بیماری‌های مغز و اعصابدمانس

ورزش، کارهای روزمره و بازدیدهای اجتماعی می‌تواند به کاهش خطر زوال عقل کمک کند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • محققان می گویند فعال ماندن هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی می تواند به کاهش خطر زوال عقل کمک کند.
  • آنها می گویند این فعالیت ها می تواند شامل ورزش، کارهای خانه و دیدارهای اجتماعی با دوستان و خانواده باشد.
  • کارشناسان می گویند رژیم غذایی سالم، خواب کافی و شرکت در فعالیت های ذهنی مانند یوگا نیز مهم است.

ورزش کردن، انجام کارهای خانه و ملاقات با دوستان و خانواده همه راه هایی هستند که خطر زوال عقل را تا ۳۵ درصد کاهش می دهند.

این بر اساس یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Neurology است که بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر را درگیر کرده است.

میانگین سنی شرکت کنندگان ۵۶ سال بود. هیچ یک از آنها به زوال عقل تشخیص داده نشده بودند.

شرکت کنندگان سطح فعالیت بدنی خود را در ابتدای مطالعه گزارش کردند. آنها همچنین فعالیت های اضافی مانند نحوه رفت و آمد به محل کار یا گذراندن اوقات فراغت، استفاده آنها از وسایل الکترونیکی و اطلاعات شخصی از جمله سطح تحصیلات را مستند کردند.

سپس محققان به طور متوسط ​​بیش از ۱۰ سال پیگیری کردند. آنها گزارش دادند که بین برخی فعالیت ها و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل ارتباط پیدا کردند.

محققان گفتند افرادی که به طور مکرر در فعالیت های خاص شرکت می کنند در مقایسه با افرادی که به طور مکرر شرکت نمی کنند، خطر ابتلا به زوال عقل بسیار کمتری دارند.

  • ورزش شدید با ۳۵ درصد کاهش خطر ابتلا به زوال عقل همراه بود.
  • کارهای خانه ۲۱ درصد خطر کمتری ایجاد می کند.
  • ملاقات روزانه با افراد (دوستان یا خانواده) ۱۵٪ خطر کمتری ایجاد می کند.

محل گذراندن وقت با دیگران و کارهایی که در حین معاشرت انجام دادید نیز در مطالعه اهمیت داشت. به عنوان مثال، بازدید از یک بار یا یک باشگاه اجتماعی و تماشای تلویزیون به اندازه سایر فعالیت ها خطر را کاهش نمی دهد.

عوامل خطر ژنتیکی برای ایجاد زوال عقل در کنار سابقه خانوادگی این بیماری در نظر گرفته شد.

در پایان دوره پیگیری، بیش از ۵۰۰۰ شرکت‌کننده به زوال عقل مبتلا شدند. کسانی که در این مطالعه بیشتر به زوال عقل مبتلا شدند، مسن‌تر، مرد، با سابقه فشار خون یا چربی خون بالا و با وضعیت اجتماعی-اقتصادی پایین‌تر و شاخص توده بدنی بالاتر بودند.

تحقیقات بیشتری برای تایید یافته های ما مورد نیاز است. با این حال، نتایج ما دلگرم کننده است که ایجاد این تغییرات ساده در سبک زندگی ممکن است مفید باشد.

آنچه کارشناسان باید بگویند

دکتر دانا پلود -معاون بخش تحقیقات رفتاری و اجتماعی مؤسسه ملی سالمندی (NIA)- به هلث‌لاین گفت که این مطالعه ملت را دوباره تقویت می کند که روابط مثبت، فعالیت بدنی و مشارکت اجتماعی به طور بالقوه می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

با این حال، او گفت: “ما صرفاً رابطه علت و معلولی را نمی دانیم.”

پلود توضیح داد: «ممکن است افرادی با خطر کمتر زوال عقل بتوانند در این فعالیت‌ها شرکت کنند و نه برعکس.» 

دکتر Anisha Patel-Dunn -روانپزشک و افسر ارشد پزشکی در LifeStance Health- به هلث‌لاین گفت که این یافته های مطالعه منعکس کننده چیزی است که مدت هاست در جامعه سلامت روان شناخته شده است: اولویت دادن به خودمراقبتی و یک روال روانی سالم به نفع شماست. سلامت کلی

او گفت: «سلامت روان تفاوتی با سلامت جسمانی ندارد و این شامل ترکیب عادات سالم به عنوان راهی برای پیشگیری از [زوال عقل] است.

Patel-Dunn گفت:«اصول اولیه مراقبت از خود مانند پایبندی به یک برنامه روتین، ورزش منظم، و ارتباط با دوستان و خانواده چه حضوری یا تلفنی، همگی به طور باورنکردنی از سلامت روانی کلی حمایت می کنند، و این مطالعه بیشتر نشان می دهد که این عادات ساده می توانند مزایای مثبت فراوانی در دراز مدت ایجاد کنند.

چگونه فعالیت‌های روزانه را افزایش دهیم

Patel-Dunn پیشنهاد می‌کند فعالیت‌هایی را پیدا کنید که واقعاً از انجام آن‌ها لذت می‌برید، زیرا احتمال ایجاد عادت‌های پایدار بیشتر است.

او می گوید که این فعالیت ها می تواند برای هر فرد متفاوت باشد، اما برخی از پیشنهادات شامل موارد زیر است:

برنامه خواب مشخصی را حفظ کنید

هر روز در زمان مشخصی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید و بهداشت خواب را رعایت کنید (یعنی پرهیز از صفحه نمایش قبل از خواب).

Patel-Dunn گفت: «من پیشنهاد می‌کنم مطالعه، گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش، یا انجام مدیتیشن قبل از خواب را جایگزین زمان صفحه نمایش کنم».

محیط خانه خود را سازماندهی کنید

سازماندهی و تمیز نگه داشتن محیط می تواند آرامش بخش باشد و به شما کمک کند اگر در حال کار هستید یا در کلاسی از خانه شرکت می کنید، به طور موثرتری تمرکز کنید.

Patel-Dunn پیشنهاد کرد: «همراه کردن کارهای خانه با پادکست یا کتاب صوتی مورد علاقه‌تان می‌تواند به این امر کمک کند تا به فعالیتی تبدیل شود که مشتاقانه منتظر آن هستید».

روزانه بدن خود را حرکت دهید

اطمینان از اینکه هر روز زمانی را برای حرکت بدن خود برنامه ریزی می کنید، یک تکنیک مقابله ای سالم برای مقابله با استرس است.

Patel-Dunn گفت: «من هر زمان که ممکن است، یک پیاده روی کوتاه در خارج از خانه را در اولویت قرار می دهم، زیرا ارتباط با طبیعت نیز می تواند بسیار زمین گیر باشد.

او افزود: «در حالی که همه اینها تکنیک‌های نسبتاً ساده‌ای برای حمایت از سلامت روانی هستند، حقیقت این است که با تمرین مداوم می‌توانند نتایج شگفت‌انگیزی داشته باشند.» “این واقعاً اصول اساسی است که در ساختن یک پایه سالم برای رفاه ذهنی و جسمی ما بسیار مهم است.”

موسسه ملی سالمندی، نکات و موارد اضافی زیر را برای تقویت سلامت مغز در دوران پیری شما ارائه می‌کند:

  • غذاهای سالم بخورید (مانند غذاهای غنی از مواد مغذی که از عملکرد صحیح مغز حمایت می کنند).
  • استرس را با فعالیت های ذهنی مانند یوگا یا ژورنال نویسی مدیریت کنید.
  • به یادگیری چیزهای جدید ادامه دهید (برای مثال در یک کلاس شرکت کنید یا به یک باشگاه بپیوندید).
  • معاینات مکرر پزشک را انجام دهید.

پرود می‌گوید: توصیه‌های فعلی در مورد کاهش خطر آلزایمر عمدتاً از یک گزارش آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی در سال ۲۰۱۷ گرفته شده است که سه زمینه امیدوارکننده را پیشنهاد می‌کند که در آن تحقیقات بیشتری مورد نیاز است: افزایش فعالیت بدنی، کنترل فشار خون، و آموزش شناختی.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا