بیماری‌های مغز و اعصابدمانس

بازی‌های Candy Crush و Tetris ممکن است به تشخیص زوال عقل کمک کنند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بازی‌های Candy Crush, Tetris و دیگر بازی‌ها ممکن است به تشخیص زوال عقل کمک کنند

 
  • بازی هایی مانند Candy Crush و Tetris ممکن است راه بهتری برای تشخیص علائم زوال شناختی در مقایسه با تست های سنتی باشد.
  • کارشناسان می گویند اطلاعات از تلفن های هوشمند ما از جمله نحوه ارسال پیامک، تایپ و اسکرول می تواند روزی به پزشکان در تشخیص سایر مشکلات پزشکی کمک کند.
  • تشخیص زوال شناختی می تواند به تشخیص زودهنگام زوال عقل کمک کند، که می تواند برای درمان موثر حیاتی باشد.

نادیده گرفتن علائم اولیه زوال عقل می تواند آسان باشد. اما اگر تلفن همراه شما بتواند قبل از اینکه خودتان متوجه تغییراتی در سلامت شناختی تان شوید، به شما سرنخی دهد، چه؟

تحقیقات جدید انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه کنت نشان می دهد که بازی های محبوب موبایل ممکن است اطلاعات مفیدی در مورد عملکرد شناختی کاربران ارائه دهند.

نویسندگان مطالعه جدید مجموعه‌ای از تست‌های شناختی مبتنی بر کاغذ را بین ۲۱ شرکت‌کننده سالم انجام دادند. سپس از شرکت کنندگان خواستند که ۱۰ دقیقه را صرف بازی های محبوب موبایلی از جمله Tetris، Candy Crush Saga و Fruit Ninja کنند.

محققان با استفاده از حسگرهایی که در تلفن همراه کاربران تعبیه شده بود، داده‌های مربوط به ضربه زدن، کشیدن انگشت و حرکات چرخشی آنها را در طول بازی جمع‌آوری کردند.

آنها ارتباط واضحی بین سرعت، طول و شدت حرکات کاربران در طول بازی و عملکرد شناختی آنها پیدا کردند.

بر اساس این یافته‌ها، آن‌ها به این نتیجه رسیدند که بازی‌های موبایلی محبوب ممکن است برای شناسایی تغییرات در توانایی‌های حرکتی در میان افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، آسیب‌های مغزی ضربه‌ای، یا سایر شرایطی که می‌تواند باعث زوال شناختی شود، استفاده شود.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است

استفاده از بازی‌های موبایل برای آزمایش عملکرد شناختی ممکن است آسان‌تر، سریع‌تر و جذاب‌تر از ارزیابی‌های سنتی کاغذی باشد.

اما به گفته دکتر جان توروس، مدیر بخش روانپزشکی دیجیتال در بخش روانپزشکی در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess، تحقیقات بیشتری برای تکرار نتایج این مطالعه و یادگیری اینکه چگونه برنامه های تلفن همراه ممکن است به مراقبت های بالینی کمک کنند، مورد نیاز است.

دکتر توروس که در این مطالعه شرکت نداشت، به هلث‌لاین گفت: «اینها نتایج جالبی هستند، اما زمانی که این مطالعه در بزرگسالان سالم و نه جمعیت هدف انجام شد، ادعایی در مورد جلوگیری از زوال شناختی دشوار است.

او افزود: “برای این نوع مطالعات، تکرار در حال تبدیل شدن به استاندارد طلایی جدید است.”

استفاده از فناوری‌های روزمره

در سال های اخیر، دانشمندان در زمینه‌های روانپزشکی دیجیتال و انفورماتیک بالینی به طور فزاینده ای به استفاده از داده های گوشی های هوشمند برای ارزیابی سلامت شناختی و وضعیت روانی علاقه مند شده اند.

یافته‌های اولیه نشان می‌دهد که روش‌هایی که ما در تلفن‌هایمان پیمایش می‌کنیم، تایپ می‌کنیم و صحبت می‌کنیم ممکن است اطلاعات ارزشمندی در مورد کنترل شناختی، پردازش اطلاعات و خلق و خوی ما ارائه دهد.

این اطلاعات ممکن است روزی به بیماران و پزشکان آنها کمک کند تا تغییرات در وضعیت روانی را تشخیص دهند.

دکتر کیت فارگو ، مدیر برنامه های علمی و اطلاع رسانی در انجمن آلزایمر، به هلث‌لاین گفت: “من فکر می کنم پتانسیل بسیار زیادی در استفاده از فناوری روزمره برای تشخیص علائم اولیه زوال شناختی وجود دارد.”

او ادامه داد: «ما فکر می‌کنیم فرصت فوق‌العاده‌ای برای استفاده از روش‌ها یا روش‌های جمع‌آوری داده‌ها برای شناسایی افراد در مراحل اولیه وجود دارد، و ما مشتاقانه منتظر زمانی هستیم که این موضوع بیشتر به واقعیت تبدیل شود».

در این میان، تحقیقات بیشتری برای تأیید نتایج مطالعات اولیه و ارزیابی استفاده بالقوه از برنامه های تلفن همراه برای ارزیابی سلامت روان و تغییرات شناختی مورد نیاز است.

همچنین سوالاتی در مورد مدیریت مسئولانه داده های جمع آوری شده از طریق برنامه های گوشی های هوشمند باقی می ماند. چه کسی داده ها را در اختیار دارد، چگونه از آنها استفاده می شود و چگونه از حریم خصوصی بیماران محافظت می شود؟

تشخیص زودهنگام ضروری است

کاهش توانایی های شناختی با افزایش سن طبیعی است.

اما زمانی که فردی دچار تغییرات شناختی می شود که در زندگی روزمره او تداخل ایجاد می کند، ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

فارگو گفت: “من دوست دارم به مردم بگویم که اگر خواربار فروشی را ترک کنید و فراموش کنید که ماشین خود را کجا پارک کرده اید، این کاملا طبیعی است و با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد.”

او ادامه داد: «اما اگر خواربارفروشی را ترک کنید و در راه خانه گم شوید و خود را در محله‌ای ناآشنا بیابید، این باعث نگرانی بیشتر می‌شود.»

تشخیص زودهنگام تغییرات شناختی برای ارائه درمان موثر و محدود کردن از دست دادن عملکرد بیشتر مهم است.

در برخی موارد، زوال شناختی ناشی از شرایط پزشکی است که بسیار قابل درمان هستند، مانند کمبود ویتامین.

در موارد دیگر، این نشانه بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل است.

در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد، اما داروهایی برای مدیریت برخی از علائم در دسترس هستند. آزمایشات بالینی نیز برای توسعه و آزمایش درمان های جدید در حال انجام است.

فارگو گفت: «اگر بیماری آلزایمر است، می‌خواهید در اسرع وقت آن را پیدا کنید تا بتوانید به طور بالقوه در یک کارآزمایی بالینی شرکت کنید.

او افزود: «امروزه داروهایی در کارآزمایی‌های بالینی وجود دارد که اگر این کارآزمایی‌ها جواب دهند، می‌توانند واقعاً داروهای اصلاح‌کننده بیماری باشند که می‌توانند زندگی را افزایش دهند و به طور بالقوه نجات دهند.»

از پزشک خود در مورد آزمایش بپرسید

اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار زوال شناختی شده باشید، فارگو شما را تشویق می کند که به پزشک خود اطلاع دهید.

او همچنین افراد مسن را تشویق می کند تا از پزشکان خود بخواهند که ارزیابی های شناختی را به عنوان بخشی از معاینات معمول خود انجام دهند.

او گفت: «همه افراد در مدیکر به چیزی به نام ویزیت سالانه سلامتی دسترسی دارند و این بازدید سالانه سلامتی قرار است شامل ارزیابی سالانه توانایی‌های شناختی فرد باشد.

او توصیه کرد: “حتما به بازدید سالانه سلامتی خود بروید و مطمئن شوید که هر سال آن ارزیابی شناختی را درخواست می کنید.”

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا