سلامتی

آموزش تنظیم نور صفحه نمایش در رایانه و لپ تاپ

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

آموزش تنظیم نور صفحه نمایش در رایانه و لپ تاپ

لپ تاپهم رسان: نور صفحه نمایش از مواردی است که با تغییر محیط باید تغییر کند. به عنوان مثال اگر در یک محیط بسیار روشن قرار دارید برای استفاده از لپ تاپ یا رایانه خود باید میزان نور را افزایش دهید و در مقابل اگر در یک محیط کم نور قرار دارید باید میزان نور صفحه نمایش خود را کاهش دهید زیرا روشنایی بالای صفحه نمایش می‌تواند باعث خستگی سریع چشمان شما شود و حتی آسیب‌هایی را به چشمان شما وارد کند.

به نقل از ابرگیزمو، تنظیم میزان روشنایی صفحه نمایش به دو حالت دستی و خودکار انجام می‌شود. در ادامه روش‌های مختلف تنظیم نور صفحه نمایش را در دو حالت مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۱. آموزش تنظیم خودکار نور: لپ تاپ/ تبلت/ رایانه‌های همه کاره (all-in-one)
اگر علاقه‌ای به تنظیم گاه و بی گاه نور صفحه نمایش خود ندارید صورت می‌توانید از گزینه‌هایی خاصی کمک بگیرید؛ این گزینه‌ها بسته به وضعیت سیستم (در شرایط اتصال به شارژر، زمانی که به شارژر متصل نیست، شارژ باتری کم است و …) تنظیم نور صفحه نمایش را به صورت خودکار انجام می‌دهند.

بهینه سازی طرح‌های مدیریت نیرو (Power Plan)
زمانی که لپ تاپ به شارژر متصل نیست، افراد تمایل دارند به منظور ذخیره شارژ نور صفحه نمایش خود را کم کنند و زمانی که لپ تاپ به شارژر متصل است علاقه دارند تا میزان نور را افزایش دهند. اما نیازی به تنظیم دستی این مورد نیست. تنها کافی است برخی از تنظیمات را تغییر دهید تا این کار به صورت خودکار انجام شود.
۱. ابتدا در قسمت جست و جو کلمه Power را جست و جو کنید. (می‌توانید با استفاده از کلیدهای Windows key + S نیز به این گزینه دسترسی پیدا کنید.) پس از تایپ کلمه Power گزینه Edit Power Plan برای شما نمایش داده می‌شود. روی این گزینه کلیک کنید. اکنون صفحه‌ای مشابه با تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

۲. در این قسمت دو گزینه On Battery (استفاده از باتری) و Plugged In (متصل به شارژر) قرار دارد. در این قسمت کافی است نور صفحه نمایش را مطابق با نیاز خود در دو ستون مختلف انتخاب کنید.

حالت صرفه جویی در باتری
در زمان استفاده از شارژ باتری می‌توانید حالت «صرفه جویی در باتری «Battery Saver را از طریق نوار وظیفه و مطابق تصویر زیر فعال کنید. در این حالت نور صفحه نمایش تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

صرفه جویی در باتری به صورت خودکار
برای فعال شدن این حالت به صورت خودکار می‌توانید به قسمت تنظیمات> سیستم > باتری بروید. در این قسمت گزینه صرفه جویی در باتری را پیدا کرده و تنظیمات مورد نظر خود را وارد کنید. در این قسمت می‌توانید تعیین کنید که پس از چه سطح معینی از درصد باتری این گزینه فعال شود.

۲. آموزش تنظیم دستی نور: لپ تاپ/ تبلت/ رایانه‌های همه کاره
با استفاده از کلیدهای تابع
در صفحه کلید اغلب لپ تاپ‌ها، تبلت ها و رایانه‌های همه کاره روی حداقل دو کلید تابع آن‌ها (معمولاً F1 و F2) آیکون روشنایی وجود دارد. در صورت وجود این گزینه باید کلید تابع (Fn) نیز وجود داشته باشد. در تصویر زیر می‌توانید کلیدهای تابع را مشاهده کنید.

تنها کافی است کلید Fn را زده و نگه دارید و سپس برای کاهش یا افزایش نور صفحه نمایش لپ تاپ خود کلید F1 / F2 را ضربه بزنید. به همین سادگی!

بدون استفاده از کلیدهای تابع
اگر کلیدهای بالا در صفحه کلید شما قرار ندارد یا به هر دلیلی کار نمی‌کند باید به روش زیر اقدام کنید.

۱. در قسمت نوار وظیفه آیکونی به شکل باتری وجود دارد. با کلیک بر روی این آیکون دو گزینه صرفه جویی در باتری Battery Saver و میزان روشنایی صفحه نمایش که معمولاً با علامت خورشید نشان داده می‌شود برای شما نمایش داده می‌شود. مطابق تصویر زیر.
۲. با کلیک بر روی گزینه خورشید مانند میزان روشنایی صفحه نمایش کاهش می‌یابد.
در صورتی که به هر دلیلی این گزینه جواب نداد، در ویندوز ۱۰ می‌توانید به تنظیمات رفته و مسیر تصویر زیر را دنبال کنید. اکنون با تغییر دادن اسلاید موجود در این بخش می‌توانید میزان روشنایی صفحه نمایش خود را تنظیم کنید.

برای تنظیم نور صفحه نمایش سیستم‌هایی که ویندوز ۷ یا ۸ را اجرا می‌کنند باید به کنترل پنل بروید و مسیر Hardware and Sound -> Power Options را دنبال کنید. در این قسمت نیز اسلایدر مشابهی با تصویر بالا مشاهده خواهید کرد که با تغییر آن می‌توانید نور صفحه نمایش خود را تنظیم کنید.

۳. آموزش تنظیم دستی نور در دسکتاپ ها با صفحه نمایش مجزا
اگر صفحه نمایش ثانویه‌ای را به سیستم خود متصل کرده‌اید و نمی‌توانید میزان روشنایی آن را از طریق ویندوز کنترل کنید، باید آن را به صورت دستی انجام دهید. برای انجام این کار باید روی دکمه منو مانیتور خود ضربه زده گزینه brightness را پیدا کرده و از آن جا نور صفحه نمایش خود را تنظیم کنید. البته در اغلب مانیتورها دکمه مجزا برای انجام این کار در نظر گرفته شده است.
ما استفاده از نرم افزارهای تنظیم نور صفحه نمایش را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا ممکن است در سیستم شما کار نکنند یا حتی ممکن است تنظیمات را نیز به هم بریزند و کار را برای شما سخت‌تر کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا