آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

بزرگترین قاتل در بریتانیا اکنون COVID-19 است، اما مرگ و میر ناشی از زوال عقل همچنان بالاست

راهنمای مطالعه نمایش
امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

آمار سالانه COVID-19 را به عنوان بزرگ‌ترین قاتل بریتانیا گزارش می‌کند و زوال عقل را برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ به رتبه دوم می‌برد. اما مرگ و میر ناشی از زوال عقل در مقایسه با سایر بیماری‌های بزرگ همچنان بالاست. ما بررسی می کنیم که چرا.

این مقاله برای اولین بار در ۶ سپتامبر ۲۰۱۹ منتشر شد و آخرین بار در ۲۸ جولای ۲۰۲۱ به روز شده است.

آمار سالانه مرگ و میر در انگلستان و ولز که توسط دفتر آمار ملی (ONS) در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، نشان داد که تعداد افرادی که بر اثر زوال عقل می میرند سال به سال به طور پیوسته در حال افزایش است.  

با این حال، آخرین گزارش که در اوایل ژوئیه ۲۰۲۱ منتشر شد، نشان می‌دهد که تعداد افرادی که بر اثر زوال عقل می‌میرند کاهش یافته است.

به دلیل همه‌گیری، کووید-۱۹ عامل اصلی مرگ و میر در انگلستان و ولز در سال ۲۰۲۰ بود. اگرچه ممکن است در نگاه اول تعداد افرادی که بر اثر زوال عقل جان خود را از دست می‌دهند کمتر به نظر برسد، اما لزوماً اینطور نیست.  

 
خطر ابتلا به زوال عقل و کرونا.

افراد مبتلا به زوال عقل بیشتر در معرض خطر عوارض ناشی از کرونا هستند. این صفحه اطلاعاتی در مورد ابتلا و مریض شدن از کووید و چگونگی کاهش خطر ابتلا به زوال عقل دارد.

ادامه مطلب

ارتباط بین زوال عقل و مرگ و میر ناشی از COVID-19 چیست؟

در حالی که جدیدترین گزارش ONS بر علت اصلی مرگ تمرکز دارد، همچنین اطلاعاتی در مورد شرایط زمینه‌ای از پیش موجود افرادی که بر اثر کووید-۱۹ فوت کرده‌اند، مانند زوال عقل، ارائه می‌دهد.

از ۷۳۷۶۶ نفری که در سال ۲۰۲۰ بر اثر کووید-۱۹ جان باختند، تقریباً ۲۵ درصد (۱۸۴۲۰ نفر) نیز به بیماری آلزایمر یا بیماری دیگری که باعث زوال عقل می شود مبتلا بودند.

مجموع مرگ و میرهای ناشی از زوال عقل و تعداد افراد مبتلا به زوال عقل که در اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند، ۱۴.۵ درصد از کل مرگ و میرها در بریتانیا در سال ۲۰۲۰ را تشکیل می دهد.

علاوه بر این، تعداد افرادی که در انگلیس مبتلا به زوال عقل تشخیص داده می‌شوند در طول ویروس کرونا کاهش یافته است و تخمین زده می‌شود که روند مشابهی در سایر کشورهای بریتانیا رخ داده است.

این کاهش نرخ تشخیص همچنین بر ثبت زوال عقل یا بیماری هایی که باعث آن در گواهی فوت می شود تأثیر می گذارد. اگرچه زوال عقل در حال حاضر علت اصلی مرگ و میر در انگلستان و ولز نیست، اما متاسفانه تعداد زیادی از افراد مبتلا به زوال عقل در سال گذشته جان خود را از دست دادند.

این تا حدی به دلیل تأثیر نامتناسب COVID-19 بر افراد مبتلا به زوال عقل همراه با تعداد بالای مرگ و میر ناشی از بیماری های زوال عقل است، حتی با کاهش نرخ تشخیص.   

 

در یک نگاه: ۵ علت اصلی مرگ و میر در انگلستان و ولز در سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۲۰، پنج علت اصلی مرگ و میر عبارتند از:

  • COVID-19 (12.1٪ از کل مرگ و میرها)
  • زوال عقل و آلزایمر (۱۱.۵٪ از کل مرگ و میرها)
  • بیماری ایسکمیک قلبی (۹.۲ درصد از کل مرگ و میرها)
  • بیماری عروق مغزی (۴.۹ درصد از کل مرگ و میرها)
  • سرطان های مبتنی بر ریه (۴.۷٪ از کل مرگ و میر).

برای مرگ‌هایی که علت اصلی آن به زوال عقل نسبت داده می‌شود، رقم ۲۰۲۰ کاهش درصدی را از ۱۲.۵ درصد در سال ۲۰۱۹ و ۱۲.۸ درصد در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد. این کاهش احتمالاً تحت تأثیر مرگ‌های زوال عقل مرتبط با کرونا و کاهش نرخ تشخیص بوده است. 

کمک به بودجه تحقیقات زوال عقل
کمک به بودجه تحقیقات زوال عقل
.

حمایت شما می تواند تحقیقات حیاتی مربوط به زوال عقل را تامین کند که می تواند زندگی افراد مبتلا به زوال عقل را تغییر دهد. لطفا به تحقیقات زوال عقل کمک کنید. 

اکنون اهداء کنید

چرا COVID-19 به طور نامتناسبی بر افراد مبتلا به زوال عقل در سال ۲۰۲۰ تأثیر گذاشت؟ 

تخمین زده می شود که حداقل یک چهارم افرادی که در سال ۲۰۲۰ بر اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند، تشخیص زوال عقل نیز داشته اند.

چندین دلیل احتمالی وجود دارد که افراد مبتلا به زوال عقل در معرض افزایش خطر ابتلا به کووید-۱۹ هستند، از جمله سن آنها و هر گونه مشکل سلامت زمینه ای.

علاوه بر این، مراقبت دقیق مورد نیاز برای افرادی که مبتلا به زوال عقل پیشرفته هستند، فاصله گذاری اجتماعی را به یک چالش تبدیل می کند. سازگاری با رفتارهای جدید که خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد، مانند شستن بیشتر دست ها و استفاده از ماسک، به ویژه برای افراد مبتلا به زوال عقل دشوار است.

 

افراد مبتلا به زوال عقل نیز در طول همه گیری از نزدیکانشان جدا شدند. اثرات این امر بر سلامت فردی ، که می تواند بر سلامت جسمانی تأثیر بگذارد، هنوز به طور کامل درک نشده است.

چرا بیماری هایی که باعث زوال عقل می شوند همچنان یکی از علل اصلی مرگ و میر در بریتانیا هستند؟ 

چند دلیل وجود دارد که چرا زوال عقل همچنان یکی از علل اصلی مرگ و میر در انگلستان و ولز است.

۱.) به طور کلی، افراد بیشتری به تشخیص زوال عقل می پردازند

آگاهی و درک بیشتر از زوال عقل به این معنی است که افراد بیشتری اکنون تشخیص داده می شوند. حتی با وجود کاهش این سطوح در طول همه‌گیری، همچنان بالاتر از گذشته است. 

قبل از همه‌گیری، تخمین زده می‌شد که دو سوم افراد مبتلا به زوال عقل در بریتانیا تشخیص داده شده‌اند که در مقایسه با ۴۰ درصد افراد در سال ۲۰۱۲ بیشتر است. 

انجمن آلزایمر مدت‌هاست که برای افزایش تعداد مبتلایان به زوال عقل که تشخیص داده می‌شوند، کمپینی کرده است تا بتوانند به درمان‌ها و خدمات پشتیبانی حیاتی دسترسی داشته باشند. 

به‌ویژه پس از کاهش نرخ تشخیص در طول همه‌گیری، ما برای اطمینان از اینکه سطح تشخیص به وضعیت قبلی باز می‌گردد، برای تأمین بودجه تلاش کرده‌ایم. 

۲.) افراد بیشتری در بریتانیا زندگی طولانی تری دارند

با توجه به پیشرفت های پزشکی، افراد بیشتری از هر زمان دیگری از بیماری قلبی، سکته مغزی و بسیاری از سرطان ها جان سالم به در می برند.  

سن بزرگترین عامل خطر برای زوال عقل است، بنابراین با افزایش طول عمر افراد، تعداد افراد مبتلا به زوال عقل در حال افزایش است. 

زوال عقل یک بیماری محدود کننده زندگی است و برای یافتن درمان هایی که می توانند بیماری هایی را که باعث زوال عقل می شوند، کند یا متوقف کنند، به تحقیقات بیشتری نیاز است. 

برچسب: اطلاعات
چه چیزی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را در افراد افزایش دهد؟ .
انواع مختلفی از عوامل خطرزا برای زوال عقل وجود دارد، از جمله عوامل پزشکی، سبک زندگی و عوامل محیطی. می توان از برخی عوامل خطر اجتناب کرد، در حالی که برخی دیگر قابل کنترل نیستند. 
ادامه مطلب

۳.) تغییرات در نحوه ثبت مرگ و میر در بریتانیا

سوابق مرگ و میر قابل اعتماد برای پیگیری تغییرات در تأثیر بیماری ها و تصمیم گیری در اولویت های تحقیقات پزشکی مهم هستند. در سال ۲۰۱۱، ONS تغییراتی را در نحوه ثبت مرگ و میر ناشی از زوال عقل ایجاد کرد تا رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) را بهتر منعکس کند.  

حال اگر فردی با زوال عقل فوت کند، پزشکان می توانند آن را به عنوان عامل اصلی مرگ در گواهی فوت خود گزارش کنند. قبلاً، علت فوری مرگ، مانند افتادن یا عفونتی مانند ذات الریه ذکر می شد.  

اما در بسیاری از موارد، این بیماری‌ها در نتیجه زوال عقل زمینه‌ای هستند که باعث افزایش ضعف، ضعف سیستم ایمنی یا مشکلات بلع می‌شوند.  

ONS همچنین سیستم کدگذاری خود را به روز کرد تا زوال عقل عروقی به جای دسته بندی سکته مغزی (بیماری عروق مغزی) در دسته زوال عقل منعکس شود. 

علاوه بر این، اگر افراد مبتلا به زوال عقل به دلایل دیگر بمیرند – مانند کووید-۱۹ – آنها به عنوان مرگ ناشی از زوال عقل به حساب نمی آیند. این تعداد ثبت شده برای افراد مبتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

این مهم است که در نظر بگیریم که آیا نرخ مرگ و میر ناشی از زوال عقل در نوسان است، زیرا ممکن است لزوماً نشانگر تغییر در تعداد مرگ و میرها نباشد.

تعداد مرگ و میر ناشی از زوال عقل در مقایسه با سایر بیماری ها در بریتانیا چگونه است؟

تحت روش‌های اصلاح‌شده، ONS همه بیماری‌های ایجادکننده زوال عقل – مانند بیماری آلزایمر و دمانس عروقی – را با هم در یک دسته دسته‌بندی می‌کند.  

این در تضاد با شرایطی مانند سرطان است که بر اساس نوع بیماری از هم جدا می شود. مرگ و میر ناشی از بیماری هایی مانند سرطان ریه، سرطان سینه و سرطان پانکراس همه به طور جداگانه تجزیه و تحلیل می شوند. سرطان ریه بیشترین مرگ و میر را در بین همه سرطان‌ها در سال ۲۰۲۰ داشته است که در ۴.۷ درصد از گواهی‌های فوت ثبت شده است.  

با این حال، اگر همه انواع مختلف سرطان با هم گروه بندی شوند، تصویر متفاوت به نظر می رسد. به عنوان مثال، سرطان در سال ۲۰۱۷ مسئول ۱ مورد از هر ۴ مرگ و میر در بریتانیا بود.

بنابراین گروه بندی بیماری ها بر نحوه رتبه بندی این شرایط در علل مرگ و میر در کشورهای بریتانیا تأثیر می گذارد. 

این نمودار علل اصلی مرگ و میر زنان در انگلستان و ولز را در سال ۲۰۱۸ با ترکیب همه انواع سرطان نشان می دهد. (نرخ مرگ و میر استاندارد شده براساس سن به ازای هر میلیون زن). 

علل اصلی مرگ در بریتانیا
داده‌‌های گرفته شده از جداول خلاصه ثبت مرگ، ONS 2018

اقدام فوری برای تحقیقات زوال عقل مورد نیاز است

اگرچه همه چیز در حال تغییر است، سوابق مرگ و میر فعلی هنوز هم دست کم گرفتن بزرگی از تعداد واقعی افرادی است که بر اثر زوال عقل می میرند – به ویژه در طول همه گیری.

از هر طرف که اعداد را کاهش دهید، زوال عقل در حال افزایش است. این یک بحران بزرگ بهداشتی است.  

با جمعیت سالخورده، بدون درمان تایید شده برای کاهش آن و سیستم مراقبت بیش از حد، ما باید برای مقابله با زوال عقل در بریتانیا اقدام کنیم.  

ما نیاز به افزایش سرمایه گذاری در تحقیقات برای درمان هایی داریم که می توانند زوال عقل را کند یا از آن جلوگیری کنند. تحقیقات همچنین برای یافتن راه‌های مؤثر برای مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل از تشخیص تا پایان عمر حیاتی است.  

پیشرفت پزشکی باعث نجات و بهبود زندگی هزاران نفر از افراد مبتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان شده است.

اکنون زمان آن رسیده است که پیشرفت‌هایی را در زوال عقل نیز مشاهده کنیم. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.alzheimers.org.uk

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا