آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

ابتلا به نقرس ممکن است احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۲ میانگین: ۴]

اسید اوریکی که نقرس را بسیار دردناک می کند ممکن است به کاهش شانس ابتلا به آلزایمر، پارکینسون و سایر بیماری های عصبی کمک کند.

این نتیجه یک مطالعه است که توسط محققان بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشگاه بوستون انجام شده است که امروز در Annals of Rheumatic Diseases منتشر شده است.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که خواص آنتی اکسیدانی اسید اوریک ممکن است به محافظت در برابر توسعه و پیشرفت این شرایط مرتبط با مغز کمک کند.

نویسندگان این گزارش نوشتند: «یافته‌های ما اولین شواهد مبتنی بر جمعیت را برای اثر محافظتی بالقوه نقرس بر خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ارائه می‌کند و از نقش محافظت کننده عصبی اسید اوریک حمایت می‌کند.» 

محققان همچنین امیدوارند از یافته های جدید خود برای تولید دارویی استفاده کنند که می تواند پیشرفت بیماری پارکینسون را متوقف کند.

مطالعه به داده‌های میلیون‌ها نفر نگاه کرد

محققان از اطلاعات The Health Improvement Network، یک پایگاه داده الکترونیکی پرونده پزشکی که نماینده جمعیت عمومی بریتانیا است، استفاده کردند. آنها به رکوردهای سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۳ نگاه کردند.

محققان ۳.۷ میلیون نفر را در پایگاه داده بالای ۴۰ سال مطالعه کردند.

محققان شرکت‌کنندگان را تا زمانی که به آلزایمر مبتلا شدند، مردند یا پایگاه داده را ترک کردند، پیگیری کردند. افراد مبتلا به نقرس یا هر نوع زوال عقل قبل از پیگیری از مطالعه حذف شدند.

به طور کلی، محققان ۳۰۹ فرد مبتلا به آلزایمر را از یک گروه ۵۹۲۴۴ نفری مبتلا به نقرس شناسایی کردند. آنها همچنین ۱۹۴۲ مورد آلزایمر را در یک گروه ۲۳۸۸۰۵ نفری بدون نقرس یافتند.

بنابراین، محققان پس از در نظر گرفتن عواملی مانند سن، جنسیت، وزن بدن، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و تفاوت در سبک زندگی دریافتند که خطر ابتلا به آلزایمر در میان گروه مبتلا به نقرس ۲۴ درصد کمتر است.

نقرس هنوز چیز خوبی نیست

نقرس یک اصطلاح کلی برای انواع شرایط ناشی از تجمع اسید اوریک است. با مشکلات قلبی و کلیوی مرتبط است.

نقرس می تواند ناشی از برخی اختلالات خونی و متابولیک باشد. نوشیدن بیش از حد الکل یا خوردن بیش از حد غذاهای غنی از پورین، به ویژه گوشت قرمز و غذاهای دریایی نیز می تواند باعث نقرس شود.

نقرس معمولاً پاها به خصوص شست پا را درگیر می کند. می تواند به سایر قسمت های بدن نیز حمله کند.

افراد مبتلا به نقرس معمولاً در مفاصل پای خود احساس تورم و درد می کنند. حمله شدید نقرس می تواند باعث شود که احساس کنید پای شخص در حال سوختن است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا