آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

انواع مشکلات حافظه؛ مقابله با از دست دادن حافظه

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

انواع مشکلات حافظه

مشکلات حافظه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. آنچه شما به عنوان یک مشکل در نظر می گیرید تا حدی به آنچه نیاز دارید یا انتظار دارید که بتوانید انجام دهید بستگی دارد.

برخی از مشکلات حافظه بسیار رایج عبارتند از:

 • فراموش کردن نام افراد
 • تلاش برای یادآوری رویدادها یا تجربیات روزانه
 • قرار دادن وسایل (مانند کلید یا عینک) در اطراف خانه
 • گم شدن در یک مکان آشنا یا در یک سفر آشنا
 • شروع یا دنبال کردن مکالمات برایشان سخت است
 • فراموش کردن قرارها یا تاریخ های مهم (مانند تولد)
 • در حال مبارزه با مراحل یک دستور غذا

مدیریت احساسات خود در مورد از دست دادن حافظه

واکنش هر فردی به مشکلات حافظه متفاوت است. ناامید شدن، نگران شدن یا از دست دادن اعتماد به نفس طبیعی است.

ممکن است نکات زیر برای شما مفید باشد.

 • با دیگران، مانند دوستان، خانواده یا سایر افرادی که مشکلات حافظه دارند صحبت کنید. آنها ممکن است پیشنهادات مفیدی داشته باشند، و شما ممکن است بتوانید با هم راه حل هایی بیابید.
 • کارهایی را انجام دهید که با آن راحت هستید.
 • با مشکلات حافظه شروع کنید که بیشترین تأثیر را بر زندگی شما دارند. به عنوان مثال، قرار دادن مرتب وسایلی مانند تلفن همراه یا کلیدها.
 • سعی کنید روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید به خاطر بسپارید و می توانید انجام دهید. ممکن است خاطره خوبی از وقایع سال ها پیش داشته باشید. هنوز چیزهای زیادی وجود خواهد داشت که می توانید انجام دهید و در گذشته یاد گرفته اید.

نکاتی که به شما کمک می کند با مشکلات حافظه کنار بیایید

بسیاری از مردم رویکردهای زیر را مفید می دانند. ایده خوبی است که روش های مختلف را امتحان کنید و کشف کنید که کدام یک برای شما بهترین کار را دارند.

بر روی مهارت هایی که هنوز دارید بسازید

حتی اگر مشکل حافظه داشته باشید، همچنان مهارت خواهید داشت. برای مثال، اگر همیشه یک سازمان‌دهنده بوده‌اید و در برنامه‌ریزی ماهر بوده‌اید، هنگام مواجهه با چالش‌های جدید، از این موضوع نهایت استفاده را ببرید.

در یک روال منظم بمانید

یک برنامه روزانه منظم تنظیم کنید. این کار به یاد آوردن آنچه در طول روز اتفاق می افتد آسان تر می کند. زمانی را برای استراحت به عنوان بخشی از روال خود در نظر بگیرید. تنوع و محرک را حفظ کنید، مانند ملاقات با یک دوست یا بیرون رفتن به مغازه، تا خسته نشوید.

سعی کنید زمان خود را مدیریت کنید

اگر چیزی سخت تر از گذشته پیدا کردید، خیلی به خودتان سخت نگیرید. می‌توانید کمی وقت بگذارید و بعداً دوباره به آن بازگردید، یا به راه‌های مختلفی برای مدیریت کار فکر کنید. می توانید یادداشتی برای اتمام کار به عنوان یک یادآوری برای خودتان بعداً یادداشت کنید.

سعی کنید در زمانی از روز که بیشترین انرژی را دارید و می توانید بهترین تمرکز را داشته باشید چالش برانگیزترین کارها را انجام دهید. اگر احساس خستگی، اضطراب یا ناخوشی می کنید از آنها دوری کنید. راحت باش.

در مورد روز خود صحبت کنید

اگر یک روز بیرون رفته اید، پس از آن با شریک زندگی خود یا یکی از دوستان یا اعضای خانواده در مورد آن صحبت کنید. این روش خوبی برای به خاطر سپردن و احساس مثبت نسبت به آنچه در آن روز انجام داده اید است.

برچسب: مشاوره
ابزار و وسایل کمکی حافظه.
در مورد کمک هایی که ممکن است به انواع مختلف مشکلات حافظه کمک کنند، بخوانید.
ادامه مطلب

از پیش برنامه ریزی

از قبل برنامه ریزی کنید تا کارهای روزانه خود را قابل کنترل تر کنید. به عنوان مثال، چیزهایی را که برای روز بعد نیاز دارید، نزدیک درب ورودی قرار دهید. می توانید کیف، کلید و کیف پول یا کیف خود را بیرون بیاورید. این به شما کمک می کند تا یادتان باشد که این وسایل را با خود ببرید.

یک کار را در یک زمان انجام دهید

سعی کنید هر بار فقط یک کار را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر در حال آماده کردن یک فنجان چای هستید، همزمان با آن تماس تلفنی نگیرید. برای یک کار جدید، آن را تکرار کنید و به خودتان زمان بدهید تا آن را یاد بگیرید.

قدم های کوچک بردارید

وظایف را به مراحل کوچکتر تقسیم کنید. سپس می توانید هر بار فقط بر روی یک مرحله تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر موهایتان را مرطوب می‌تراشید یا می‌شوید، چیزهایی را که نیاز دارید به ترتیب مشخص کنید و بعد از استفاده هر کدام را کنار بگذارید. اگر فکر می کنید به آن نیاز دارید از دیگران کمک بخواهید.

برای هر چیزی که نیاز دارید یک مکان نگه دارید

سعی کنید وسایل مهم مانند کلید، عینک، کیف پول یا کیف پول خود را در همان مکان نگه دارید. این می تواند یک کاسه بزرگ در جایی واضح و قابل مشاهده باشد (به عنوان مثال، کنار تلفن، نزدیک درب ورودی، یا روی میز قهوه). سپس شما همیشه می توانید آنها را به راحتی پیدا کنید.

چیدمان خانه خود را ساده کنید

سعی کنید چیدمان خانه خود را آشنا نگه دارید تا بدانید همه چیز کجاست. در نظر بگیرید که روی کشوها و کمدها با کلمات یا تصاویری از آنچه داخل آنها است برچسب بزنید. هر گونه بهم ریختگی یا وسایل غیر ضروری را حذف کنید.

برچسب های مناسب برای زوال عقل برای اتاق خواب و توالت.
علائم و برچسب های دوستدار زوال عقل.
برای کمک به کاهش سردرگمی و کمک به جهت گیری روزانه، طیف وسیعی از علائم دوستدار زوال عقل ما را مرور کنید.
ادامه مطلب

عوامل حواس پرتی را کاهش دهید

اگر محیط شما پر سر و صدا یا بسیار شلوغ باشد، به خاطر سپردن چیزها یا تمرکز کردن برایتان سخت تر خواهد بود. حافظه شما بدون حواس پرتی بسیار بهتر کار می کند. سعی کنید محیط خود را ساکت کنید و هرگونه مزاحمت غیر ضروری را حذف کنید.

دریافت پشتیبانی

با دوستان و خانواده در مورد اینکه چه احساسی دارید و چگونه می توانید با هم کار کنید صحبت کنید. آنها می توانند از شما برای آزمایش تکنیک های جدید برای کمک به حافظه خود حمایت کنند.

اگر تشخیص زوال عقل دارید، ایده خوبی است که در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، از جمله اطلاعاتی در مورد درمان های موجود. با پزشک عمومی خود صحبت کنید یا به راهنمای زوال عقل مراجعه کنید: پس از تشخیص خوب زندگی کنید .

همچنین می توانید با یک متخصص مانند روانشناس در مورد احساس خود صحبت کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.alzheimers.org.uk

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا