آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

بیل گیتس: علت این که من به آینده تحقیقات آلزایمر خوش بین هستم

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

در این ماه حدود یک سال از زمانی که پدرم را از دست دادیم می‌گذرد. باورش برای من سخت است که او یک دوره کامل از تولدها، تعطیلات و جمع‌های خانوادگی ما را از دست داده باشد. خانواده من کم کم یاد می‌گیرند که چطور خودشان را با زندگی بدون او وفق بدهند، هرچند که من فکر نمی‌کنم اوضاع مثل قبل عادی شود. من هر روز دلتنگ اون هستم.

آقای بیل گیتس آلزایمر

پدر من به دلیل بیماری آلزایمر فوت کرد و به عبارتی اندوه خانواده من چیزی ماورای تصور است. تعداد افرادی که سالانه به دلیل آلزایمر فوت می‌کنند بیشتر از سرطان سینه و پروستات می‌باشد و میلیون‌ها نفر نیز از این بیماری رنج می‌برند. امروز از هر ۹ نفر ۶۵ سال به بالا یک نفر مبتلا به آلزایمر می‌باشد. بسیاری از خانواده‌ها ناچارند تا شاهد وخامت حال و محو شدن عزیزانشان باشند. این بیماری یک راه بی رحمانه برای از دست دادن اطرافیان انسان می‌باشد و در حال حاضر نیز هیچ راهی برای متوقف کردن و یا حتی کاهش سرعت آن وجود ندارد.

من در این وبلاگ در خصوص اینکه چرا به این امر خوش بین هستم که پیشرفت‌های جدید ممکن است یک روز به ما این امکان را بدهند تا مسیر بیماری را به طور کلی تغییر بدهیم، مطالبی نوشته‌ام. یکی از حوزه‌هایی که ما در چند سال اخیر شاهد بیشترین پیشرفت در آن بوده‌ایم، فرآیند تشخیص بیماریست.

روال کنونی برای تشخیص آلزایمر یک مانع بزرگ برای پیشرفت می‌باشد. اگر ما درصدد هستیم که درمانی کشف کنیم تا این بازی را به طور کلی تغییر بدهد، باید فرضیه‌های مختلفی را آزمایش نماییم و این بدان معناست که کارآزمایی‌های بالینی بسیاری را باید در این زمینه انجام بدهیم. بدین منظور ما باید از تعداد زیادی از شرکت کنندگان استفاده کنیم که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند و دارویی توانسته است بر روی آنها تفاوت ایجاد نماید. اما بیماران قبل از این که در این آزمایش شرکت کنند باید علائم زوال شناختی را از خودشان نشان داده باشند – که این بدان معناست که اکنون آلزایمر در آنها پیشرفت کرده است – و از این رو بسیاری از داوطلبان اصلی برای این کار واجد شرایط نخواهند بود. ما برای تشخیص زودهنگام بیماران قبل از وخیم شدن علائمشان نیاز به روشی ارزان و غیر تهاجمی داریم.

خبر خوب این است که در این مسیر برخی آزمایشات تشخیصی امیدوار کننده وجود دارند. من چندین سال پیش با بنیاد کشف داروی آلزایمر برای گرفتن یک بودجه بشردوستانه با عنوان شتاب دهنده تشخیص با امید شروع مجموعه جدیدی از تحقیقات همکاری کردم. متعاقباً جف بزوس، مکنزی اسکات، خانواده دالبی و چندین نفر دیگر نیز به ما ملحق شدند تا این تلاش را گسترش بدهیم. انتظار می‌رود که دور اول بودجه تا پایان سال خرج شود و البته بسیاری از محققان نیز تا به امروز پیشرفت فوق العاده‌ای داشته‌اند.

برخی محققان در حال کار بر روی تشخیص‌هایی هستند که ممکن است به زودی در دسترس ما قرار بگیرند، از جمله آزمایش خون ساده‌ای که در دانشگاه گوتنبرگ سوئد انجام می‌شود. آزمایشات خون در واقع استاندارد طلایی برای تشخیص بسیاری از بیماری‌ها هستند، به این دلیل که: انجام آنها آسان است و آنالیز آن نیز ارزان می‌باشد. آزمایشی که در گوتنبرگ انجام شده است، چندین شاخص خونی را از جمله پروتئینی به نام آمیلوئید که می‌تواند منجر به ایجاد پلاک در مغز بشود بررسی می‌کند. نمونه‌ها توسط یک پلتفرم تشخیصی ارائه شده توسط Roche بررسی می‌شوند و به عبارت دیگر می‌توان آنها را در اکثر آزمایشگاه آنالیز نمود.

انجام یک آزمایش خون ساده برای تشخیص آلزایمر قدم بسیار بزرگی می‌باشد. بسیاری از ما سالی یک بار برای بررسی وضعیت جسمانی خودمان آزمایش خون می‌دهیم و تصور این که این آزمایش قادر باشد عملکرد مغز شما را نیز درست همانند وضعیت قلبتان نشان بدهد بسیار امیدوار کننده به نظر می‌رسد. من امیدوار هستم که این آزمایش در طول یکی دو سال آینده در دسترس همه قرار بگیرد.

سایر تشخیص‌ها از شیوه‌های غیر منتظره‌ای برای تشخیص آلزایمر مانند آزمایش چشم استفاده می‌کنند. سیسیلیا لی – پژوهشگر دانشگاه واشنگتن در سیاتل – معتقد است که شبکیه چشم شما می‌تواند دریچه‌ای به سوی مغزتان باشد. او در سال ۲۰۱۸ مطالعه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد ابتلا به بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم یا دژنراسیون ماکولا، ریسک ابتلا به آلزایمر را دو برابر می‌کند.

او از آن زمان به بعد به دنبال راه‌هایی برای استفاده از این پیوند برای تشخیص آلزایمر می‌باشد. سیسیلیا و همکارانش در حال بررسی راه‌های مختلفی برای اسکن چشم شما برای تشخیص علائم اولیه آلزایمر هستند که برخی از آنها عبارتند از استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص ناهنجاری‌های کوچکی که انسان هرگز نمی‌تواند متوجه آنها بشود. تیم UW تنها گروهی نیست که امیدوار است چشم‌ها کلید تشخیص بهتر آلزایمر هستند. چندین شرکت دیگر نیز مانند RetiSpec، Neurovision Imaging و Optina Diagnostics، از تکنیک‌های جدید تصویربرداری برای جستجوی پلاک‌های آمیلوئید در مغز استفاده می‌کنند. ما هنوز سالیان سال با تشخیص آلزایمر از طریق معاینه چشم فاصله داریم، با این حال من برای ادامه این تحقیقات بسیار هیجان زده هستم.

همه آزمایشاتی که من ذکر کردم به یک پزشک متخصص آموزش دیده و تجهیزات تخصصی نیاز دارند – اما اگر شما به تنها چیزی که برای ارزیابی سلامت مغزتان نیاز داشتید، گوشی هوشمندتان بود چه؟ چندین شرکت در حال کار بر روی برنامه‌های بسیار پیچیده‌ای هستند که ممکن است روزی به ابزارهای تشخیصی تبدیل گردند که برای هر کسی که تلفن یا تبلت دارد در دسترس باشد. آنها پتانسیل فوق العاده‌ای برای این کارها دارند، هرچند که هنوز خیلی زود است بگوییم آیا آنها واقعاً قادر به انجام این کارها خواهند بود یا خیر.

Cogstate در حال کار بر روی آزمایشی است که مشابه یک سری از بازی‌های موبایل می‌باشد. هر کدام از این آزمایشات عملکرد متفاوتی از مغز شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، از جمله توانایی تشخیص احساسات یا تمرکز بر روی انجام یک کار. یک شرکت متفاوت به نام Altoida در حال توسعه یک اپلیکیشن بر روی گوشی یا تبلت شما می‌باشد که به ارزیابی توانایی‌های شناختی شما کمک می‌کند. (اگر شما تاکنون بازی Pokemon Go را بازی کرده باشید، در این صورت از AR استفاده کرده‌اید.) اگر شما در هر کدام از مراحل این تست نمره کمتری از یک آستانه مشخص کسب نمایید، پزشک می‌تواند برای تایید بیماری‌تان یک آزمایش تشخیصی دیگری مانند آزمایش خون برای شما تجویز نماید.

تقریباً تمامی آزمایشاتی که من به آنها اشاره کردم یک شتاب دهنده برای تشخیص محسوب می‌شوند. این بودجه تاکنون بر روی ۲۵ کاندید مختلف سرمایه گذاری کرده است و من امیدوار هستم که به زودی تغییری به وجود خواهد آمد. شرکت Diagnostics Accelerator نیز در حال انجام کارهای بزرگی است تا نمونه‌ها و داده‌های بیشتری را در اختیار محققان قرار بدهد که ما امیدوار هستیم زمان لازم برای ایجاد پیشرفت را تسریع نماید.

اگر ما بخواهیم آلزایمر را متوقف نماییم، یکی از بزرگترین اقداماتی که باید انجام بدهیم این است که یک شیوه تشخیص قابل اعتماد، مقرون به صرفه و در دسترس داشته باشیم. من فکر می‌کنم که ما در حال نزدیک شدن به این هدف هستیم و تحولاتی که در دو سال اخیر نیز دیده‌ام، مرا بیش از هر زمان دیگری خوش بین کرده است که ما روزی خواهیم توانست آلزایمر را متوقف نماییم. من نمی‌توانم صبر کنم تا ببینم چه پیشرفت‌های جدیدی به لطف آزمایشات بهتر به وجود خواهند آمد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.gatesnotes.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا