آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

افراد مسن که مبتلا به کووید-۱۹ بوده اند ممکن است خطر آلزایمر بالاتری داشته باشند: آنچه باید بدانید

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]
  • محققان می‌گویند افراد بالای ۶۵ سال که به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند، ۸۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در یک سال هستند.
  • با این حال، کارشناسان خاطر نشان می‌کنند که هیچ مدرکی وجود ندارد که COVID-19 باعث آلزایمر شود و خطر کلی ابتلا به آلزایمر در عرض یک سال هنوز نسبتاً پایین است.
  • آنها خاطر نشان می‌کنند که حتی افزایش اندک در موارد آلزایمر می‌تواند بر تاسیسات مراقبت‌های بهداشتی کشور فشار وارد کند.

ابتلا به کووید-۱۹ در سن بالای ۶۵ سال می تواند شما را در معرض خطر قابل توجهی بالاتری برای تشخیص آلزایمر در طی یک سال قرار دهد.

این خطر می تواند ۵۰ تا ۸۰ درصد بیشتر باشد. بالاترین خطر در زنان و افراد ۸۵ سال یا بالاتر مشاهده شد.

این نتیجه یک مطالعه جدید است که در مجله بیماری آلزایمر منتشر شده است .

دکتر پاملا دیویس، یکی از همکاران این مطالعه گفت: «از آنجایی که عفونت با SARS-CoV-2 با ناهنجاری‌های سیستم عصبی مرکزی، از جمله التهاب مرتبط است، ما می‌خواستیم آزمایش کنیم که آیا، حتی در کوتاه‌مدت، کووید می‌تواند منجر به افزایش تشخیص شود یا خیر». – نویسنده و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو در کلیولند.

محققان سوابق بیش از ۶ میلیون نفر ۶۵ سال و بالاتر را که بین فوریه ۲۰۲۰ تا مه ۲۰۲۱ تحت درمان پزشکی قرار گرفته بودند را بررسی کردند. در ابتدای مطالعه هیچ یک از آنها آلزایمر تشخیص داده نشده بود.

از میان بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفری که آزمایش کووید-۱۹ مثبت اعلام شد، خطر ابتلا به آلزایمر در طی یک سال ۰.۶۸ درصد بود. این تقریباً دو برابر خطر ۰.۳۵٪ برای کسانی است که به COVID-19 مبتلا نشده اند.

نکته مهم پژوهش

دکتر سانتوش کساری، متخصص مغز و اعصاب در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در کالیفرنیا و مدیر پزشکی منطقه ای موسسه تحقیقات بالینی کالیفرنیای جنوبی، می گوید هیچ مدرکی مبنی بر اینکه COVID-19 باعث آلزایمر می شود وجود ندارد.

او گفت: “من می خواهم در این مورد شفاف باشم.” “اما این با آنچه که ما در مورد چگونگی بدتر شدن اوضاع از جمله در مغز می‌دانیم، مطابقت دارد.”

او گفت: “آلزایمر یک بیماری است که در طول دهه‌ها ایجاد می‌شود.” “عفونتی مانند کووید یا برخی مشکلات پزشکی دیگر می تواند فردی را که در آستانه زوال عقل بالینی قرار دارد به حدی سوق دهد که از نظر بالینی مشخص است که این فرد مشکل دارد و به کمک بیشتری نیاز دارد.”

هدر اسنایدر، دکترا، معاون روابط پزشکی و علمی در انجمن آلزایمر، می‌گوید که می‌تواند چندین توضیح برای نتایج این مطالعه داشته باشد.

او گفت: «اول، همه‌گیری تاخیرهای جدی برای افرادی که به دنبال تشخیص‌های پزشکی مانند آلزایمر هستند، ایجاد کرد. به این معنی که این نتایج می‌تواند توسط کسانی که قبلاً آلزایمر داشته‌اند، اما هنوز به دنبال تشخیص رسمی نبوده‌اند، باشد.

او اضافه کرد: «به طور متناوب، عفونت COVID-19، که با تغییرات ایمنی از جمله التهاب مرتبط است، ممکن است بر شروع تغییرات مغزی مرتبط با آلزایمر و سایر زوال عقل تأثیر بگذارد.

اسنایدر خاطرنشان کرد: «با این حال، از آنجایی که این مطالعه فقط از طریق سوابق پزشکی ارتباطی را نشان داد، ما نمی‌توانیم بدون تحقیق بیشتر بدانیم که مکانیسم‌های اساسی این ارتباط چیست.»

آیا ممکن است پیامد داشته باشد؟

کساری می گوید که این امکان وجود دارد که تشخیص زودهنگام بر سیستم مراقبت های بهداشتی و خانواده ها تأثیر بگذارد.

او گفت: «بیماران، مراقبان، خانواده‌ها، نظام سلامت نیز همین‌طور. “این می تواند بر امور مالی و همچنین حمایت خانواده و بار خانواده تاثیر بگذارد.”

«برخی از این بیماران ممکن است در خانه بوده باشند و حالشان خوب باشد. کساری توضیح داد که حالا به جای اینکه پنج سال دیگر منتظر بمانند تا به خانه سالمندان بروند، فوراً می‌روند زیرا خیلی کم شده‌اند.

دیویس افزود: «اگر این افزایش در تشخیص‌های جدید بیماری آلزایمر ادامه یابد، موج بیماران جدید مبتلا به بیماری در حال حاضر بدون درمان قابل‌توجه خواهد بود و می‌تواند منابع مراقبت طولانی‌مدت ما را تحت فشار قرار دهد.»

داده های مطالعه قبل از اینکه انواع بسیار مسری دلتا و Omicron به طور گسترده شناسایی شوند جمع آوری شد. کارشناسان می گویند که مشخص نیست این سویه ها چگونه ممکن است بر نتایج مطالعه تأثیر بگذارند.

تعداد افراد مبتلا به آلزایمر در ایالات متحده به سرعت در حال افزایش است. بر اساس گزارش انجمن آلزایمر، حدود ۶ میلیون آمریکایی ۶۵ ساله و بالاتر به آلزایمر مبتلا هستند. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ این تعداد به نزدیک به ۱۳ میلیون افزایش یابد.

مراحل بعدی؟

محققان گفتند که آنها به بررسی رابطه بین COVID-19 و زوال عقل ادامه خواهند داد.

دیویس گفت: «بیماری آلزایمر یک بیماری جدی و چالش برانگیز است و ما فکر می‌کردیم با کاهش عوامل خطر عمومی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، چاقی و سبک زندگی بی‌تحرک، بخشی از روند آن را تغییر داده‌ایم. اکنون، افراد زیادی در ایالات متحده به کووید مبتلا شده اند و پیامدهای درازمدت کووید هنوز در حال ظهور است. مهم است که همچنان بر تأثیر بیماری بر ناتوانی در آینده نظارت شود.

در همین حال، کارشناسان می گویند برای کسانی که آسیب پذیرترین آنها هستند، مهم است که دستورالعمل های بهداشت عمومی را دنبال کنند، به ویژه در مورد واکسن ها.

کساری گفت: «اگر همه را واکسینه کنید، اگر در آستانه ابتلا بودید، به کووید بدی که می‌تواند شما را به سمت زوال عقل سوق دهد، مبتلا نمی‌شوید. و اگر آنها به کووید مبتلا شوند، باید از آنچه در مورد داروهایی که می‌توانند التهاب را کاهش دهند، استفاده کنیم.»

اسنایدر با پیام پیشگیری موافق است.

او گفت: “در حالی که ما برای درک بیشتر اثرات ماندگار COVID-19 بر مغز کار می کنیم، پیام اولیه برای محافظت از شناخت شما ساده است: توصیه های بهداشت عمومی را دنبال کنید.”

اسنایدر افزود: «اگر مبتلا به کووید-۱۹ بوده اید، به این معنی نیست که به زوال عقل مبتلا خواهید شد. اما اگر کووید-۱۹ داشته اید و علائم طولانی مدت از جمله مشکلات شناختی را تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا