آلزایمربیماری‌های مغز و اعصابدمانس

پرسش و پاسخ: آنچه در تحقیقات برای تشخیص آلزایمر، درمان وجود دارد

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

پیشرفت بیماری آلزایمر در دهه گذشته کند و گاهی ناامیدکننده بوده است.

دانشمندان هنوز در تلاش برای کشف مکانیسم دقیق چگونگی پیشرفت آلزایمر در مغز هستند.

محققان همچنین در حال تلاش برای تولید دارویی هستند که بتواند آن را درمان کند. تا به حال، بهترین چیزی که آنها به دست آورده اند داروهایی است که به طور موقت پیشرفت بیماری کشنده را کند می کند.

در تابستان ۲۰۲۱، سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از Adulhelm، اولین داروی جدید مجاز برای درمان آلزایمر در ۱۸ سال را تایید کرد .

با این حال، با وجود مخالفت برخی از اعضای هیئت مشاوره که احساس می‌کردند این دارو به طور کامل مؤثر نبوده، تأیید شد.

چند هفته بعد، FDA دستورالعمل خود را برای Aduhelm به روز کرد و آن را فقط برای افرادی که در مراحل اولیه آلزایمر بودند توصیه کرد.

اوایل این ماه زمانی که گزارش شد که داروی کرنزوماب در آزمایش‌های بالینی فاز ۳ عملکرد خوبی نداشته است، ناامیدی بیشتری وجود داشت.

در حال حاضر حداقل یک درمان بالقوه دیگر آلزایمر قبل از FDA وجود دارد.

این آنتی بادی مونوکلونال، lecanemab است که برای کاهش سرعت پیشرفت آلزایمر طراحی شده است. این دارو در ژوئن ۲۰۲۱ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان یک درمان موفق شناخته شد.

در بخش تشخیصی، محققان این آخر هفته جزئیاتی را در مورد یک اسکن مغزی مبتنی بر MRI ارائه کردند که به طور بالقوه می تواند آلزایمر را قبل از ظهور علائم تشخیص دهد.

این پیشرفت‌های جدید بالقوه چقدر مهم هستند و آیا دلایلی برای خوش‌بینی ارائه می‌دهند؟

Healthline با دکتر Rebecca M. Edelmayer، مدیر ارشد درگیری علمی انجمن آلزایمر برای برخی دیدگاه ها صحبت کرد.

Healthline: تحولات آتی که باید در زمینه تشخیص آلزایمر به دنبال آن باشیم چیست؟

ادل مایر: «زمینه تحقیقاتی آلزایمر از پیشرفتی که در دهه گذشته در تشخیص آلزایمر به دست آورده‌ایم هیجان‌زده است، به‌ویژه با توسعه فناوری‌های آزمایش سیال زیستی که می‌تواند نشانه‌های آلزایمر را تشخیص دهد.

ما اکنون فن‌آوری‌های تصویربرداری مغز مورد تایید FDA را داریم که می‌توانند تغییرات مشخصه‌ای مانند ایجاد پلاک‌های آمیلوئید بتا و گره‌های تاو مرتبط با آلزایمر را تجسم کنند.

با این حال، نیاز فوری به ابزارهای تشخیصی ساده، ارزان، غیرتهاجمی و به راحتی در دسترس برای آلزایمر مانند آزمایش خون وجود دارد.

علاوه بر بهبود تشخیص، فن‌آوری‌های آزمایشی جدید می‌توانند به طور بالقوه از توسعه داروی آلزایمر از طرق مختلف حمایت کنند. برای مثال، با کمک به شناسایی افراد مناسب برای آزمایش‌های بالینی و ردیابی تأثیر درمان‌های مورد آزمایش.

در حال حاضر، تحقیقات توسعه فناوری‌های جدید آزمایش خون پیشرفت‌های دلگرم‌کننده‌ای دارد، اما ما هنوز نمی‌دانیم چقدر طول می‌کشد تا این آزمایش‌ها برای استفاده گسترده‌تر بالینی در دسترس باشند. آزمایش آنها در مطالعات بلندمدت، در مقیاس بزرگ و در جمعیت های متنوع گام بعدی است و برخی از این مطالعات در حال حاضر در حال انجام است.

Healthline: تحقیقات جدید در مورد اسکن مغز مبتنی بر MRI چقدر امیدوارکننده است که بتواند علائم آلزایمر را تشخیص دهد؟

Edelmayer: «این رویکرد جدید تحقیقاتی با استفاده از یادگیری ماشینی و اسکن MRI در تلاش برای شناسایی تغییرات بیولوژیکی مغز در اوایل بیماری آلزایمر است. همانطور که گفته شد، این تحقیق در روزهای اولیه خود است و آماده استفاده به عنوان یک ابزار تشخیصی مستقل نیست. این مدلی است که به آزمایش بیشتری در مجموعه داده‌های جمع‌آوری‌شده آینده‌نگر از گروه‌های متنوعی از افراد نیاز دارد.

این مدل با استفاده از نمونه‌هایی از ابتکار تصویربرداری عصبی بیماری آلزایمر (ADNI) ساخته شده است، که در حال حاضر نشان‌دهنده متنوعی از افرادی نیست که با یا در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر زوال عقل هستند. برای اینکه این مدل در پیش بینی آلزایمر و سایر زوال عقل موثر باشد، باید قابل تعمیم به جمعیت گسترده تر آلزایمر باشد.

همانطور که نویسندگان اشاره کردند، محدودیت قابل توجه دیگر این است که مدل تشخیصی برای نوعی دستگاه MRI با استفاده از قدرت میدان مغناطیسی خاصی توسعه یافته است. با توجه به انواع دستگاه های MRI که امروزه استفاده می شود، نتایج این مطالعه به همه انواع اسکنرهایی که امروزه برای کمک به تشخیص استفاده می شوند قابل تعمیم نیست.

با همه اینها، این تحقیق به موضوع مهمی در بیماری آلزایمر می پردازد: تشخیص زودهنگام. با تصویب تسریع شده توسط FDA برای اولین درمان ضد آمیلوئید آلزایمر و افزایش بیشتر در خط لوله، بسیار مهم است که افراد مبتلا به آلزایمر در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شوند، زمانی که درمان ممکن است مفیدترین باشد.

به علاوه، تشخیص زودهنگام آلزایمر به افراد و خانواده‌هایشان فرصت بیشتری برای برنامه‌ریزی برای آینده، شرکت در آزمایش‌های بالینی و جستجوی منابع جامعه می‌دهد.»

Healthline: آیا شما خوشبین هستید که بتوانیم ابزارهای تشخیصی بهتری برای آلزایمر در دهه آینده داشته باشیم؟

ادل مایر: «کاملاً. چه اسکن هایی باشد که آسیب شناسی آلزایمر را در مغز تشخیص دهد و چه آزمایش های مایعی که نشانگرهای آلزایمر را در خون تشخیص می دهد، ما سریعتر از همیشه به سمت راه های دقیق و در دسترس برای تشخیص آلزایمر شتاب می گیریم.

با استفاده از این فناوری‌ها، امکان تشخیص زودهنگام و امکان مداخله در درمان قبل از آسیب قابل توجه به مغز ناشی از بیماری آلزایمر، برای افراد، خانواده‌ها و سیستم مراقبت‌های بهداشتی ما تغییر خواهد کرد.

برای مثال، یک آزمایش خون خوب آزمایش شده و تأیید شده، تفسیر و درک پیشرفت آلزایمر را در جمعیت‌های بسیار بزرگ‌تر، متنوع‌تر و قوی‌تر ممکن می‌سازد.

سلامت لاین: تحولات آتی که باید در زمینه درمان آلزایمر به دنبال آن باشیم چیست؟

ادل مایر: «ما در مرحله جدیدی از درمان آلزایمر هستیم. خط لوله داروی آلزایمر در حال گرم شدن است. در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، در کلاس داروهای آزمایشی آلزایمر که بتا آمیلوئیدها را هدف قرار می دهند، هیجان دوباره ای ایجاد شد.

اینها شامل داروهای Eli Lilly (donanemab)، Eisai (lecanemab) و Roche (gantenerumab) است که همه آنها در سال ۲۰۲۱ توسط FDA معرفی شدند.

به‌علاوه، مجموعه‌ای از استراتژی‌ها با هدف قرار دادن التهاب عصبی، محافظت از سلول‌های مغز، و کاهش مشارکت عروقی در زوال عقل – که همگی توسط برنامه Part the Cloud تأمین می‌شوند – به آزمایش‌های بالینی ارتقا یافتند.

ما انتظار داریم که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) روی درمان‌های بیشتری که هدفشان کاهش، توقف یا تغییر مسیر بیماری آلزایمر است، در پاییز امسال اقدام کند.»

Healthline : آزمایش بالینی اخیر برای داروی کرنزوماب چقدر بزرگ بود؟

ادل مایر: «این نتایج ناامیدکننده هستند. در عین حال، بر اساس خط لوله توسعه قوی و متنوع داروی آلزایمر، از جمله درمان‌های بالقوه جدید در مطالعات فاز ۳ و در واقع، در تمام مراحل کارآزمایی‌های بالینی، همچنان امیدوار هستیم.

ما مشتاقانه منتظر شنیدن جزئیات بیشتر از این کارآزمایی بالینی در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر در سن دیگو در ۲ اوت هستیم، جایی که دانشمندان گزارش عمیق تری از یافته های خود ارائه خواهند داد.

Healthline: آیا امیدوارید داروی جدید lecanemab که در انتظار تایید FDA است بتواند موثر باشد؟

Edelmayer: «بر اساس داده‌های فاز ۲، Eisai یک درخواست تأیید سریع برای lecanemab برای بررسی FDA را تکمیل کرد، که توسط یک برنامه سنتی FDA بر اساس داده‌های فاز ۳ آنها که در Q4 2022 پیش‌بینی شده است، دنبال می‌شود.

ما به فرآیند دقیق FDA اعتماد داریم زیرا آنها داده‌های آزمایشی فاز ۲ را بررسی می‌کنند و مشتاقانه منتظر دیدن داده‌های فاز ۳ در پاییز هستیم.

Healthline : آیا شما خوشبین هستید که بتوانیم درمان های بهتری برای آلزایمر در دهه آینده داشته باشیم؟

ادل مایر: «این زمان هیجان‌انگیزی در تحقیقات آلزایمر است که درمان‌های بالقوه‌تر – و انواع درمان‌های بیشتری – بیش از هر زمان دیگری مورد بررسی قرار گرفته است.

اولین تأیید سریع FDA برای درمان آلزایمر سطح جدیدی از علاقه و سرمایه گذاری را ایجاد کرده است که در آن ما اکنون شاهد شتاب درمان های بیشتری از طریق خط لوله دارو هستیم.

ما می دانیم که آلزایمر یک بیماری پیچیده است و آینده ای را متصور هستیم که در آن درمان موثر شامل ترکیبی قدرتمند از درمان هایی است که این بیماری را به طرق مختلف برطرف می کند.

تشویق و حمایت از یک خط لوله درمانی متنوع، همانطور که انجمن آلزایمر از طریق بودجه قسمت The Cloud و سایر ابتکارات – از جمله استراتژی‌های دارویی و غیردارویی – انجام می‌دهد، برای دستیابی به چشم‌انداز انجمن از جهانی بدون بیماری آلزایمر و تمام زوال عقل‌های دیگر ضروری است. ”

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا