آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

آیا علائم اولیه بیماری آلزایمر را می‌توان در چشم دید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. با این حال، تشخیص زودهنگام می تواند به شما کمک کند تا برای پیشرفت آن آماده شوید. تشخیص زودهنگام ممکن است به شما انگیزه ای برای دنبال کردن فعالیت هایی مانند یادگیری زبان جدید بدهد که ممکن است سلامت مغز را تقویت کند.

برای رسیدن به این هدف، نوع خاصی از معاینه چشم در مطالعات نشان داده شده است که تغییراتی را در شبکیه چشم که ممکن است نشانه بیماری آلزایمر باشد، تشخیص دهد.

آیا معاینه چشم می تواند آلزایمر را تشخیص دهد؟

اگر مرتباً به چشم پزشک مراجعه می‌کنید، احتمالاً به معاینات استاندارد چشمی که بینایی را ارزیابی می‌کند و شرایطی مانند گلوکوم و دژنراسیون ماکولا را بررسی می‌کند، عادت کرده‌اید . با این حال، این آزمایش ها چشم را برای شواهد بیماری آلزایمر تجزیه و تحلیل نمی کنند .

اما آزمایشی به نام آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری (OCTA) – یک آزمایش تصویربرداری نسبتا جدید و غیر تهاجمی – وجود دارد که به چشم پزشک شما اجازه می دهد رگ های خونی ریز در پشت چشم شما را مشاهده کند. این تست می تواند ارزیابی کند:

 • بدتر شدن شبکیه
 • نابرابری در تراکم عروق خونی
 • جریان خون مویرگی

بررسی ۲۰۲۲ مطالعات متعدد در مورد بیماری آلزایمر، نشان داد که تغییرات در عروق خونی شبکیه که توسط آزمایش OCTA شناسایی شده است، ممکن است نشانگر زیستی برای بیماری آلزایمر اولیه باشد. محققان خاطرنشان کردند که وقتی تغییرات مشابهی در مغز اتفاق می افتد، بدتر شدن رگ های خونی شبکیه رخ می دهد.

در افراد مبتلا به آلزایمر علامت دار، تغییرات شبکیه که در مطالعات یافت می شود شامل موارد زیر است:

 • کاهش تراکم عروق خونی ماکولا
 • کاهش تراکم پرفیوژن ماکولا
 • کاهش سلول گانگلیونی لایه پلکسی فرم داخلی

در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، این یافته ها قانع کننده هستند و ممکن است دلیل مهمی برای افرادی که نگران آلزایمر هستند درخواست معاینه OCTA کنند.

آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری (OCTA) چگونه انجام می شود؟

OCTA یک معاینه چشم غیرتهاجمی است که از امواج نور منعکس شده از گلبول های قرمز برای ایجاد تصاویر سه بعدی از رگ های خونی در نواحی مختلف چشم، معمولاً شبکیه، استفاده می کند. انجام این معاینه بدون درد حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد.

پزشک ممکن است با ریختن قطره‌های دارویی در چشم‌های شما که باعث گشاد شدن مردمک یا باز ماندن مردمک می‌شود، چشم‌های شما را گشاد کند. این برای اکثر افراد بدون درد است، اما چشمان شما ممکن است برای مدتی به نور حساس باشند.

شما باید بتوانید بعد از معاینه چشم و OCTA خود را به خانه برسانید، اما اگر چشمان شما گشاد شده است، باید از عینک آفتابی استفاده کنید. در صورت نیاز پزشک ممکن است عینک آفتابی یکبار مصرف داشته باشد.

در طول OCTA، یک تکنسین اپتیکال، اپتومتریست یا چشم پزشک از شما می خواهد که چانه خود را در یک تکیه گاه چانه جلوی دستگاه قرار دهید. شما باید هنگام نگاه کردن به یک تصویر چشمان خود را باز نگه دارید – چیزی مانند یک تصویر کوچک یا نقطه چشمک زن. در حالی که به تصویر نگاه می کنید، دستگاه چشم شما را بدون دست زدن به آن اسکن می کند.

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر نوعی بیماری مغزی پیشرونده و دژنراتیو است. این در اثر آسیب سلولی و تغییرات بدتر در مغز ایجاد می شود. آلزایمر حافظه و مهارت های تفکر را از بین می برد. این یک وضعیت کشنده است که در طی سالیان متمادی پیشرفت می کند.

افزایش سن شایع ترین عامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر است. به طور کامل درک نشده است که چرا برخی افراد به آلزایمر مبتلا می شوند و برخی دیگر نه. شناخته شده است که آلزایمر به طور نامتناسبی بر زنان و جوامع رنگین پوست تأثیر می گذارد. با این حال، هر کسی ممکن است به بیماری آلزایمر مبتلا شود.

علائم بیماری آلزایمر چیست؟

علائم آلزایمر با گذشت زمان بدتر می شود. آسیب ناشی از شروع زودهنگام آلزایمر در ناحیه ای از مغز که یادگیری در آن انجام می شود رخ می دهد. علائم اولیه ای که ممکن است شما یا عزیزانتان متوجه آن شوید عبارتند از:

 • ناتوانی در حفظ دانش جدید
 • گیجی
 • از دست دادن حافظه
 • مشکل در انجام مهارت های زندگی روزمره و وظایف آشنا
 • سرگردانی
 • اختلال در قضاوت
 • بی توجهی به بهداشت فردی
 • سرگردانی و گم شدن
 • تغییرات شخصیتی

با پیشرفت بیماری، آسیب به مناطقی از مغز که پردازش حسی، زبان، استدلال و تفکر آگاهانه را کنترل می‌کنند، گسترش می‌یابد. علائم جدی تر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن حافظه مشخص
 • ناتوانی در تعدیل رفتار
 • مشکل در تعادل و هماهنگی

علائم در مراحل پایانی بر کل بدن تأثیر می گذارد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات مربوط به عملکردهای خودمختار (غیر ارادی) مانند تنفس و ضربان قلب
 • ناتوانی در برقراری ارتباط
 • ضعف شدید عضلانی که باعث اختلال در خوردن، راه رفتن و سایر عملکردهای بدن می شود.

سوالات متداول

آیا بیماری آلزایمر و زوال عقل یکی هستند؟

زوال عقل یک اصطلاح کلی است که به نقایص توانایی ذهنی به حدی شدید که در زندگی روزمره تداخل داشته باشد اشاره دارد. انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد. بیماری آلزایمر علت اصلی این بیماری است. با این حال، همه افراد مبتلا به زوال عقل به بیماری آلزایمر مبتلا نیستند.

بیماری آلزایمر چقدر شایع است؟

بر اساس مراکز کنترل بیماری (CDC) ، ۵.۸ میلیون آمریکایی در سال ۲۰۲۰ به بیماری آلزایمر مبتلا بودند. افراد معمولاً پس از ۶۰ سالگی به این بیماری مبتلا می شوند. تعداد افراد مبتلا به آلزایمر پس از ۶۵ سالگی هر ۵ سال دو برابر می شود.

آیا آلزایمر در خانواده ها دیده می شود؟

ژنتیک و سابقه خانوادگی ممکن است در بروز برخی از این بیماری نقش داشته باشد. با این حال، سرنوشت شما برای ابتلا به آلزایمر نیست، حتی اگر والدین یا خواهر یا برادرتان آن را داشته باشند. هنوز اطلاعات زیادی در مورد این وضعیت وجود دارد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عوامل سبک زندگی سالم مانند ورزش کردن، رژیم غذایی مناسب و محدود کردن الکل ممکن است خطر ابتلا را کاهش دهند.

نکته و ایده

تست آنژیوگرافی توموگرافی انسجام نوری (OCTA)، نوع خاصی از معاینه چشم غیر تهاجمی، می تواند برای شناسایی تغییرات شبکیه که ممکن است نشان دهنده بیماری آلزایمر اولیه باشد، استفاده شود.

در حالی که قانع کننده است، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود آیا این آزمایش می تواند برای تشخیص آلزایمر در افرادی که به آن مبتلا هستند، قبل از ظهور علائم استفاده شود یا خیر.

منابع

هلث‌لاین دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای منبع‌یابی دارد و به مطالعات همتا، مؤسسات تحقیقاتی دانشگاهی و انجمن‌های پزشکی متکی است. ما از استفاده از مراجع ثالث اجتناب می کنیم. شما می توانید با مطالعه خط مشی تحریریه ما درباره نحوه اطمینان از صحت و جاری بودن محتوای خود بیشتر بیاموزید .

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا