علوم پزشکیویروس‌شناسی

چگونه آهن به کاهش هرپس و کاهش شیوع تبخال کمک می‌کند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

رابطه آهن با ویروس هرپس سیمپلکس

مجله اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی (European Journal of Clinical Microbiology and Infectious Diseases) مطالعه‌ای را در سال ۱۹۹۵ در مورد رابطه بین سطح فریتین (ferritin) (پروتئین ذخیره کننده آهن است) و شیوع مکرر هرپس منتشر کرد. این مطالعه بیماران مبتلا به تبخال را با بیماران بدون تبخال مقایسه کرد. نشان داد که سطح فریتین در بیماران مبتلا به تبخال کمتر از سطح فریتین در بیماران بدون تبخال است.

نقش ژن‌های ما در متابولیسم آهن

نتایج یک مطالعه پزشکی بیشتر که در مجله “Cell Biochemistry and Function” در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، نشان داد که یک عامل ژنتیکی برای تبخال و شیوع هرپس وجود دارد. باز هم آهن به عنوان ایفای نقش شناخته می شود. این مطالعه تفاوت‌های ژنتیکی را در پروتئین هاپتوگلوبین (haptoglobin) که با متابولیسم آهن مرتبط است، نشان داد. سه نوع هاپتوگلوبین وجود دارد. دو مورد از این نوع منجر به کاهش سطح آهن در خون می شود. اگر یکی از این دو نوع هاپتوگلوبین را دارید، بیشتر مستعد شیوع تبخال خواهید بود. برای افرادی که از تبخال مکرر و هرپس رنج می برند این خبر مهم است.

چگونه آهن می‌تواند از شیوع هرپس در برخی افراد جلوگیری کند؟

ویروس هرپس سیمپلکس با سیستم ایمنی بدن ما (سلول‌های T و سلول‌های B) برای آهن رقابت می‌کند. آنزیم ریبونوکلئوتید ردوکتاز، که جزء ضروری آن آهن است، برای شیوع ویروس تبخال مورد نیاز است. سیستم ایمنی بدن ما نیز برای مبارزه با ویروس به آهن نیاز دارد، اما نمی‌تواند به اندازه‌ای که ویروس می‌تواند به آهن متصل شود. این بدان معناست که وقتی سطح فریتین پایین باشد، ویروس تبخال کارآمدتر سیستم ایمنی بدن ما را شکست می دهد، سلول ها را آلوده می کند و باعث شیوع بیماری می شود.

با حفظ سطح کافی فریتین می‌توان از شیوع هرپس و تبخال جلوگیری کرد. این کار را می توان با خوردن غذاهای غنی از آهن و از طریق مکمل انجام داد. سطح فریتین شما را می توان با انجام یک آزمایش خون ساده تعیین کرد. مطمئن شوید که فریتین شما آزمایش شده باشد نه هموگلوبین. اگر فریتین شما بسیار پایین باشد، پزشک ممکن است قرص آهن با دوز بالا یا حتی آهن وریدی تجویز کند. دوزهای بالای آهن نباید بدون مشورت قبلی با پزشک مصرف شود.

اگر از هرپس مکرر یا تبخال ناشی از سطوح پایین فریتین رنج می برید، به احتمال بسیار زیاد با بهبود سطح فریتین خود شاهد بهبود چشمگیری خواهید بود. اگر همه‌گیری اتفاق بیفتد، مصرف آهن علائم دردناک را تسکین نمی‌دهد، اما ممکن است بهبودی را تسریع کند. DMSO (دی متیل سولفوکسید) همچنین می تواند برای تسکین درد و تسریع بهبودی هرپس و شیوع تبخال استفاده شود. 

References:

“Cell Biochemistry and Function”; Iron Metabolism Markers and Haptoglobin Phenotypes; Luisa Gennaro, Ph.D. et al.; Mar. 2010

“European Journal of Clinical Microbiology and Infectious Diseases”; Relationship Between Iron Status and Recrudescent Herpes Labialis; Philip-John Lamey, D.M.D. and Paul A. Biagioni, D.M.D.; Jul. 1995

(C) Brenda T. 2011

Read more from Brenda T at How2GetHealthy.com [http://how2gethealthy.com/]. Click here to find out more about DMSO Uses [http://how2gethealthy.com/dmso-uses].

Article Source: https://EzineArticles.com/expert/Brenda_T/956854

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
ezinearticles.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا