آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

عوارض بیماری آلزایمر

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

بیماری آلزایمر (AD) یک بیماری پیشرونده است که بر حافظه و عملکرد شناختی تأثیر می گذارد. AD در افراد بالای ۶۵ سال شایع تر است، اما می تواند بزرگسالان جوان تر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. علائمی مانند فراموشی و گیجی در مراحل اولیه بیماری خفیف هستند، اما با پیشرفت بیماری و شدیدتر شدن آسیب به مغز به تدریج تشدید می شوند.

اگر مشکوک هستید که یکی از نزدیکانتان مبتلا به AD است، او را تشویق کنید که به پزشک مراجعه کند. تشخیص زودهنگام برای بهبود سلامت شناختی و کند کردن پیشرفت بیماری مهم است. اما حتی با درمان، ممکن است عزیز شما یک یا چند عارضه AD را تجربه کند.

عوارض بیماری آلزایمر

بی‌قراری و آشفتگی

افرادی که مبتلا به AD تشخیص داده می شوند معمولاً دوره هایی از بی قراری و اضطراب دارند. توانایی یک عزیز برای استدلال و درک موقعیت های خاص نیز می تواند با پیشرفت بیماری کاهش یابد. اگر نتوانند دنیای گیج کننده را درک کنند، می توانند ترسیده و آشفته شوند.

شما می توانید کارهایی انجام دهید که به یک عزیز کمک کنید احساس امنیت و آرامش کند. شما می توانید با فراهم کردن یک محیط امن و حذف هر گونه عوامل استرس زا که می تواند باعث تحریک شود، مانند صدای بلند، شروع کنید. برخی از افراد مبتلا به AD نیز هنگامی که از نظر جسمی ناراحت می شوند، آشفته می شوند. اگر نتوانند صحبت کنند یا احساس خود را بیان کنند ممکن است برانگیختگی آنها افزایش یابد. اقدامات لازم را انجام دهید تا مطمئن شوید که سطح درد، گرسنگی و تشنگی آنها در سطحی راحت باقی می ماند. همچنین می‌توانید با اطمینان دادن به آنها مبنی بر ایمن بودن، آشفتگی را آرام کنید.

مشکلات مثانه و روده

مشکلات مثانه و روده از دیگر عوارض بیماری AD هستند. با پیشرفت بیماری، یکی از عزیزان ممکن است دیگر احساس نیاز به استفاده از حمام را تشخیص ندهد. همچنین ممکن است قادر به پاسخ سریع به اصرار نباشند. این می تواند ناشی از تحرک محدود یا مهارت های ارتباطی محدود باشد. یکی از عزیزان نیز ممکن است گیج شود و از دستشویی در مکان های نامناسب استفاده کند، اما شما می توانید به او کمک کنید تا با آن مقابله کند.

در صورت امکان، به عزیزتان یادآوری کنید که از حمام استفاده کند و به او کمک کنید. همچنین می توانید به تنهایی به دستشویی بروند. مطمئن شوید که آنها می توانند به راحتی لباس ها را در بیاورند و چراغ های شب را نصب کنند تا مطمئن شوند که در شب با خیال راحت به حمام می رسند.

اگر تحرک مشکل است، ممکن است فرد مورد علاقه شما به دلیل بی اختیاری از یک کمود در نزدیکی تخت یا لباس زیر خود قدردانی کند.

افسردگی

برخی از افراد مبتلا به AD نیز افسردگی دارند و نمی دانند چگونه با از دست دادن عملکردهای شناختی کنار بیایند. علائم افسردگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات خواب
 • تغییرات در خلق و خوی
 • کناره گیری از دوستان و اقوام
 • مشکل در تمرکز

علائم افسردگی می تواند مشابه علائم عمومی بیماری AD باشد. این می تواند تشخیص اینکه آیا فرد مورد علاقه شما افسردگی را تجربه می کند یا فقط علائم عادی بیماری AD را دشوار می کند. پزشک می تواند عزیز شما را به روانپزشک سالمندان ارجاع دهد تا این تصمیم را بگیرد.

گزینه های درمانی برای افسردگی در افراد مبتلا به AD شامل حضور در گروه های حمایتی و صحبت با یک درمانگر است. صحبت کردن با افراد مبتلا به AD نیز می تواند مفید باشد. ورزش منظم و شرکت در فعالیت هایی که از آنها لذت می برند نیز می تواند دیدگاه ذهنی آنها را بهبود بخشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را توصیه کند.

سقوط

AD همچنین می تواند بر تعادل و هماهنگی تأثیر بگذارد. با بدتر شدن بیماری، خطر زمین خوردن افزایش می یابد. این می تواند منجر به ضربه به سر و شکستگی استخوان شود.

می توانید با کمک به او در حین راه رفتن و اطمینان از روشن بودن مسیرهای خانه، خطر زمین خوردن را کاهش دهید. برخی از افراد مبتلا به AD نمی خواهند استقلال خود را از دست بدهند. در این مورد، ممکن است برای کمک به حفظ تعادل خود، وسایل کمکی راه رفتن را پیشنهاد کنید. اگر یکی از عزیزان تنها در خانه است، یک دستگاه هشدار پزشکی تهیه کنید تا در صورت افتادن و نرسیدن به تلفن، با اورژانس تماس بگیرد.

عفونت ها

AD می تواند باعث شود که فرد مورد علاقه شما کنترل عملکردهای طبیعی بدن را از دست بدهد و ممکن است نحوه جویدن غذا و قورت دادن را فراموش کند. اگر این اتفاق بیفتد، خطر استنشاق غذا و نوشیدنی در آنها افزایش می یابد. این می تواند باعث آسپیراسیون ریوی و ذات الریه شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

شما می توانید با اطمینان از خوردن و آشامیدن در حالی که سر خود را بالا می نشیند، از این عارضه جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید غذای آن‌ها را به تکه‌های لقمه‌ای برش دهید تا قورت دادن را آسان‌تر کنید. علائم پنومونی عبارتند از:

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • بلغم اضافی

پنومونی و سایر عفونت های تنفسی نیاز به درمان دارویی با آنتی بیوتیک دارند. اگر متوجه شدید که فرد مورد علاقه شما پس از نوشیدن الکل سرفه می کند، باید به پزشک او اطلاع دهید که ممکن است او را برای ارزیابی بیشتر به یک گفتاردرمانگر ارجاع دهد.

سرگردان

سرگردانی یکی دیگر از عوارض شایع AD است. افراد مبتلا به AD به دلیل اختلال در الگوی خواب طبیعی خود می توانند بی قراری و بی خوابی را تجربه کنند. در نتیجه، ممکن است با این باور که در حال انجام یک کار یا رفتن به محل کار هستند، از خانه بیرون بروند. اما مشکل این است که ممکن است یکی از عزیزان خانه را ترک کند و راه بازگشت را فراموش کند. برخی از افراد مبتلا به AD هنگام شب که همه خواب هستند از خانه پرسه می زنند.

مطمئن شوید که عزیزتان از دستبند هشدار پزشکی با موارد زیر استفاده می کند:

 • نام آنها
 • آدرس آنها
 • شماره تلفن آنها
 • اطلاعات تماس شما

شما همچنین می توانید با نصب یک سیستم هشدار، پیچ و مهره و زنگ روی در، عزیزان خود را ایمن نگه دارید.

سوء تغذیه و کم آبی بدن

مهم است که عزیز شما به اندازه کافی مایعات بخورد و بنوشد. با این حال، این می تواند دشوار باشد زیرا ممکن است با پیشرفت بیماری از خوردن یا نوشیدن امتناع کنند. همچنین، ممکن است به دلیل مشکل در بلع، نتوانند غذا و نوشیدنی مصرف کنند.

علائم کم آبی بدن عبارتند از:

 • یک دهان خشک
 • سردرد
 • پوست خشک
 • خواب آلودگی
 • تحریک پذیری

اگر عزیز شما در حال کاهش وزن باشد، عفونت های مکرر داشته باشد یا تغییراتی در سطح هوشیاری خود داشته باشد، ممکن است دچار سوءتغذیه شود. در طول وعده های غذایی از آنها بازدید کنید و در تهیه وعده های غذایی کمک کنید تا مطمئن شوید که دچار کم آبی یا سوء تغذیه نمی شوند. به خوردن و آشامیدن عزیزتان توجه کنید تا مطمئن شوید که مایعات زیادی مصرف می کند. این شامل آب و سایر نوشیدنی ها مانند آب میوه، شیر و چای می شود. اگر نگران کم آبی یا سوء تغذیه هستید، با پزشک آنها صحبت کنید.

چشم انداز افراد مبتلا به آلزایمر

درمانی برای AD در دسترس نیست، اما درمان می تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد. هدف از درمان، کند کردن پیشرفت بیماری و کمک به مدیریت بی قراری، گیجی و سایر علائم است. پزشک ممکن است تغییراتی در سبک زندگی، مانند ورزش کردن، گرفتن حیوان خانگی یا گوش دادن به موسیقی آرام بخش، و همچنین تجویز دارو برای کند کردن پیشرفت بیماری و بهبود عملکرد ذهنی را پیشنهاد کند.

با آموزش، درمان و پشتیبانی، هر دوی شما می توانید با تشخیص بیماری AD کنار بیایید.


آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا