آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

دمانس: وقتی که آلزایمر، آلزایمر نیست؛ نوع جدیدی از زوال عقل: LATE

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

وقتی که آلزایمر، آلزایمر نیست: گونه جدیدی از زوال عقل نمایان می گردد

محققان می گویند که این نوع جدید از زوال عقل که در دسته جداگانه‌ای طبقه بندی شده است ناشی از پروتئین متفاوتی می‌باشد که ممکن است نیاز به درمان متفاوتی نیز داشته باشد.

سالیان سال است که اصطلاحات “بیماری آلزایمر” و “زوال عقل” به اشتباه به جای همدیگر استفاده می‌گردند و هر دو آنها اغلب به عنوان اصطلاح جامعی برای توصیف زوال شناختی و از دست دادن حافظه به کار برده می‌شوند.

با این حال تحقیقات جدیدی که امروز منتشر شده است نشان می‌دهد این دو اختلال دارای ماهیت مشابهی نیستند و درکی که ما از زوال عقل داریم ممکن است غلط باشد.

دکتر پیتر نلسون، نویسنده اصلی این مطالعه و پروفسور دانشگاه کنتاکی در سندرز – براون به Healthline گفت: «تصور خیلی از ما از زوال عقل غلط است.»

ما قبلاً تصور می‌کردیم که استفاده از واژه.های “آلزایمر” و “زوال عقل” به جای هم اشکالی ندارد. اما اکنون می‌دانیم که بیماری آلزایمر تنها یکی از علت‌های ابتلا به زوال عقل می‌باشد.

به گفته محققان، آزمایش‌های بالینی اخیر نشان می‌دهد که تمام افرادی که فکر می‌کردند به بیماری آلزایمر مبتلا شده اند، در حقیقت دچار این بیماری نشده اند.

در حقیقت بسیاری از افرادی که برای دریافت داروی آلزایمر در آزمایشات بالینی ثبت نام کرده اند، مشخص شد که هیچ آمیلوئیدی در مغزشان وجود ندارد. آمیلوئید یک ماده چسبنده ای است که در فرآیندهای شناختی ایجاد اختلال می‌نماید.

در سال‌های اخیر، جوامع علمی نیز اظهار داشته اند که تعداد قابل توجهی از افراد دارای علائم پیشرفته زوال عقل، پس از انجام کالبد شکافی پس از مرگشان هیچ نشانه ای از پروتئین‌های آمیلوئید یا تاو در مغز نداشتند.

اعتقاد بر این بوده است که پروتئینی به نام TPD-43 عامل بیماری و مرگ آنها بوده است.

نلسون بخشی از گروه محققان بین المللی می‌باشد که برای تعریف معیارهای تشخیصی این پروتئین، یک نوع زوال عقل جدید به نام LATE را که مخفف انسفالوپاتی TDP-43 می باشد معرفی کردند.

این بیماری خاص در سالمندان بروز می‌کند و در مغز نیز با وجود کشنده بودن آن باز هم متفاوت از بیماری آلزایمر به نظر می رسد.

دکتر کیت فارگو مدیر برنامه‌های علمی و توسعه انجمن آلزایمر به Healthline گفت: LATE یک علت تازه تعریف شده برای زوال عقل می‌باشد. با این حال تحقیقات بر روی آن به مدت ۱۵ سال است که وجود داشته است. بسیاری از افراد، علی الخصوص افراد بالای ۸۰ سال به LATE مبتلا می شوند. و علائم آنها بسیار مشابه به علائم بیماری آلزایمر می‌باشد. به گفته نویسندگان این مطالعه، از هر ۴ فرد بالای ۸۵ سال، حدود ۱ نفر دارای پروتئین TPD-43 می‌باشد که منجر به LATE و اشکال در حافظه و تفکر آنها می‌شود. امروزه بسیاری از افراد مبتلا به LATE ممکن است به بیماری آلزایمر نیز دچار شوند.

اهمیت این مطالعه

این ایده که TPD-43 می تواند باعث زوال شناختی یا از دست دادن حافظه شود ایده جدیدی نیست. محققان از دهه گذشته در حال بررسی این ایده بوده اند.

تحقیق نلسون و همکارانش اولین مطالعه ای است که به این یافته یک نام داده و داده‌های مربوط به آن را نیز جمع آوری کرده است. فارگو می‌گوید این مطالعه می تواند به ارائه برنامه های پیشگیری و درمان بهتر برای افراد مبتلا به زوال عقل کمک نماید.

او گفت تحقیقات مشابه می تواند ما را به درمان های دقیق در آینده نزدیک‌تر نماید، به گونه ای که افراد با توجه به وضعیت سلامتی منحصر به فرد خودشان برنامه‌های پیشگیری و درمان خاصی را دریافت می‌کنند. شناسایی دقیق تغییرات بیولوژیکی در LATE (و سایر اشکال زوال عقل) باعث پشتیبانی از درک بهتر مغز می‌شود که در نهایت محققان را به سمت توسعه درمان های جدید سوق می دهد تا نشانه های این بیماری را به طور دقیق‌تری هدف قرار بدهند.

کارشناسان می گویند این مطالعه تاکید کرده است که دیگر نباید از واژه های بیماری آلزایمر و زوال عقل به گونه یکسانی استفاده نماییم.

دکتر مایکل گریسیوس، دانشیار نورولوژی از دانشگاه استنفورد کالیفرنیا به Healthline گفت: آنها نباید به جای یکدیگر استفاده شوند. زوال عقل اصطلاحی است بدین معنی که یک فرد دچار تغییر در ظرفیت شناختی شده و قادر به ادامه زندگی ایمن و مستقل نیست. زیر چتر این اصطلاح، دلایل مختلفی برای زوال عقل وجود دارد. بیماری آلزایمر شایع ترین علت برای بروز زوال عقل است و به دنبال آن نیز زوال عقل عروقی، زوال عقل اجسام لویی، زوال عقل پیشانی – گیجگاهی و با توجه به یافته های اخیر LATE رخ می‌دهد.

دکتر بریتانی داگر استادیار بخش پاتولوژی دانشکده پزشکی دیویس در کالیفرنیا می‌باشد. او می گوید داشتن تعاریف متمایز برای شرایط پیچیده نه تنها برای پزشکان بلکه برای خود بیماران نیز سودمند خواهد بود.

داگر به Healthline گفت: تعاریف مهم هستند. یک بار یکی از بیماران من به من گفت که وقتی که تشخیص قطعی بر روی او انجام شد او احساس راحتی بیشتری می‌کرد؛ چرا که بالاخره برای تجربه دردناک او یک نام داده شده بود. با این حال بسیاری از تعریف های ما از زوال عقل مانند LATE پاتولوژیک هستند، به عبارت دیگر فقط پس از مرگ فرد می توانند تشخیص داده شوند.

او توضیح داد، آزمون واقعی این است که آیا این تعاریف می‌توانند از نظر پیشگیری، تشخیص، درمان و علائم اولیه سودمند باشند یا خیر. مطالعات بیشتری برای ارزیابی گروه ها و جمعیت های مختلف نیاز هستند.

نلسون کارگروه تحقیقاتی بر روی LATE را مشابه به اکتشاف الکتریسیته بنجامین فرانکلین می داند. فرانکلین توانست ایده ای را ارائه بدهد که سایر افراد را نیز برای مطالعه بر روی برق تشویق و حمایت می کرد.

نلسون می گوید به همین ترتیب با یک تمرکز علمی بر روی ایده TPD-43، محققان سرتاسر جهان توانستند درک خودشان از زوال عقل را فراتر برده و به نوبه خودشان فرصت های جدیدی را برای درمان فراهم نمایند.

او گفت: «این در نهایت به بهبود مردم و سلامت عمومی ختم می شود. تمام چیزهای دیگر تنها کشیدن پرده جلوی پنجره است. ما امیدوار هستیم تا این گزارش کمک کند تا افراد مبتلا به LATE که دارای سندرم زوال عقل هستند، از آزمایشات بالینی مربوط به آلزایمر حذف شوند … این حقیقت که افراد غیر آلزایمری در میان آزمایشات مربوط به آلزایمر حضور دارند، یکی از دلایل شکست نتایج می باشد. و البته نکته حائز اهمیت دیگر نیز این است که ما به آزمایشات بالینی جدید و منحصر به فردی برای LATE نیاز خواهیم داشت.»

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا