مغز و اعصاب

سندروم فرگولی و علت آن چیست؟

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

سندروم فرگولی و علت آن چیست؟

سندروماز سندروم فرگولی چقدر می دانید؟ تا به حال از کسی شنیده اید که بگوید همه آدم ها یک نفر هستند که فقط تغییر قیافه داده اند؟ لابد برایتان جالب است که راجع به این بیماری بیشتر بدانید. ما در این مطلب همه آنچه باید درباره سندروم فرگولی بدانید را آورده ایم.

سندروم فرگولی یعنی چه؟

سندروم فرگولی (Fregoli) یا توهم دوگانگی یک اختلال نادر است که در آن یک فرد بر یک اعتقاد توهمی باور دارد که افراد مختلف در حقیقت یک فرد هستند که تغییر چهره داده اند. سندرم فرگولی ممکن است به یک ضایعه مغزی مرتبط باشد و اغلب از یک طبیعت پارانوئیدی است چرا که فرد متوهم تصور می کند، توسط شخصی که تغییر قیافه می دهد، مورد آزار و اذیت قرار می گیرد.

تمام آنچه باید بدانید

گره ها یا عقده های انجمنی مطرح کننده این مساله است که ارتباطات بیولوژِیک در مغز ممکن است اطلاعات مربوط به اشخاص دیگر را به  اطلاعات فردی آشنا برای شخص، مثلا” چهره کسی که می‌شناسد پیوند بزند، و این دو سری موضوع مختلف را در ذهنش یکی ببیند و یکی حس کند! این نوع توهم جزو توهمات مونوتماتیک یا تک موضوع انگاری طبقه بندی می‌شود. که شامل خود توهم و بخشی از سندروم توهمی اختلال تعیین هویت_  delusional misidentification syndrome _ می‌شود. در این گروه از توهمات شخص ممکن است مردم، مکان ها و اتفاقات و اشیاء مختلف را به لحاظ هویتی یکی بپندارد. مثل توهم کاپگراس که روانشناسان معتقدند مربوط می‌شود به اختلال در درک طبیعی چهره ها. تحقیقات نشان داده که ضربه و ضایعه در قسمت های فرونتال و تمپروپاریتال مغز _ لوب پیشانی و آهیانه ای گیجگاهی چپ_ می‌تواند سندروم فرگولی را ایجاد کند. محققی بنام فینبرگ نشان داد که  آسیب قسمت‌های فرونتال راست و تمپروپاریتال چپ مغز باعث نقص عمده در عمل اجرای حافظه بلافاصله بعد از آسیب می‌شود. آزمایشات نشان داد در این بیماران که آسیب در این قسمت ها داشتند. توان  تمرکزی و سرعت پردازش اطلاعات موتور بینایی نرمال است. به هر حال این بیماران زمانی که باید در کارهای نیازمند تمرکز به جزییات شرکت می‌کردند دچار مشکل می‌شدند. تست های مربوط به توجه انتخابی شامل اهداف شنوایی نیز در این بیماران کاملا مختل است. و این یعنی این آسیب دیدگان مغزی در تنظیم و کنترل و بازداری در پاسخ هایشان دچار مشکل هستند. این بیماران جواب های نادرستی را به سولات از لحاظ معنایی مشابه می‌دادند.  مثلا سبزیجات به جای میوه! مهمتر از آن آزمایشات مربوط به حافظه بینایی نشان داد که این ها به شدت در جمع آوری و طبقه بندی اطلاعات مربوط به بینایی ناتوان هستند. و بطور کلی  این بیماران آسیب دیده مغزی در بسیاری از فعالیت های اجرایی مثل مراقبت از خود و انعطاف پذیری ذهنی و استدلال های اجتماعی ناتوان بودند.

علایم دیگر سندروم فرگولی را بشناسید

شخصی که دچار سندرم فرگولی است، همچنین می تواند مکان ها، اشیا و رویدادها را نادرست به یاد بیاورد. این مسئله را می توان از طریق نظریه ”گره های شرکت پذیر” توجیه کرد. گره های انجمنی یا شرکت پذیر با یک پیوند زیست شناختی از اطلاعات افراد دیگر با یک چهره آشنا برای فرد شبیه سازی می کنند. به بیان ساده تر، ارتباطات بیولوژیک مغز می توانند اطلاعات مربوط به افراد دیگر را به اطلاعات فردی آشنا برای بیمار تبدیل کنند؛ این بدان معنی است بیمار هر چهره ای را که می بیند، فردی را به یاد می آورد که می شناسد. به عبارت دیگر این سندرم را می توان سندرم بدشناسی (بدفهمی) نیز نامگذاری کرد. در این نوع توهمات، بیمار ممکن است مردم، مکان ها و اشیا را به طور نادرست شناسایی کند و یکی بپندارد؛ درست همانند سندرم کاپگراس که روانشناسان معتقدند به ضعف در تشخیص چهره ها مربوط می شود.

علائم سندرم فرگولی

توهمات، کمبود حافظه بصری، کمبود خویشتن نگری، کمبود در خود آگاهی، خیال و تجسم، کمبود در عملکرد اجرایی، کمبود در انعطاف پذیری شناختی، تشنج، صرع

تاثیر بر حافظه

تست های عملکرد حافظه از بیماران مبتلا به آسیب مغزی گرفته شد که این بیماران پاسخ‌های نادرستی را که از نظر معنایی مرتبط بودند، انتخاب کردند (به عنوان مثال سبزیجات به جای میوه انتخاب شد). مهمتر از همه، تست حافظه بصری نشان داد که ناتوانی شدید در یادآوری بصری وجود دارد. به طور کلی در بسیاری از عملکردهای اجرایی همانند خویشتن نگری، انعطاف پذیری ذهنی و استدلال اجتماعی دارای ناتوانی شدید بودند.

چرا سندروم فرگولی به وجود می آید؟

لوودوپا (Levodopa) که همچنین با نام ال دوپا (L-DOPA) شناخته می شود، از چندین کاتکول آمین به ویژه دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین تشکیل شده است. این دارو بطور معمول برای درمان بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات بالینی نشان داده است که استفاده از لوودوپا می تواند منجر به هذیان و توهمات بصری شود. در اغلب بیماران، هذیان بیشتر از توهم بود. با استفاده طولانی مدت از لوودوپا، توهمات تقریبا تمام ذهن بیمار را متوجه خود می کند. مطالعات تجربی نشان داده است که هنگامی که غلظت لوودوپا کاهش یابد، گزارش های توهمات بیماران نیز کاهش می یابد. نتایج به دست آمده از مطالعات نشان دهنده این است که داروهای ضد پارکینسونی یکی از علل ایجاد سندرم فرگولی است.

آسیب روانی مغز

آسیب به ناحیه راست و چپ مغز می تواند باعث ایجاد سندرم فرگولی شود. تحقیقات نشان داده است که نقص قابل توجهی در اجرا و عملکرد مغز پس از آسیب به پیشانی راست یا چپ مغز، رخ می دهد. آزمایشات انجام شده در بیماران مبتلا به آسیب مغزی نشان داد که توانایی توجه اولیه و سرعت پردازش عصبی آنها معمولا طبیعی هستند؛ با این حال هنگامی که به آن ها وظایفی داده شد، بیماران خطاهای بسیاری را متحمل شدند.

سندرم فرگولی چطور درمان می شود؟

داروسازی به دنبال ساخت دارویی برای درمان این سندرم است اما در حال حاضر از داروهای ضد روان پریشی در درمان فرگولی استفاده می شود . علاوه بر داروهای ضدروان پریشی، داروهای ضد انعقادی و ضد افسردگی نیز در برخی مواقع تجویز می شوند. اگر بیمار فرگولی اختلالات روانی دیگری نیز داشته باشد، درمان اغلب با استفاده از تری فلوپرازین نتیجه بخش خواهد بود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا