آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

تشخیص زودهنگام آلزایمر با یک تست ساده حافظه امکان پذیر است

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • محققان می‌گویند یک آزمایش ساده حافظه ممکن است بتواند نشانه های اولیه بیماری آلزایمر را ارائه دهد.
  • در یک مطالعه جدید، از بیش از ۴۰۰۰ شرکت‌کننده خواسته شد تا تصاویری را که به آنها نشان داده شده بود، به خاطر بسپارند. گروه‌هایی که امتیاز کمتری داشتند درصد بیشتری از افراد دارای پلاک بتا آمیلوئید مرتبط با آلزایمر را داشتند.
  • کارشناسان می‌گویند تست‌های ساده حافظه می‌تواند ابزار مفیدی در تشخیص زودهنگام آلزایمر باشد.

نمره پایین در یک تست ساده حافظه ممکن است بتواند به پزشکان کمک کند بیماری آلزایمر را زودتر تشخیص دهند.

در تحقیق جدیدی که امروز در ژورنال Neurology منتشر شد، محققان گزارش کردند افرادی که در یک تست ساده حافظه نمره ضعیفی کسب کردند، نسبت به همسالان خود سطوح بالاتری از پلاک بتا آمیلوئید داشتند.

الن گروبر، نویسنده این مطالعه و محقق کالج پزشکی آلبرت انیشتین در نیو، یورک، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: “این یافته ها نشان می دهد که این آزمایش می تواند برای بهبود توانایی ما در تشخیص زوال شناختی در مرحله قبل از تشخیص بیماری آلزایمر در افراد مورد استفاده قرار گیرد.”

او گفت: «این می‌تواند در تعیین اینکه چه کسی در کارآزمایی‌های بالینی برای پیشگیری از زوال شناختی ثبت نام کند، مفید باشد.» همچنین می‌تواند با محدود کردن افرادی که قبلاً علائم آلزایمر در مغز دارند با یک آزمایش ساده به جای اسکن‌های گران قیمت یا تهاجمی یا سوراخ‌های کمری کمک کند.»

جزئیات مطالعه

در انجام این مطالعه، گروبر و همکارانش بیش از ۴۰۰۰ نفر را بدون مشکل شناختی استخدام کردند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۷۱ سال بود.

شرکت کنندگان تحت آزمایشی قرار گرفتند که در آن تصاویری از یک شی خاص به آنها نشان داده شد و سرنخی در مورد دسته بندی آن کالا به آنها داده شد، مانند تصویری از انگور با سرنخ “میوه” به عنوان یک دسته.

سپس از افرادی که در این مطالعه شرکت کردند خواسته شد تا مورد را به خاطر بسپارند. اگر نمی‌توانستند مورد را به خاطر بیاورند، از آنها خواسته می‌شد که دسته را نام ببرند.

در افراد مسن بدون زوال عقل، چنین تکنیکی ممکن است به مشکلات خفیف بازیابی حافظه کمک کند. با این حال، چنین تکنیکی برای کسانی که زوال عقل را تجربه می کنند مفید نخواهد بود.

بر اساس نحوه امتیازدهی آنها در آزمون، شرکت کنندگان در پنج گروه از ۰ تا ۴ قرار گرفتند. سه گروه اول برای افرادی بود که در ابتدا در به خاطر سپردن یک مورد مشکل داشتند اما در صورت دریافت سرنخ می توانستند به خاطر بسپارند.

اعضای گروه سه و چهار در به خاطر سپردن موارد حتی با سرنخ مشکل داشتند.

حدود ۳۰ درصد از افراد گروه صفر شواهدی از پلاک بتا آمیلوئید در اسکن مغز خود داشتند که نشانگر زیستی برای آلزایمر است. 

۳۱ درصد دیگر افراد دارای پلاک بتا آمیلوئید در گروه یک، ۳۵ درصد در گروه دو، ۴۰ درصد در گروه سه و ۴۴ درصد در گروه چهار بودند.

این سیستم به ما اجازه می‌دهد تا بین موارد زیر تمایز قائل شویم: مشکلی که افراد در بازیابی خاطرات زمانی که هنوز قادر به ایجاد و ذخیره خاطرات در مغز خود هستند، دارند، که در مراحل اولیه قبل از تشخیص زوال عقل رخ می‌دهد. گروبر گفت و مشکلات ذخیره سازی حافظه که بعداً در این مرحله پیش از زوال عقل رخ می دهد، زمانی که افراد دیگر نمی توانند خاطرات را در مغز خود ذخیره کنند.

اهمیت تحقیق

دکتر اسکات کایزر، متخصص سالمندان و مدیر سلامت شناختی سالمندان برای موسسه علوم اعصاب اقیانوس آرام در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، گفت که نتایج این مطالعه مهم است.

او گفت: «این شگفت انگیز است که آنها این آزمایش را با احتمال ابتلا به زوال عقل مرتبط کردند.

کایزر گفت که برای افرادی که در ایالت های قبلی هستند، نمرات آزمون می تواند به پیش بینی شروع زوال عقل در ۵ تا ۸ سال کمک کند. برای افرادی که در مراحل پیشرفته تر هستند، علائمی مانند این ممکن است قبل از تشخیص ۱ تا ۳ سال ظاهر شوند.

او افزود: «این واقعاً باورنکردنی است که بتوان از این آزمایش استفاده کرد – برای اینکه بتوانیم ببینیم چه اتفاقی در افراد از نظر دشواری بازیابی آنها می افتد – قبل از اینکه واقعاً تشخیص داده شود.”

عامل آموزش

نویسندگان مطالعه خاطرنشان می‌کنند که برخی محدودیت‌ها برای این مطالعه وجود دارد، یکی این که افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند سطح تحصیلات بالاتری داشتند، به این معنی که نتایج ممکن است برای جمعیت عمومی صدق نکند.

سطح تحصیلات پایین یک عامل خطر بالقوه برای آلزایمر است.

سطح تحصیلات قطعاً با خطر زوال عقل و پیامدهای زوال عقل مرتبط است. و، در واقع، زمانی که از دیدگاه سلامت عمومی به زوال عقل فکر می کنیم، یکی از مهم ترین کارهایی که می توانیم برای کاهش بار جمعیتی آینده زوال عقل انجام دهیم این است که … افزایش سطح تحصیلات تا آنجا که ممکن است در سراسر جهان.

در حالی که آزمون حافظه و روش‌های مرحله‌بندی مورد استفاده در این مطالعه ممکن است در حال حاضر فقط در زمینه تحقیقات یا ثبت‌نام در کارآزمایی‌های بالینی مورد استفاده قرار گیرد، کایزر گفت گزینه‌های دیگری برای افراد وجود دارد تا عملکرد شناختی خود را تعیین کنند.

او گفت: «ابزارهای زیادی وجود دارد. بسیاری از آن‌ها را می‌توان خود مدیریت کرد، برخی را می‌توانید از طریق برنامه‌ها انجام دهید، و برخی دیگر که به چیزی بیش از یک مداد و کاغذ نیاز ندارند. و این را می توان در تنظیمات مختلف انجام داد.”

او افزود: «این واقعاً هیجان‌انگیز است، زیرا این بهترین شرط ما برای پیشی گرفتن از این موضوع برای خودمان یا اعضای خانواده‌مان… برای جوامع و جامعه ما خواهد بود».

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا