زیست‌شناسیزیست‌شناسی (۱)

چه مدت می توانید بدون مدفوع کردن ادامه دهید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۳ میانگین: ۳.۷]

داشتن دستگاه گوارش سالم (healthy digestive tract) به معنای مدفوع منظم (pooping regularly) برای دفع مواد زائد و سموم از بدن است. اگرچه هر فردی در برنامه زمانی متفاوتی مدفوع می کند، اما اصلاً مدفوع نکردن یک نگرانی است.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد بازه زمانی و علائمی که باید نگران باشید و همچنین نکاتی برای حفظ منظم بودن روده بدانید.

چه مدت می‌توانید بدون مدفوع ادامه دهید؟

فرکانس مدفوع “طبیعی” از سه بار در روز تا یک روز در میان استاکثر مردم متوجه الگوی عادات روده خود می شوند. مردم معمولاً هر روز تقریباً در یک زمان معین مدفوع می کنند.

پزشکان یبوست (constipation) را به‌صورت مدفوع دو یا کمتر در هفته تعریف می‌کنند. اگر یبوست دارید، باید سریعا آن را درمان کنید. در غیر این صورت، مدفوع می تواند در سیستم روده ذخیره شود، مدفوع را سخت تر کرده و باعث می شود که شما احساس بیماری کنید.

مدت زمان مشخصی وجود ندارد – مثلاً یک هفته یا یک ماه – که فرد بتواند از نظر فنی بدون مدفوع سپری کند. این به این دلیل است که هر کس متفاوت است. افراد دارای رژیم های غذایی متفاوت، وضعیت های مختلف سلامت دستگاه گوارش، و مجموعه ای از عوامل مختلف سبک زندگی هستند که به منظم بودن آنها کمک می کند. با این حال، اگر یک هفته است که اصلا مدفوع نکرده‌اید و طبق معمول غذا می‌خورید، ممکن است لازم باشد به این فکر کنید که چرا مدفوع نکرده‌اید.

گاهی اوقات انسداد روده یا روده اجازه دفع مدفوع را نمی دهد. این امر قبل از تبدیل شدن به یک اورژانس پزشکی نیاز به مراقبت پزشکی دارد. همچنین، برخی از افراد به دلیل نگرانی از استفاده از دستشویی، مدفوع خود را نگه می دارند یا از نظر فیزیکی از مدفوع خودداری می کنند.

به گزارش ایندیپندنت، یک مثال افراطی زن جوانی از بریتانیا است که پس از هشت هفته از دستشویی نرفتن درگذشت. مدفوع باعث بزرگ شدن روده های او شد به طوری که به اندام هایش فشار آورد و منجر به حمله قلبی شد.

به جای تمرکز بر تعداد مشخصی از روزهایی که مدفوع نکرده اید، مهم است که علائمی را که همراه با عدم مدفوع برای مدت طولانی به وجود می آیند در نظر بگیرید. این شامل:

 • نفخ
 • احساس می کنید که گویی باید مدفوع کنید، اما نمی توانید
 • حالت تهوع
 • رد نکردن گاز
 • درد معده
 • استفراغ تا مدفوع

اگر چندین روز است که مدفوع نکرده اید و این علائم را دارید، به دنبال درمان پزشکی باشید.

طولانی شدن بدون مدفوع چه عوارضی دارد؟

محققان کشف کرده اند که عدم مدفوع نه تنها بر سیستم گوارشی، بلکه کل بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از عوارض مرتبط با طولانی شدن بدون مدفوع عبارتند از:

 • نهفتگی مدفوع. نهفتگی مدفوع یک قطعه سفت یا تکه های مدفوع است که دفع مدفوع را به شدت سخت می کند. ممکن است لازم باشد برای برداشتن مدفوع به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
 • سوراخ شدن روده. اگر مدفوع اضافی در روده ها برگشت کند، می تواند فشار زیادی به روده وارد کند. این می تواند باعث سوراخ شدن یا پاره شدن روده شود. مدفوع می تواند به داخل حفره شکم بریزد و علائم شدید و اغلب تهدید کننده زندگی ایجاد کند زیرا مدفوع اسیدی و حاوی باکتری است.
 • افزایش خطرات برای حوادث قلبی عروقی. یبوست مزمن با یکخطر افزایش یافتهمنبع مورد اعتمادحوادث قلبی عروقی، مانند حمله قلبی. پزشکان فکر می کنند که یبوست مزمن باعث افزایش استرس و التهاب در بدن می شود که بر قلب تأثیر می گذارد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که همه افرادی که مشکلات یبوست دارند، مشکلات قلبی خواهند داشت، فقط این خطر می تواند بیشتر باشد.

اگر یک هفته یا بیشتر مدفوع نکرده‌اید، برای جلوگیری از عوارض شدید، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

چگونه یبوست را درمان کنیم

مواردی که به یبوست کمک می کند می تواند شامل استرس، رژیم غذایی و عدم فعالیت بدنی باشد. همچنین ممکن است فرد متوجه شود که با افزایش سن مدفوع نمی کند زیرا روده هایش آهسته تر حرکت می کنند. درمان های زیادی برای کمک به رفع یبوست و ترویج حرکات منظم روده وجود دارد. این شامل:

 • نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز. مواد زائد موجود در روده ها آب را جذب می کنند و به تحریک روده ها برای حرکت کمک می کنند.
 • ورزش کردن. ورزش می تواند به عنوان یک ماساژ بیرونی روده ها با تقویت حرکت عمل کند. تمرین برای موثر بودن لازم نیست تاثیر زیادی داشته باشد. حتی پیاده روی منظم به خصوص بعد از غذا خوردن می تواند کمک کننده باشد.
 • کاهش مصرف لبنیات. لبنیات می توانند اثر یبوست بر بدن داشته باشند. محدود کردن مصرف یک تا دو وعده در روز می تواند کمک کننده باشد.
 • افزایش مصرف فیبر. فیبر غذایی به حجیم شدن مدفوع کمک می کند. این حرکت روده را تقویت می کند (معروف به پریستالسیس). میوه ها، سبزیجات و غلات کامل معمولاً منابع عالی فیبر رژیمی هستند.
 • اجتناب از غذاهایی که یبوست را تشدید می کنند. اینها شامل غذاهای پرچرب یا کم فیبر مانند چیپس، فست فودها، گوشت و غذاهای بسیار فرآوری شده مانند هات داگ است.

علاوه بر ایجاد تغییر در شیوه زندگی، ممکن است بخواهید به طور موقت نرم کننده های مدفوع مانند دوکوزات سدیم (کولاس) مصرف کنید. این می تواند مدفوع را راحت تر دفع کند.

پزشکان می توانند درمان های دیگری را نیز تجویز کنند. به عنوان مثال داروی Linaclotide (Linzess) است که می تواند به سرعت بخشیدن به روده کمک کند تا فرد حرکات روده بیشتری داشته باشد.

کلام پایانی

مدفوع یک عملکرد طبیعی بدن است. با این حال، با بسیاری از جنبه های سبک زندگی شما، از جمله استرس و عادات غذایی و ورزش مرتبط است. در حالی که زمان دقیقی وجود ندارد که بتوانید با خیال راحت بدون مدفوع بروید، به طور کلی باید پس از حدود یک هفته از دستشویی نرفتن یا در صورت داشتن علائم زودتر به پزشک مراجعه کنید. 

منابع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا