سلامتیفیتوتراپی

گیاه پنجه شیطان

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

گیاه پنجه شیطان

Naughty Claw Plantدکتر سلام: امروز می خواهیم نحوه مصرف یک گیاه را به شما معرفی کنیم که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید. گیاه پنجه شیطان، این گیاه دارای قلاب هایی در سرتاسر خود است که این ویژگی باعث شده آن را پنجه شیطان بخوانند. پنجه شیطان گیاهی چهارفصل در جنوب آفریقا می باشد.

اشکال موجود پنجه شیطان

پنجه شیطان به شکل دکمه های ریشه ای به زمین چسبیده یا به صورت کلی قابل دسترسی است. می توانید انواع چای این گیاه(دم کرده) را از ریشه خشک آن تهیه کنید .

نحوه مصرف پنجه شیطان به صورت کپسول

روزانه سه بار به میزان ۰/۱ تا ۰/۲۵ گرم از این داروی گیاهی را که به شکل کپسول یا جوشانده موجود است(مایع تهیه شده در اثر جوشاندن گیاه مورد نظر درآب)، مصرف کنید.

نحوه مصرف پنجه شیطان به صورت عصاره مایع (۱:۱ تا ۲۵ درصد الکل)

روزانه سه بار به میزان ۰/۱ تا ۰/۲۵ میلی گرم.

نحوه مصرف پنجه شیطان به صورت تنتور (۱:۵ تا ۲۵ درصد الکل)

روزانه سه بار به میزان ۰/۵ تا ۱/۰ میلی گرم.

پنجه شیطان و مکمل ضد التهابی

این گیاه دارای ریشه ها و جوانه های انشعابی است. ریشه های ثانویه که از ریشه های اولیه می رویند تکمه نامیده می شوند. این ریشه ها و تکمه ها دارای خواص آرام بخش و ضد التهابی می باشند. همچنین اسید اوریک را در مبتلایان به نقرس کاهش می دهند و به هضم غذا کمک می کنند. این مکمل به صورت کپسول، رنگ، پودر و مایع وجود دارد. میزان مجاز مصرف این مکمل ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز است.

پنجه شیطان و درمان آرتریت و درد قسمت تحتانی کمر

این گیاه در کنترل آرتریت و درد قسمت تحتانی کمر موثر است. در صورت مصرف کم آن و برای مدت کوتاه عوارضی نخواهد داشت. گیاه آفریقایی پنجه شیطان و ریشه آن، یکی از گیاهان توصیه شده در روش فیتوتراپی است که خواص آن برای تسکین درد مفاصل و عضلات شناخته شده است. دوز یا مقدار تعیین شده برای مصرف این گیاه حداکثر یک یا دو قرص ۲۵۰ میلی گرمی به مدت سه بار در روز یا یک و نیم گرم در هر روز است. دوزهای تعیین شده ممکن است بسته به نوع عصاره این گیاه متفاوت باشد. توصیه می شود این درمان به مدت حداقل دو یا سه ماه به منظور بهره بردن کامل از اثرات این گیاه ادامه یابد.

پنجه شیطان و تسکین درد

دم کرده برگ گیاه قاصدک و گل پامچال نیز خواص ضد التهاب از خود نشان داده اند. گزنه، پنجه شیطان و آواکادو نیز می توانند تاثیر گذار باشند. برخی شواهد بالینی نشان داده عصاره سنجد، پوست درخت بید و زنجبیل می توانند مانند ایبوپروفن خواص ضد درد و التهابی موثری دارا باشند .

تولید یک قرص دارویی با پنجه شیطان

®Doloteffin یک داروی گیاهی از عصاره آبی گیاه پنجه شیطان با خواص ضد التهاب، ضد درد و محافظ غضروف می باشد. این دارو برخلاف داروهای گروه  NSAIDs دارای عوارض گوارشی کمتر است و تاثیری در افزایش میزان فشارخون ندارد.

این دارو در بیماری های زیر کاربرد دارد:

استئوآرتریت ( آرتروز زانو، لگن، مهره کمر،…)کمر درد های مزمنآرتریت روماتوئید

نحوه مصرف پنجه شیطان در درمان دردهای ناشی از نقرس، سردردهای مزمن، نورالژی و درد قاعدگی.

مقدار مصرف آن ۲ بار در روز و هر بار یک قرص بعد از غذا می باشد . طول مدت مصرف این فرآورده محدودیت زمانی نداشته و بستگی به نوع و شدت بیماری دارد.

فواید دیگر پنجه شیطان

درمان کم اشتهایی، ادرار آور، ضد التهابی غیراستروئیدی، درمان روماتیسم، درمان آتریترفع، تب، درمان درد ماهیچه ای، رفع التهاب تاندون ها، رفع مشکلات معده ای- روده ای، درمان بیماری های کبدی و صفرا.

 ممنوعیت مصرف پنجه شیطان

۱- پنجه شیطان ماهیت قلبی دارد بدین معنا که اثرات پزشکی جدی روی قلب برجای می گذارد و از اینرو نباید از آن استفاده کنید.

۲- افرادی که از زخم معده رنج می برند، نباید از این گیاه استفاده کنند.

۳- زنان باردار و شیرده حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کرده و تا حد امکان آن را مصرف نکنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا