از دست دادن حافظه و سایر مشکلات تفکر داشت.

پس از مرگ بیمار، دکتر آلزایمر اشاره کرد که بخش هایی از مغز بیمار کوچک شده است. روانپزشکی که با دکتر آلزایمر کار می کرد این بیماری را در سال ۱۹۱۰ نام برد.

با از دست دادن حس بویایی مرتبط است

فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است حس بویایی خود را از دست بدهد.پژوهش نشان می دهد که تغییرات در حس بویایی ممکن است نشانه اولیه پیشرفت از اختلال شناختی خفیف به بیماری آلزایمر باشد.

مهم است که توجه داشته باشید که تغییرات در توانایی بویایی شما ممکن است به دلایل دیگری نیز باشد، مانند:

 • بیماری پارکینسون
 • آسیب مغزی
 • عفونت سینوس

امید به زندگی متفاوت است

پیش‌بینی اینکه فرد مبتلا به آلزایمر چقدر زنده خواهد ماند دشوار است. عوامل زیادی وجود دارد که امید به زندگی را پس از این تشخیص تعیین می کند.

مرحله ای از بیماری که در آن فرد تشخیص داده می شود، امید به زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. پیشرفت بیماری آلزایمر نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

تخمین زده می شود که افراد پس از تشخیص به طور متوسط ​​بین ۴ تا ۸ سال زندگی می کنند. افرادی هستند که پس از تشخیص بیماری آلزایمر تا ۲۰ سال عمر می کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا