مغز و اعصاب

ارتباط میان ناهنجاری رگ‌های خونی مغزی با باکتری‌ های روده

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

ارتباط میان ناهنجاری رگ‌های خونی مغزی با باکتری‌ های روده

رودهبه گزارش ایسنا محققان دریافتند که وجود دسته‌ های غیرطبیعی رگ‌ های خونی شکننده در مغز یا نخاع به نام آنژیوم حفره‌ای (CA) با ترکیب باکتری‌ های روده یک فرد مرتبط است. این نواحی آسیب دیده که جریان خون در آنجا آهسته و یا راکد است اغلب به عنوان ناهنجاری‌ های حفره‌ای مغزی نیز شناخته می‌شود و اغلب می‌تواند باعث سکته‌ های مغزی، تشنج یا سردرد شود.

درمان فعلی شامل برداشتن نواحی آسیب دیده با جراحی است. مطالعات پیشین که بر روی موش ها و تعداد کمی از افراد بیمار انجام شده بود ارتباط بین آنژیوم حفره‌ای و باکتری‌ های روده را نشان داده بود. در این مطالعه محققان برای اولین بار به بررسی نقش میکروبیوم/ریزاندامگان همزیست روده در بدن بیماران مبتلا به آنژیوم حفره‌ای پرداختند.

ریزاندامگان همزیست یا ریزسازوارگان همزیست به معنای کلی و فراگیر زیست‌ بوم ریزاندامگان، همه ژن‌ ها و توده یاخته‌ای ریزاندامگان با در نظر نگرفتن سرده و گونه‌ی آن ها، مستقر در یک بخش ویژه را گویند.

در این مطالعه که توسط دانشمندان دانشگاه شیکاگو انجام شد آنها از تکنیک‌ های پیشرفته آنالیز ژنومی برای مقایسه نمونه‌ های مدفوع ۱۲۲ نفر که حداقل یک آنژیوم حفره‌ای در اسکن مغز آنها دیده می‌شد، استفاده کردند.

محققان نمونه‌ های مدفوع این بیماران را با افراد سالم که به بیماری آنژیوم حفره‌ای مبتلا نبودند اما از نظر سن و جنسیت با آن ها یکی بودند، مقایسه کردند. در ابتدا آنها دریافتند که به طور متوسط، بیماران مبتلا به آنژیوم حفره‌ای دارای باکتری‌ های گرم منفی بیشتری هستند در حالی که گروه دیگر دارای باکتری‌ های گرم مثبت بیشتری بود و فراوانی نسبی سه‌ گونه باکتری روده، بیماران مبتلا به آنژیوم حفره‌ای را از نظر جنسیت، موقعیت جغرافیایی و ژنتیک از آن گروه متمایز می‌کرد.

علاوه بر این، باکتری‌ های روده بیماران مبتلا به آنژیوم حفره‌ای به نظر می‌رسد مولکول‌ های لیپو پلی‌ ساکارید بیشتری تولید می‌کنند که این موضوع باعث ایجاد آنژیوم حفره‌ای در موش‌ ها شده بود. محققان برای اولین بار نشان دادند که چگونه ترکیب داده‌ های باکتری روده با نتایج حاصل از آزمایش پلاسما خون می‌تواند به پزشکان کمک کند تا یک اختلال مغزی را بهتر تشخیص دهند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا