آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

فراموشی جلورونده؛ علل، علائم و درمان فراموشی انتروگراد

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۳ میانگین: ۵]

فراموشی انتروگراد (Anterograde amnesia) به کاهش توانایی در حفظ اطلاعات جدید اشاره دارد. این می‌تواند فعالیت‌های روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ممکن است در کار و فعالیت‌های اجتماعی تداخل ایجاد کند زیرا ممکن است برای ایجاد خاطرات جدید با چالش‌هایی روبرو شوید.

فراموشی انتروگراد زیر مجموعه ای از فراموشی (amnesia) است. در چنین مواردی، فراموشی (از دست دادن حافظه: memory loss) قبلاً رخ داده است. این به دلیل آسیب به بخش های حافظه ساز مغز شما ایجاد می شود. در برخی موارد فراموشی ممکن است موقتی باشد، اما در موارد دیگر ممکن است دائمی باشد. برخی از انواع درمان ها می توانند به شما در مقابله با این نوع از دست دادن حافظه کمک کنند.

فراموشی پیش گستر، انتروگراد و رتروگراد

به گفته کلینیک مایو، فراموشی انتروگراد یکی از دو ویژگی اصلی فراموشی است. افرادی که این ویژگی را دارند، بر اساس تجربیات و اطلاعاتی که به دست می آورند، در ایجاد خاطرات جدید مشکل دارند.

ویژگی دیگر فراموشی رتروگراد (retrograde amnesia) نام دارد. این به ناتوانی در به خاطر سپردن وقایع و افراد از گذشته شما اشاره دارد. همچنین می تواند باعث شود که اطلاعات ثابت روزانه را فراموش کنید، مانند ساعتی که به سر کار می روید.

فراموشی پیش‌گستر (Proactive) اصطلاح دیگری است که به فراموشی انتروگراد اشاره دارد.

علائم

فراموشی گاهی با زوال عقل اشتباه گرفته می شود. مورد دوم یک بیماری تخریبی است که بر حافظه و اطلاعات شما در مورد خودتان تأثیر می گذارد. با این حال، زوال عقل همچنین منجر به آسیب مغزی می شود که می تواند منجر به چالش های شناختی بیشتری شود. چنین چالش هایی بر عملکردهای روزمره مانند کار و ورزش تأثیر می گذارد.

فراموشی انتروگراد به طور خاص با به خاطر سپردن اطلاعات جدید سروکار دارد. ممکن است در این مرحله با خاطرات طولانی مدت مشکل داشته باشید.

علائم فراموشی انتروگراد در درجه اول بر پردازش حافظه کوتاه مدت تأثیر می گذارد. این می تواند باعث سردرگمی و ناامیدی شود. برای مثال، فردی که به این شکل از فراموشی مبتلاست ممکن است فراموش کند:

 • کسی که اخیرا ملاقات کرده اند
 • یک شماره تلفن جدید
 • یک وعده غذایی اخیر
 • نام افراد مشهور
 • تغییرات تازه ایجاد شده در یک روال، مانند تغییر مدرسه یا شغل

چنین علائمی با علائم فراموشی رتروگراد متفاوت است، که ممکن است شامل فراموش کردن اطلاعاتی باشد که از قبل از فراموشی می دانستید. برای مثال، ممکن است خواندن کتابی را که قبلا خوانده اید فراموش کنید. همچنین، علائم فراموشی انتروگراد پس از شروع تجربه از دست دادن حافظه رخ می دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ منتشر شده در عصب روانشناسی نشان داد که ۷ نفر از هر ۱۰ بیمار مبتلا به فراموشی انتروگراد قادر به حفظ موقت اطلاعات جدید هستند. با این حال، پدیده ای به نام “تداخل ماسبق” رخ داد. این زمانی است که اطلاعات جدید با اطلاعات حفظ شده قبلی تداخل پیدا می کند. برای مثال، ممکن است یک عدد را به خاطر بسپارید، اما کمی بعد یک عدد جدید یاد بگیرید، که اطلاعات اصلی را لغو می کند.

علل

به طور کلی، فراموشی به دلیل آسیب به مغز شما ایجاد می شود. این بر بخش‌های حافظه‌ساز مغز شما مانند تالاموس تأثیر می‌گذارد. فراموشی انتروگراد معمولاً پس از شروع تجربه برخی از علائم بیماری، مانند از دست دادن حافظه کوتاه مدت، رخ می دهد. این به دلیل آسیب های خاصی به مغز شما ایجاد می شود که منجر به تفاوت در نحوه نگهداری اطلاعات جدید می شود.

آزمایش ام آر آی یا سی تی اسکن می تواند به پزشک کمک کند تا علل فیزیکی فراموشی قدامی را تشخیص دهد. اینها می توانند به آنها کمک کنند تا به دنبال تغییرات یا آسیب های مغزی باشند.

چگونه درمان می‌شود؟

فراموشی ناشی از آسیب مغزی است. در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد که اساساً فراموشی را درمان کند، اما در عوض درمان‌ها بر مدیریت شرایط تمرکز دارند.

درمان بر درمان ها و تکنیک هایی متمرکز است که به بهبود کیفیت زندگی کمک می کند. گزینه ها عبارتند از:

 • مکمل های ویتامین B1 در صورت کمبود
 • کار درمانی
 • آموزش حافظه
 • کمک های فناوری، مانند برنامه های یادآوری

در حال حاضر هیچ داروی مورد تایید FDA برای درمان فراموشی وجود ندارد.

عوامل خطر

در صورت داشتن یک یا چند مورد از موارد زیر، خطر ابتلا به هر نوع فراموشی ممکن است افزایش یابد:

 • سکته
 • تشنج
 • جراحی مغز
 • آسیب مغزی
 • تومورهای مغزی
 • سابقه سوء مصرف الکل
 • تصادف ماشین
 • آسیب های مرتبط با ورزش
 • کمبود ویتامین B1
 • زوال عقل
 • الکتروشوک درمانی (ECT)

آسیب های مغزی خفیف ممکن است منجر به از دست دادن حافظه کوتاه مدت شود و علائم شما ممکن است با بهبودی مغز بهبود یابد. صدمات متوسط ​​تا شدید می تواند منجر به فراموشی دائمی شود.

چشم انداز

طبق گفته کلینیک مایو، فراموشی ممکن است دائمی باشد. این بدان معنی است که علائم فراموشی انتروگراد می تواند در طول زمان بدتر شود. با این حال، علائم نیز می توانند بهبود یابند یا ثابت بمانند، حتی پس از یک آسیب مغزی.

برخی از موارد فراموشی موقتی است. از دست دادن موقت حافظه که به عنوان فراموشی جهانی گذرا شناخته می شود، ممکن است پس از آسیب یا بیماری بهبود یابد. با این حال، فراموشی انتروگراد اغلب با از دست دادن حافظه دائمی همراه است.

به عنوان یک قاعده کلی، همیشه باید برای هر گونه از دست دادن حافظه غیرقابل توضیح یا آسیب های اخیر سر به دنبال کمک پزشکی باشید. پزشک شما می تواند هر گونه تغییر در مغز را تشخیص دهد و در صورت لزوم توصیه های درمانی را ارائه دهد. 

منابع


 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا