آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

برنامه ریزی مراقبت‌های بهداشتی برای آینده بعد از تشخیص زوال عقل

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

برنامه ریزی برای آینده بعد از تشخیص زوال عقل

زن مبتلا به زوال عقل و دختر او یک برنامه سلامتی تهیه کردند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مرتبط با آن مبتلا شده باشد، ممکن است روز به روز فکر کردن به آن برایتان دشوارتر گردد. در هر حال اگر شما الان گام‌هایی را در این زمینه بردارید، به شما برای داشتن فردایی آرام‌تر کمک خواهد کرد.

علائم آلزایمر و زوال عقل مربوط به آن، با گذشت زمان قابلیت تفکر صحیح را برای فرد دشوار می‌کند. برنامه ریزی به موقع به در تصمیم گیری‌هایتان کمک می‌کند و می‌توانید این تصمیمات را با فرد مناسب هم در میان بگذارید.

در بخش زیر اسناد حقوقی مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه شود و همچنین منابع و نکاتی وجود دارند که می‌توانند به شما در برنامه ریزی برای آینده مانند مراقبت‌های بهداشتی، مالی، مراقبت‌های طولانی مدت و تصمیمات پایان زندگی کمک کنند.

برنامه ریزی مراقبت‌های بهداشتی

دستورات از پیش تهیه شده جزو اسناد قانونی می‌باشند که اولویت‌های شما را مشخص می‌کنند و تنها در صورتی از آنها استفاده می‌شود که شما دیگر قادر به تصمیم گیری نباشید. در برنامه ریزی برای مراقبت‌های بهداشتی، خواسته‌های فرد از قبل مشخص می‌شود. پزشکان و سایر ارائه دهندگان خدمات پزشکی نیز باید از این دستورالعمل‌ها پیروی نمایند. دو سند اصلی وجود دارد که بخشی از این دستورالعمل از پیش تهیه شده می‌باشد:

تهیه یک وصیت نامه به پزشک این امکان را می‌دهد تا اگر شما در حال مرگ هستید یا قرار است تا آخر عمرتان ناهشیار بمانید، بداند که شما دوست دارید به چه نحوی درمان شوید و در مواقع اورژانسی باید چگونه شما را تحت درمان قرار بدهد.

 • در تنظیم یک وکالت نامه به عنوان بخشی از برنامه های مراقبتی، یک وکیل به شما معرفی می‌شود تا در صورتی که توانایی خودتان را برای تصمیمات پزشکی از دست دادید، این کار را برایتان انجام بدهد.
 • اگر این دستورالعمل‌های قبلی وجود نداشته باشند و بیمار دیگر نتواند از طرف خودش صحبت کند، شخص دیگری باید از طرف او اقدام به تصمیم گیری نماید. شما باید با خانواده، دوستان و ارائه دهندگان خدمات مراقبتی در این زمینه صحبت کنید. همچنین صحبت کردن با پزشک در مورد مشکلات رایج سلامتی‌تان می‌تواند مفید باشد.

به عنوان مثال افراد مراحل بعدی بیماری آلزایمر ممکن است دچار اشکال در بلع شوند و از این رو غذا یا مایعات وارد ریه آنها شده و پنومونی یا ذات الریه ایجاد کند. پزشکان ممکن است وصل کردن لوله تغذیه از بینی به معده، یک ونتیلاتور برای کمک به تنفس و تجویز آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت ریه را توصیه نمایند. با این حال اگر بیماری در سنین بالا و اواخر عمر فرد رخ بدهد، ممکن است برخی افراد ترجیح بدهند تا به جای بهبودی بر روی راحتی حال بیمار متمرکز شوند.

تصمیمات پزشکی که هنگام برنامه ریزی از پیش تعیین شده باید مدنظر قرار داده شوند عبارتند از:

یک دستور انتوبه نکنید (DNI) باعث می‌شود تا کادر پزشکی در بیمارستان یا مرکز پرستاری بدانند شما نمی‌خواهید زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار بگیرید.

یک دستور احیا نکنید (DNR) به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌گوید که در صورت ایست قلبی یا تنفس، CPR (احیای قلبی ریوی) یا سایر شیوه‌های احیای حیات بر روی آنها انجام نگیرد.

سایر دستورات پزشکی که به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در مورد ترجیحات شما برای اقدامات حفاظت کننده از حیات در طول اورژانس پزشکی اطلاع رسانی می‌کند. این گونه اقدامات نام‌های مختلفی دارند، با این حال معمولاً فرم POLST (دستورات پزشک برای درمان حفظ حیات) یا MOLST (دستورات پزشکی برای درمان حفظ حیات) نامیده می‌شوند.

اهدای عضو و بافت که اجازه می‌دهد اعضای سالم بدن یا سایر قسمت‌های بدن فرد فوت شده به افراد مورد نیاز پیوند زده شود.

اهدای مغز برای تحقیقات علمی، که به محققان کمک می‌کند تا درک بهتری از آلزایمر و زوال عقل مرتبط با آلزایمر داشته باشند و تلاش کنند تا بدانند چطور این بیماری را به شیوه بهتری درمان کرده و از آن پیشگیری نمایند.

این ویدیو را که در خصوص چهار دستورالعمل مهم مرتبط با افزایش سن توضیح می‌دهد مشاهده نمایید.

برنامه ریزی مالی

دستورات از پیش تعیین شده برای برنامه ریزی مالی مربوط به اسنادی هستند که خواسته‌های مالی یک فرد را بیان می‌کنند. این دستورات باید هنگامی داده شوند که فرد هنوز توانایی قانونی برای تصمیم گیری را دارا می‌باشد. سه سند رایج در مورد دستورالعمل‌های مالی در این قسمت ارائه شده است:

 • یک وصیت نامه مشخص می‌کند که دارایی‌های یک فرد – اموال، پول و سایر دارایی‌های مالی – بعد از مرگ او به چه صورتی مدیریت می‌گردد. همچنین در این وصیت نامه ممکن است به مراقبت از کودکان، اهدایی‌ها و مراسم بعد از مرگ مانند تشییع جنازه و تدفین نیز اشاره شود.
 • یک وکالت بلندمدت برای امور مالی به یک فردی اشاره دارد که در صورت عدم توانایی شما برایتان در امور مالی تصمیم گیری نماید.
 • یک فرد امین زنده، شخصی است که هنگامی که شما قادر به مدیریت امور خودتان نمی‌باشید، از دارایی‌ها و وجوه نقد شما نگهداری نماید.

وکیل‌های شما می‌توانند در تهیه این اسناد به شما و اعضای خانواده‌تان کمک کنند. شما می‌توانید فهرستی از وکیل‌های منطقه خودتان را در اینترنت، کتابخانه محلی یا کانون وکلای محلی خودتان پیدا کنید و یا با تماس با آکادمی ملی وکلای حقوق سالمندان این کار را انجام بدهید.

برنامه ریزی مراقبت بلندمدت

با پیشرفت علائم بیماری، شما باید ممکن است به مراقبت طولانی مدت نیاز پیدا کنید. افراد مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل مرتبط با آن و نیز اعضای خانواده این افراد باید هر چه سریع‌تر برنامه ریزی برای مراقبت طولانی مدت را آغاز نمایند. متخصصان مراقبت از سالمندان، پرستاران و مددکاران اجتماعی می‌توانند برای طراحی یک برنامه مراقبتی طولانی مدت به شما کمک کنند.

مراقبت طولانی مدت می‌تواند در داخل خانه یا یک مرکز مراقبتی در خارج از خانه انجام شود. افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است گاهی اوقات نیاز به مراقبت شبانه روزی پیدا کنند و یا رفتارهایی مانند پرخاشگری یا سرگردانی را از خودشان نشان بدهند که باعث شود تنها ماندن در خانه برای آنها امن نباشد. افرادی که به کمک‌های تمام وقت نیاز دارند می‌توانند به یک آسایشگاه، خانه سالمندان یا مرکز مسکونی نقل مکان کنند که همه یا بسیاری از نیازهای آنها را به صورت مراقبت‌های بلندمدت برآورده سازد. هنگام برنامه ریزی برای مراقبت طولانی مدت، فکر کردن به موارد زیر می‌تواند مفید باشد:

 • جایی که فرد با بالا رفتن سن در آنجا زندگی می‌کند و محل زندگی او چطور می‌تواند نیازها و امنیت آنها را به بهترین شکل تامین کند.
 • چه خدماتی در جامعه برای این فرد موجود هستند و هزینه آنها چقدر است.
 • چه برنامه ریزی‌هایی باید از قبل صورت بگیرد تا فرد تصمیمات مهم زندگیش را هنگامی که هنوز توانایی تصمیم گیری دارد بگیرد.

برنامه ریزی آخر عمر

در حال حاضر هیچ درمانی برای آلزایمر و زوال عقل مرتبط با آن وجود ندارد. برخی از درمان‌ها ممکن است به مدیریت علائم در یک دوره زمانی خاص کمک کنند. با این حال اوضاع سلامتی فرد به تدریج رو به وخامت می‌رود و در نهایت منجر به مرگ می‌گردد. به همین دلیل است که برنامه ریزی و تصمیم گیری قبلی برای مراقبت‌های بهداشتی شما بسیار حائز اهمیت می‌باشد. هنگام برنامه ریزی برای مراقبت‌های پایان عمر، کیفیت زندگی نیز در کنار اقدامات مراقبتی مدنظر قرار داده شود.

اگر شما نماینده‌ای را برای انجام خدمات مراقبت‌های بهداشتی خودتان انتخاب نکرده‌اید و یا دستورالعمل‌های قبلی شما واضح نمی‌باشد، ممکن است به شخص دیگری برای تصمیم گیری در امورتان نیاز باشد. این موقعیت‌ها ممکن است سخت و احساسی باشند. برای مراقبانی که کار تصمیم گیری را برای این بیماران انجام می‌دهند، دانستن این که خود فرد چه چیزی می‌خواهد و تصمیم گیری بر این اساس می‌تواند مفید باشد.

نکاتی برای تصمیم گیری

نکات و چک لیست‌هایی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند بعد از تشخیص آلزایمر یا زوال عقل مرتبط با آن تصمیم بگیرید چه کاری بکنید. شما به جهت آماده شدن برای آینده می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • هرچه سریع‌تر بحث مربوط به وضعیت موجود را با اعضای خانواده‌تان شروع کنید.
 • اوراق و اسناد مهم را در مکانی قرار دهید تا مطمئن شوید فرد معتمد شما از محلشان اطلاع دارد.
 • اسناد موجود را با تغییر شرایط به روز رسانی نمایید.
 • از دستورالعمل‌های مراقبت‌های بهداشتی کپی تهیه کنید و در تمام پرونده‌های پزشکی قرار بدهید.
 • به پزشک یا وکیلتان از قبل اجازه بدهید تا در صورت نیاز مستقیماً با مراقب شما صحبت کند.

برنامه ریزی از هم اکنون می‌تواند به شما و عزیزانتان برای موقعی که علائم آلزایمر یا زوال عقل در شما وخیم‌تر شد کمک نماید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.alzheimers.gov

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا