آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

مطالعه نشان می‌دهد که مولتی ویتامین‌ها ممکن است زوال شناختی را در افراد مسن کُند کند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • محققان می گویند یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف روزانه یک مولتی ویتامین ممکن است به کاهش زوال شناختی در افراد مسن کمک کند.
  • با این حال، آنها گزارش دادند که مکمل های اضافی کاکائو به نظر نمی رسد عملکردهای شناختی را بهبود بخشد.
  • کارشناسان می گویند که این نظریه که ویتامین ها می توانند به عملکرد شناختی کمک کنند اعتبار دارد، اما آنها اضافه می کنند که باید از درمان های دیگر همراه با مکمل ها استفاده کرد.

مطالعه که امروز در مجله Alzheimer’s & Dementia منتشر شد، گزارش می دهد که مصرف روزانه مولتی ویتامین ممکن است به کاهش زوال شناختی کمک کند. 

در این مطالعه بیش از ۲۲۰۰ نفر بالای ۶۵ سال بدون علائم یا تشخیص بیماری آلزایمر در شروع مطالعه شرکت کردند. به هر یک از شرکت‌کنندگان کورکورانه گروهی اختصاص داده شد که:

  • مولتی ویتامین
  • مکمل های عصاره کاکائو
  • مکمل های مولتی ویتامین و عصاره کاکائو
  • دارونماها

شرکت کنندگان موافقت کردند که مکمل را به مدت سه سال روزانه مصرف کنند. آنها سالانه از نظر عملکردهای کلی شناختی، حافظه و اجرایی ارزیابی شدند. 

محققان گفتند که مزایای آن در پایان سال دوم افزایش یافت. در پایان دو سال، کسانی که مولتی ویتامین مصرف کردند حافظه و عملکرد اجرایی بهتری نسبت به سایر گروه ها نشان دادند. مولتی ویتامین همچنین کاهش شناختی را حدود ۶۰ درصد یا ۱.۸ سال کاهش داد.

دکتر کلیفورد سگیل، متخصص مغز و اعصاب در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در کالیفرنیا، به Healthline گفت: «استفاده از مولتی ویتامین برای بیماران مبتلا به از دست دادن حافظه، کاری است که من به طور معمول در بخش عصب شناسی خود انجام می دهم . “این مطالعه برای خواندن کمی طراوت است زیرا تلاش می کند مزایای بالقوه مولتی ویتامین ها را در بیماران مبتلا به از دست دادن حافظه تعیین کند.”

محققان گفتند که هیچ اثر قابل توجهی بر روی شناخت از مکمل های کاکائو مشاهده نکردند.

ارتباط بین ویتامین ها و سلامت مغز

موسسه ملی بهداشت کمبود B12 با زوال شناختی مرتبط است

بنابراین، این امکان وجود دارد که کسانی که به آنها کمک شده است به جای مولتی ویتامین از B12 بهره مند شده باشند.

دکتر لورا بیکر، محقق مطالعاتی و پروفسور پیری شناسی و پزشکی سالمندان در دانشکده پزشکی Wake Forest در کارولینای شمالی، می گوید که موضوع B12 هنوز یک مسئله حل نشده است.

ما هنوز باید عمیق تر به آن نگاه کنیم تا بفهمیم که آیا ممکن است مکانیزمی برای بهبود باشد یا خیر. من فکر می‌کنم که نتایج هنوز در مورد آن موضوع مشخص نیست.» او در بیانیه‌ای گفت .

Yvette A McFarlane ، NP، متخصص داخلی در NYU Langone Medical Associates – West Palm Beach در فلوریدا، با این موضوع موافق است.

من معمولاً در ارائه توصیه های کلی در مورد استفاده از مولتی ویتامین ها محتاط هستم. در عوض، رویکرد من بر کمبودهای قابل اندازه گیری مانند ویتامین D یا B12 متمرکز شده است.

حدود ۱۰ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه در شروع مطالعه به بیماری قلبی عروقی مبتلا بودند . محققان می گویند ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می تواند منجر به افزایش خطر زوال شناختی شود.

در ابتدا، این شرکت کنندگان نمرات کمتری از میانگین کسب کردند. کسانی که مولتی ویتامین دریافت کردند در طول مطالعه به طور قابل توجهی بهبود یافتند، با نمرات آنهایی که در ابتدای مطالعه بیماری قلبی عروقی نداشتند. محققان گزارش دادند که شرکت کنندگان مبتلا به بیماری قلبی عروقی که دارونما دریافت کردند در طول مطالعه کاهش یافتند.

چند کلمه احتیاط

اگرچه محققان بهبودهایی را در عملکرد اجرایی ذکر کردند، سگیل به احتیاط توصیه می کند.

او گفت: «به‌عنوان یک متخصص مغز و اعصاب، نگرانم که این ادعا مطرح می‌شود که مولتی ویتامین می‌تواند عملکرد اجرایی را بهبود بخشد، زیرا این ادعایی است که با داده‌هایی که برای مطالعه بررسی کردم، توجیه نمی‌شود.»

محققان این مطالعه خاطرنشان کردند که مولتی ویتامین ها نباید به تنهایی یک درمان باشند، موضعی که سگیل از آن حمایت می کند.

او گفت: “به نظر من استفاده از ویتامین ها باید همراه با داروهای قدیمی مورد تایید FDA مانند آریسپت یا نامندا به جای این داروها استفاده شود.”

مک فارلین معتقد است که درمان زوال شناختی رویکردی چندوجهی دارد.

او گفت: “این مطالعه بر چندین مکتب فکری در مورد استفاده از مولتی ویتامین ها نه تنها برای حفظ شناختی بلکه برای خلق و خو، انرژی و سرزندگی تاکید می کند.” بدون تردید، من از یک رویکرد جامع‌تر حمایت می‌کنم که شامل رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی، بهداشت خواب خوب، سلامت/نگهداری پیشگیرانه و تعامل اجتماعی است.»

ذکر این نکته ضروری است که فایزر بودجه این مطالعه را تامین کرده و مقداری مولتی ویتامین تهیه کرده است و مارس عصاره کاکائو را تامین کرده است.

با این حال، تحت «تضاد منافع»، این مطالعه بیان می‌کند، «نه مؤسسه ملی بهداشت، مریخ و فایزر در هیچ یک از جنبه‌های کارآزمایی از جمله طراحی و اجرای مطالعه مشارکت نداشتند. جمع آوری، مدیریت، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها؛ تهیه، بررسی یا تأیید نسخه خطی؛ یا تصمیم به ارسال نسخه خطی برای انتشار. نویسندگان هیچ منافع رقابتی برای گزارش ندارند.»

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا