آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

افرادی که از سرطان جان سالم به در می برند ممکن است کمتر به آلزایمر مبتلا شوند

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]
کارشناسان می گویند این جدیدترین تحقیق بر اساس مطالعات قبلی است که ارتباط بین زنده ماندن از سرطان و کاهش خطر زوال عقل را نشان می دهد.

موسسه ملی سرطان (NCI) تایید می کند که نرخ سرطان در ایالات متحده به طور پیوسته در حال افزایش است.

و با توجه به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود ۵ میلیون آمریکایی در سال ۲۰۱۴ با بیماری آلزایمر زندگی می کردند. انتظار می رود این تعداد در سال های آینده افزایش یابد.

با این حال، یک مطالعه جدید  نشان داد که افراد میانسالی که از سرطان جان سالم به در می‌برند ممکن است بعداً در معرض خطر ابتلا به آلزایمر و سایر اشکال زوال شناختی باشند.

این مطالعه مبتنی بر تحقیقات قبلی است که همچنین ارتباط بین نجات یافتن از سرطان و کاهش خطر آلزایمر را نشان می‌دهد.

دکتر مونیکا اوسپینا-رومرو، دانشجوی کارشناسی ارشد در آموزش تحقیقات بالینی در دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو و مطالعه ارشد، نویسنده گفت: «ما این تحقیق را انجام دادیم زیرا مطالعات قبلی خطر ابتلا به آلزایمر را در افرادی که قبلاً سرطان داشتند، نشان می‌داد.» 

او افزود: “با مطالعه خود، ما می خواستیم ارزیابی کنیم که آیا بزرگسالان مبتلا به سرطان جدید عملکرد حافظه مطلوب تری قبل و بعد از تشخیص داشتند، وقتی آنها را با بزرگسالانی که هرگز سرطان تشخیص نداده بودند مقایسه کنیم.”

نتایج مطالعه شگفت آور بود

این مطالعه شامل تقریباً ۱۵۰۰۰ نفر متولد قبل از ۱۹۴۹ بدون سابقه سرطان از مطالعه بهداشت و بازنشستگی بود.

شرکت کنندگان حافظه خود را دو بار در سال به مدت ۱۶ سال – از ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۴ – آزمایش کردند.

در طول دوره مطالعه، ۲۲۵۰ مورد تشخیص سرطان در مقابل ۱۲۳۳۳ مورد تشخیص سرطان قرار گرفتند.

محققان دریافتند که به طور متوسط، افرادی که تشخیص سرطان دریافت کرده بودند، در کارهای حافظه بهتر از کسانی که بدون سرطان بودند، عمل کردند.

رومرو گفت که یافته های مطالعه شگفت آور بود.

او گفت: “ارتباط معکوس بین سرطان و بیماری آلزایمر بسیار جالب است.” زمانی که متوجه شدیم این شواهد با رویکردی کاملا متفاوت بازتولید شده اند و اینکه بیماران سرطانی حتی قبل از تشخیص عملکرد حافظه بهتری داشتند، بسیار هیجان زده شدیم.

او توضیح داد: “این فرضیه یک عامل علت مشترک بین سرطان زایی و تخریب عصبی را تایید می کند.”

رومرو گفت که او و همکارانش اکنون در حال تلاش برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد انواع سرطان و مراحل سرطان در گروه مورد مطالعه هستند.

تغییرات مربوط به سیستم ایمنی

به گفته Romero، بازماندگان سرطان ممکن است گروه خاصی از افراد با ویژگی های زیستی و اجتماعی خاصی باشند که از آنها در برابر بیماری آلزایمر محافظت می کند.

اگر این توضیح است، ما دوست داریم بدانیم این ویژگی ها چیست. سوگیری تشخیص به این معنی است که تشخیص بیماری آلزایمر برای فردی با یا بدون سابقه سرطان می‌تواند متفاوت باشد.

دکتر دایانا کروین، متخصص طب سالمندان در بیمارستان پرزبیتریان سلامت تگزاس در دالاس، فکر می‌کند که تغییرات در سیستم ایمنی ممکن است کلید اصلی این امر باشد.

او گفت: «به دلیل تغییرات مربوط به سیستم ایمنی در بدن افرادی که به سرطان مبتلا می شوند، ممکن است یک رابطه معکوس وجود داشته باشد.» 

با این حال، او خاطرنشان کرد که طراحی این مطالعه این نوع حدس را محدود می کند زیرا “راهی برای تعیین اینکه بیمارانی که سرطان را گزارش کرده اند چه درمانی دریافت کرده اند” وجود ندارد.

شیمی درمانی عاملی نبود

به گفته Romero، او شیمی درمانی را یکی از توضیحات بالقوه برای کاهش بروز بیماری آلزایمر در گروه مورد مطالعه در نظر گرفت.

با این حال، او همچنین گفت که این مطالعه نشان داد که وقتی شیمی‌درمانی تجویز می‌شود، افراد دچار کاهش کوتاهی در عملکرد حافظه می‌شوند.

دکتر کوین کانر، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان تگزاس هلث آرلینگتون مموریال، گفت: “Chemo brain” یک پدیده بسیار واقعی است، اگرچه نحوه وقوع آن هنوز ناشناخته است. اما، یک توضیح می تواند این باشد که شیمی درمانی تکثیر سلولی لازم برای عملکرد سلول سالم را مختل می کند. این بدان معناست که تمام سلول‌های بدن از جمله سلول‌های مغز در معرض خطر اختلال هستند.

ادامه عارضه Chemo-Brain تا ماه ها بعد از شیمی درمانی

مطالعه انجام شده بر روی ۵۸۱ زن مبتلا به سرطان پستان و ۳۶۴ نفر از زنان سالم نشان داد؛ عارضه‌ی کمتر شناخته شده chemo brain که تا به امروز به‌عنوان اثرات جانبی شیمی درمانی در نظر گرفته نمی شد، تأثیر مستقیمی بر زندگی افراد مبتلا به سرطان پستان دارد. لغزش در هوشیاری ذهن و حافظه مبهم و تیره وتار که درست بعد از شیمی درمانی اتفاق می افتد شاهدی بر رخداد chemo brain است.

او گفت: «ما نمی‌دانیم شیمی‌درمانی تنها علت این کاهش عملکرد شناختی است یا خیر، اما این پدیده قبلاً توسط محققان دیگری ثبت شده است.»

کروین افزود: «بیشتر درمان‌های سرطان، مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی، و استروئیدها… با کاهش عملکرد شناختی مرتبط هستند که پس از تکمیل درمان تثبیت می‌شود».

گزینه‌های درمانی جدید بالقوه

Romero امیدوار است تحقیقات او به گزینه های درمانی جدیدی منجر شود.

او گفت: «این قطعاً انگیزه ما بود. ما بسیار مجذوب ارتباط بین سرطان و آلزایمر هستیم زیرا این موضوع شگفت‌انگیز است.» 

او افزود: “گاهی اوقات با نگاه دقیق تر به نتیجه ای که در ابتدا منطقی به نظر نمی رسد، می توانیم چیزهای بسیار جدیدی یاد بگیریم.” “این چیزی است که ما در اینجا امیدواریم. اگر بتوانیم مکانیسم‌های بیولوژیکی رایج را شناسایی کنیم، ممکن است بتوانیم از این مکانیسم برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل استفاده کنیم.” 

سخن پایانی

با افزایش سن جمعیت ایالات متحده، بروز آلزایمر و سرطان در حال افزایش است.

با این حال، تحقیقات جدید به این نتیجه رسیده است که افرادی که از تشخیص سرطان جان سالم به در برده اند، خطر ابتلا به انواع مختلف مشکلات حافظه مانند بیماری آلزایمر یا اختلالات شناختی خفیف را کاهش می دهند.

یافته‌های این مطالعه و سایر موارد مشابه، ممکن است به محققان کمک کند تا گزینه‌های جدیدی برای پیشگیری یا درمان بیماری‌های مرتبط با حافظه ایجاد کنند.


 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا