سلامتیعلوم پزشکی

اوزون‌تراپی؛ فواید و عوارض و کاربرد اوزون؛ راه درمانی درد مزمن

برای درمان فتق دیسک و بیماری‌های التهابی مفصل (آرتریت) باید رویکردی چندجانبه اتخاذ شود. داروهایی وجود دارند که روند پیشرفت تخریب مفصل را کند می‌کنند و درد و التهاب را کاهش می‌دهند. اوزون تراپی یکی از موثرترین روش‌های درمان ناراحتی‌های مفصلی است. اوزون تراپی درد و التهاب را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. به علاوه اوزون تراپی هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود می‌دهد. اوزون تراپی تکنیکی مبتنی بر تزریق غلظت بالایی از اکسیژن و اوزون است. این ترکیب به سرعت در بدن حل می‌شود و در اثر تماس با مولکول‌ها، استرس اکسیداتیو حادی را ایجاد می‌کند. اوزون درمانی اکسیژن‌رسانی به بافت را از طریق افزایش ظرفیت انتقال اکسیژن بهبود می‌دهد و سیستم‌های آنتی اکسیدانی بدن را تقویت می‌کند. اوزون تراپی درمانی سرپایی است که اکثر بیماران می‌توانند از آن بهره بگیرند. چنانچه اوزون تراپی توسط متخصص مجرب انجام شود، عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند.

اوزون تراپی برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می شود. در چند دهه اخیر، استفاده از این روش درمانی در سرتاسر دنیا رواج پیدا کرده است. در این نوع درمان، از مولکول اوزون استفاده می‌شود. اوزون متشکل از سه مولکول اکسیژن است. معمولا اکسیژن دو مولکولی وجود دارد. اما در اوزون، برای تقویت بیش از حد اکسیژن، از سه مولکول استفاده می‌شود، که برای بدن خاصیت درمانی نیز دارد. اوزون خاصیت آنتی‌باکتریال، ضد قارچ و ضد ویروسی  دارد. اوزون تراپی روشی جایگزین، برای آنتی‌بیوتیک‌هایی است که عوارض جانبی مخربی دارند. اوزون تراپی می تواند به عنوان یک روش درمانی پیشگیری کننده، از ما را در مقابل بیماری‌هایی که برای درمان آن ها نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک است، محافظت کند.

 بی خطر بودن اوزون تراپی به عنوان جایگزینی برای درمان بیماری ها، ثابت شده است. در ادامه چند نمونه از بیماری‌هایی که می‌توانند با اوزون تراپی درمان شوند، آورده شده‌اند. بیماری‌هایی مانند دیسک کمر، زانودرد، التهاب مفاصل، زونا، سرطان، اختلالات مفاصل، بیماری لایم، فیبرومیالژیا، هپاتیت مزمن و … از جمله این بیماری ها هستند.

اوزون تراپی یا اکسیژن درمانی برای ترمیم و بهبود دردهای مزمن، دیسک کمر، زانو درد و دردهای ناحیه گردن، شانه و آرنج

خاصیت درمانی اوزون به قدری برای طیف وسیعی از بیماری‌ها موثر است که بسیاری از مردم، به واقعی بودن نتایج آن شک دارند. اما تمام این نتایج واقعی هستند. تأثیر بر زیست‌شیمی بدن در سطح سلولی، علت کار کرد باورنکردنی اوزون تراپی بر چنین طیف وسیعی از بیماری‌ها است. این بدان معنا است که، اوزون تراپی، به ریشه تمام مشکلات می‌پردازد.

اوزون می تواند بسیاری از سیستم‌های پایه در بدن ما را ترمیم کند. تولید انرژی، انتقال اکسیژن، مصرف اکسیژن، بهبود سیستم ایمنی و میزان اکسایش از جمله کارهایی که اوزون انجام می دهد. پس منطقی به نظر می‌رسد که با استفاده از روش اوزون تراپی برای درمان یک مشکل سلامتی، با ترمیم چنین سیستم‌هایی، سایر مشکلات سلامتی در بدن انسان نیز تسکین یافته یا از بین بروند.

اوزون چیست؟

اوزون گازی طبیعی متشکل از سه اتم اکسیژن است که لایه اوزون را تشکیل می‌دهد، لایه اوزون در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید از زمین محافظت می‎کند. گاز اوزون بی‌رنگ است و بویی تند دارد.

اکسیژن مهم‌ترین ماده مغذی برای بدن و حفظ سلامتی است. بدن می‌تواند هفته‌ها بدون غذا و روزها بدون آب زنده بماند، اما انسان بدون اکسیژن چند دقیقه بیشتر زنده نمی‌ماند. تک‌تک سلول‌های بدن برای تولید انرژی، سم‌زدایی بدن و حفظ سلامت خود باید به طور مداوم اکسیژن دریافت کنند. هرگونه کاهش در اکسیژن‌رسانی به بدن در اثر مشکلات تنفسی، حالت اندامی نامناسب، غذاهای فرآوری شده و آب بدون اکسیژن، سیگار کشیدن، ورزش نکردن، آلودگی محیط یا مسمومیت با مونواکسید کربن عملکردهای حیاتی سلول‌های بدن را مختل می‌کند.

نبود اکسیژن کافی علت اصلی ابتلا به بیماری‌های گوناگونی نظیر آرتریت، ضعف سیستم ایمنی، خستگی مداوم، سرطان، آنفلوانزا و سرماخوردگی مکرر، میگرن و بی‌حالی است. وقتی بدن سرشار از اکسیژن فعال، یعنی اوزون می‌شود، این عارضه‌ها و سلامت عمومی بدن بهبود می‌یابد و میزان انرژی بدن افزایش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.

پزشکان از اوزون تراپی چه استفاده‌‌هایی می کنند؟


اوزون تراپی یکی از روش‌های طب جایگزین است که میزان اکسیژن را در بدن از طریق وارد کردن اوزون به بدن افزایش می‌دهد. روش‌های مختلفی برای ورود اوزون به بدن گزارش شده است. از مزایای اوزون تراپی می‌توان به درمان بیماری‌های مختلفی مانند سرطان، ایدز و ام اس اشاره کرد. اوزون تراپی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان، ایدز، ام اس، آرتریت، بیماری قلبی، آلزایمر و بیماری لایم پیشنهاد شده است. متخصصین معتقدند که یاخته‌های سرطانی در محیط‌های غنی از اکسیژن زنده نمی‌ماند یا رشد نمی‌کند. سازو کار اوزون تراپی در درمان سرطان به این صورت است که اوزون تراپی اکسیژن را در بدن افزایش می‌دهد و به این ترتیب سرطان را درمان می‌کند.

 • درمان حمایتی برای انواع مختلف التهاب مفاصل
 • درمان دیسک کمر و کمر درد
 • درد شانه و گردن
 • درمان درد عضلات/مفاصل
 • آسیب‌های ورزشی
 • درمان حمایتی زانودرد
 • خشکی مفصل
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • درمان حمایتی برای بیماران سرطانی
 • بهبود بیماری‌های مرتبط با جریان خون
 • کمک به مبارزه با و پیشگیری از عفونت‌ها
 • درمان‌های حمایتی دیابت

اوزون تراپی چه تأثیراتی بر سلامتی دارد؟


اوزون تراپی چه تأثیراتی بر سلامتی دارد؟

 • تسکین درد و تسریع فرآیند بهبودی: اوزون تراپی، یکی از بهترین روش‌ها، برای تسکین درد و ناراحتی در شما است. اوزون از جمله مولکول‌هایی است که به شدت رادیواکتیو بوده و می تواند در هنگام تزریق به کپسول مفصلی، توانایی‌های ترمیم غضروف فیبروبلاستی را تحریک نماید. همچنین می‌تواند التهاب را کاهش داده و رشد غضروف جدید را بهبود بخشد.
 • اوزون مقدار اینترفرون‌ها را افزایش می‌دهد: اینترفرون‌ها قلب سیستم ایمنی بدن هستند. با استفاده از اوزون می‌توان اینترفرون گاما را به طرز خارق‌العاده‌ای افزایش داد. اینترفرون های گاما مسئول سلول‌های بیگانه خواری هستند که عوامل بیماری‌زا را احاطه کرده و می‌کشند.
 • اوزون تولید گلبول‌های سفید را تحریک می‌کند: این کار به مبارزه بدن علیه ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و سرطان‌ها کمک کرده و از بدن در مقابل این عوامل محافظت می‌کند. در صورت نرسیدن اکسیژن کافی به سلول‌ها، در کارکرد این سلول‌ها اختلال ایجاد شده و در نتیجه نمی‌توانند عوامل مهاجم را از بین ببرند. اوزون تراپی سطح اکسیژن را در بدن به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 • اوزون ترشح اینترلوکین-۲ را افزایش می‌دهد:  اینترلوکین-۲ بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن انسان را تشکیل می‌دهد.
 • اوزون عنصری ضد نئوپلاستیک‌ها به شمار می‌رود و این به آن معناست که اوزون‌ درمانی مانع رشد بافت غیرطبیعی جدید می گردد: سلول های سرطانی به گونه ایی هستند که به سرعت تجزیه می شوند ، اما هنگامی که این سلول ها در مجاورت با اوزون‌ درمانی قرار می گیرند، تقسیم بندیشان به طرز حیرت آوری متوقف می شود.
 • اوزون هر نوع باکتری، ویروس و قارچی را از بین می‌برد: اوزون تراپی یک پارچگی سلول‌های باکتریال را از طریق اکسایش برهم می‌زند. اوزون بر قارچ‌ها نیز اثر کرده و از رشد آن ها در مراحل مشخصی ممانعت می کند. در آخر، در مبارزه با ویروس‌ها نیز کارایی دارد، اوزون چرخه تولید مثل ویروس را از طریق برهم زدن مجاورت ویروس/سلول برهم می‌زند.
 • اوزون، اکسیژن‌رسانی به ارگان‌های معیوب را بهبود میبخشد: غده های سرطانی در مناطقی که متوسط فشار نسبی اکسیژن (p02) کمتر از بافت‌های طبیعی بدن باشد، افزایش می‌یابند؛ زیرا در این شرایط، بدن نمی‌تواند واکنشی برای بازتولید سطح اکسیژن مناسب سلول‌ها ایجاد کند. نتایج چندین مطالعه نشان می‌دهد که اوزون در تنظیم متابولیسم اکسیژن و ترکیب با اکسیژن اثرگذار است. از طریق افزایش دائمی و قابل توجه دسترسی سلول به اکسیژن و ریزجریان، ترکیب تومور با اکسیژن را افزایش می‌دهد، که این امر باعث کُند شدن رشد تومور و جلوگیری از گسترش بیماری به سایر نقاط بدن می‌شود.
 • اوزون انعطاف و تغییر پذیری گلبول‌های قرمز خون را افزایش می‌دهد: نتایج یک تحقیق نشان می دهد، اوزون با تأثیر بر روی گلبول های قرمز، باعث افزایش تعداد آن ها ((RBC، تجمع و تغییر شکلشان می شود. این امر به عبور RBC از میان مویرگ‌های بسیار ریز و کارایی مبادله اکسیژن، کمک قابل توجهی می‌کند.
 • اوزون به سم‌زدایی کمک می‌کند: زیرا تمام مسیرهای رفع مسمومیت (کبد) به اکسیژن نیاز دارند.
 • اوزون مسمومیت BPE، BPS، PaH، فتالات‌ها و بسیاری دیگر از مواد این چنینی را از بین می‌برد: اوزون یکی از عوامل سم‌زدای ایده‌آل برای زینو استروژن‌ها است.

پرولوزون تراپی چیست؟ 


پرولوزون تراپی ترکیبی از اوزون تراپی و پرولوتراپی معمولی است. حجم کمی از گاز اوزون پس از تزریق پرولوتراپی در تاندون، رباط، کپسول مفصلی و فضای مفصلی تزریق می‌شود. انجام دادن اوزون تراپی در کنار پرولوتراپی فرآیند ترمیم بافت را از طریق افزایش اکسیژن‌رسانی به بافت‌های آسیب دیده، بهبود گردش خون و تحریک مجموعه‌ای از فاکتورهای رشد شامل فاکتور رشد مشتق از پلاکت (PDGF)، فاکتور رشد تغییر دهنده بتا وان (TGF-b1) و فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) تسهیل می‌کند. از این گذشته پرولوزون ماده بسیار موثری برای کاهش درد است. پرولوزون تراپی برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌های از جمله آرتریت، آرتروز، درد مفصلی مزمن، ناپایداری مفصل، درد ستون فقرات، شانه یخ زده و آسیب روتاتور کاف، آرنج گلف‌بازان، آرنج تنیس‌بازان و بیماری دیسک دژنراتیو کاربرد دارد. بنابرای

درمان منشأ درد اسکلتی_عضلانی با اوزون تراپی


درمان منشأ درد اسکلتی-عضلانی با اوزون تراپی

درد اسکلتی-عضلانی بسیار مشقت‌بار است، زیرا بر استخوان‌ها، لیگامنت‌ها، عضلات و تاندون‌ها اثر می‌گذارد. این نوع درد ممکن است به صورت حاد و با علائم شدید احساس شود و یا به صورت مزمن با علائم مداوم که با گذشت زمان زیاد و کم می‌شود. افرادی که به دردهای اسکلتی-عضلانی دچارند، گاهی اوقات از درد تمام بدنشان گله مند هستند. این افراد احساس می‌کنند که ماهیچه‌هایشان بیش از حد کش آمده است. همچنین ممکن است، عضلاتشان ناگهان منقبض شده یا بسوزند.

 انواع مختلفی از دردهای اسکلتی-عضلانی وجود دارند که می‌توان آن ها را با اوزون تراپی درمان کرد. این دردها عبارتند از:

 • درد عضلات: ممکن است که درد عضلات شدید باشد. مصدومیت عضلات، بیماری‌های خود ایمنی، از دست دادن خون، غدد سرطانی و یا عفونت‌ها، می توانند از دلایل درد عضلات باشند. گرفتگی عضلات نیز در این دسته جای می‌گیرند.
 • درد استخوان: دردی عمیق و نافذی است که به احتمال بسیار زیاد، آسیب‌دیدگی علت اصلی آن است. در صورتی که این درد را احساس کردید، به سرعت به پزشک مراجه کنید تا علت درد مشخص کند. علت درد می‌تواند سرطان یا شکستگی استخوان باشد.
 • درد مفصل: به طور معمول، این نوع از درد به صورت خشک شدگی احساس می‌شود و آسیب‌دیدگی یا بیماری می توانند از دلایل بروز درد مفصل باشند. این نوع از دردها، به گونه ای هستند که حتی اگر مفاصلتان را تکان ندهید، وخیم‌تر خواهند شد. التهاب مفصلی، شایع‌ترین دلیل درد مفصل است.
 • درد لیگامنت‌ها و تاندون‌ها: به طور معمول، آسیب‌دیدگی یا پیچ‌خوردگی می توانند از دلایل اصلی این نوع درد باشند. در صورتی که ناحیه مصدوم را کش داده و یا تکان دهید، این درد بدتر خواهد شد.
 • سندروم فیبرومیالژی: فیبرومیالژی عارضه‎ای است که باعث می‌شود تاندون‌ها، لیگامنت‌ها و عضلات دردناک شوند. این بیماری معمولاً به همراه علائم دیگری بروز می‌کند و درد می‌تواند در آن گسترش یابد.
 • سندروم‌های کانال: علت این نوع دردها، تحت فشار قرار گرفتن اعصاب است. از جمله این دردها می‌توان به سندروم‌های تونل کارپال ، تونل کوبیتال و تونل تارسال اشاره کرد. این درد به صورت دردی سوزشی در مسیر حرکت عصب است.

از لحاظ علمی ثابت شده که تزریق گاز اوزون به زانو و سایر مفاصل، درد و التهاب را کاهش می‌دهد. تزریق اوزون باعث رسیدن مستقیم اکسیژن فعال (مخلوطی از اکسیژن و اوزون) به ناحیه مصدوم می‌شود. این روش درمانی، نیروی احیا کننده و ضد التهاب اوزون را به طور مستقیم به بافت ملتهب می‌دهد. اوزون می‌تواند دردها را تسکین داده و فرآیند احیای بافت را آغاز کند، این تاثیر حتی برای بیمارانی که صدمات شدیدی به مفاصلشان وارد شده قابل مشاهده است. اوزون این کار از طریق فعال کردن سلول‌های بنیادین شخص انجام می دهد؛ این سلول‌ها به گونه ای هستند که توان بازسازی و ترمیم سلول‌های آسیب دیده شما را دارند.

 اوزون تراپی برای درمان بیماران مبتلا به زانودرد ، دیسک کمر، انواع مختلف التهاب مفصل و سایر دردهای مفصلی به کار برده می‌شود. گزارشات نشان می‌دهند که اوزون به غیر از کاهش درد محل آسیب دیده، به بهبود سریع عملکرد و تحرک مفصلی، که در دوره وجود درد از دست رفته بود، کمک می‌کند. به مفاصل بدن خود به چشم لولای در نگاه کنید؛ تا هنگامی که لولا ترمیم نشود، درب به درستی باز و بسته نخواهد شد، همین قضیه در مورد مفاصل بدن نیز صادق است.

 چگونه اوزون تراپی در درمان سرطان موثر است؟


چگونه اوزون تراپی در درمان سرطان موثر است؟

 • اوزون، میزان اکسیژن را در سلول‌های هیپوکسیک سرطانی افزایش می‌دهد. امروزه ثابت شده است که سرطان در محیط‌های که با کمبود اکسیژن مواجه اند، رشد می‌کند! همچنین، این ماده در پیشگیری از گسترش بیماری در سایر نقاط بدن و آنژیوژنز نیز موثر است.
 • اوزون التهاب مفاصل را کاهش می‌دهد. سرطان، در بدن ضعیف و ملتهب رشد می‌کند!
 • اوزون به سم زدایی کمک کرده و احتمال ابتلای بدن به بیماری را کاهش می‌دهد.
 • اوزون سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. دشمن سرطان، سیستم ایمنی بدن انسان است!
 • اوزون هر نوع باکتری، ویروس و قارچی را از بین می‌برد. سلول‌های سرطانی عاشق محیط‌هایی هستند که برای رشد باکتری، ویروس و قارچ، مستعداند!

روش های استفاده از اوزون تراپی:


اوزون تراپی، بسته به بیماری شخص، به روش‌های مختلفی انجام می‌شود:

 • اتوهموتراپی (MAH) شامل گرفتن ۶۰ تا ۲۰۰ میل خون و افزودن اوزن به آن و تزریق مجدد خون به بدن بیمار است.
 • مراحل دهگانه اوزون تراپی، MAH را به سطح جدیدی ارتقا می‌دهد. بعد از ده چرخه، اوزون با غلظت بالا و تحت فشار تزریق می‌شود تا اثرات دست‌نیافتی خود را آشکار نماید.
 • وارد کردن جریان گاز به معنی وارد کردن مستقیم اوزون به باسن، گوش، واژن یا مثانه بیمار است.
 • Limb Bagging شامل قرار دادن یک کیسه پلاستیکی روی عضو صدمه دیده و وارد کردن اوزون به داخل کیسه است، تا از این طریق، اوزون را به صورت موضعی با زخم یا راش پوستی در تماس قرار دهند.
 • سونای Hocatt، محفظه‌ای پزشکی است که انواع مختلف درمان‌ها را برای کل بدن و تنها در یک جلسه فراهم می‌کند. درمان با اوزون، اسید کربنیک، مادون قرمز دور و بخار، از جمله این درمان ها هستند. این وسیله برای سم‌زدایی از کل بدن استفاده می‌شود.
 • پرولوزن تراپی یک روش برای تزریق اوزون است که برای درد مفصل و عضلات اثر بخش بوده و غضروف ، تاندون و لیگامنت آسیب‌دیده را ترمیم می‌کند.
 • بخور روغن اوزون (در این روش، روغن اوزون به عنوان یک محصول فرعی تولید شده و می‌توان از آن بر روی پوست استفاده کرد). ترکیبات (روغن) اوزون این قابلیت را دارد که بدون ایجاد تحریک پوستی، اکسیژن فعال و یا عناصر مفیدی را به عمق منطقه آسیب دیده برساند.

اتوهموتراپی مینور

مقدار کمی خون، معمولاً ۵ ـ ۱۰ میلی لیتر، در روش اتوهموتراپی مینور از بیمار گرفته می‌شود و مجدداً در عضله تزریق می‌شود. می‌توان خون را با گاز اوزون غنی کرد و مجدد به بیمار تزریق کرد. ممکن است از مقدار کمی داروی بی‌حسی موضعی برای کاهش درد تزریق استفاده شود. این روش عمدتاً برای درمان آلرژی، آکنه، تبخال یا زونا، سرماخوردگی حاد یا آنفلوانزا و نقاط ماشه‌ای به کار برده می‌شود.

اتوهموتراپی ماژور

برای انجام اتوهموتراپی ماژور لازم است که مقدار بیشتری خون، معمولاً ۶۰ ـ ۲۵۰ میلی‌لیتر، از بیمار گرفته شود و داخل ظرف استریلی حاوی ماده ضدانعقاد ریخته شود تا خون لخته نشود. سپس خون با اوزون غنی می‌شود و با سرم به بیمار تزریق می‌شود. نتایج تحقیقات انجام شده بیانگر سودمندی اتوهموتراپی ماژور در درمان سیستیت بینابینی، لنگی متناوب، هپاتیت مزمن، عفونت تبخال یا زونا، عفونت‌های دندانی مختلف، دیابت و عارضه‌های مرتبط، ام اس و تباهی لکه زرد است. اتوهموتراپی ماژور برای درمان سرطان‌های مختلف از جمله سرطان پروستات، سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژی، بیماری لایم و انواع بیماری خودایمنی به کار برده شده است.

اینسوفلیشن (دمیدن) اوزون در مقعد، گوش و مثانه، کیسه اوزون، آب اوزون‌‌دار و استعمال موضعی روغن‌های حاوی اوزون روش‌های دیگری برای انجام اوزون تراپی به شمار می‌آید.

دانستنی‌های اوزون تراپی


در این قسمت دانستنی‌های مفید در مورد اوزون تراپی ارائه شده است تا شما را برای نوبت مراجعه خود کند.

تعداد جلسات درمان


تعداد و زمانبندی جلسات درمان به شدت عارضه و سن و وضعیت سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. اوزون درمانی را می‌توان تا ۲۰ جلسه نیز انجام داد و تناوب درمان غالباً به صورت روزانه یا چند بار در هفته است. برای درمان مشکلات ارتوپدی معمولاً فقط یک یا دو جلسه کافی است. پزشک معالج مناسب‌ترین تعداد جلسات اوزون درمانی و زمانبندی آنها را توصیه می‌کند

عمل چه مدت طول می‌کشد؟ آیا درد دارد؟

این عمل چیزی حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. به جز حس سوزن سوزن شدن خفیف در ابتدای عمل، درد دیگری ندارد.

کارکرد اوزون تراپی، به عنوان راهی طبیعی برای درمان بیماری قلبی و خستگی مزمن، چگونه است؟

اوزون تراپی،  جریان خون مناسب (اکسیژن رسانی) و تولید انرژی (استفاده از اکسیژن) را به شدت تحریک می‌کند. سلول‌های بدن، از جمله قلب (آنژین) و عضلات (درد لنگی)، انرژی مورد نیازشان را خودشان تولید می‌کنند؛ اکسیژن عنصری حیاتی است که به این فرآیند کمک می کند. در صورتی که سلول‌ها بتوانند به اندازه کافی انرژی تولید کنند، خستگی و درد کاهش می‌یابد. اوزون هنگامی که به بدن برسد، به اکسیژن‌رسانی و طرز مصرف سلولی اکسیژن کمک می‌کند.

پس از اوزون تراپی بسیاری از بیماران دریافتند که:به داروی کمتری نیاز دارند

 • می‌توانند فعالیت‌های جسمانی بیشتری انجام دهند (پیاده‌روی، ورزش، باغبانی)
 • به راحتی می‌توانند تمرکز کنند
 • زندگیشان به حالت نرمال خود بازگشته است

کارکرد اوزون تراپی، به عنوان راهی طبیعی برای درمان آلرژی و حساسیت، چگونه است؟

هنگامی که اوزون به خون افزوده می‌شود، می‌تواند بر سلول‌های ایمنی بدن (گلبول‌های سفید خون) تأثیر بگذارد. اوزون، باعث افزایش آن دسته از مواد شیمیایی می شود که، سلول‌های ایمنی بدن برای ارتباط برقرار کردن با هم، از آن ها استفاده می‌کنند. IL-6، IL-12 و IFN از جمله موادی هستند که در مواجه با اوزون افزایش می‌یابند. با تزریق مجدد خون به بدن، مواد شیمیایی که توسط اوزون تحریک شده اند، به تنظیم دوباره سیستم ایمنی خواهند پرداخت.

چه مدت طول می‌کشد تا حالمان بهتر شود؟

به طور معمول، یک دوره اوزون تراپی ۶ تا ۱۰ جلسه درمانی طول می‌کشد و می توان یک تا دو بار در هفته آن را انجام داد. اغلب بیماران بعد از جلسه دوم یا سوم، حس بهتری خواهند داشت.

آیا باید درمان را مجدداً انجام داد و آیا تأثیرات آن از بین می‌رود؟

معمولاً خیر، به خصوص در صورتی که عوامل تغذیه‌ای و سمی به خوبی درمان شوند. اما اگر بیماری مزمن باشد، لازم است تا  درمان در هر ۴ الی ۸ هفته تکرار شود.

آیا اوزون تراپی عوارض منفی نیز دارد؟

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که درمان با اوزون بی خطرترین روش درمانی است. احتمال بسیار کمی وجود دارد که فرد نسبت به هپارین آلرژی داشته باشد. این ماده، یکی از مواد متداول برای رقیق کردن خون است. برخی از بیماران با دیدن خون احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنند، ولی به سرعت به این حالت عادت خواهند کرد.

اوزون تراپی چه مزیتی نسبت به سایر روش‌های درمانی دارد؟

اوزون درمانی یکی از سریعترین روش‌های درمانی برای درمان بیماری‌های قلبی-عروقی، خستگی یا آلرژی(حساسیت) است. هزینه این روش درمانی نسبت به سایر روش‌های درمانی تهاجمی مانند عمل بای پس قلب و آنژیو کمتر است. اوزون تراپی دوران نقاهت نداشته و حتی بیماران بلافاصله پس از جلسه درمانی، احساس نشاط و جوانی می‌کنند و می‌توانند بعد از درمان با پای خودشان به منزل بازگردند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
drghofrani.comdrheidarian.ir

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا نام و آوازه مـــن را چنان در حافظه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــــــر نیز توان به یغما بردن آن را نداشته باشد...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا