آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

تغییرات سبک زندگی که می‌توانید برای کمک به کاهش ۱۹ عامل خطر آلزایمر ایجاد کنید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
 • یک مطالعه جدید ۱۹ عامل خطر برای بیماری آلزایمر را شناسایی کرده است.
 • عوامل خطر بالاتر شامل شاخص توده بدنی بالا در اواخر عمر، دیابت و استرس بود.
 • عوامل خطر کمتر شامل کاهش وزن در اواخر عمر و الگوهای خواب بود.
 • کارشناسان می گویند ژنتیک قوی ترین مؤلفه بیماری آلزایمر است، اما برخی تغییرات در شیوه زندگی می تواند به کاهش خطر کمک کند.

در حال حاضر علم پزشکی زیادی برای کمک به شما در صورت ابتلا به بیماری آلزایمر وجود ندارد. 

اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید شخصاً انجام دهید تا به طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری عصبی را در وهله اول کاهش دهید.

یک گزارش جدید از چین ۱۹ «روش زندگی» را شناسایی می کند که می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را از طریق تغییر رفتار کاهش دهد.

بر اساس بررسی تحقیقاتی به سرپرستی دکتر جین تای یو، کالج پزشکی شانگهای، دانشگاه فودان، «نزدیک به دو سوم این پیشنهادات عوامل خطر عروقی و سبک زندگی را هدف قرار می‌دهند، که اهمیت حفظ وضعیت عروقی خوب و حفظ یک سبک زندگی سالم برای پیشگیری از [آلزایمر] را تقویت می‌کند».

بررسی نزدیک به ۴۰۰ مطالعه عوامل خطر بالاتری را شناسایی کرد:

 • شاخص توده بدنی بالا (BMI) در اواخر عمر
 • هیپرهموسیستئینمی (سطوح بالای آمینو اسید هموسیستئین در خون)
 • افسردگی
 • فشار
 • دیابت
 • ضربه به سر
 • فشار خون بالا در میانسالی
 • افت فشار خون ارتواستاتیک (سرگیجه هنگام ایستادن پس از نشستن یا دراز کشیدن)

همچنین سطح تحصیلات پایین و فعالیت شناختی با خطر بالاتر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط بود.

عواملی که نقش کمتری در ایجاد آلزایمر دارند عبارتند از:

 • چاقی در میانسالی
 • کاهش وزن در اواخر عمر
 • تمرین فیزیکی
 • سیگار کشیدن
 • خواب
 • بیماری عروق مغزی
 • ضعف
 • فیبریلاسیون دهلیزی
 • دریافت ناکافی ویتامین C

یو گفت: «تغییر رفتار – دقیق‌تر، حفظ یک سبک زندگی سالم – در واقع نقش مهمی در اصلاح همه ۱۹ عامل مرتبط دارد. با این حال، برای دستیابی به اهداف پیش بینی شده، تنها تغییر رفتار کافی نیست و ما برخی مداخلات خاص را توصیه می کنیم.

به عنوان مثال، فشار خون بالا را می توان از طریق تغییرات سبک زندگی مانند محدود کردن مصرف نمک، ترک سیگار و کاهش استرس درمان کرد.

یو گفت: «اما داروهای ضد فشار خون برای بیمارانی که قبلاً مبتلا به فشار خون بالا تشخیص داده شده اند، اجتناب ناپذیر است. علاوه بر این، برخی مداخلات دیگر مانند جایگزینی نیکوتین برای اعتیاد سرسخت به تنباکو، داروهای کاهش دهنده قند خون برای دیابت، داروهای ضد انعقاد برای فیبریلاسیون دهلیزی، ویتامین B و/یا اسید فولیک برای هیپرهموسیستئینمی نیز پیشنهاد می شود.

تاثیر سبک زندگی

کیلند کوپر، متخصص علوم اعصاب در دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، گفت که اگرچه هیچ استراتژی ثابت شده ای برای کاهش خطر آلزایمر وجود ندارد، “چندین فاکتور سبک زندگی وجود دارد که نشان داده شده است که با کاهش نرخ بیماری در جمعیت های خاص مرتبط است.”

کوپر می‌گوید: «تقریباً دو سوم از پیشنهادات نویسندگان حول محور سیستم قلبی عروقی می‌چرخد، که در راستای مطالعات متعددی است که بررسی عوامل خطر بالقوه متعدد و عوامل محافظتی سیستم مرتبط با بیماری آلزایمر را آغاز کرده‌اند.»

وی افزود: «به عنوان مثال، ACE2، پروتئینی که با سیستم قلبی عروقی درگیر است، قبلاً به عنوان یک عامل محافظتی برای بیماری آلزایمر نقش داشته است.

سارا سی مک یوون، دکترا، مدیر تحقیقات و برنامه نویسی موسسه علوم اعصاب اقیانوس آرام در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در کالیفرنیا و دانشیار علوم اعصاب ترجمه و درمان عصبی در موسسه سرطان جان وین، گفت: “گزارش جدید، جامع‌ترین و دقیق‌ترین گزارش در مورد عوامل خطر بیماری آلزایمر تا به امروز است” 

McEwen گفت: یکی از عوامل خطر جدید و شایعی که از این گزارش بیرون می‌آید هیپرهموسیستئینمی است که معمولاً در افرادی که کمبود ویتامین B12 یا فولات دارند و در افرادی که رژیم‌های غذایی سرشار از گوشت مصرف می‌کنند بسیار شایع‌تر است. [این] اهمیت نسبی گنجاندن رژیم غذایی با پروتئین گیاهی بالاتر از گوشت را برای پیشگیری از آلزایمر نشان می دهد.

McEwen خاطرنشان کرد که این گزارش همچنین در مورد ادعاهایی مبنی بر اینکه درمان جایگزینی استروژن و مهارکننده های استیل کولین استراز مداخلات موثری برای بیماری آلزایمر هستند، تردید ایجاد می کند.

او گفت: «این یافته‌های جدید به‌طور باورنکردنی برای پزشکان مفید است، و ضرورت بررسی عمیق‌تر سوابق پزشکی بیماران و آزمایش‌های خون بیشتر را برای مشاهده اینکه آیا بیمارانشان با هر یک از این عوامل خطر مواجه هستند، روشن می‌کند.»

و این مطالعه همچنین برای افرادی که نگران خطر ابتلا به آلزایمر هستند، شاید بر اساس سابقه خانوادگی، عوامل ژنتیکی، که در حال حاضر دچار زوال شناختی هستند یا فقط می‌خواهند هر کاری که می‌توانند انجام دهند تا مطمئن شوند که به آلزایمر مبتلا نمی‌شوند، بسیار مفید است. مک ایون گفت: سن.

نتیجه‌گیری‌های حاصل از این مطالعه باید افراد را قادر سازد تا بدانند انتخاب‌ها و رفتارهای سبک زندگی‌شان بر خطر ابتلا به بیماری آلزایمر تأثیر می‌گذارد و مداخله زودهنگام حیاتی است زیرا این روند بیماری به طور متوسط ​​حدود ۱۵ سال قبل از شروع علائم شروع می‌شود. تشخیص،” او افزود.

دکتر کیت فارگو، مدیر برنامه های علمی و اطلاع رسانی انجمن آلزایمر، گفت: « شواهد بیشتری وجود دارد که عوامل خطر قابل اصلاح نقش مهمی در محافظت از افراد در برابر ابتلا به زوال شناختی با افزایش سن، از جمله بیماری آلزایمر، ایفا می کند.

او گفت: «با این حال، با انفجار تحقیقات در این زمینه، مرتب کردن همه اطلاعات ممکن است دشوار باشد. “این نوع مطالعه به شناسایی عوامل خطر قابل اصلاح در حال حاضر بهترین شواهد را کمک می کند.”

چیزی که ما یاد می گیریم این است که اکنون کارهایی وجود دارد که می توانید برای محافظت از تفکر و حافظه خود با افزایش سن انجام دهید، و با شیوع آلزایمر در ایالات متحده در حال حاضر بیش از ۵ میلیون نفر – و در حال صعود – انجمن آلزایمر از همه آمریکایی ها می خواهد که اقدامات لازم را انجام دهند. برای کاهش خطر زوال شناختی آنها.» “هیچ وقت برای شروع زود نیست.”

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا