زیست‌شناسیزیست‌شناسی (۱)

بازآموزی و جرات آموزی روده؛ آموزش دفع

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۲ میانگین: ۵]

بازآموزی روده (Bowel retraining) برنامه ای است که به افرادی که یبوست مزمن (chronic constipation) یا از دست دادن مکرر کنترل روده (loss of bowel control) دارند کمک می کند.

این شامل تلاش برای رفتن به دستشویی در زمان مشخص هر روز در تلاش برای کمک به آموزش بدن برای انجام حرکات منظم روده است. 

شما باید هر روز زمانی را تعیین کنید که در آن سعی کنید اجابت مزاج داشته باشید. هنگام انتخاب زمان، عادات حذف روزانه فعلی، رژیم غذایی و شیوه زندگی خود، از جمله برنامه کاری خود را در نظر داشته باشید.

حفظ یک الگوی منظم برای اطمینان از موفقیت برنامه بازآموزی روده بسیار مهم است، بنابراین زمانی را انتخاب کنید که برای شما مناسب باشد.

پس از چند هفته، شما در حالت ایده آل هر روز تقریباً در همان زمان اجابت مزاج خواهید داشت.

هدف از بازآموزی روده چیست؟

پزشک شما ممکن است یک برنامه بازآموزی روده را توصیه کند تا به شما کمک کند تا کنترل الگوهای روده را دوباره به دست آورید، مدفوع منظم را دفع کنید و مدفوع را با یک قوام مورد انتظار دفع کنید.

بازآموزی روده می تواند برای بسیاری از افراد بسیار موثر باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است از آموزش مجدد روده سود نبرند، از جمله کسانی که:

 • برای سرطان‌هایی که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارند، درمان می شوند
 • قادر به خوردن سه وعده غذایی منظم در روز نیستند
 • قادر به نوشیدن حداقل هشت لیوان مایعات در روز نیستند
 • اسفنکتر مقعدی ضعیف شده است

اگر قادر به خوردن و آشامیدن کافی برای حفظ آن هستید، با پزشک خود در مورد امکان شروع یک برنامه بازآموزی روده صحبت کنید.

چگونه برای بازآموزی روده آماده شویم

قبل از شروع برنامه بازآموزی روده، پزشک به شما توصیه می کند که یک دفترچه یادداشت علائم داشته باشید. در این دفترچه خاطرات، شما ثبت خواهید کرد:

 • زمان اجابت مزاج داوطلبانه
 • زمان اجابت مزاج غیر ارادی
 • علائم مرتبطی که ممکن است داشته باشید
 • تمام غذاهایی که خورده اید
 • تمام نوشیدنی هایی که مصرف کرده اید

مرور این دفترچه خاطرات می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا به اندازه کافی غذا می خورید و می نوشید تا مدفوع منظم داشته باشید. همچنین ممکن است به شما کمک کند تا زمانی از روز را که برای برنامه بازآموزی روده شما بهترین است، شناسایی کنید.

در طول تمرین مجدد روده چه انتظاری باید داشت

برنامه بازآموزی روده شامل رسیدگی به تمام عواملی است که ممکن است بر توانایی شما برای داشتن الگوی دفع روده طبیعی‌تر تأثیر بگذارد.

در حالی که پزشک شما ممکن است بر اساس وضعیت خاص شما توصیه های متفاوتی ارائه دهد، برنامه های بازآموزی روده معمولاً شامل مراحل زیر است:

 1. هر روز یک زمان منظم برای اجابت مزاج انتخاب کنید. به عنوان یک قاعده کلی، بهترین زمان ۲۰ تا ۴۰ دقیقه پس از صرف غذا است. اکثر پزشکان توصیه می کنند صبح ها، حدود ۲۰ دقیقه بعد از خوردن صبحانه، بروید.
 2. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه را در توالت بگذرانید تا ببینید آیا می توانید مدفوع کنید یا خیر. اطمینان حاصل کنید که هنگام تلاش برای رفتن فشار نمی آورید.
 3. اگر مدفوع نمی کنید، فعالیت های معمول روزانه خود را از سر بگیرید. به یاد داشته باشید که تمرین دادن روده ها زمان بر است، بنابراین سعی کنید در ابتدا نگران ناتوانی خود در اجابت مزاج نباشید.

اگر نمی توانید هر روز در این زمان مدفوع دفع کنید، سعی کنید از تنقیه برای تحریک روده خود استفاده کنید. تنقیه مایعی است که می تواند از طریق رکتوم تزریق شود تا به تحریک حرکات روده کمک کند.

همچنین ممکن است بخواهید نوشیدن آب آلو یا قرار دادن شیاف مقعدی برای تحریک حرکت روده را در نظر بگیرید. در حالت ایده‌آل، شما فقط باید برای مدت کوتاهی از این روش‌ها استفاده کنید، در حالی که بدنتان با تمرین مجدد روده سازگار می‌شود.

برخی از برنامه های بازآموزی روده همچنین شامل کار با یک درمانگر بر روی بیوفیدبک است، نوعی درمان که به شما کمک می کند تا در مورد نحوه عملکرد بدن خود بیشتر بدانید. این دانش می تواند شما را قادر سازد تا کنترل بیشتری بر عملکردهای بدن از جمله حرکات روده به دست آورید.

بیوفیدبک می تواند به شما کمک کند تفاوت بین درد معده و درد ناشی از نیاز به دستشویی رفتن را شناسایی کنید. همچنین می تواند به شما یاد دهد که چگونه از عضلات مختلف بدن برای دفع مدفوع بدون فشار استفاده کنید.

در حالت ایده‌آل، می‌توانید هر روز ظرف چند هفته پس از شروع برنامه بازآموزی روده، اجابت مزاج داشته باشید. با این حال، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که فقط هر ۳ روز یکبار قادر به اجابت مزاج طبیعی هستند.

خطرات بازآموزی روده

بازآموزی روده اغلب فورا جواب نمی دهد، بنابراین ممکن است در ابتدا احساس استرس و ناامیدی کنید. با این حال، نزدیک شدن به یک برنامه بازآموزی روده با نگرش آرام تر می تواند برای موفقیت شما حیاتی باشد.

به یاد داشته باشید که اگرچه بازآموزی روده زمان بر است، اما در نهایت می تواند بسیار موثر باشد.

بعد از تمرین مجدد روده چه انتظاری داریم؟

پایبندی به الگوی منظم خود پس از تمرین مجدد روده می تواند به شما در حفظ نتایج کمک کند. این ممکن است شامل مصرف همان مقدار غذا و مایعات و همچنین مصرف داروهای شما در هر روز باشد.

اگر ۵ روز است که مدفوع نکرده اید یا اگر حالت تهوع، گرفتگی معده یا تب دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید

منابع


 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا