آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

COVID-19 خطر ابتلا به آلزایمر را در سالمندان در طول یک سال ۸۰٪ افزایش می‌دهد

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات بیش از شش میلیون نفر، نویسندگان مطالعه دریافتند افراد بالای ۶۵ سال که به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند، در مقایسه با گروه کنترل، بسیار بیشتر در معرض ابتلا به آلزایمر در یک سال پس از بیماری خود هستند. زنان بالای ۸۵ سال بیشترین خطر ابتلا به زوال شدید شناختی را داشتند.

به طور خاص، محققان می گویند خطر ابتلا به آلزایمر در میان افراد مسن تقریباً دو برابر شده است (۰.۳۵٪ تا ۰.۶۸٪) طی یک دوره یک ساله پس از ابتلا به COVID-19. تا آنجا که چرا این اتفاق می افتد، نویسندگان مطالعه در حال حاضر نمی‌توانند بگویند که آیا کووید-۱۹ باعث ایجاد موارد جدید آلزایمر می‌شود یا به سادگی شروع آن را تسریع می‌کند. نویسندگان این مطالعه: پاملا دیویس (Pamela Davis) -استاد برجسته دانشگاه- و The Arline H و کرتیس اف. (.Curtis F) -استاد پژوهشی گاروین- در دانشکده پزشکی کیس وسترن رزرو، در یک انتشار دانشگاهی

از آنجایی که عفونت با SARS-CoV2 با ناهنجاری‌های سیستم عصبی مرکزی از جمله التهاب همراه است، ما می‌خواستیم آزمایش کنیم که آیا، حتی در کوتاه‌مدت، کووید می‌تواند منجر به افزایش بیماری‌ شود یا خیر.

موج موارد آلزایمر “قابل توجه خواهد بود”

محققان پرونده های سلامت الکترونیکی ناشناس را که شامل ۶.۲ میلیون بزرگسال آمریکایی ۶۵ سال و بالاتر بود که بین فوریه ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۱ تحت درمان پزشکی قرار گرفتند، تجزیه و تحلیل کردند. این شرکت کنندگان همچنین هیچ سابقه یا تشخیص قبلی زوال عقل نداشتند.

سپس نویسندگان مطالعه افراد را به دو گروه تقسیم کردند: یک گروه شامل افرادی بود که در آن دوره به COVID-19 مبتلا شده بودند و گروه دیگر شامل افرادی بود که هرگز COVID-19 نداشتند. گروه کرونا شامل بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر بود، در حالی که گروه غیرکووید شامل ۵.۸ میلیون نفر بود.

پروفسور دیویس توضیح می دهد: “اگر این افزایش در تشخیص‌های جدید بیماری آلزایمر ادامه یابد، به زودی موج بیماران بدون درمان قابل توجه خواهد بود و می‌تواند منابع مراقبت طولانی مدت ما را تحت فشار قرار دهد.”

بیماری آلزایمر یک بیماری جدی و چالش برانگیز است و ما فکر می‌کردیم با کاهش عوامل خطر عمومی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، چاقی و سبک زندگی بی‌تحرک، بخشی از روند آن را تغییر داده‌ایم. اکنون، افراد زیادی در ایالات متحده به COVID-19 مبتلا شده اند و عواقب طولانی مدت کووید هنوز در حال ظهور است. این مهم است که به نظارت بر تأثیر این بیماری بر ناتوانی در آینده ادامه دهیم.»

نویسنده مسئول رونگ زو (Corresponding author Rong Xu) -استاد انفورماتیک بیوپزشکی در دانشکده پزشکی و مدیر مرکز هوش مصنوعی در کشف دارو- اضافه می‌کند که نویسندگان مطالعه قصد دارند به تحقیق در مورد اثرات COVID-19 بر آلزایمر و سایر اختلالات عصبی -به ویژه زمانی که آن به زیرگروه های خاصی در جمعیت می‌رسد که ممکن است آسیب پذیرتر باشند. آنها همچنین به پتانسیل استفاده مجدد از داروهای مورد تایید FDA برای درمان اثرات بلندمدت کووید-۱۹ خواهند پرداخت.

این مطالعه در  مجله بیماری آلزایمر منتشر شده است. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
studyfinds.org

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا