مغز و اعصاب

شناسایی نورون‌ های مسئول تثبیت حافظه در خواب

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

 

شناسایی نورون‌ های مسئول تثبیت حافظه در خواب

هیپوکامپدانشمندان دانشگاه تسوکوبا و دانشگاه توکیو در مطالعه اخیرشان گروه خاصی از نورون‌ ها را شناسایی کرده‌اند که برای تثبیت حافظه در هنگام “خواب همراه با حرکات سریع چشم” لازم هستند.

به گزارش ایسنا، دانشمندان طی این مطالعه فاش کردند که نورون‌ های ایجاد شده در بزرگسالی در هیپوکامپ، بر تثبیت حافظه در طول خواب همراه با حرکات سریع چشم (Rapideye movement sleep: REM/REMS) نظارت می‌کنند. خواب همراه با حرکات سریع چشم یکی از مراحل خواب در پستانداران است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به‌ سر می‌برد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است.

اطلاعات کمی در مورد نقش نورون‌ های ایجاد شده در بزرگسالی در شکل‌گیری حافظه در هنگام خواب وجود دارد. از این رو دانشمندان تصمیم گرفتند نقش نورون‌ های ایجاد شده در بزرگسالی را مورد مطالعه قرار دهند.

استاد ماسانوری ساکاگوچی نویسنده ارشد این مطالعه گفت: اگرچه نورون‌ های ایجاد شده در بزرگسالی در ناحیه شکنج دندانی هیپوکامپ بسیار نادر هستند و اغلب فعال نیستند اما انعطاف پذیری بالایی دارند و این نشانگر نقش بالقوه آن ها در ایجاد خاطرات است. ما می‌خواستیم بررسی کنیم که چگونه دستکاری فعالیت نورون‌ های ایجاد شده در بزرگسالی در تثبیت حافظه در رفتار موش‌ ها تأثیر می‌گذارد.

طی این مطالعه، دانشمندان موش‌ ها را در معرض وظیفه حافظه ترس زمینه‌ ای خاص (context-specific fear memory task) قرار دادند. سپس آن ها فعالیت نورون‌ های ایجاد شده در بزرگسالی خاص در یادگیری، تثبیت و بازیابی حافظه را ثبت کردند. آن ها دریافتند که نورون‌ های جوان ایجاد شده در بزرگسالی که بیشتر در طول خواب همراه با حرکات سریع چشم بعد از انجام وظیفه حافظه فعال بودند، در هنگام یادگیری نیز فعال بودند.

دانشمندان هنگام بررسی تأثیرات خاموش کردن اپتوژنتیک (Optogenetics) بر فعالیت‌ های نورون‌ های جوان ایجاد شده در بزرگسالی هنگام خواب متوجه شدند که تثبیت خاطرات ترس زمینه‌ ای مختل شده است.

دانشمندان خاطرنشان کردند: داده‌ ها نشان می‌دهند که فعالیت نورون‌ های جوان ایجاد شده در بزرگسالی هنگام خواب همراه با حرکات سریع چشم برای تثبیت حافظه ضروری است. این یک پیشرفت چشمگیر است زیرا فعالیت و نقش نورون‌ های ایجاد شده در بزرگسالی در تثبیت حافظه در طول خواب و نوع نورون هیپوکامپ که مسئول تثبیت حافظه در هنگام خواب بود پیشتر ناشناخته بود.

پروفسور ساکاگوچی گفت: در حین یادگیری، نورون‌ های خاص ایجاد شده در بزرگسالی ممکن است دستخوش تغییرات سیناپسی شوند که باعث تقویت حافظه می‌شوند. علاوه بر این ، این تغییرات سیناپسی ممکن است به هماهنگی بین نورون‌ های خاص ایجاد شده در بزرگسالی و نوسانات مغزی که در هنگام خواب همراه با حرکات سریع چشم اتفاق می‌افتد بستگی داشته باشد. شفاف سازی این موضوع ممکن است به درک عمیق‌تری از چگونگی شکل گیری، بازیابی و تثبیت خاطرات منجر شود و می‌تواند توسعه درمان‌ های جدید برای اختلالات حافظه را برای دانشمندان تسهیل کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا